Αναπαραγωγή Μετά την τρίτη ημέρα έκανε πάλι αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Να βγάλω τα αυγά και να αφήσω την φωλιά για να ξανα ξεκινήσουν κύκλο αναπαραγωγής;
Όχι... Βγάζεις εντελώς τη φωλιά και πετάς ότι έχει μέσα, αφού όπως λες θέλεις να πας σε
νεα προσπάθεια βέβαια.
Και φυσικά ούτε λόγος για το ίδιο υλικό
Να βγάλω το νήμα από την φωλιά και να την ξαναφτιάξουν; Να αφαιρέσω ολόκληρη την φωλιά για λίγες μέρες και να την ξαναβάλω;
Δυο - τρεις μέρες αργότερα, βάζεις νέα καθαρή φωλιά και ελάχιστο υλικό για να δεις αν ξεκινήσουν.
Όταν ξεκινήσουν προσθέτεις περισσότερο υλικό ώστε να μπορεί μ' αυτό να δημιουργηθεί μια φωλιά.
Καλή δύναμη.
 
Πριν προχωρησεις στην νεα προσπαθεια προσπαθησε να βρεις την αιτια φιλε μου. Μηπως ο αρσενικος δεν ειναι πυρωμενος; Μηπως οι πατηθρες ειναι πολυ ψηλα και δεν μπορουν να ζευγαρωσουν; Μηπως ο αρσενικος εχει λιπος και γι αυτο τα αυγα ήταν ασπορα; Και βασικα τσεκαρε τα αυγα αν ηταν ασπορα ή αν πεθαναν μεσα τα εμβρυα. Οσες πιο πολλες πληροφοριες συλλεξεις τοσο πιο ετοιμος θα εισαι για το νεο σου ξεκινημα! 😉
 
Ένα στοιχείο πολύ απαραίτητο στην αναπαραγωγή που δεν αναφέρεται συχνά, είναι το σελήνιο.
Δυστυχώς το σελήνιο δεν βρίσκεται σε επάρκεια στην συνήθη διατροφή των πουλιών μας, γιατί απουσιάζει από τους σπόρους τους αλλά και από τα περισσότερα χόρτα-λαχανικά.
Ως πηγές εφικτές γι' αυτά, είναι οι ηλιόσποροι, η βρώμη και τα τα φιστίκια Βραζιλίας. Μια καλή λύση σε μικρές ποσότητες να προστίθενται στην αυγοτροφή κατά την αναπαραγωγική προετοιμασία.
Σελήνιο-Σωστά θυμόμουν πως έχω ξανακούσει αυτή τη λέξη😎. Υπάρχει και στα φύτρα σιταριού.
πηγή: http://www.vita.gr/diatrofi/eating-healthy/article/2009/ta-fytra-ths-energeias/
 
Καλημέρα σε όλους!
Συνεχίζω το θέμα επειδή έχω νέα.
Αφού έκανα ότι είπαμε παραπάνω ξαναέβαλα την φωλιά κενή και την έφτιαξαν πάλι πολύ γρήγορα, σε μια μέρα. Μετά από 2-3 μέρες έκανε το πρώτο αυγό. Λέω και 'γω ωραία, τώρα θα πάμε φυσιολογικά. Όμως την επόμενη μέρα δεν έκανε αυγό, ούτε την μεθεπόμενη. Έκανε το δεύτερο αυγό μετά από 3 μέρες και δεν έκανε άλλο.
Την άφησα και τα κλώσησε και την Παρασκευή βγήκε ένα πουλάκι. Χάρηκα πολύ βέβαια. Δεν το περίμενα κιόλας να σας πω την αλήθεια. Το άλλο αυγό δεν είχε τίποτα.
Δεν μπορώ να καταλάβω φέτος γιατί έγινε αυτό. Πέρσι που ήταν και η πρώτη της γέννα έκανε 5 αυγά, βγήκαν τα 2, τα άλλα 2 είχαν πουλιά μέσα αλλά δεν τα κατάφεραν (πρέπει να πέθαναν 1-2 μέρες πρίν βγούν) και το άλλο ήταν άδειο.
Περίεργα πράγματα!
Τώρα πια είναι 29/5 και δεν νομίζω να θέλω να κάνει άλλη γέννα. Ως που να μεγαλώσει λίγο ο νεοσσός θα είναι πια αργά δεν νομίζετε;
 
Καλημέρα σε όλους!
Συνεχίζω το θέμα επειδή έχω νέα.

