Φροντίδα Μεταφορά παπαγάλου από κλουβί μεταφοράς σε κανονικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Patikas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Patikas

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2018
Μηνύματα
51
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε ολους σήμερα τα χαράματα ήρθε ο παπαγαλος από Χαλκιδική (θα ακολουθήσει παρουσίαση συντομα)μεσα σε ένα μικρό κλουβί το οποίο ο εκτροφεας χρησιμοποιουσε για μεταφορά. Σήμερα θα πάω να του πάρω ένα κανονικό κλουβι. Το πρόβλημα είναι πως θα τον μεταφέρω στο άλλο κλουβί καθώς μια με φοβάται και μια δεν με φοβάται αλλά και πάλι δεν θέλω να τον πιάσω με τα χέρια μήπως το τραυμάτισω καταλαθος (προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφίες του κλουβιού αλλά δεν τις δεχόταν το site )όλες οι απαντήσεις είναι καλοδεχουμενες
 
Μια λύση αν είναι εφικτή είναι να βάλεις τα κλουβιά "πόρτα με πόρτα" με τις πόρτες ανοικτές και με τροφές, νερό και παιγνίδια στο νέο κλουβί. Οταν "περάσει" σε αυτό, τραβάς το κλουβί μεταφοράς και το κλείνεις.
Είναι εύκολο στο να το λες αλλά τρομερά ζόρικο στην εφαρμογή, το ξέρω αλλά αν δε βρεθεί άλλος τρόπος και δε μπορείς να το πιάσεις για να μη το στρεσσάρεις αξίζει να δοκιμάσεις.
 
Θα συμφωνησω με το Διονυση! Απλα επρεπε ηδη να εχεις παρει κλουβι για το πουλακι και να το εχεις ετοιμο! Ειναι ημερο το πουλακι; Αν ειναι ναλε το δαχτυλο σου να ανεβει και καπακωσε το με το αλλο χερι ωστε να το βαλεις στο νεο κλουβι!
 
Να προσθέσω ότι αν δοκιμάσεις να τον πιάσεις όπως λέει ο Ζαχαρίας φρόντισε να έχεις κλειστά πορτοπαράθυρα και κουρτίνες στο δωμάτιο σε περίπτωση που σου φύγει, για να μην χτυπήσει πετώντας άτσαλα πουθενά (σε κάποιο τζάμι πχ)
Οταν φέραμε τη μικρή στο σπίτι μας ξέφυγε απ' το κλουβι (φαινόταν από τοτε τι διαολου κάλτσα είναι) και την πιάσαμε όταν προσπάθησε να... Καθήσει στην κουρτίνα και μπλέχτηκε σ' αυτήν 😛 (μπράβο κουρτίνα)
 
Μια λύση αν είναι εφικτή είναι να βάλεις τα κλουβιά "πόρτα με πόρτα" με τις πόρτες ανοικτές και με τροφές, νερό και παιγνίδια στο νέο κλουβί.
Αυτό με τα κλουβιά πόρτα πορτα δεν είναι εφικτό γιατί τι κλουβί είναι πολύ μικρό σκέψου ο παπαγάλος πρέπει να είναι 5 με 6 μηνών και η ουρά του τσακίζει στο κλουβί επειδή είναι μικρο

Ειναι ημερο το πουλακι;
Το πουλάκι δεν είναι ημερο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλή δύναμη τότε φίλε μου, όπως λέει ο Ζαχαρίας πρέπει να το πιάσεις, αλλά πρέπει να γίνει αφού το κλουβάκι του είναι τόσο μικρό. Το μικρό μέγεθος του κλουβιού θα σε βοηθήσει σε αυτό, απλά πρέπει να γίνει σταθερά και γρήγορα όπως τραβάμε το τσιρότο απ' την πληγή για να μη στρεσσαριστεί παραπάνω ούτε αυτό ούτε εσύ. Μετά άστο αρκετές μέρες να ηρεμήσει και να μάθει το νέο του κλουβί
 
Ανακάλυψα ένα τρόπο με τον οποίο ανοίγει η οροφή του κλουβιού αν και δεν ξέρω κατά πόσο δυνατό είναι να ανοίξω την οροφή και να κολησω πλάγια το κλουβί με την πόρτα του καινούργιου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ανακάλυψα ένα τρόπο με τον οποίο ανοίγει η οροφή του κλουβιού αν και δεν ξέρω κατά πόσο δυνατό είναι να ανοίξω την οροφή και να κολησω πλάγια το κλουβί με την πόρτα του καινούργιου
Εννοείται οτι περιμένουμε νέα σας για την "επιχείρηση μετακόμιση".
 
