Φροντίδα Με τι είδος μπογιά βάφεται το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Athinag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Athinag

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2014
Μηνύματα
313
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας,
ενας φιλος μου εδωσε το παλαιο του κλουβι για να αλλαξω το δικο μου. Ειναι πιο μεγαλο και μου αρεσει πολυ, καθως εχει πιο πολυ χωρο για το καναρινακι και σιγουρα ειναι καλυτερο. Το κλουβι δεν ειναι πολλων χρονων αλλα βρισκοταν για μεγαλο χρονικο διαστημα σε εξωτερικο χωρο, χωρις να φυλασεται απο βροχες και τα σχετικα. Παρολ' αυτα βρισκεται σε αριστη κατασταση, εκτος απο ελαχιστη σκουρια στα "ελατηρια" απο τις πορτες.

Σκεφτόμουν να το βαψω με καποιο σπρει ή μπογια αλλα εχω ακουσει πως δεν ειναι το κοινο πλαστικο χρωμα που χρησιμοποιουμε εμεις διοτι περιεχει χημικες ουσιες που μπορει να αποβουν μοιραιες για το πουλι. Με τις ειδος μπογιας βαφεται λοιπον ενα κλουβι; Ποσο κοστιζει και που μπορω να την βρω; Φανταζομαι οτι ειναι σε κοινα καταστηματα με μπογιες και σχετικα, αλλα ισως να κανω και λαθος. Ακομα κι αν το βαψω, θα εχω ενα κλουβι καταλληλο για το καναρινι μου ή δεν θα εχει αλλάξει κατι;

Το κλουβι οπως προανεφερα βρισκεται σε αριστη φαινομενικα κατασταση, οποτε θα με συνεφερε να χρησιμοποιησω αυτο το κλουβι απο το να αγορασω καινουριο. Κλουβια τετοιου μεγεθους εχουν, οπως γνωριζω, απο 25 μεχρι και 40 ευρω. Θα μου βγει πιο φθηνα η μπογια ή δεν αξιζει;

Θελω να ρωτησω και κατι ακομα. Διαβαζω πως οι ξυλινες πατιθρες ειναι οι καλυτερες ομως δεν εχω καταλαβει πως ειναι "πρακτικες" στο καθαρισμα τους. Δεν μενει νερο εκει; Δεν μουχλιαζουν; Αν μπορει, παρακαλω, καποιος να μου το διευκρινίσει αυτο..

Ζητω συγνωμη αν υπαρχουν σχετικα θεματα στο φορουμ, αλλα αντιμετωπίζω τωρα ενα μικρο προβληματακι με την αναζητηση, δεν φορτωνει με τιποτα η σελιδα...

Ευχαριστω
 
Πλύνε καλά κατ' αρχή το κλουβί και άφησέ το να στεγνώσει στον ήλιο να βεβαιωθείς ότι όντως η σκουριά είναι μόνο στα ελατήρια. Αν είναι όντως έτσι, πάρε καθαρό πετρέλαιο και με ένα πανάκι σχολαστικά καθάρισε τα σημεία με σκουριά. Το πετρέλαιο διώχνει την επιφανειακή σκουριά, εκτός αν έχει κάνει το σίδερο εντελώς σαθρό. Θα καθαρίσει από σκουριά και θα το θωρακίσει έναντι μεγαλύτερης προσβολής από σκουριά. Εφόσον μετά θα είναι προστατευμένο, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Ξαναπλύνε το κλουβί με απλό πλύσιμο, στέγνωσέ το και χρησιμοποίησέ το.
Οι ξύλινες πατήθρες, πλένονται και στεγνώνουν σχετικά σύντομα εκτός και αν τις αφήσεις για πολλές ώρες μέσα στο νερό. Δεν μουχλιάζουν βέβαια.
 
Αφού περάσεις το πετρέλαιο...
πάρε ενα σπρέι σε οτι χρώμα θές και φρεσκαρισέ το.
Μετά άστο κανα δυό μέρες να στεγνώσει σε εξωτερικό χώρο.
Πλύσιμο και καλορίζικο το καινούργιο κλουβί.

Υγ. Προσοχή με το σπρέι μη γεμίσεις το τόπο
και οσο γίνεται να μην σου τρέξει.
 
Μα μόνο τα ελατήρια λέει έχουν σκουριά. Αν ισχύει, δεν υπάρχει λόγος να βάψει το κλουβί.
 
Αθηνά, βγάλε και καμία φωτογραφία πριν/μετά για να μας δείξεις πως έγινε.
 
Θα πιάσει το χρώμα πάνω από το πετρέλαιο, έστω και στεγνό;

Η αλήθεια είναι οτι θέλει ενα ελαφρύ τρίψιμο αλλα εαν εχει στεγνώσει
καλά δεν θα εχει πρόβλημα.
 
Σε μεγάλο πολυκατάστημα υπάρχει spray και σε λευκό που βάφει πάνω στη σκουριά... χωρίς φόβο.
Αν παρόλα αυτά έχει πολύ σκουριά... καθάρισμα με αντισκουριακό... αν χρειαστεί ακόμη και πετρέλαιο... μετά πέρασμα με καθαρή βενζίνη... και έτοιμο για βαφή.
 
Ευχαριστώ πολυ
Η σκουρια ειναι ελάχιστη οποτε δεν φανταζομαι να υπαρχει πρόβλημα.
Θα ανεβασω φωτογραφίες πριν και μετα για να σας δειξω το εργο τεχης, απλα θα αργησω λογο υποχρεωσεων να αλλαξω το κλουβι. Δεν θελω να κανω βιαστικες δουλεις...Αλλα το καλο πραγμα αργει να ερθει, σωστα :);
 
Back
Top