Φροντίδα Μεταφορά Πτηνών

dikatgreece

PB Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
704
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να μεταφέρω τους 2 παπαγάλους μου και 1 καναρίνι από την Αθήνα στην Αλεξανδρούπολη το προσεχές Καλοκαίρι, λόγω πιθανής μετακομίσεως. Επειδή η απόσταση είναι μεγάλη σκέφτηκα τους εξής τρόπους.
- Με το αυτοκίνητό μου στο πίσω κάθισμα σε μικρά κλουβιά.
- Μέσα στο αυτοκίνητο με καράβι (στο αμπάρι) ή αν βρώ καμπίνα στην καμπίνα μου. (24 ώρες ταξίδι με κούνημα και ναυτία).
- Αεροπορικώς σε ξύλινα χαμηλά κλουβιά με μικρά ανοίγματα. Το πρόβλημα εδώ είναι το οξυγόνο στον χώρο αποσκευών καθώς και το ότι για 3 ημέρες θα είναι σε μικρά κλουβιά (τα κανονικά τους θα φύγουν με την οικοσυσκευή) και μετά θα μπουν στα ξύλινα.

Πριν το ταξίδι θα τους δώσω αντιστρες (εμπορική απάτη; ) για να μπορέσουν να αντέξουν το ταξίδι.

Ποιός από τους παραπάνω τρόπους είναι ο καλύτερος; Υπάρχει κάποια ιδέα για την κατασκευή κλουβιών για τη μεταφορά τους που να μην ενοχλουν τα πτηνά και να μην έχουν όγκο;

Με ποιό τρόπο μεταφέρουν οι συμμετέχοντες σε διεθνής διαγωνισμούς τα πτηνά;
 
:) Πιστευω οτι το οξυγονο και οι υψηλες θερμοκρασιες (λογω εποχης που αναφερεις)
ειναι απο τα πρωτα που πρεπει να προσεξεις.
Η δικη μου επιλογη θα ηταν το καραβι, μονο εαν ειναι να ανεβουν στην καμπινα,
μετα το αυτοκινητο (με κλιματισμο),
μετα το αεροπλανο
και σε καμια περιπτωση να μεινουν στο αυτοκινητο μεσα στο αμπαρι
 
και σε καμια περιπτωση να μεινουν στο αυτοκινητο μεσα στο αμπαρι

Aκριβως! Πολυ καλα το λεει η Σισυ.
Ξερω περιπτωσεις απο φιλους ναυτικους, που πολλοι επιβατες αφησαν τα ζωακια τους μεσα στο αμαξι στο γκαραζ του πλοιου και μετα τα βρηκαν δυστυχως πεθαμενα...☹😱 Εκει αναπτυσσονται τρομερες θερμοκρασιες λογω των μηχανων του καραβιου, ακομα και το χειμωνα.
 
καταρχας να μας διευκρινισεις με τι απο ολα αυτα τα μεσα θα πας εσυ γιατι μπερδευτηκα με το αμαξι θα πας; Με το πλοιο; Με το αεροπλανο πως θα πας;
 
An xrisimopiisis to aftokinito kanena problima , ego ta perisotera kanariniata exo feri me aeroplano ke itan mexri ke 9-10 ores ke koutakia metaforas xoris kanena preoblima , alla otan tha ftasis ston proorismo thali prospxi sti diatrofi tous kathas epissis xorigisis glikozis me ilektrolites sto nero , OXI SKETO NERO
 
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αυτό που ρώτησε επίσης ο Λευτέρης… έχεις αποφασίσει πώς θα ταξιδέψεις ο ίδιος; Θα πρέπει καταρχήν να διευκρινιστεί αυτό για να ξέρουμε ποια είναι η πιο προσιτή λύση.
Πριν το ταξίδι θα τους δώσω αντιστρες (εμπορική απάτη; ) για να μπορέσουν να αντέξουν το ταξίδι.
Θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνιση σχετικά με αυτό. Τα προϊόντα αυτά καθ' αυτά δεν είναι απάτη σε καμία περίπτωση. Ο όρος που χρησιμοποιούν είναι απάτη. Αυτό που έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ, είναι ότι τα σκευάσματα που αναφέρονται ως antistress δεν είναι τέτοια, από τη στιγμή που δεν περιέχουν ηρεμιστικές ουσίες προκειμένου να καταστείλουν το στρες. Αυτό που κάνουν είναι να εφοδιάζουν τον οργανισμό με έξτρα ποσότητα θρεπτικών συστατικών σε μια περίοδο που η ικανότητα αφομοίωσής τους από τον ίδιο τον οργανισμό είναι μειωμένη λόγω της καταστάσεως. Με άλλα λόγια είναι μια ακόμη φόρμουλα πολυβιταμινών.
epissis xorigisis glikozis me ilektrolites sto nero , OXI SKETO NERO
Αυτό που σου λέει ο Φύλλης είναι πολύ σημαντικό και θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου. Τα πουλιά αφυδατώνονται κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και είναι απαραίτητη η πρόσληψη ηλεκτρολυτών προκειμένου να διατηρηθεί το ισοζύγιο των υγρών στον οργανισμό. Είναι ένα σημαντικό θέμα διότι η απότομη πρόσληψη και αποβολή υγρών από τον οργανισμό μπορεί να αποβάλει ταυτόχρονα θρεπτικές ουσίες ζωτικής σημασίας (κάλλιο, νάτριο κ.λπ.) προκαλώντας το θάνατο του πουλιού. Θα προσέθετα επίσης ότι θα ήταν καλό να τους δώσεις και προβιοτικό δύο μέρες πριν το ταξίδι και τρεις μέρες μετά.
 