Ανακάλυψα ένα τρόπο με τον οποίο ανοίγει η οροφή του κλουβιού αν και δεν ξέρω κατά πόσο δυνατό είναι να ανοίξω την οροφή και να κολησω πλάγια το κλουβί με την πόρτα του καινούργιου

το θεωρω λιγο δυσκολο και θα στρεσαριστει παραπανω το πουλακι! απλα θα το πιασεις και θα το βαλεις στο κλουβι του! Πιο πολυ θα το αγχωσει να γυρισεις αναποδα το κλουβι παρα να το πιασεις!
 
το θεωρω λιγο δυσκολο και θα στρεσαριστει παραπανω το πουλακι! απλα θα το πιασεις και θα το βαλεις στο κλουβι του! Πιο πολυ θα το αγχωσει να γυρισεις αναποδα το κλουβι παρα να το πιασεις!
Και έχει ένα ραμφος γαμψο
 
Θα βγάλεις τις ταΐστρες από το μικρό κλουβί και θα κολλήσει τις δύο πόρτες όπως σου είπε ο Διονύσης.

Άλλος τρόπος σε σκοτεινό σχετικά μέρος άνοιξε με προσοχή το πάνω μέρος του κλουβιού, πιάσε τον παπαγάλο με ένα πανί και μετέφερε τον στο κανονικό κλουβί.

Θεωρώ ότι ο πρώτος τρόπος βέβαια είναι καλύτερος και με λιγότερο στρες για το πουλάκι.
 
Αύριο κανόνισα να πάω να πάρω κλουβί καθως και ότι αλλο χρειάζεται η επιχείρηση. Περισσότερα νέα αυριο (έχει αρχίζει να αλλάζει χρώμα από σκέτο πράσινο αρχιζε να γίνεται μπλε με ανοιχτό πράσινο και λίγο κίτρινο
 
Ειναι ρινκ νεκ το πουλι, καλά βλέπω;
Αν το αφήσεις μέχρι αυριο σε αυτό το κλουβί πρέπει να του βάλεις σε ένα μπωλ τροφή να φάει... Δε μπορεί να φάει από τις ταΐστρες που ήδη έχει το κλουβί τώρα.
Επρεπε να έχει ήδη το κλουβί που θα μένει το πουλάκι...όσο μένει εκεί στρεσαρεται και βιωνει τραυματικές εμπειρίες που θα τις βρεις ίσως μπροστά σου... Δυσκολευοντας σε να έρθετε πιο κοντα, αν αυτό επιθυμεις.
 
Ειναι ρινκ νεκ το πουλι, καλά βλέπω;
Ναι καλά βλέπεις ο παπαγάλος είναι ringneck όσον αφορά το κλουβί τον πήραμε στις 4 και μιση το πρωί με το κλουβί που είχε ο εκτροφεας. Σαφώς θέλω το καλύτερο και θα του το προσφερω σημέρα δεν είχα την άνεση του χρόνου να πάω να πάρω κλουβί όσο και να το ήθελα. Αύριο είναι προγραμματισμενη η αγορά του οπότε θα είναι άνετος(καταλαβαίνω ότι αυτήν την στιγμή δυσκολεύεται) αλλά και εγώ κάνω ότι περνάει από το χέρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το πρόβλημα είναι πως θα τον μεταφέρω στο άλλο κλουβί
Είχα την ίδια ανησυχία πριν 2 εβδομάδες. Απλά "κόλλησα" τις 2 ανοιχτές πόρτες και ο παπαγάλος μπήκε μόνος του σε 2 δευτερόλεπτα. Δοκίμασε πρώτα έτσι χωρίς να τον πιάσεις.
 
Back
Top