Αναπαραγωγή Με τι θηλυκό να ζευγαρώσω το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariakoz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ίσως το μέλος @Ace21 αν ξαναμπεί, να μπορέσει να σε κατευθύνει στην εκεί αγορά κλπ.
τί χρώματος πρέπει να είναι για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;
Αν θες κοκκινωπά, πάρε κάποιο με κόκκινο.
Αν θες πορτοκαλιά, πάρε κάποιο με κίτρινο.
Αν πάρεις με άσπρο, συνδυάζεις τα παραπάνω + άσπρο. Θέλει και λίγη τύχη η συγκεκριμένη επιλογή.
 
Την επομενη φορα που θα πας,τραβα με το κινητο σου φωτο απο τα πουλακια που σε ενδιαφέρουν και ανεβασε εδω.
[/QUOTE]

Λοιπόν πήγα και βρήκα μερικά...

1) Αυτά μου είπαν ότι είναι μοζαίκ (και πως είναι πιο δύσκολα στην αναπαραγωγή από τα άλλα...). 30 ευρώ από 35!
74895976_755200581664846_3970666624855310336_n-1c.webp77065876_2596639217223109_1938001140738162688_n-1c.webp


2) Μου είπε ότι είναι κόκκινα "Χιονέ". Προτείνει ένα από τα δύο που είναι μαζί (έχουν δύο δαχτυλίδια το καθένα, από ένα κόκκινο και από ένα κίτρινο). Αυτό που είναι μόνο του, έχει μαύρο δαχτυλίδι. Στα 32 ευρώ!
75328695_567009507435777_1245765572126310400_n.webp75356865_2452873061699055_816404331564630016_n.webp74393988_487857668486030_2058653970447990784_n.webp74838424_791856244601984_1714942856033992704_n.webp


3) Το κίτρινο έχει λίγο μαδημένη ουρά... Νομίζω 25 ευρώ.
Το κόκκινο είχε μπλε δαχτυλίδι. Μου φαίνεται λίγο χοντρούλα... στα 45 ευρώ.
74236020_2716000315110799_575702213834309632_n-1.webp74323570_2567271506837431_8777369533187883008_n-1.webp76678685_421950428489810_2019382730818584576_n-1.webp

Τί μου προτείνετε;
 

Συνημμένα

Δεν έχω άποψη ακριβώς, από τα δεδομένα που δίνεις, αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ αυτών, (αν και διαφορετικό είναι να τα βλέπεις ζωντανά), θα προτιμούσα ένα με μαύρο κλειστό μεταλλικό δαχτυλίδι διότι είναι φετινό πουλάκι, γεννημένο το 2019 https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/, αλλά γενικά θα προτιμούσα ένα λίγο παχουλό, ζωηρό, χωρίς προβλήματα στα κεράτινα μέρη του (ράμφος, πόδια, νύχια) και σε έντονο (και όχι χιονέ) κόκκινο χρώμα.
 
Μαρία, επειδή είναι δύσκολο να διακρίνεις με το μάτι ένα παχουλό πουλί, να προσέξεις οπωσδήποτε να είναι δραστήριο όταν φεύγεις μακριά από το κλουβί του. Πρέπει να γίνει διάκριση δηλαδή εάν πρόκειται για παχουλό ή "φουσκωμένο" (άρρωστο). Το πιο σωστό βέβαια είναι να το κρατήσεις και να ελέγξεις κοιλιά και στήθος για να δεις αν είναι υπέρβαρο ή όχι και αν έχει ενδείξεις ασθένειας.
 
Τα μόνα που βρήκα ήταν αυτά... Μόνο σε ένα μαγαζί μου είπε πως περιμένει να φέρει. Οι άλλοι δεν θα φέρουν άλλα. Δεν ξέρω εάν υπάρχουν εκτροφείς εδώ, για να μπορούσα να έπαιρνα από εκεί και να ήμουν πιο σίγουρη!
 
Καλημέρα!
Χθες πήρα θηλυκό μετά από πολύ ψάξιμο και χωρίς πολλές επιλογές...
Πήγα να πάρω χθες το απόγευμα ένα κόκκινο (με μαύρο δαχτυλίδι που είχα δει το πρωί) και μόλις το είχε πάρει κάποιος...
Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή!
Αυτό δεν είχε δαχτυλίδι αλλά όταν το έπιασε για να το δω, μου είπε ότι είναι περίπου 7 μηνών (από τα ποδαράκια του που τα είδε όταν του είπα εάν μπορεί να του κόψει τα νύχια...)
Από πόσο μηνών και μετά μπορεί να ζευγαρώσει ένα θηλυκό? (μου είπε από 8 μηνών και μετά)78221378_442930386419920_2239745897774710784_n-o.jpg78566322_555478658568524_7510618175327698944_n.jpg
[automerge]1575457127[/automerge]
Αυτό είναι αχάτης ή όχι;
Πως μπορώ να είμαι σίγουρη για το φύλο του καναρινιού, καθώς ήταν σίγουρος κατά 90% ότι είναι θηλυκό...
Η λύση που μου πρότεινε ο ίδιος είναι να τα βάλω κατευθείαν στην ζευγαρώστρα με το χώρισμα και εάν δω ότι φιλιούνται είμαστε ΟΚ, εάν τα δω να τσακώνονται να το πάω πίσω για να μου δώσει ένα άλλο (ελπίζω να είναι θηλυκό γιατί έχω ήδη δεθεί μαζί του)!
Έγω δεν τα έβαλα μαζί γιατί ήταν και βράδυ... Τα έχω σε ξεχωριστό κλουβί σε απόσταση περίπου 4 μέτρα καθώς δεν μπορώ να βάλω το ένα σε υπνοδωμάτιο... απλά στο θηλυκό έχω σηκώσει την σακούλα που είναι για τους σπόρους, από την μία μεριά πιο ψηλά για να μην φαίνονται. Σήμερα όμως το αρσενικό δεν κελάηδησε καθόλου, ενώ κελαηδούσε κάθε πρωί. Και τα δύο όμως τα είδα το πρωί να κόβουν χαρτί από τον πάτο του κλουβιού. Υποδηλώνει κάτι αυτό?

