Φροντίδα Μερικές ερωτήσεις σχετικά με την φροντίδα ενός κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panoz07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panoz07

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2021
Μηνύματα
78
Πόλη
Λιβαδειά
Γειά σας παιδιά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την φροντίδα του παπαγάλου μου καθώς θέλω το καλύτερο για αυτόν. Έχω τις εξής ερωτήσεις: 1) πως μπορώ να καλύψω τα σημεία με σκουριά σε ένα κλουβί μέχρι την αντικατάσταση του ? 2) Μένω σε πολυκατοικία και δεν έχω την πολυτέλεια να φυτεύω δικά μου φρούτα και λαχανικά. Αυτά που βρίσκω στη λαϊκή και γενικά στο εμπόριο δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχουν φυτοφάρμακα αλλά δεν γίνεται και να μην παίρνει ο παπαγάλος τις απαραίτητες βιταμίνες. Οπότε πως μπορώ να μειώσω τη ποσότητα φυτοφαρμάκων στα φρούτα και λαχανικά? 3) Μερικές φορές έχω παρατηρήσει την μύτη του Ρίκι λίγο βουλωμένη, μπορώ/πρέπει να κάνω κάτι για αυτό? 4) Ο Ρίκι κάνει έναν θόρυβο σαν γουργούρισμα, γιατί το κάνει αυτό? Συγγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Η σωστη λυση ειναι η οσο το δυνατον πιο αμεση αντικατασταση του κλουβιου,οτιδηποτε αλλο δεν ειναι λυση.

Τα λαχανικα και τα φρούτα πολυ καλο πλυσιμο.

Πως καταλαβαινεις οτι ειναι βουλωμενα τα ρουθουνια?

Ανεβασε βιντεάκι με τον ηχο που αναφερεις.
 
1. Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άμεσα και σωστά και φυσικά χωρίς μεγάλο οικονομικό κόστος.
2.οπως είπε και ο tony από πάνω καλό πλύσιμο εναλλακτικά καλό πλύσιμο και βιολογικά.
3. Αν δεν φτερνίζεται συνεχόμενα ή δεν τον ενοχλεί μάλλον έτσι είναι η μυτούλα του.
4. Αυτό το γουργουρισμα πότε το κάνει; Εμένα πολλές φορές όταν θέλει χάδια γουργουριζει αλλά και όταν τη χαϊδεύω..
 
@Tony Forpus Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Τα ρουθούνια του έχουν κάτι αδιαφανή κομματάκια μέσα μερικές φορές αλλά γενικά δεν ακούω δυσκολία στην αναπνοή του. Δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο καθώς το κάνει σπάνια και εφόσον είναι ήρεμος αλλά αν μου δοθεί η ευκαιρία θα το ηχογραφήσω.
[automerge]1634496415[/automerge]
@Geokilkis Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και εμένα όταν είναι ήρεμος το κάνει και συνήθως όταν είναι πάνω μου.
 
Back
Top