Αναπαραγωγή Με τι θηλυκό να ζευγαρώσω το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mariakoz

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2011
Μηνύματα
113
Πόλη
Μυτιλήνη
Καλησπέρα σας!
Έχω τον Cookie (αρσενικό καναρίνι, 1,5 έτους) και θέλω να τον ζευγαρώσω!
Είναι 1,5 χρονών όπως μου είπανε (δεν έχει δαχτυλίδι) και τον έχω 35 μέρες.
Όπως προείπα σε άλλη ανάρτηση, τον αγόρασα για Αχάτη Μοζαϊκ Κόκκινο. Παρ'όλα αυτά μου είπατε πως δεν είναι...
Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες του για να μου πείτε με τί θηλυκό μπορώ να το ζευγαρώσω.20191007_102804 c.webp
[automerge]1572968713[/automerge]
Θα ήθελα να μου πείτε επίσης μέχρι τι τιμή πρέπει να δώσω για το κάθε θηλυκό που μου προτείνετε διότι με τον Cookie την πάτησα... (έδωσα 50ευρώ, πολλά όπως μου είπατε).
Υπάρχει κανένας εκτροφέας στην Μυτιλήνη που να γνωρίζετε ή κάποιος που να χαρίζει;
 

Συνημμένα

  • 20191005_123826 c.webp
    20191005_123826 c.webp
    34,7 KB · Προβολές: 26
  • 20191005_123910 c.webp
    20191005_123910 c.webp
    108,6 KB · Προβολές: 30
  • 20191007_102757 c.webp
    20191007_102757 c.webp
    36,1 KB · Προβολές: 27
  • 20191007_102842 c.webp
    20191007_102842 c.webp
    39,7 KB · Προβολές: 26
  • 20191007_103456 c.webp
    20191007_103456 c.webp
    41 KB · Προβολές: 25
  • 20191007_103459 c.webp
    20191007_103459 c.webp
    46,3 KB · Προβολές: 26
Με ενα κοινο θηλυκό καναρινακι εως 20-25 max ευρω θα το ζευγαρωσεις Μαρια.
Εχεις λαβει υπ'οψιν τις υποχρεωσεις που εχει η αναπαραγωγη;
Σε ένα pet shop που πήγα μου έδειξε Αχάτη Μοζάικ κόκκινη και είχε και κόκκινα καναρινάκια, νομίζω μου είπε ότι είναι "Χιονέ". Τα είχε 32 - 37 ευρώ.
[automerge]1572978010[/automerge]
Με ενα κοινο θηλυκό καναρινακι εως 20-25 max ευρω θα το ζευγαρωσεις Μαρια.
Εχεις λαβει υπ'οψιν τις υποχρεωσεις που εχει η αναπαραγωγη;
Όσο για την αναπαραγωγή διαβάζω τα άρθρα που υπάρχουν εδώ. Έχω βέβαια τις απορίες μου...
[automerge]1572978087[/automerge]
Επίσης ξέχασα να ρωτήσω, τί χρώματος πρέπει να είναι για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;
 
Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα ομορφο κοινο καναρινακι για να ζευγαρωσεις.
Οι αχατες ειναι ωραια πουλια αλλα αξιζουν το παραπανω κοστος, πρωτον οταν ειναι οντως αχατες και δευτερον οταν τα ζευγαρωνουμε με το ειδος τους.
Τα κοινα σε τι τιμη τα δινουν;
 
Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα ομορφο κοινο καναρινακι για να ζευγαρωσεις.
Οι αχατες ειναι ωραια πουλια αλλα αξιζουν το παραπανω κοστος, πρωτον οταν ειναι οντως αχατες και δευτερον οταν τα ζευγαρωνουμε με το ειδος τους.
Τα κοινα σε τι τιμη τα δινουν;
Άρα αυτό που έχω καλό είναι να μην το ζευγαρώσω με Αχάτη ή δεν επιτρέπεται;
Εδώ στην αγορά εκτός από αυτά που σας είπα, βρήκα και κόκκινα (προφανώς ράτσας...) που τα έδιναν 47 ευρώ παρακαλώ (θηλυκά)!
Για κοινά δεν βρήκα. Θα ξαναβγώ στην αγορά και εάν βρω θα σας πω τιμές...
Μπορώ να το ζευγαρώσω με κίτρινο ή με άσπρο (ή πρέπει να είναι κοντά στα χρώματα του αρσενικού, δεν πολυκατάλαβα...);
 
Δεν έχει καμιά σημασία με τί θηλυκό θα τον ζευγαρώσεις. Τα πουλάκια θα είναι Παρδαλά σαν τον αρσενικό σου (Πιθανόν, λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο). Πήγαινε στον ίδιο και ζήτησε ένα Αχάτη, μήπως και σου δώσει κανένα ίδιο 🙃
 
Επιτρεπεται, απλα θα πληρωσεις εναν αχατη και ουσιαστικά θα "χαραμιστουν" τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του.
Χρωματικα δεν υπαρχουν απαγορεύσεις.

