Διατροφή Με ποιον τρόπο να δίνω αυγό στη Ροζέλα μου;

Erik Markus

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2013
Μηνύματα
84
Πόλη
Ερμιονίδα
Καλημέρα! Διαβάζω στο forum οτι είναι πολλοί αυτοί που δίνουν στους παπαγάλους τους αυγοτροφή. Θα μπορούσατε να μου πείτε τον τρόπο και π.χ. Πιο μέρος ίσως να του δίνω (κρόκο, ασπράδι και τα δύο) και μιλάμε πάντα για βραστό,έτσι; Το συνδιάζω με κάτι άλλο;Ευχαριστώ!
 
Καλημέρα, δύο τρόποι υπάρχουν. Ή πλένεις ένα αυγό, το βράζεις γύρω στα 15΄, το κόβεις στην μέση και το βάζεις σε αυγοθήκη ή κάνεις το ίδιο, παρασκευάζοντας μια αυγοτροφή.
 
Καλημέρα, δύο τρόποι υπάρχουν. Ή πλένεις ένα αυγό, το βράζεις γύρω στα 15΄, το κόβεις στην μέση και το βάζεις σε αυγοθήκη ή κάνεις το ίδιο, παρασκευάζοντας μια αυγοτροφή.
Τί εννοείς; Πώς παρασκευάζω αυγοτροφή;
 
Εγώ θα σου πρότεινα αν έχεις όρεξη και χρόνο να φτιάξεις μια σπιτική αυγοτροφή για τη ροζέλα σου.. Ξέρεις τι έχει μέσα, τι έχεις βάλει, σε πόση ποσότητα και είναι απόλυτα υγιεινή για τον παπαγάλο σου! Στην αρχή θα διστάζει να δοκιμάσει, αλλά μόλις φάει είμαι σίγουρη θα του αρέσει πολύ! Και μετά θα τρελαίνεται! :D
 
Kαλημέρα! Εχθές του έβρασα αυγό για αρχή να δώ αν του αρέσει και αυτός ούτε που το δοκίμασε... Μου έκανε εντύπωση οτι του το έδινα μετά με το χέρι και ενώ πάντα δοκιμάζει απο το χέρι μου, αυτός με κοίταγε και έκραζε. Δέν το γούσταρε με τίποτα. Καμιά ιδέα;Να ξαναβάλω;
 
Το πρωι τα πουλια πεινανε περισοτερο αφαιρεσε για λιγο τους σπορους και οτι αλλο υπαρχει φαγωσιμο στο κλουβι και ασε μονο το αυγο σε αυγοθηκη. και παρακολουθησε αν φαει
Μετα απο κανα 40λεπτο βαλε τους σπορους ξανα εγω ετσι εκανα για να φανε χορτα οι παπαγαλοι μου
 
Γενικά όλα τα πουλιά δοκιμάζουν σχετικά δύσκολα νέα πράγματα. Είναι διστακτικά. Αν είχες όλο το μισό αυγό στο χέρι σου, ίσως το τρόμαξε το μέγεθος. Δοκίμασε αυτό που σου γράφει ο Δημήτρης είναι καλή ιδέα και παρατήρησε. Πάντως το αυτό δεν πρέπει να το αφήνεις όλη μέρα στο κλουβί. Να το αφαιρείς μετά από 5-6 ώρες.
Καλή επιτυχία.
 
Αν δεν το κανει με την πρωτη μην χανεις το κουραγιο σου συνεχισε για καμια βδομαδα μεχρι να συνιθησει την οψη του αν φαει ομως να του δινεις δυο φορες τη βδομαδα
Καλη επιτυχια!
 
Αν δεν το κανει με την πρωτη μην χανεις το κουραγιο σου συνεχισε για καμια βδομαδα μεχρι να συνιθησει την οψη του αν φαει ομως να του δινεις δυο φορες τη βδομαδα
Καλη επιτυχια!
Φίλε μου τελικά του ξαναέβαλα μισό αυγό μέσα στην ταίστρα του μαζί με το τσόφλι και τον άφησα να δώ τι θα κάνει. Πήγε απο εδώ, πήγε απο εκεί,το έβλεπε μέχρι που δοκίμασε και τελικά το τρώει! Και βλέπω οτι προτιμάει το ασπράδι.3 φορές είχα δοκιμάσει να του δώσω αυγό και δεν το ήθελε με τίποτα. Τελικά όλα καλά! Ευχαριστώ πολύ όλους σας!
 