Την άφησα και τα κλώσησε και την Παρασκευή βγήκε ένα πουλάκι. Χάρηκα πολύ βέβαια. Δεν το περίμενα κιόλας να σας πω την αλήθεια. Το άλλο αυγό δεν είχε τίποτα.
Δεν μπορώ να καταλάβω φέτος γιατί έγινε αυτό. Πέρσι που ήταν και η πρώτη της γέννα έκανε 5 αυγά, βγήκαν τα 2, τα άλλα 2 είχαν πουλιά μέσα αλλά δεν τα κατάφεραν (πρέπει να πέθαναν 1-2 μέρες πρίν βγούν) και το άλλο ήταν άδειο.
Περίεργα πράγματα!

Καλημέρα/σπέρα Σταμάτη! 😛. Καλότυχο το πουλάκι να το χέρεσαι! Εδω σου παραθέτω άρθρο σχετικό με τον θάνατο των νεοσσών μέσα στο αυγό. https://community.petbirds.gr/threads/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.2795/
Πολλά θα μπορουσαν να ευθύνονται για αυτα που αναφέρεις όπως διατροφική έλλειψη, ανετοιμότητα για αναπαραγωγή, δύσκολο και σπάνιο μεν αλλα ακόμα και σε κάποια μη εμφανη ασθένεια/διαταραχή.
 
Η καλή υγεία, η πλήρης διατροφή, η σωστές συνθήκες διαβίωσης είναι εν συντομία βασικοί λόγοι για πολλά από τα θέματα που θέτεις ως απορίες...
Δεν μπορώ να καταλάβω φέτος γιατί έγινε αυτό. Πέρσι που ήταν και η πρώτη της γέννα έκανε 5 αυγά, βγήκαν τα 2, τα άλλα 2 είχαν πουλιά μέσα αλλά δεν τα κατάφεραν (πρέπει να πέθαναν 1-2 μέρες πρίν βγούν) και το άλλο ήταν άδειο.
Θα σε παρότρυνα να διαβάσεις τα άρθρα που υπάρχουν εδώ στο petbirds ...
Διάβασε λοιπόν με όποια σειρά θέλεις
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Εμβρυϊκή-νέκρωση-στα-πτηνά.17711/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-εκκολάπτονται-τα-αυγά-των-καναρινιών.18601/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Νεκρά-πουλάκια-μέσα-στο-αυγό.2795/
  4. https://community.petbirds.gr/threads/Απώλεια-εμβρύων-καναρινιών-λόγω-διατροφικών-ελλείψεων.25947/
  5. https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-πεθαίνουν-οι-νεοσσοί-των-καναρινιών.17692/
Είμαι σίγουρος πως πολλές από τις παλιές απορίες σου θα λυθούν...
Για τις νέες... εδώ είμαστε. Θα τις περιμένουμε.
Τώρα πια είναι 29/5 και δεν νομίζω να θέλω να κάνει άλλη γέννα. Ως που να μεγαλώσει λίγο ο νεοσσός θα είναι πια αργά δεν νομίζετε;
Οι ζέστες, επιφορτίζουν υπέρμετρα τα πουλιά.
Δε χρειάζεται να τα ταλαιπωρούμε και κυρίως να βάζουμε τη ζωή τους σε κίνδυνο.
Γιατί γέννες με τριαντάρια, αυτό συνεπάγεται...
 
Γειά σας και πάλι.

Το νέο καναρίνι πάει μια χαρά. Εδώ και δύο εβδομάδες πρωτοβγήκε από την φωλιά στο κλουβί. Τώρα πια κινείται με άνεση και όλα καλά.
Όμως έλειπα για 15 ημέρες και το άφησα με την γυναίκα μου. Δεν έβγαλα την φωλιά της κανάρας γιατί ακόμη καθόταν μέσα ο νεοσσός. Τώρα όμως που γύρισα θα την βγάλω αφού δεν θέλω να προχωρήσουν σε νέα γέννα. Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα που έχω μάνα, πατέρα και παιδί στο ίδιο κλουβί. Δεν φαίνεται να υπάρχει μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα μεταξύ τους.
Πότε νομίζετε πως θα ήταν καλό να το έβαζα μόνο του σε κλουβί; Μήπως θα ήταν καλύτερα να έμενε ακόμα με τους γονείς;
Ευχαριστώ.
 
Σταμάτη, ποσών ημερών ειναι το μικρό;
Τρώει μόνο του; Κι αν ναι, τι τρώει; Μαλακές τροφές όπως αυγοτροφη, χόρτα, φρούτα ή το εχεις δει να σπάει και σπόρους;
 
Σταμάτη, ποσών ημερών ειναι το μικρό;
Τρώει μόνο του; Κι αν ναι, τι τρώει; Μαλακές τροφές όπως αυγοτροφη, χόρτα, φρούτα ή το εχεις δει να σπάει και σπόρους;

Επειδή έλειπα μέχρι προχθές δεν το έχω παρατηρήσει. Είναι όμως ενός μηνών πουλάκι τώρα πια.
 
