Ασθένειες Μετά από πτώση του κλουβιού δε βγάζει λαλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kafu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ "βαρύ" και "πλούσιο" μίγμα με VAN κτλ... Σίγουρα και ακριβό, έτσι;
Θα μπορούσες να πάρεις πιο "απλό" της ίδιας εταιρείας...
Υπάρχει άρθρο για μικρές συσκευασίες ψάξε να το βρεις στη διατροφή.
Αλλιώς μόλις μπορέσω θα το ποστάρω εδώ...

Βασικά είναι η μόνη σφραγισμένη που κατάφερα κ βρήκα στην Πάτρα. Γύρισα 3-4 pet shop αλλά όλοι είχαν χύμα μόνο. Όταν λες βαρειά λες να τον πειράξει ή να τον βαρύνει γρήγορα; Η τιμή του ήταν 6 ευρώ το κιλό...
 
Επίσης πήρα κ σουπιοκοκαλο το οποίο μουσκευει για να ξεμυρισει κ θα μπει το απόγευμα..
είναι από ψαράδικο το σουπιοκόκκαλο που πήρες;από φρεσκοκαθαρισμένη σουπιά;
εάν ναι,θα πρέπει να το καθαρίσεις πολύ καλά από τα υπολείμματα της σουπιάς, να το βράσεις σε νερό με ξύδι για 20 λεπτά περίπου και να το αφήσεις στον ήλιο να στεγνώσει καλά πριν το προσφέρεις.
η τροφή που του πήρες πιστεύω ότι είναι μια από τις πιο καλές της αγοράς.
το μικρό σου είναι πολύ όμορφο! Ελπίζω να ξεπεράσει γρήγορα το σοκ του πεσίματος και να σε "ζαλίζει" με τα τραγούδια του :)
 
Ευχαριστω παρά πολύ για τα καλά σου λόγια... Το σουπιοκοκκαλο το πήρα από pet shop σφραγισμένο, αλλά επειδή η μυρωδιά του ήταν πολύ δυνατή ακόμα κ για μένα το έβαλα σε νερό να ξεμυρισει για αρχή..
 
το σουπιοκοκκαλο το πήρα από pet shop σφραγισμένο, αλλά επειδή η μυρωδιά του ήταν πολύ δυνατή ακόμα κ για μένα το έβαλα σε νερό να ξεμυρισει για αρχή..
Εγώ έχω ανεπτυγμένη την ικανότητα όσφρησης... Μυρίζω σαν, σκύλος. Παρόλα αυτά ουδέποτε έχω ανοίξει κόκκαλο σουπιάς από πετσοπ και να μυρίζει, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά... Τα λευκά κόκκαλα σουπιάς που είναι συσκευασμενα δεν μυρίζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είχε έντονη ψαρο-μυρωδιά, η τιμή του ήταν 2 ευρώ. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είχε έντονη ψαρο-μυρωδιά, η τιμή του ήταν 2 ευρώ. Δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι
Για τον φόβο των Ιουδαίων θα το πέταγαν η θα το γύριζα πισω
 
Σκέφτομαι το Νάκο να τον πάω σε ένα ψυχεδελικό Τιμπραντο που λαλεί όλο το 24 ωρο ασταμάτητα, που έχει ένας φίλος μου να τον αφήσω κανα μήνα μήπως πάρει καμία φωνή κ ξεθαρεψει.. Ποια η γνώμη σας;

Τιμπραντο ήθελα να πω *
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άκου τι σου λένε. Μην το ταλαιπωρείς τον Νάκο με μετακινήσεις και με αλλαγή περιβάλλον.
Σαν συμβουλή για μερικούς μήνες, βρες ένα σημείο που να πληρεί τις προυποθέσεις που σου έγραψαν παραπάνω, και μην το μετακινείς.
Περιποιήσου τον με τροφές, μπάνια και φρούτα και σε κάνα τρίμηνο έχει μεγάλες πιθανότητες να ξαναπάρει μπροστά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άκου τι σου λένε. Μην το ταλαιπωρείς τον Νάκο με μετακινήσεις και με αλλαγή περιβάλλον.