Και εγω οταν ειχα πρωτο παρει τα πουλια μου δεν ετρωγαν ολα τα λαχανικα τους τα εβαζα ομως συνεχως μεχρι που τα δοκίμασαν και άρχισαν να τα ξεσκίζουν! Μπορείς να το αφρατευεις το αυγο πανω πανω με ενα πιρούνι, η αλλιώς φτιαξε μια ευκολη αυγοτροφη με αυτο βραστο και νιφαδες βρωμης στο μπλεντερ. Γενικοτερα η υπομονή ειναι αρετή !
 
Και εγω οταν ειχα πρωτο παρει τα πουλια μου δεν ετρωγαν ολα τα λαχανικα τους τα εβαζα ομως συνεχως μεχρι που τα δοκίμασαν και άρχισαν να τα ξεσκίζουν! Μπορείς να το αφρατευεις το αυγο πανω πανω με ενα πιρούνι, η αλλιώς φτιαξε μια ευκολη αυγοτροφη με αυτο βραστο και νιφαδες βρωμης στο μπλεντερ. Γενικοτερα η υπομονή ειναι αρετή !
Βραστό αυγό και νιφάδες βρώμης απλά μέσα στο μπλέντερ και τέρμα; Τόσο εύκολο;
 
Μπορείς και αυτό απλά όπως σου είπε ο Γιάννης.
Απλά πρέπει πρώτα να χτυπήσεις το τσόφλι με το κουάκερ (μπορείς να βάλεις και λίγη ξερή ρίγανη, τσουκνίδα, ό,τι έχεις από ξερά βότανα) και αφού γίνουν ένα, να ρίξεις και το αυγό γιατί αλλιώς δεν γίνεται πολύ καλή η ανάμιξη. Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι στεγνό και τότε το κρατάς μία εβδομάδα στο ψυγείο.
 
Μπορείς και αυτό απλά όπως σου είπε ο Γιάννης.
Απλά πρέπει πρώτα να χτυπήσεις το τσόφλι με το κουάκερ (μπορείς να βάλεις και λίγη ξερή ρίγανη, τσουκνίδα, ό,τι έχεις από ξερά βότανα) και αφού γίνουν ένα, να ρίξεις και το αυγό γιατί αλλιώς δεν γίνεται πολύ καλή η ανάμιξη. Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να είναι στεγνό και τότε το κρατάς μία εβδομάδα στο ψυγείο.
Εύκολο και γρήγορο είναι! Θα το δοκιμάσω σίγουρα!
 
Βαζεις τις νιφάδες με τα τσόφλια και μετα βαζει και το εσωτερικό του αυγου! σε αναπαραγωγη βαζε και τον κροκο σε συντήρηση μονο το ασπραδι και οπως λεει και η Μαρια ριγανι τσουκνιδα βασιλικο!
 
Βαζεις τις νιφάδες με τα τσόφλια και μετα βαζει και το εσωτερικό του αυγου! σε αναπαραγωγη βαζε και τον κροκο σε συντήρηση μονο το ασπραδι και οπως λεει και η Μαρια ριγανι τσουκνιδα βασιλικο!
Και με ένα αυγό πόση βρώμη βάζω;
 
Γύρω στα 50 γρ. Μετά την πρώτη φορά, θα το μάθεις με το "μάτι".
 
Τελικα τι εγεινε εκανες την αυγοτροφη; :)
Οχι ακόμα γιατί κάτι μου έτυχε.Αύριο έχω σκοπό να την φτιάξω και θα σου πώ εντυπώσεις. Να σε ρωτήσω κάτι μήπως ξέρεις. Διάβασα οτι τα τσόφλια μπορούμε να τα κάνουμε σκόνη και να τα ρίχνουμε πάνω απο την τροφή του.Ισχύει; Μπορώ δηλαδή να την ρίξω πάνω απο την παπαγαλίνη και να τα ανακατέψω;
 
Back
Top