Αναπαραγωγή Μετά το πρώτο αυγό ο αρσενικός cockatiel κυνηγάει την θηλυκιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efikipri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

efikipri

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2018
Μηνύματα
29
Πόλη
Κορυδαλλός
Καλησπέρα παιδιά... Έχω ένα πρόβλημα με τα cockatiel μου... Ενώ ζευγάρωσαν κ ήταν όλα καλά σαν ζευγάρι, με το που γεννήθηκε το πρώτο αυγό, ο αρσενικός άρχισε να κυνηγάει την θηλυκιά σαν δαιμονισμένος... Την έχει ξεπουπουλιάσει...
Ούτε στην φωλιά δεν την αφήνει να μπει, κάθεται αυτός με τις ώρες... Τι να κάνω;
 
Tι ηλικία έχουν, πόσο καιρό τα έχεις μαζί, έχεις κάνει προετοιμασία; Τα έχεις μέσα ή έξω; Το κλουβί τι μέγεθος έχει; Χρειαζόμαστε και καμιά φωτογραφία για να μπορέσουμε να καταλάβουμε αν τους φταίει κάτι. Αν θεωρείς ότι το θηλυκό στρεσάρεται μαζί του τότε χώρισε τα, κάτι δεν πηγαίνει καλά και μέχρι να το εξακριβώσουμε δεν υπάρχει λόγος να ζορίζονται. Ούτως ή άλλως φαίνεται να πηγαίνει στράφι αυτή η αναπαραγωγή.
 
Το θηλυκό είναι 14 μηνών κ το αρσενικό ειναι 10 μηνών... Τα έχω μαζί 6 μήνες κ δεν είχαν κανένα πρόβλημα... Τα έχω πάντα μέσα στο σπίτι είναι κ τα δυο ημέρα ταισμενα στο χέρι... Τώρα από προετοιμασία δεν ξέρω κ πολλά πράγματα τους έχω ξεκινήσει αυγο, φυτρες, λίγα φρούτα κ λαχανικά κ την κανονική τροφή τους...

Screenshot_20181105-084049__01.webp

Ααα ξέχασα έχω ασβέστιο κ σουπιοκόκαλο στο κλουβί...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ο αρσενικος εχει εκδηλωσει επιθετικοτητα και κτητικοτητα! Δε ξερω αν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξει αυτο και ισως τραυματισει τη θυληκια! Οπως σου ειπε κ ο Ανεστης θα λεγα κι εγω να τα χωρισεις!
 
Ίσως αν το δελέαζες με κάποια λιχουδιά όπως κεχρί σε τσαμπί θα τον έκανες να βγει από την φωλιά.
Βγαίνει μόνο όταν είναι να φάει...Αλλά κ πάλι τρώει γρήγορα για να ξαναμπεί στην φωλιά...

Ο αρσενικος εχει εκδηλωσει επιθετικοτητα και κτητικοτητα! Δε ξερω αν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξει αυτο και ισως τραυματισει τη θυληκια! Οπως σου ειπε κ ο Ανεστης θα λεγα κι εγω να τα χωρισεις!
Τους έχω χωρίσει ήδη γιατί τρόμαξα κ εγώ έτσι όπως έκανε... Το θέμα είναι ότι τους ακούω να σφυρίζει ο ένας στον άλλον κ αυτή τον ψάχνει... Μπορείς να μου πεις πως εκδηλώθηκε τέτοια συμπεριφορά μόλις γέννησε η θηλυκιά ενώ πριν ήταν όλα καλά;
 
Τους έχω χωρίσει ήδη γιατί τρόμαξα κ εγώ έτσι όπως έκανε... Το θέμα είναι ότι τους ακούω να σφυρίζει ο ένας στον άλλον κ αυτή τον ψάχνει... Μπορείς να μου πεις πως εκδηλώθηκε τέτοια συμπεριφορά μόλις γέννησε η θηλυκιά ενώ πριν ήταν όλα καλά;