Εγω νομιζω οτι αυτο που συμβαινει στη Μυτιλήνη ειναι οτι εχουν τα petshop κοινα καναρινια που σε καποιον τοπικο Iορδανη ποταμο βαφτιζονται σε αχατες και κοκκινα.

Την επομενη φορα που θα πας,τραβα με το κινητο σου φωτο απο τα πουλακια που σε ενδιαφέρουν και ανεβασε εδω.
 
Επιτρεπεται, απλα θα πληρωσεις εναν αχατη και ουσιαστικά θα "χαραμιστουν" τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του.
Χρωματικα δεν υπαρχουν απαγορεύσεις.

Εγω νομιζω οτι αυτο που συμβαινει στη Μυτιλήνη ειναι οτι εχουν τα petshop κοινα καναρινια που σε καποιον τοπικο Iορδανη ποταμο βαφτιζονται σε αχατες και κοκκινα.

Την επομενη φορα που θα πας,τραβα με το κινητο σου φωτο απο τα πουλακια που σε ενδιαφέρουν και ανεβασε εδω.
Αυτό σκεφτόμουν να κάνω...
Να βγάλω φωτό κάποια εάν μου το επιτρέψουν και να μου πείτε ποιο θα ήταν καλύτερο να πάρω!
Μόνο να μου το επιτρέψουν...
 
Δεν έχει καμιά σημασία με τί θηλυκό θα τον ζευγαρώσεις. Τα πουλάκια θα είναι Παρδαλά σαν τον αρσενικό σου (Πιθανόν, λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο). Πήγαινε στον ίδιο και ζήτησε ένα Αχάτη, μήπως και σου δώσει κανένα ίδιο 🙃
Θεωρείτε πως αυτό που έχω είναι Αχάτης;
 
Πότε πρέπει να πάρω το θηλυκό ώστε να τα προετοιμάσω;
Πρέπει να το βάλω κατευθείαν στη ζευγαρώστρα όπως μου είπαν στο petshop ή πρέπει πρώτα σε άλλο κλουβί για λίγο καιρό όπως διάβασα;
Μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία αναπαραγωγής τον Δεκέμβριο εάν όλα είναι οκ?
 
Μαρία εγώ θα προσπαθούσα να βρω ένα πουλάκι σε κοντινά χρώματα προς το δικό σου. Είναι άλλωστε τόσο μα τόσο ιδιαίτερο και όμορφο, που ειλικρινά θα ήθελα πάρα πολύ να έχω Cooκάκια. Θα έβρισκα λοιπόν με την ησυχία μου ένα πουλάκι σε καφέ ή καφεκόκκινους ή έστω έντονο κόκκινο χρωματισμό, πουλάκι όμως που να έχει γεννηθεί το 2019 (θα δεις το χρώμα του κλειστού δαχτυλιδιού), δεν θα ξανάπαιρνα από το ίδιο μαγαζί με την καμία, και διότι το άτομο δεν ξέρει τι του γίνεται, αλλά τα φράγκα ξέρει να τα παίρνει, αλλά και γιατί στο προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει παρουσιάζοντάς μας τον κούκλο σου, είχε πει (ελπίζω να μην μπερδεύομαι) ότι το πουλάκι είχε ήδη ζευγαρώσει και δώσει απογόνους, και δεν θά θελα με την καμία να πάρω καμιά κόρη, μάνα, αδερφή κλπ και να έχω έπειτα προβλήματα.
[automerge]1572982069[/automerge]
Α, και η θέση της ταΐστρας ή της πατήθρας δεν είναι σωστές διότι η τελευταία λερώνεται από κουτσουλιές.
 
Από το Pet shop που το πήρα, μου το πουλήσανε για Αχάτη Μοζαϊκ κόκκινο...
Βέβαια όποιος το έχει δει μου έχει πει πως δεν είναι.
Γι αυτό και η ερώτηση!
 
Τα πουλια ειναι σε αναπαυση αυτη την περιοδο μετα την πτεροροια.

Μπορεις να το παρεις τωρα και φυσικα δεν θα μπει στο ιδιο κλουβι με το αρσενικο σου γιατι πρωτον θα μπει σε καραντινα και δευτερον ειναι νωρις ακομη.

