Γενικά Με βρήκε ένα καναρινάκι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης βάσω
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

βάσω

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
98
Πόλη
Βέροια
Ήρθα κι απο δω:)
Σήμερα το πρωί ήρθε ένα καναρίνι έξω απ'το μαγαζί,το άκουσα και βγήκα, το έπιασα χωρίς να μου αντισταθεί καθόλου και αφού ρώτησα πρώτα όλη τη γειτονιά αν ανήκει σε κάποιον,το υιοθέτησα:D
Μεγάλωσε η παρέα, μόνο που δεν ξέρω απο καναρίνια, είναι κάτι που πρέπει να προσέξω άμεσα;
 
Ωχ... Ναι, αυτό δεν μπορούσα να το κάνω(να πάω να αγοράσω κλουβί)γιατί σχολάω αργά και δεν υπήρχε τίποτα ανοιχτό. Το έβαλα στο ίδιο κλουβί με τα παραδείσια, απλώς έβαλα το χώρισμα στη μέση και δυστυχώς πριν τη Δευτέρα δεν μπορώ να κάνω κάτι. Μια χαρά φαίνεται το καναρινάκι αλλά διαβάζοντας το άρθρο τώρα δεν ξέρω... Ελπίζω να μη συμβεί τίποτα απ'αυτά μέχρι τη Δευτέρα
 
Φύλαγε τα ρούχα σου λένε 😉 Το ότι ένα πουλάκι δείχνει με την πρώτη ματιά υγιές δεν σημαίνει οτι είναι κιόλας. Υπάρχουν ασθένειες που δεν είναι ανιχνεύσιμες με την πρώτη ματιά. Ελπίζω και εύχομα να πάνε όλα καλά!
Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω.
Φροντίδα και Διαμονή Πτηνών
Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών
 
Λοιπόν πανικοβλήθηκα τώρα,έχω δύο κλουβιά το ένα με χώρισμα(ζευγαρώστρα νομίζω το λένε)να βάλω εκεί ζεμπράκια και love bird και το καναρίνι μόνο του;
Σταύρο, ναι, μ'αυτά το έβαλα. Κακώς μάλλον, μπορεί και να'ναι άρρωστα γι'αυτό πεθαίνουν τα μικρά μου; Αυτό εννοείς;
 
Βάσω καλησπέρα!

Μπορεί να συμβούν 2 πράγματα: ή το καναρίνι να έχει μια ασθένεια και να την μεταδώσει στα άλλα πουλάκια σου, ή να ασθενήσει εκέινο απο ασθένεια των ήδη υπαρχόντων πουλιών σου.


Ευχομαι να σου ζήσει το νεο σου πουλάκι! Μήπως θα μπορούσες να βρείς άμεσσα κάποιο κλουβί από καποιον γνωστό σου που του περισσεύει για να φιλοξενήσεις για λιγες μερες το πουλάκι; Τι τροφή του έβαλες; Γιατι τα καναρίνια δεν τρώνε τροφή για παραδείσια ή για παπαγάλους...
 
Δυστυχώς κλουβί έψαξα αλλά δε βρήκα... Το έβγαλα απο κει και το έβαλα στο κλουβί του παπαγάλου, αφού πρώτα το καθάρισα με ζεστό νερό. Τώρα έχω ζεμπράκια, παπαγάλο στο ίδιο κλουβί, χωρισμένα.
Εύχομαι μόνο να μην έχουν κάτι τα ζεμπράκια, γιατί σήμερα πέθαναν τα μικρά τους και δεν ξέρω γιατίκαι αρρωστήσει ο παπαγάλος... Μπέρδεμα☹
 
Σταύρο, ναι, μ'αυτά το έβαλα. Κακώς μάλλον, μπορεί και να'ναι άρρωστα γι'αυτό πεθαίνουν τα μικρά μου; Αυτό εννοείς;
Δεν ξέρω, μια σκέψη έκανα... Επίσης νομίζω πως από τη στιγμή που βρέθηκαν τα πουλιά στο ίδιο κλουβί, πάτησαν την ίδια σχάρα - υλικό υγιεινής, πατήθρες, χρησιμοποίησαν τα ίδια σκεύη τροφής και νερού, τότε ο πανικός είναι ανώφελος. Αν υπήρχε περίπτωση να μεταφερθεί ασθένεια, τότε κατά πάσα πιθανότητα αυτό έγινε ήδη. Μην ξεχνάμε ότι υπό τις κατάλληλες συνθήκες είναι δυνατόν να κολλήσουμε γρίπη από χειραψία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι και εσύ αλλά και η πλειοψηφία των ανθρώπων, βρίσκοντας ή αγοράζοντας ένα πουλί σκεφτόμαστε ένα σωρό πράγματα εκτός από την καραντίνα κατι που αποτελεί μέγα λάθος. Καταλαβαίνω το ιδιαίτερον της περίπτωσης λόγω ήμέρας αλλά αν το πρώτο tread είχε τίτλο "Χρειάζομαι επιγόντος ένα κλουβάκι μέχρι τη Δευτέρα" μπρορεί και να απέφευγες τα πιθανά δυσάρεστα ενδεχόμενα. Κοινότητα είμαστε, που ξέρεις... :)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :)
 