Λοιπόν, θα σου έλεγα να παρατηρήσεις όσα σου γράφω πιο πάνω, να δεις αν σιτίζεται απο κάποιον γονέα και ειδικα απο τον πατερα του, κι αν ναι, να το αφήσεις μαζί του, παίρνοντας τη θηλυκια μακρυά απο το κλουβί, σε άλλον χώρο αν γίνεται.
Επισης στο επόμενο 10 ήμερο, αν γίνεται, φρόντισε να δεις τι τρώει απο μονο του και αν σπάει σπόρους, ώστε να το απομακρύνεις και απο τον μπαμπά του.
Τελος βάζε του για τους επόμενους μήνες εκτός απο Ηνωμένων κανονική του τροφή και μαλακές τροφές όπως αυγό ή αυγοτροφή δυο τρεις φορες την εβδομάδα, πράσινα χορταρικά όπως γλιστρίδα, αγριόχορτα βρώσιμα και απο τους ανθρώπους, πιπεριές, καρότο τριμμένο, κολοκυθάκι τριμμένο, κάθε μέρα, κι απο κάτι πράσινο, βότανα με μέτρο, όπως ρίγανη, Θυμάρι, δυόσμο, βασιλικό..., πρόσθετους σπόρους σε άλλη ταΐστρα πχ, κία, καμελίνα, λιναρι, περιλα, κινόα, και έτσι θα χτίσει έναν δυνατό οργανισμό.
Μην αμέλησε ις να εχεις στα πουλακια, φρέσκο νεράκι, μπανιέρα για ενα 15 λεπτό περίπου καθημερινά, αλλά οχι για παραπάνω, κουνουπιερα, για προστασία απο ευλογιά, και αν τα εχεις σε εξωτερικό χώρο, προστασία απο τα αρπακτικά.
Το πουλακι, όταν θα ειναι μονο του, καλό θα ήταν να μπει σε κλούβα πτήσης με τη μέγιστη απόσταση μεταξύ των πατήθρων, ώστε να κάνει και τη γυμναστική του.
 
Ευχαριστώ.
Να μην αφήσω την μάνα μαζί δηλαδή. Αν βάλω το χώρισμα μεταξύ τους, θα είναι αρκετά ή να την πάω σε άλλο κλουβί;
 
Αν δεν το ταΐζει ο πατέρας, και δεν τρώει απο μονο του επαρκώς, θα πρεπει να αφήσεις τη μάνα μαζί, αλλά τότε καλό εινα να χωρίσεις τον πατερα για να μην εχεις επόμενη ένσπορη γέννα αυτην την περίοδο.
Για τον ιδιο λόγο, καλά ειναι το ζευγάρι να μην εχει οπτική, κι αν γίνεται ακουστική επαφή. Αλλά, αν δεν εισαι βέβαιος οτι θα ταϊστεί απο τον γονέα με τον οποίο θα το αφήσεις τις επόμενες ημέρες, τότε χώρισέ τους μεν, αλλά με το χώρισμα της ζευγαρωστρας, ώστε ειτε ο άλλος γονιός να ταΐζει απο τα κάγκελα, σίτα να μην χάσουν την επαφή τους και ξεχαστούν, αν χρειαστεί να κανεις τράμπα τον γονέα που εχεις χωρίσει στην περίπτωση που ο άλλος πάψει να ταΐζει ενώ ακόμα χρειάζεται.
 
Αν δεν το ταΐζει ο πατέρας, και δεν τρώει απο μονο του επαρκώς, θα πρεπει να αφήσεις τη μάνα μαζί, αλλά τότε καλό εινα να χωρίσεις τον πατερα για να μην εχεις επόμενη ένσπορη γέννα αυτην την περίοδο.
Για τον ιδιο λόγο, καλά ειναι το ζευγάρι να μην εχει οπτική, κι αν γίνεται ακουστική επαφή. Αλλά, αν δεν εισαι βέβαιος οτι θα ταϊστεί απο τον γονέα με τον οποίο θα το αφήσεις τις επόμενες ημέρες, τότε χώρισέ τους μεν, αλλά με το χώρισμα της ζευγαρωστρας, ώστε ειτε ο άλλος γονιός να ταΐζει απο τα κάγκελα, σίτα να μην χάσουν την επαφή τους και ξεχαστούν, αν χρειαστεί να κανεις τράμπα τον γονέα που εχεις χωρίσει στην περίπτωση που ο άλλος πάψει να ταΐζει ενώ ακόμα χρειάζεται.

Ευχαριστώ Πολύ!
 
Πάντως για να διευκρηνήσω γιατί ξαναδιάβασα τις απαντήσεις, την φωλιά να την βγάλω από το κλουβί σίγουρα. Σωστά;
 
Δεν βλέπω ποιός το ταΐζει γιατί λείπω και όταν βγω έξω να τα δω, δεν ταΐζονται.
 
Back
Top