Θα ενωσεις αργοτερα τον Φεβρουαριο.
 
Μαρία, ο Μάκης πιθανά εννοεί ότι αν πας στο αντίστοιχο πετσοπ και ζητήσεις έναν ίδιο αχάτη, αυτοί προφανώς θα σου δώσουν λόγω ασχετοσύνης ένα πουλάκι που θα προσομοιάζει στον δικό σου, αν έχουν, διαφορετικά (αυτή είναι δική μου άποψη από εδώ και πέρα) αν δεν έχουν, θα βαφτίσουν κάποιο άλλο αχάτη.
Μάκη, διόρθωσέ με αν ερμηνεύω λανθασμένα το χιούμορ
 
Μαρία εγώ θα προσπαθούσα να βρω ένα πουλάκι σε κοντινά χρώματα προς το δικό σου. Είναι άλλωστε τόσο μα τόσο ιδιαίτερο και όμορφο, που ειλικρινά θα ήθελα πάρα πολύ να έχω Cooκάκια. Θα έβρισκα λοιπόν με την ησυχία μου ένα πουλάκι σε καφέ ή καφεκόκκινους ή έστω έντονο κόκκινο χρωματισμό, πουλάκι όμως που να έχει γεννηθεί το 2019 (θα δεις το χρώμα του κλειστού δαχτυλιδιού), δεν θα ξανάπαιρνα από το ίδιο μαγαζί με την καμία, και διότι το άτομο δεν ξέρει τι του γίνεται, αλλά τα φράγκα ξέρει να τα παίρνει, αλλά και γιατί στο προηγούμενο θέμα που είχες ανοίξει παρουσιάζοντάς μας τον κούκλο σου, είχε πει (ελπίζω να μην μπερδεύομαι) ότι το πουλάκι είχε ήδη ζευγαρώσει και δώσει απογόνους, και δεν θά θελα με την καμία να πάρω καμιά κόρη, μάνα, αδερφή κλπ και να έχω έπειτα προβλήματα.
[automerge]1572982069[/automerge]
Α, και η θέση της ταΐστρας ή της πατήθρας δεν είναι σωστές διότι η τελευταία λερώνεται από κουτσουλιές.
Μακάρι να καταφέρω να βγάλω Cookάκια και ευχαρίστως να σου δώσω! Με μεγάλη μου χαρά!
Το δαχτυλίδι θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρώμα ή γράφει την χρονολογία πάνω; (Εάν έχει δαχτυλίδι βέβαια...)
Πολύ καλά θυμάσαι! Μου είχε πει συγκεκριμένα ότι: "Είναι πολύ καλός πατέρας και της έβγαλε πολύ ωραία πουλάκια και πως κελαηδάει απίστευτα". Το δεύτερο ισχύει! Για το πρώτο θα δείξει... Σκέφτομαι να την επισκεφτώ πάντως, έτσι για να της πω πως δεν ξέρει τι πουλάει και πως δεν θα ήταν καλό να κοροϊδεύει τον κόσμο και άτομα που δεν ξέρουν...
Το έχω διορθώσει το κλουβί! Η φωτό είναι από τις πρώτες μέρες...
Σε ευχαριστώ!
[automerge]1572982981[/automerge]
Μαρία, ο Μάκης πιθανά εννοεί ότι αν πας στο αντίστοιχο πετσοπ και ζητήσεις έναν ίδιο αχάτη, αυτοί προφανώς θα σου δώσουν λόγω ασχετοσύνης ένα πουλάκι που θα προσομοιάζει στον δικό σου, αν έχουν, διαφορετικά (αυτή είναι δική μου άποψη από εδώ και πέρα) αν δεν έχουν, θα βαφτίσουν κάποιο άλλο αχάτη.
Μάκη, διόρθωσέ με αν ερμηνεύω λανθασμένα το χιούμορ
Βέβαια, το κατάλαβα!
 
Θα αυξήσεις τις πιθανότητες να βγάλεις πουλάκια αν :
  • πάρεις ένα υγιές πουλάκι σχετικά σύντομα...χωρίς άγχη όμως, ώστε να το διαλέξεις καλά
  • ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου
 
Θα αυξήσεις τις πιθανότητες να βγάλεις πουλάκια αν :
  • πάρεις ένα υγιές πουλάκι σχετικά σύντομα...χωρίς άγχη όμως, ώστε να το διαλέξεις καλά
  • ακολουθήσεις τις οδηγίες του άρθρου
Το διάβασα το άρθρο. Πολύ κατατοπιστικό!
 
Back
Top