Δεν έχεις άδικο, είναι πιθανόν σύντομα να μην έχω κανένα πουλάκι αν συμβεί κάτι απ'όλα αυτά, αλλά όταν το βρήκα δεν είχα άλλη λύση, εκτός κι αν το άφηνα στην τύχη του,το πήρα όμως και τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι ευχές... Όσο για την καραντίνα, δε μου πέρασε καν απ'το μυαλό, λάθος μου
 
Δεν σε κατηγορώ Βάσω, επισημαίνω απλώς με την ευκαιρία που δίνει το θέμα σου, κάποια πράγματα που θα πρέπει να έχουμε όλοι μας υπόψιν 🙂
 
Γεια σου Βάσω συνάδελφε! Κι εγώ έτσι βρήκα πριν λίγο καιρό τον Τουϊτι μου! Να τον χαίρεσαι.
 
Bασω να σου ζησει το καινουριο σου καναρινακι. Φανταζομαι εμφανισιακα θα δειχνει καλα!
Περιμενουμε να δουμε φωτο του.
 
Ευχαριστώ πολύ:) ναι εμφανισιακά είναι μια χαρά, μόνο η ουρά του είναι λίγο. Γκρι... (λερωμένη)αλλά απ'οτι μου είπε το βράδυ η θεία μου δίπλα, το πουλάκι αυτό το έβλεπε δυο-τρεις μέρες τώρα να γυρνάει στα μπαλκόνια μας.
Με τη φωτο έχω ένα μικρό πρόβλημα, ελπίζω να το λύσω σύντομα και να σας τον δείξω,έχω μια υποψία πως είναι αρσενικό
 
Ευχαριστώ Ανδρέα, θα σας γράφω κι ελπίζω να παν όλα καλά γιατί το συμπάθησα ιδιαίτερα:)
 
Aν έχεις βάλτου μπανιερα να κανει ένα απολαυστικό μπανάκι για να καθαρισε το φτέρωμά του. Τι τροφή του έβαλες τελικά;

Αν πας αυριο για ψώνια, εκτός απο ένα άνετο και ευρύχωρο κλουβί, αγόρασε του συσκευασμένους σπόρους, σπουπιοκόκαλο, αυγοτροφή, ίσως κάποιο φάρμακο για προληπτική θεραπέια για ψείρες... Ισιες πατήθρες, μπανιέρα εσωτερική ή εξωτερική και 2 αυγοθήκες για την άμμο και το αυγουλάκι του!

Αν ειναι αρσενικό, σύντομα θα σε μαγεψει με το μελωδικό του κελάηδημα!
 
Ευτυχώς έχω πολλά καινούργια εξαρτήματα για το κλουβί(αγοράζω πολλές φορές έτσι για να υπάρχουν) Τροφή του έβαλα μια που μου φέρανε απ'το σούπερ μάρκετ αλλά μάλλον δεν είναι κατάληλη, κελαιδίνη γράφει πάνω, αλλά τρώει μόνο κάτι μαύρους στενούς σπόρους που περιέχει, αύριο θα του πάρω κανονική.Φαρμακο για ψείρες έχω, λες να του βάλω;
Α... Και μια κουτσουλίτσα κόλλησε στα φτερά του, είναι πολύ κακό αυτό? σημαίνει κάτι ή μπορεί να συμβεί και τυχαία;
 
ετσι για την ιστορια θα ηθελα να αναφερω μετα απο τεσσερις μηνες, πως το καναρινακι ειναι μια χαρα, ειναι πολυ καλο και αρκετα ημερο, δε με φοβαται σχεδον καθολου,το μονο προβλημα που εχω μαζι της(κοριτσακι ειναι τελικα) ειναι οτι δεν της αρεσει καθολου το μπανιο! Μα καθολου!
 
Back
Top