Φροντίδα Μεταφορά Πτηνών

Gia sou Gozi,

meza sto aeroplano ixes ta poulia me tin adeia tis eterias ; I me to sistima an den rotas, den exeis apantisi. :cool_gum:

Eva,
kanonika ta poulia pane kato sto aeroplano, sto domatio pou pane ta skila kai i kates, me liga logia, ekei pou pane ola ta zoa. Nero kai trofi bebaios epitrepete, kai oxi mono epitrepete, PREPEI.



Alexandros
 
:) Πηρα τηλεφωνο την ΑΕGEAN AIRLINES
Η απαντηση τους ειναι δεν μεταφερουμε ΚΑΝΕΝΑ ΠΤΗΝΟ
ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΤΩ !
Και βεβαια δεν συζητω για την εμπειρια μου με την BRITISH AIRWAYS οταν χρειαστηκε να μεταφερουμε τον παπαγαλο μας στην Αγγλια
(πολυ αυστηροι κανονες χαρτια κτηνιατρου, χαρτια αγορας του πουλιου (οτι προκειται για εκτροφης και οχι αγριο) για το κλουβι, την επιπλεον κατασκευη (ντυσιμο) με ξυλο) για να παει κατω στο χωρο για τα ζωα.
Αυριο θα ρωτησω και στην Ολυμπιακη γιατι δεν μου απαντησαν
 
Gia sou Sissy,

apo tis Ellinikes eteries MONO i Olympiaki metaferei poulia. I Aegean pote den pire. :13:


Alexandros
 
Λοιπόν επειδή χθες έθεσα το θέμα την κτηνίατρό μου μου είπε ότι η καλύτερη λύση είναι η μεταφορά με το πλοίο (και με ένα χαρτζιλίκι στον καμαρώτο τα πτηνά μέσα στο κλουβάκι στην καμπίνα με νερό και τροφή). Επιπλέον με το αεροπλάνο αν πάνε κάτω μου είπε ότι τα μεταφέρουν με τις αποσκευές και δεν τα προσέχουν με αποτέλεσμα να στρεσάρονται πολύ.
Οπότε το πλοίο η καλύτερη λύση.
Πάντως θεωρώ απαράδεκτο με νόμιμο τρόπο η Aegean να μη δέχεται πτηνά στο Α/Φ. Αν τα έχεις σε κουτάκι άραγε σαν αυτό της φωτό που έχω παραπάνω και όταν μπεις μέσα στο Α/Φ το βάλεις κάτω από το κάθισμα τι θα σου πούνε; Απαγορεύεται; Δε νομίζω!
 
Na sou po ti mou ipane prin 2 xronia sto Monaxo Germanias me to esitirio gia Athina sto ena xeri kai mia kouta me 5 poulia (Karderines) sto alo xeri.

"Ta pedate eseis xoris ta poulia i den tha pedate katholou, apofasete, exete akoma mizi ora mexri fefgi to aeroplano"

Den pigena kai exasa to lefta gia to eisitirio. Poli efkolo.

Alexandros
 
:) Οταν λενε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ολα τα αλλα ειναι παρανομα!
Δεν ειναι τυχαιο οτι δεν επιτρεπονται τα πτηνα στην καμπινα στις αεροπορικες εταιρειες,
ενω αντιθετως την επιτρεπουν (ορισμενες, βλεπε και AEGEAN )
σε σκυλια και γατες εως ενος ορισμενου βαρους (νομιζω 5 κιλα το ανωτερο)
Εδω ισως εχει σχεση το θεμα που ανοιξε ο Δαμιανος σχετικα με το ΕΜΒΟΛΙΟ
 
Emena eksigousane, den ksero omos einai alithia i psema, afto exei skesi me tin GRIPI-POULERIKON kai to nomos pou balane na min epitrepete na ferneis poulia apo trito xoro meza stin EOK. Kai lene poli eteries, an to apagoreboune genika tin metafora poulion sta aeroplana tous, den kindineboune na ginoune SINERGATES se periptosei pou kapios fernei poulia pou exoune GRIPI-POULERIKON.

Kalo i kako etsi den exoune efthines an ginete kati.

Alexandros
 
εγω εχω την απορια... (!)(?)... Αν κανεις πρεπει να πεταξει με τα πουλια του,-σε αξιοπρεπη κατασταση μεταφορας -τελικα πρεπει να νοικιασει ιδιωτικο αεροπλανο;

κ ποιος εξασφαλιζει τις εταιριες οτι ενας ανθρωπος δεν ειναι μολυσμενος απο γριπη πουλερικων η απο κατι αλλο μεταδοτικο;

η μηπως τα κρεατα που μεταφερονται ειναι απολυτως ελεγχμενα; 🙄
 
4 φιλοι απο την Κύπρο ταξίδευσαν πρόσφατα στο Βέλγιο στην διεθνή έκθεση καναρινιών χρώματος.
Αφού πρώτα εξασφάλησαν αδεια εισαγωγης απο τις κτηνιατρικές υπηρεσίες κύπρου αγόρασαν και έφεραν μαζί τους γύρο στα 120 καναρίνια. Τους έκανε ενα τυπικό έλεγχο καποιος κτηνίατρος στο βελγιο και τους εδωσε πιστοποιητικο υγειας.
Τα πουλιά τα τοποθέτησαν σε ειδικά ξυλινα κουτια μεταφορας με φαγητο και νερο και η cyprus airways το τοποθέτησε σε ειδικο χωρο στο αεροπλάνο δίπλα απο το χωρο αποσκευων οπου υπηρχε το καταλληλο οξυγονο.
Τα καναρινια ηρθαν μια χαρα χωρις να χασουν καποιο πουλι κατα την μεταφορα. Πλήρωσαν ενα ποσο στην εταιρια συμφωνα με το βαρος των κουτιων.
 
1.Αφού πρώτα εξασφάλησαν αδεια εισαγωγης απο τις κτηνιατρικές υπηρεσίες κύπρου αγόρασαν και έφεραν μαζί τους γύρο στα 120 καναρίνια.

2. Τους έκανε ενα τυπικό έλεγχο καποιος κτηνίατρος στο βελγιο και τους εδωσε πιστοποιητικο υγειας.

3. Τα πουλιά τα τοποθέτησαν σε ειδικά ξυλινα κουτια μεταφορας με φαγητο και νερο

4. Και η cyprus airways το τοποθέτησε σε ειδικο χωρο στο αεροπλάνο δίπλα απο το χωρο αποσκευων οπου υπηρχε το καταλληλο οξυγονο.

5. Πλήρωσαν ενα ποσο στην εταιρια συμφωνα με το βαρος των κουτιων.

Πιστεύω ότι αυτό το μήνυμα εξηγεί επακριβώς την απαιτούμενη διαδικασία.
Δηλαδή:
1.άδεια από τις κτηνιατρικές υπηρεσίες της Χωρας προορισμού,
2. Πιστοποιητικό υγείας από γιατρό της Χώρας προελεύσεως,
3. ειδικά κουτιά μεταφοράς (εξασφαλίζουν φαγητό και νερό, οπότε εξυπηρετούν τα πουλιά),
4. σε ειδικό χώρο στο αεροπλάνο (που δεν είναι ούτε με τις λοιπές αποσκευές, ούτε με τους επιβάτες).

Γενικά στις αερομεταφορές υπάρχει πρωτόκολλο το οποίο προβλέπει το κάθε τί. Το δύσκολο είναι στη Χώρα μας να βρεις την αρμόδια Υπηρεσία να σου το δώσει.
 
Back
Top