Συνηθως γινονται επιθετικα σε περιπτωση που θελουν να ξαναζευγαρωσουν! τωρα δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο! σιγουρα δε νομιζω οτι μπορει να σου πει κανεις! Ειτε ειναι στο χαρακτηρα του αρσενικου και το εκδηλωσε τωρα ειτε ειναι υπεπροστατευτικος με τα αυγα! Η θυληκια μπαινει στη φωλια τωρα;
 
Συνηθως γινονται επιθετικα σε περιπτωση που θελουν να ξαναζευγαρωσουν! τωρα δε νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο! σιγουρα δε νομιζω οτι μπορει να σου πει κανεις! Ειτε ειναι στο χαρακτηρα του αρσενικου και το εκδηλωσε τωρα ειτε ειναι υπεπροστατευτικος με τα αυγα! Η θυληκια μπαινει στη φωλια τωρα;
Ναι από χθες το βράδυ που τον έβγαλα μπαίνει αλλά τον ψάχνει κ φωναζει...
 
Ναι από χθες το βράδυ που τον έβγαλα μπαίνει αλλά τον ψάχνει κ φωναζει...
καθεται να κλωσσησει. Αλλο αυγο εκανε; κοιτα ισως τα πουλια δεν ηταν ετοιμα! ισως αυτο που σου ανεφερα παραπανω!
 
καθεται να κλωσσησει. Αλλο αυγο εκανε; κοιτα ισως τα πουλια δεν ηταν ετοιμα! ισως αυτο που σου ανεφερα παραπανω!
Ναι κλωσσαει το αυγό... Το πρωί που είδα δεν είχε άλλο... Δεν ξέρω όταν θα γυρίσω αν έχει... Τώρα τι πρέπει να κανω;Να τους αφήσω χωριστά η να τους βάλω μαζί κ να βγάλω τη φωλιά;
 
Ναι κλωσσαει το αυγό... Το πρωί που είδα δεν είχε άλλο... Δεν ξέρω όταν θα γυρίσω αν έχει... Τώρα τι πρέπει να κανω;Να τους αφήσω χωριστά η να τους βάλω μαζί κ να βγάλω τη φωλιά;

τωρα τι να σου πω! Θα αλεγα αστα ετσι αν δεις αν θα κανει αλλο αυγο! αν δε κανει συνεχιζεις ετσι μεχρι αν δεις αν ειναι ενσπορο το αυγο! αν οχι την αφαιρεις τη φωλια, αν ειναι πιστευω οτι και μονη της ενα πουλακι μπορει να το μεγαλωσει!
 
Τα αρσενικα ειναι ετοιμα στον ενα χρονο! Ειναι δεκα μηνων δε νομιζω να παιζει τοσο ρολο για 2 μηνες δλδ! τα θυληκα ειναι στον εναμιση χρονο! Μπορει και να μην ειναι δεμενο σα ζευγαρι και για αυτο να υπαρχει αυτη η συμπεριφορα! το οτι ζευγαρωσαν δε σημαινει οτι εχουν δεθει κιολας!
 
Τα αρσενικα ειναι ετοιμα στον ενα χρονο! Ειναι δεκα μηνων δε νομιζω να παιζει τοσο ρολο για 2 μηνες δλδ! τα θυληκα ειναι στον εναμιση χρονο! Μπορει και να μην ειναι δεμενο σα ζευγαρι και για αυτο να υπαρχει αυτη η συμπεριφορα! το οτι ζευγαρωσαν δε σημαινει οτι εχουν δεθει κιολας!
Δλδ αν θα τους ξαναβάλω μαζί θα έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα;
 
Δλδ αν θα τους ξαναβάλω μαζί θα έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα;

με τη φωλια μαζι πιστευω πως ναι! αν τα βαλεις μαζι αφαιρεις τη φωλια! Και προσπαθεις να τα βγαλεις απο τη φαση της αναπαραγωγης!
 
Back
Top