Οκ ευχαριστω πολύ... με παρασύρει ο ενθουσιασμός κ είμαι ανυπόμονος... ευχαριστω που με ηρεμείτε!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έχει κεληδησει ακόμα;

Όχι είναι φοβισμένος ακόμα, εν το μεταξύ το νέο μέλος (Τολης) όταν τα δίνει όλα κ τον προκαλεί, σπάνια να πλέξει δυο φωνές κολλητά, κ μετά η σιωπή. Μετά από 1-2 ώρες μπορεί να ξανακάνει κάτι.. αλλά «τσίου» κάνει συνέχεια...
 
Καλημέρα σε όλους, επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό για με νεότερα για τον Νακο.

Εδώ και 2-3 εβδομάδες έχω ένα «άλλο πουλί» στο κλουβί. Επιτέλους τον ακούω, μπερδεμένες οι φωνές σχετικά και όχι πολύ δυνατές. Διάθεση μπορώ να πω ότι υπάρχει γιατί είναι αρκετές οι φορές που κελαηδάει.

Βοήθησε αρκετά ότι τα πουλιά είναι μόνιμα έξω τους τελευταίους 2 μήνες χωρίς μετακινήσεις μέσα έξω.

Παρήγγειλα είδη κάποιες τροφές για χειμώνα μέσα από τα άρθρα περί τροφών, κ σκέφτομαι να τα αφήσω έξω όλο τον χειμώνα με τις ανάλογες μονώσεις (ναυλον-φουσκάλες κτλ).

Αν έχετε κάτι να προσθέσετε ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ, για την μέχρι ώρας, συμβουλές σας..
 
Καλημέρα, εδώ κ πολύ καιρό ο ένας από τα 2 τσιμπάει πολύ τον τοίχο και τα κάγκελα συνέχεια.. μήπως του λείπει κάτι (ασβέστιο το πιο πιθανό); Αν ναι πωλείται συσκευασμένο αυτό;

Σουπιοκοκαλο του έχω, κ το περισσότερο το έχει κατεβάσει αρκετά..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα και σε σένα Σωτήρη!
Καλημέρα, εδώ κ πολύ καιρό ο ένας από τα 2 τσιμπάει πολύ τον τοίχο και τα κάγκελα συνέχεια.. μήπως του λείπει κάτι (ασβέστιο το πιο πιθανό); Αν ναι πωλείται συσκευασμένο αυτό;

Σουπιοκοκαλο του έχω, κ το περισσότερο το έχει κατεβάσει αρκετά..
Αυτή η συμπεριφορά υποδηλώνει έλλειψη ασβεστίου, όπως πολύ σωστά υπέθεσες. Πέραν του πολύ απαραίτητου και ωφέλιμου σουπιοκόκκαλου, που καλά κάνεις και τους το έχεις διαθέσιμο, μπορείς να τους προσφέρεις και σφιχτοβρασμένο αυγό με το τσόφλι(1/4 του σε κάθε τάϊσμα) και αραιά ωμό σουσάμι που αμφότερα είναι καλές πηγές ασβεστίου. Ασφαλώς και υπάρχει ασβέστιο είτε σε μορφή σκόνης, που προστίθεται στην αυγοτροφή, είτε σε υδατοδιαλυτό σκεύασμα. Αλλά για δύο καναρίνια δεν ξέρω αν σε συμφέρει να αγοράσεις. Με μία πλήρη και ισορροπημένη διατροφή θα είναι καλοταϊσμένα και με "γεμάτες τις αποθήκες του οργανισμού τους".:)
 
Οκ, αυγό κ σουσάμι, μια χαρά. Σουσάμι το κλασικό του εμπορίου;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top