Εγω καταλαβα :) οτι μαλλον θα τον επηρεασει στην αποφαση του, το καλυτερο για τα πουλακια
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μόλις γύρισα και σας απαντώ:
Η μετακίνηση της οικογένειας θα γίνει αεροπορικώς. Εγώ επειδή θα πρέπει να μεταφέρω 2 αυτοκίνητα έχω δυνατότητα επιλογής αποστολής του ενός με καράβι και εγώ οδικώς ή και τα 2 με καράβι. Η καλύτερη μεταφορά των πτηνών είναι αυτή που θα καθορίσει το μέσο μετακίνησης πτηνών και εμένα.

Αυτό που σου λέει ο Φύλλης είναι πολύ σημαντικό και θα πρέπει να το λάβεις υπόψιν σου. Τα πουλιά αφυδατώνονται κατά τη διάρκεια του ταξιδιού και είναι απαραίτητη η πρόσληψη ηλεκτρολυτών προκειμένου να διατηρηθεί το ισοζύγιο των υγρών στον οργανισμό. Είναι ένα σημαντικό θέμα διότι η απότομη πρόσληψη και αποβολή υγρών από τον οργανισμό μπορεί να αποβάλει ταυτόχρονα θρεπτικές ουσίες ζωτικής σημασίας (κάλλιο, νάτριο κ.λπ.) προκαλώντας το θάνατο του πουλιού. Θα προσέθετα επίσης ότι θα ήταν καλό να τους δώσεις και προβιοτικό δύο μέρες πριν το ταξίδι και τρεις μέρες μετά.

Πώς δίδονται οι ηλεκτρολύτες; Πότε πρέπει χρονικά να δοθούν.
Προβοιοτικό πάλι που βρίσκω και τι είναι;
 
Τότε θα σου έλεγα στο αυτοκίνητο μαζί σου ή με το πλοίο αν σου επιτρέψουν να τα πάρεις στην καμπίνα.
Πώς δίδονται οι ηλεκτρολύτες; Πότε πρέπει χρονικά να δοθούν. Προβοιοτικό πάλι που βρίσκω και τι είναι;
Ηλεκτρολύτες
Chevi-fit

Προβιοτικά
Liviferm
Probi-zyme

Υπάρχουν σίγουρα και άλλα παρόμοια σκευάσματα στο εμπόριο. Όποιος γνωρίζει μπορεί να σου προτείνει αυτά που χρησιμοποιεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
An xrisimopiisis to aftokinito kanena problima , ego ta perisotera kanariniata exo feri me aeroplano ke itan mexri ke 9-10 ores ke koutakia metaforas xoris kanena preoblima , alla otan tha ftasis ston proorismo thali prospxi sti diatrofi tous kathas epissis xorigisis glikozis me ilektrolites sto nero , OXI SKETO NERO

Όταν λές κουτάκια μεταφοράς τι εννοείς; Μήπως έχεις φωτό; 😕
 
Ta koutoa pou exoun ta pet-shop oxi ta mikra exoun kapia piomegala , xrisimopiise ekina , alla an pas me toaftokinito sou se kloubia den iparxi kanena problima
 
Από κάπου είχα κατεβάσει αυτή την ιδιοκατασκευή. Νομίζω δεν είναι και άσχημη.
 
Ne ta ixa mesa sto aeroplano , ke kapies fores ixa perisotera apo 10 kanarinia
 
Ne ta ixa mesa sto aeroplano , ke kapies fores ixa perisotera apo 10 kanarinia
gozi γεια :)

ηθελα να σε ρωτησω για τον κανονισμο στα αεροπλανα...
που μπαινουν τα πουλια;

σ αφηνουν να εχεις στη θεση σου, μαζι σου, πουλι ή οχι;
κ μεσα στο κουτι εννοειται οτι δεν μπορει να μπει νερο κ τροφη ε; 🙄
 
Kathe eteria exi tous dikous tis kanonismous sxetika me tin metafora zontanon organismon , i IATA exi genikes odigies gia tin metafora alla den ine desmeftikes gia tis eteries , kapies eteries dexonte ke kapies oxi
 
Back
Top