Γενικά Με βρήκε ένα καναρινάκι!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης βάσω
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βάσω σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Επειδή το μπάνιο είναι βασικό για τα πουλιά για να διατηρούν το φτέρωμά τους σε καλή κατάσταση, αλλά και τα ποδαράκια τους καθαρά και υγιή, μην παραιτηθείς από την προσπάθεια. Δίνε της μπανιέρα για ένα μισάωρο την ημέρα, κατά προτίμηση πρωινή ώρα και μετα αφαίρεσή το. Αν παρόλη την επίμονη προσπάθεια διαπιστώσεις οτι δεν μπαινει, μπορείς εναλλακτικά να την ψεκάζεις ελαφρά με ένα βαποριζατερ με νεράκι που να πέφτει πάνω της απαλά σαν σύνεφάκι. Φρόντισε μεχρι να στεγνώσει να είναι σε προφυλαγμένο σημείο από ρεύματα αέρα. Κράτα μας ενήμερους!
 
Εισαι σίγουρη ότι δεν κάνει μπάνιο;Εισαι πολλές ώρες σπίτι και το παρακολουθεις; Κι εγω έτσι νόμιζα με το δικό μου αλλα το έπιασα να κάνει μπάνιο ώρες που δεν ήμουν σπίτι και όταν βρέθηκα σε άδεια είδα τις ώρες του.
Υπάρχει και περίπτωση να φοβάται στην αρχη και να μην πλησιάζει. Το δικό μου αργησε να κάνει μπάνιο πάντως, μέχρι να συνηθίσει την οψη της μπανιερίτσας. Μην σου φαίνεται περίεγο. Οπώς το ιδιο συνεβη με τον ασβεστη που του κρέμασα για να τριβει τη μυτούλα του η το μπαστουνακι-παστέλι... Θα πέρασαν 3 μήνες μέχρι να πλησιάσει...
Υπομονή κι αποκλειεται να μην αλλάξει... Κάποια στιγμή θα πλησιάσει... Καλοκαιρι ερχεται... Κάνε ψέκασμα οπως σου πε Τζωρτζίνα...'ετσι εκανα κι εγω στην αρχή...
Καλή επιτυχία!
 
ναι βεβαια, την ψεκαζω ετσι κι αλλιως απ'την πρωτη μερα που την εχω και δεν βγαζω ποτε πια τα πουλακια στο μπαλκονι, οποτε δεν υπαρχει κυνδυνος να κρυωσουν.
Τι να σας πω, δεν την εχω δει ποτε να μπαινει στην μπανιερα οσες φορες την εβαλα, θα ακολουθησω ομως τη συμβουλη σου Γωγω και θα την βαζω καθε μερα, σας ευχαριστω
 
Back
Top