Αναπαραγωγή Μετά το βάτεμα ποσες μέρες το 1 αυγό;

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Ποιος ξέρει μετά το βάτεμα πόσες μέρες θέλει να κάνει η κανάρα το πρώτο αυγό; Όλα πολύ γρήγορα μου έγιναν. Και επίσης παρατήρησα πως στο δέυτερη γέννα που βρίσκομαι εγώ στα πιο πολλά μου ζευγάρια κανουν το πρώτο αυγό και μετα απο 2 μερες τα άλλα. (και σε 1 μου ζευγαρι εκανε 1 αυγό κσι μετα απο 2 μερες αλλα 2 Η μικρή μου εμπειρεία λεεί άσπορα. Εσείς τι λετε;
 
κάνε λίγο υπομονή..
όλο κ κάποιος θα απαντήσει. 🙂
την έχω κ εγώ αυτή την απορία πάντως..
 
αν οχι την επομενη τοτε την παραεπομενη μερα. Κενο αναμεσα σε βατεμενα αυγα δεν μου φαινεται φυσικο😕
 
δεν ειναι στανταρ ποσες μερες θελει η καναρα μετα το βατεμα. Δε γινεται μονο 1 φορα αλλα πολλες. Εγω μονο 1 φορα ειχα τη παραπανω εμπειρια και μαλιστα φετος. Μου εκανε 3 αυγα και το 4ο το εκανε 2 μερες μετα.ηταν ασπορο.η διατροφη τους ειναι ενταξει; Μηπως πηγαινεις πολυ συχνα στα καναρινια και ενοχλουνται;
 
Aλλα τα έχω μέσα στο σπιτι άλλα σε ένα άλλο δωματιο μόνο για τα πουλιά. Οχι δεν τα ενοχλώ. Η διατροφή τους είναι σωστη. Πρωτη χρονιά μου συμβαίνει αυτο😕. Απλα ρωταω τι έχει δει ο καθένας στα πουλιά του. Δλδ επειδή υπαρχει κενό ανάμεσα στα αυγά είναι περισσότερες πιθανότητες ασπορα αυγά;
 
Πρώτη γέννα φέτος σε ένα ζευγάρι μου.
Έκανε 2 αυγά κενό και μετά άλλα 2.
Γόνιμα 4 στα 4.
Δεν παίζει ρόλο αν σταματήσει η γέννα για την γονιμότητα.

Όμως όταν γίνετε διακοπή στη γέννα σημαίνει πρόβλημα.
Μπορεί να φταίνε τα εξής:
-κακή διατροφή
-ελλειψη βιταμινών
-Κακιά εκτίμηση χρόνου ζευγαρώματος. Η πολύ νωρίς ή πολλές γέννες.

Στη δεύτερη γέννα της δικιάς μου κανάρας έχουμε 5/5 χωρίς διακοπή.
 
ευχαριστώ πολύ! Καθησυχάστηκα αρκετά. Θα δίξει ο χρόνος. Έχω βάλει την καναρα την μοσαικ που έχω στο άλμπουμ μου με τον πράσινο που έχω στο αλμπουμ μου επειδη αρρώστησε ο αρσενικος της. 😉
 
Ti τι είναι;Ερώτηση μου για προηγουμενη παρόμοια περίπτωση. Που το παράξενο;
 
To αυγο ερχεται οταν ερθει η ωρα τουκαι το βατεμα δεν επιταχυνει ουτε επιβραδυνει την αφιξη του.
Τωρα, για να ειναι ενσπορο, πρεπει να προηγειται τουλαχιστον 2 μερες πριν την αφιξη του αυγου
 
Σε αυτό που ρώτησα μου απάντησες εσυ και ο Μπάμπης. Στα άλλα παιδία δεν έχει τύχει κενό ανάμεσα σε γέννες αυγον. Ευχαριστώ Κώστα
 
καλησπερα, μου ετυχε κι εμενα σαυτην την γεννα των harz μου. Ειχαν 2 μερες διαφορα το πρωτο με το τριτο αυγο. Τα αυγα ηταν ολα γονιμοποιημενα, ασχετα αν ψωφησαν πριν καν αντικρισουν τον ματαιο τουτο κοσμο...
 
'Εχει παρατηρηθεί ότι προκύπτουν ένσπορα αυγά, που γεννιούνται αρκετές ημέρες μετά από την τελευταία επαφή καναρινιών. Φαίνεται λοιπόν, ότι τα ωάρια σχηματίζονται αρκετές ημέρες πριν τη γέννηση των αυγών. Φέτος είχα περίπτωση θηλυκού που ήρθε σε τελευταία επαφή με το αρσενικό τρία εικοσιτετράωρα πριν τη γέννηση του πρώτου αυγού. Η ωοσκόπηση έδειξε ότι τα 3 από τα 5 αυγά ήταν ένσπορα.
Η περίπτωση να γονιμοποιηθεί το ωάριο του θηλυκού, ακριβώς το προηγούμενο εικοσιτετράωρο της γέννησης, είναι καθόλα πιθανή, καθώς για το σχηματισμό και τη γέννηση του αυγού απαιτούνται 24-27 ώρες.
 
Θα σας πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία από πέρυσι. Βγάζω τον αρσενικό από τη ζευγαρώστρα, όπου τον είχα με την κανάρα και τα μικρά 4 εβδομάδων, γιατί τον είδα φουσκωμένο και κάπως αδιάθετο. Μετά από 2 μέρες ξεκινάει η κανάρα να γεννάει αυγά (4), τα οποία ήταν όλα με σπόρο. Πιστεύω να σου έφτιαξα τη διάθεση...
 
βασιλη μετα τον ξαναεβαλες μεσα τον αρσενικο;βγηκαν πουλακια;
 
Back
Top