Γενικά Μερικές ερωτήσεις σχετικά με κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanoupa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
φιλε μου φοιβο τη φωλια σκευτηκα να του τη βαλω για να ππηγαινει να κοιμαται, αλλα 5-6 μερες τωρα δεν εχει πατησει το ποδι του... φοβαται μαλλον... Κ αμα προκειτε να γεννησει πως θα μαθει να παει εκει να τα γεννησει;
και κατι αλλο τη παθηση αυτη με την αναπαραγωγικοτητα μηπως σου ειναι ευκολο να μου την εξηγησεις;


Οταν ερθει η ωρα της, το ενστικτο της θα την οδηγησει μεσα στη φωλια. Δεν εχει να μαθει κατι απο τη φωλια αυτη τη στιγμη. 😉

Τα κοκατιλ ειναι καλο να γεννουν οταν ειναι 2 σχεδον ετων διοτι μπορει να παρουσιαστουν προβληματα με δυστοκια η να παρατουν τα αυγα, να τα σπανε, να πετανε τα μικρα εξω απο τη φωλια ακομη και να τα σκοτωνουνε. Ειναι καλο να ωριμαζει το μυαλο και το σωμα τους πρωτα και μετα ειναι ετοιμα να γινουν γονεις. Προβληματα μπορει παντα να παρουσιαστουν αλλα εμεις προσπαθουμε να μειωνουμε τις πιθανοτητες οσο περναει απο το χερι μας.

Η παθηση στην οποια αναφερθηκα παρουσιαζεται στα θηλυκα πουλια που ακομη και χωρις ταιρι ξεκινουν την ασκοπη γεννηση αυγων ακομη και χωρις φωλια. Η παρουσια της φωλιας μπορει πολυ απλα να ξυπνησει τετοια ενστικτα και ας μην ειναι ετοιμη ακομη ηλικιακα. Οι παπαγαλοι στη φυση συνηθως κοιμουνται μεσα σε φωλια μονο οταν εχουν αυγα η μωρα. 😉
 
σευχαριστω πολυ φοιβο για τις χρησιμες συνβουλες σου... Θα βγαλω τη φωλια κ θα τη φυλαξω για οταν ερθει η ωρα της, σκευτομουν σε 2-3 να παω να παρω ενα αντιστοιχο απο αυτο, αρσενικο αν οντως προκειψει αυτη θυληκια... Ποια η γνωμη σου;
 
Καλο ειναι επισης να σκεπαζεις το κλουβι το βραδυ με κατι και να το βαζεις σε ησυχο δωματιο για να κοιμαται και να ειναι ησυχο. Πρεπει να κοιμαται τουλαχιστον 10 ωρες.
Οσον αφορα την τροφη μην ανησυχεις που δεν τρωνε φρουτα και λαχανικα. Και εμενα τα δικα μου Lovebirds ειναι δυστροπα και δεν τρωνε ακομα παρολο που τα εχω 1 μηνα. Εγω ομως επιμενω και τους βαζω καθε μερα φρουτακι και ας μην το ακουμπανε. Που θα παει καποια στιγμη θα δοκιμασουν.
 
Καλο ειναι επισης να σκεπαζεις το κλουβι το βραδυ με κατι και να το βαζεις σε ησυχο δωματιο για να κοιμαται και να ειναι ησυχο. Πρεπει να κοιμαται τουλαχιστον 10 ωρες.

Οχι πανω απο 12 ομως. Στα κοκατιλ συχνα παρατηρειται να τρομαζουν χωρις λογο στον υπνο τους και να αρχιζουν να χτυπιουνται. Εαν ακουσεις να συμβαινει κατι τετοιο να πας και να αναψεις το φως και να του μιλησεις μεχρι να ηρεμησει, δεν χρειαζεται να βαλεις τα χερια σου μεσα εκεινη την ωρα διοτι θα ειναι σαστισμενο. Ενα φωτακι νυχτος στο δωματιο που κοιμαται ειναι η λυση αν συμβει κατι τετοιο. Το δικο μου κοιμοταν παντα με φωτακι διοτι το ειχε παθει μια δυο φορες οπως και μια φορα που ειχε καει το λαμπακι απο το φωτακι νυχτος.
 
εγω νομιζω πως βρηκα την ευκερια να ανεβασω φωτο της ροζας:D... και αυτο ειναι περλε! Και ειναι μεγαλητερο(3-4)αν θυμαμαι καλα... Αν μηνει ετσι και το δικο σου τοτεθα ειναι θηλυκο!
 

Συνημμένα

  • 100_0757.webp
    100_0757.webp
    51,4 KB · Προβολές: 48
αγγελε πραγματι μοιαζει πολυ στο δικο μου... Μετα τι πρωτη πτερορροια ειπεσ θα καταλαβω τι ειναι ε; Φοιβο τι 2 μερα το ακουσα που το εκανε το χτυπημα που το ειχα στο δωματιο μου... Μετα δεν εχω ακουσει κατι;δε ξερω αν το κανει ακομα... Πιστευω πως οχι...
 
