Αναπαραγωγή Μετά το πρώτο αυγό ο αρσενικός cockatiel κυνηγάει την θηλυκιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης efikipri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
με τη φωλια μαζι πιστευω πως ναι! αν τα βαλεις μαζι αφαιρεις τη φωλια! Και προσπαθεις να τα βγαλεις απο τη φαση της αναπαραγωγης!
Κ πως γίνεται αυτό;Να τα βγάλω δλδ από τη φάση της αναπαραγωγής... Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που έχω παπαγαλάκια.
 
Κοιτα αρχικα μιλαμε για ζωντανους οργανισμους! Δε ξερουμε 100% πως θα αντιδρασουν! απο κει και περα μπορεις να αλλαξεις τη διαρυθμιση του κλουβιου και να τα κανεις πιο τακτα διαστηματα μπανακι! Εγω θα τα αφηνα και λιγο διασυημα χωρια για να ηρεμησει λιγο ο αρσενικος! Να τα βγαζεις εκτος κλουβιου μαζι εφοσον ειναι ημερα και να δεις συμπεριφορες!
 
Όταν είναι έξω είναι όλα μια χαρά... Κάθονται μαζί, καθαρίζουν το ένα τ' άλλο κ ο αρσενικός ερωτοτροπεί με τη θηλυκιά...
 
@zack27 το αρσενικό δεν είναι μικρό για αναπαραγωγή; Μήπως για αυτό έχει "ανώριμη" συμπεριφορά;

Eγώ πιστεύω ότι είναι και τα δύο μικρά και κυρίως το αρσενικό.

Στη θέση σου θα έβγαζα τη φωλιά, θα άλλαζα τη διαρύθμιση στο κλουβί και θα περίμενα μέχρι τον Φεβρουάριο-Μάρτιο. Αν δεις ότι και χωρίς φωλιά την κυνηγάει τότε θα τους χώριζα για λίγο αφήνοντας το θηλυκό στο μεγάλο κλουβί.
 
Eγώ πιστεύω ότι είναι και τα δύο μικρά και κυρίως το αρσενικό.

Στη θέση σου θα έβγαζα τη φωλιά, θα άλλαζα τη διαρύθμιση στο κλουβί και θα περίμενα μέχρι τον Φεβρουάριο-Μάρτιο. Αν δεις ότι και χωρίς φωλιά την κυνηγάει τότε θα τους χώριζα για λίγο αφήνοντας το θηλυκό στο μεγάλο κλουβί.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου θα ακολουθήσω ότι μου είπατε κ θα σας ενημερώσω...
 
Κι εγω θεωρω οτι το αρσενικο ειναι ανωριμο ακομα για τετοια διαδικασια... Τοσο οργανικα αλλα και απο αποψη συμπεριφορας.
Δε υπαρχει λιγος βιασυνης και να τα "τρεξεις" για αναπαραγωγη.
Λες οτι εχεις πρωτη φορα παπαγαλακια. Γνωρισε τα, μαυε τα παντα γι αυτα και για ολες τις φασεις της ζωης του κσι μετα προχωρα σε γεννα. Δε σημαινει οτι εχεις αγορι και κορίτσι και απαραιτητα πρεπει να τα ζευγαρωσεις...
Θα ερθει καποια στιγμη, αλλα καλο ειναι να γινει οταν εκεινα ειναι ετοιμα και περισσοτερο εσυ.
Το κλουβι ειναι αβολο για αναπαραγωγη. Για να βαλεις τη φωλια χρειαστηκε να κλεισεις τη κεντρικη πορτα με αποτελεσμα να μην εχεις προσβαση στο εσωτερικου του κλουβιου σε περιπτωση που χρειαστεί να επεμβεις...
Μελετησε θεματα του φορουμ που αναφερονται στην αναπαταγωγη του ειδους και προχωρα σε γεννα(αν αυτο επιθυμεις) σπο την Ανοιξη που κι εκεινα θα ειναι πιο ετοιμα κι εσυ διαβασμενη/ος.
 
Για να μεινουν 2 πουλακια ειναι οκ, αβολο ομως για αναπαραγωγη
Αν αποφασισεις να ζευγαρωσουν παρε μια ζευγαρωστρα (76cm) που ειναι πρακτικη. Διαθετει μεγαλες πορτες καιεξτρα πλαϊνές για να μπει η φωλια εξωτερικα.
 
Back
Top