Με ποια μη τοξική μπογιά να βάψω το κλουβί;

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σε ολους, εχω φτιαξει ενα κλουβι καινουργιο απο πολλων ειδων κλουβιων, και το καθε μερος εχει διαφορετικο χρωμα.
Θελω να το βαψω μαυρο, με τι μπογια μπορω να το βαψω ωστε να αποφυγω οτιδηποτε τοξικο για το πουλι μου; (δαγκωματιες κτλ)
καταρχην υπαρχη κατι τετοιο;
 
Ξερω οτι πλαστικες, ακρυλικες, και λαδομπογιες θεωρουνται τοξικες και επικυνδυνες..
Οποιος ξερει θα παρακαλουσα να γραψει και απο που μπορουμε να το προμηθευτουμε...
 
δεν παθαίνουν τα πουλάκια τίποτε μην φοβάσαι αρκεί να το αφήσεις να στεγνώσει καλά να μην μυρίζει και βάλτο μέσα αλλά μαύρο κλουβί ποτέ δεν είδα.
 
Υπαρχουν οικολογικα χρωματα χωρις μολυβδο και αλλα βλαβερα μεταλλα και στοιχεια.Φροντισε αυτο που σου ειπε ο Κωνσταντινος.
 
Σωτηρη εγω εχω βαψει το δικο μου κλουβι με απλο ασπρο σπρευ ματ, το οποιο το πηρα απο μαγαζι που πουλαει χρωματα και σιδερικα. Αρκει να το αφησεις να στεγνωσει και να ξεμυρισει δυο ημερες φτανει. Το ιδιο εκανα και εγω με το δικο μου. Και εδω και ενα χρονο το καρδερινοκαναρο μου ζει χωρις κανενα προβλημα στο φρεσκοβαμενο σπιτικο του!
 
Μιά μικρή πληροφορία για τους φίλους καναρινάδες:
Οι περισσότεροι παπαγάλοι μασουλάνε τα κάγκελα των κλουβιών για να παίξουν. Επομένως το θέμα της βαφής του κλουβιού για τον Σωτήρη είναι ακόμα πιο δύσκολο. Η απλή μπογιά μπορεί να είναι δηλητηριώδης, αν ο Τουίτι αποφασίσει να καταπιεί κάποιο κομμάτι.

Εγώ δεν ξέρω να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση, αλλά θεωρώ οτι ίσως τα οικολογικά χρώματα να είναι πιο ασφαλή.
 
Back
Top