ααα δε σας ειπα, σημερα το πρωι που εκατα να φαω της εδωσα λιγα κορν φλαικς κ τα εφαγε.. Της αρεσαν.. ακομα ο κροκος του αυγου της αρεσει πολυ! Α και κατι αλλο. Για τον υπνο.. Πρεπει να κοιμαται καμια 10ρια ωρες ειπατε, συνεχομενες ή δε παιζει ρολο;
 
ααα δε σας ειπα, σημερα το πρωι που εκατα να φαω της εδωσα λιγα κορν φλαικς κ τα εφαγε.. Της αρεσαν.. ακομα ο κροκος του αυγου της αρεσει πολυ! Α και κατι αλλο. Για τον υπνο.. Πρεπει να κοιμαται καμια 10ρια ωρες ειπατε, συνεχομενες ή δε παιζει ρολο;


Πολυ ωραια! Και το δικο μου κοκατιλακι λατρευε τα κορν φλεικς.

Παιζει ρολο αυτο για τον υπνο. Ενα συνεχομενο δεκαωρο σε ησυχο δωματιο. Το μεσημερι αν θα παρει εναν υπνακο για λιγη ωρα ειναι δικη της επιλογη και δεν χρειαζεται σκοταδι. 😉
 
...emena mou fenete na einai thiliko... (ta matia tis einai ligo oval ki oxi strogila...grames stin oura...kitrina simadia stis fterouges)
...kai malista oti exei perasei idi tin proti pteroria...to ramfos tis einai pio skouro ap oti ramfos enos pouliou 5-6 minon...
Diladi tha ixa pei 70% thiliko 30% arseniko. IMHO.
 
σφυριζει συνηθως πρωινες ωρες... Κ λιγοτερο μετα, αλλα δε μπορω να πω οτι σφυριζει κ κανει φασαρια παρα πολυ... Και το πρωι δε σφυριζει απο τα χαραματα που κανουν σε αλλους που διαβασα... Δε με ξυπνα... Μετα που θα σηκωθω θα αρχισει, αλλα οχι τρελα πραγματα... Αν το βγαλω εξω τοτε σφυριζει περισσοτερο παντως!
 
Για τον υπνο που λετε... Μου εχουν πει και μενα να τα σκεπαζω με μια πετσετα. Ομως αισθανομαι πολυ ασχημα οταν το κανω αυτο. μερικες φορες δεν τα σκεπαζω τα αφινω χωρις πετσετα ετσι ωστε οταν ξημερωνει να ξυπνανε μαζι μου. Ομως με αυτον τον τροπο κοιμουντε 7 ωρες το πολυ☹ τωρα τελευταια φευγω για την δουλεια και τα αφινω με την πετσετα πανω για να κοιμουνται 10 ωρες+ για να ειναι σιγουρα ξεκουραστα)
 
Για τον υπνο που λετε... Μου εχουν πει και μενα να τα σκεπαζω με μια πετσετα. Ομως αισθανομαι πολυ ασχημα οταν το κανω αυτο. μερικες φορες δεν τα σκεπαζω τα αφινω χωρις πετσετα ετσι ωστε οταν ξημερωνει να ξυπνανε μαζι μου. Ομως με αυτον τον τροπο κοιμουντε 7 ωρες το πολυ☹ τωρα τελευταια φευγω για την δουλεια και τα αφινω με την πετσετα πανω για να κοιμουνται 10 ωρες+ για να ειναι σιγουρα ξεκουραστα)

10+ ποσες; Δεν ειναι σωστο να το παρακανουμε. 🙂

Μπορεις να υπολογιζεις οτι αν για παραδειγμα φευγεις απο το σπιτι στις 8 το πρωι τοτε στις 10 το βραδυ να σβηνεις τα φωτα στο δωματιο οπου κοιμουνται!
 
καμια 15αρια ωρες βγενει. εχεις δικιο ειναι πολλες απλα το βραδυ τα βαζω να κοιμουντε κατα τις 1 την ωρα που κοιμαμαι και γω γιατι τα θελω για παρεα. μερικες φορες κατα τισ 10 βγενουν και πετανε. αλα μαλων πρεπει να τους αλαξω ωραριο
 
και μενα γυρο στις 8-9 ωρες κοιμαται... Δουλευω κ δε με βολευει να της αφηνω πετσετα πανω γιατι θα παει 15+ ο υπνος της... Τωρα το απογευμα που πηγα δουλεια την αφησα για υπνο 3 ωριτσες...
ααα φοιβο σημερα της εδωσα περισσοτερες φορες απτις αλλες τροφη απτο χερι μου κ τη βλεπω πιο προσυτη αισθητα... Εχω δρομο ακομα βεβαια μια κ ορμαει που κ που αλλα ειναι ενα καλο σημαδι κ αυτο...
 
Back
Top