Γενικά Μεταφορά παπαγάλου στις διακοπές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Υπαρχει περιπτωση στις 15 να κατεβω Κρητη στο σπιτι μιας φιλης για περιπου 10 μερες..Λεω να αφησω τα υπολοιπα πουλια εδω και να αναθεσω σε καποιον να τα προσεχει, και να παρω μονο το παπαγαλακι μου μαζι μου, λογω του οτι ειναι ημερο και τωρα που εχουμε ψιλοδεθει στεναχωριεται οταν φευγω και μενει μονο του.. Τι λετε γι αυτο;
Επισης, εχω δει στο εμποριο κλουβια μεταφορας. Ποια ειναι η χρησιμοτητα τους; Εχεις το πουλι κατα τη διαρκεια του ταξιδιου εκει και οταν φτασεις το βαζεις σε κανονικο κλουβι; Ελεγα να αγορασω ενα κλουβακι πιο μικρο και να εχω το παπαγαλακι μου εκει και στο καραβι αλλα και στην Κρητη στο σπιτι.. Ποια ειναι η γνωμη σας; Λετε να απαγορευονται οι παπαγαλοι στην καμπινα;😱
 
Απ' όσο ξέρω δεν απαγορεύονται.
Αν πάρεις κλουβί μεταφοράς πρέπει να πάρεις και κλουβί για εκεί.
Αν το μεταφέρεις στο κλουβί που θα το έχεις και εκεί, πρέπει να το καλύψεις σε όλες τις πλευρές με χαρτόνι ή ύφασμα και να αφήσεις ανοικτό μόνο ένα αρκετά μεγάλο σημείο της μπροστινής πλευράς.
Έτσι αποφεύγεις να κρυώσει από τυχόν ρεύματα αέρος αλλά και να τρομάξει από τις συνεχείς εναλλαγές των παραστάσεων.
Εννοείται θα έχεις σπόρια και νερό στο κλουβί, το οποίο νερό θα το αλλάζεις που και που με εμφιαλωμένο.
 
Θα παρω μια μικρη βαλιτσα οππτε δεν νομιζω να βολευει να κουβαλησω και 2ο κλουβι για εκει.. Μαλλον θα παρω ενα μικροτερο κλουβακι.. Επισης, εκει να τον εχω στο καταστρωμα ή μεσα στο πλοιο;
 
Εφόσον θα το έχεις έτσι που σου λέω δεν μιλάνε γιατί ούτε σπόρια πέφτουν κάτω ούτε τίποτα. Έχω δει πολλές φορές κλουβιά σε πλοία.
 
Και θα καλυψω δηλαδη τις 3 πλευρες του κλουβιου και το πανω μερος;
 
Και κατι αλλο, σημερα πηγα πετ σοπ και μεσα στα πολλα που πηρα αγόρασα κ μια πετρα ασβεστιου.. Εχω βαλει σουπιοκοκκαλο στην καναρα και στα παραδεισια. Την πετρα να την βαλω στο αρσενικο μου καναρινι ή στον παπαγαλο;
Και μια τελευταια ερωτηση 😛

Αυτες τις μερες τον ακουω που εκει που καθεται βγαζει ηχους διαφορετικους απ τους κανονικους που κανει, σαν να προσπαθει να μιλησει! Λες να ναι αυτο; Βεβαια δεν εχω αρχισει να του λεω ακομα μια συγκεκριμενη λεξη,..
 
Το Budgie είναι θηλυκό; Γιατί δεν θυμάμαι. Αν είναι θηλυκό βάλτο σ' αυτό αλλιώς ρίξε κορώνα γράμματα :)
Είναι μιμητικά κάνουν πολλά τέτοια τώρα τι ακριβώς προσπαθεί θα το δείξει το αποτέλεσμα.
 
Αρσενικο ειναι
Και λες να προσπαθησω τωρα να του μαθω καμοια λεξουλα;
 
Σημερα πηρα ενα κλουβι διαστασεων 31×21×37
Ειναι ενταξει για τη μεταφορα του Budgie με το πλοιο, και επειτα την διαμονη του σε αυτο για μια δυο βδομαδες; Βεβαια οταν φτασω εκει θα αφηνω το πουλι και εξω απ το κλουβι..
Επισης, τωρα τον εχω σε ενα κλουβι διαστασεων 36×34×12.. Μετα τις διακοπες το κλουβι μεταφορας, το μικροτερο, θα μου μεινει αχρειαστο. Σκεφτομαι να βαλω στο ενα τον παπαγαλο και στο αλλο το αρσενικο καναρινι μου, ωστε να ειναι χωριστα απ τη θηλυκια. Σε ποιο κλουβι θα πρεπει να βαλω το καθε πουλι;
 
Εντάξει είναι για προσωρινό, μετά θα βάλεις στο μεγαλύτερο το παπαγαλάκι και στο μικρότερο το καναρίνι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Το παπαγαλακι θελει μεγαλυτερο χωρο με τη λογικη του οτι πρεπει να μπουν και ολα τα παιχνιδια του μεσα;Νομιζα οτι απ τη στιγμη που ειναι πολλη ωρα εξω, χρειαζοταν τον λιγοτερο 😕Και να αφησω την θηλυκια καναρα στη ζευγαρωστρα για να χει χωρο να πεταει;
 
Θέλει μεγαλύτερο χώρο γιατί είναι μεγαλύτερο πουλάκι με μακρύτερη ουρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σ' ευχαριστω:) Να τον βαλω απο τωρα μεσα για να αρχιζει να συνηθιζει το χωρο ή οχι ακομα; (15φευγω)
 
Back
Top