View attachment video-1575451953.mp4
 
Το ότι κόβουν χαρτί από τον πάτο μπορεί να υποδηλώνει ότι ετοιμάζονται για αναπαραγωγή, μπορεί απλά ότι βαριούνται και παίζουν. Δεν είναι καιρός για αναπαραγωγή τώρα. Σε άλλο σου θέμα σου επισύναψα ένα ωφέλιμο άρθρο.
Εννοείται ότι δεν θα μικρύνεις καν την απόσταση μεταξύ των πουλιών, θα κρατήσεις με άλλα λόγια καραντίνα για 40 ημέρες, διότι αλλιώς μπορεί να έχεις και προβλήματα. Άλλωστε τα καναρίνια δεν γνωρίζονται κατ' αυτόν τον τρόπο.
Το ότι το αρσενικό σου δεν κελαηδά είναι φυσικό, εφόσον βλέπει το θηλυκό ή έστω το αντιλαμβάνεται. Καλό θα ήταν να τα απομονώσεις οπτικά τουλάχιστον πλήρως ώστε να επανέλθει το κελάηδημά του, αλλά και τότε ενδεχομένως και μόνο με ένα τσίου του θηλυκού, ο αρσενικός να το διακόπτει.
Ένα θηλυκό 8 μηνών, δεν είναι έτοιμο για αναπαραγωγή. Ασφαλέστερο θα είναι να τη βάλεις με τον αρσενικό σου, όταν θα είναι τουλάχιστον 11 μηνών δλδ από τον Απρίλιο κι έπειτα.
Όμορφη είναι! Φρόντισε την κατάλληλη διατροφική προετοιμασία της, ώστε να ανταποκριθεί αποτελεσματικά και με ασφάλεια στην αναπαραγωγή. Να τη χαίρεσαι!
 
Μαρια να το χαιρεσαι, δεν ειναι αχατης το πουλακι.

Αποψη δικη μου ειναι οτι κακως πηρες ενα πουλακι χωρις ταυτότητα, χωρις δαχτυλιδι δηλαδη.
Με αυτο τον τροπο θα γνωριζες την ηλικια του και το ποτε θα ηταν αναπαραγωγικα ετοιμο εφ'οσον ειναι θηλυκό και φετινο ή οχι.
 
Δυστυχώς εδώ στη Μυτιλήνη δεν έχει πολλές επιλογές. Έψαχνα πόσο καιρό... Δεν βρήκα καναρίνια με μαύρα δαχτυλίδια, εκτός από αυτό που είχα δει το πρωί και το απόγευμα που πήγα με το κλουβί μου, το είχανε πάρει...
Επίσης
Ούτε αυτό είναι αχάτης; Μάλλον εδώ δεν ξέρουν να τα ξεχωρίζουν.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να τα έχω σε απόσταση όμως πως θα καταλάβω εάν είναι σίγουρα θηλυκό? Γιατί εάν περάσουν 40 μέρες δεν θα μου το αλλάξει. Είπε ότι το πολύ σε 2 εβδομάδες θα το καταλάβω.
Ποια είναι ακριβώς η κατάλληλη διατροφική προετοιμασία και από πότε πρέπει να ξεκινήσω;
 
Αχάτη δείχνει το πουλάκι με πολύ παράξενο πτέρωμα.Ίσως να είναι Εντόνου μαλακόπτερο.
Δεν κατανοώ βέβαια την επιθυμία σου να βρεις κάτι που αγνοείς και μάλιστα από pet-shop.
Με αυτά σαν δεδομένα οι τωρινές ή οι επερχόμενες αποκλίσεις σύμφωνα με τα πρότυπα της ράτσας είναι αναμενόμενες.
 
Δυστυχώς εδώ στη Μυτιλήνη δεν έχει πολλές επιλογές. Έψαχνα πόσο καιρό... Δεν βρήκα καναρίνια με μαύρα δαχτυλίδια

Το αντιλαμβάνομαι αυτο που λες, ο στοχος δεν ειναι μονο να βρουμε ενα φετινο καναρινακι.
Και για να το εξηγησω πιο καλα, ενα καναρινακι με περσινο πχ δαχτυλιδι ειναι ενα πουλακι με γνωστη ηλικια.
Ενα καναρινακι χωρις δαχτυλιδι μπορει να ειναι απο φετινο μεχρι 8-10 χρονων.
Οποτε εσυ που θελεις να μπεις σε διαδικασια αναπαραγωγης ειναι καλο να ξερεις με τι πτηνα προχωρας την αναπαραγωγη σου για να εχεις και την αντίστοιχη διαχειριση.

Σε τι τιμη το πηρες;
 
Το αντιλαμβάνομαι αυτο που λες, ο στοχος δεν ειναι μονο να βρουμε ενα φετινο καναρινακι.
Και για να το εξηγησω πιο καλα, ενα καναρινακι με περσινο πχ δαχτυλιδι ειναι ενα πουλακι με γνωστη ηλικια.
Ενα καναρινακι χωρις δαχτυλιδι μπορει να ειναι απο φετινο μεχρι 8-10 χρονων.
Οποτε εσυ που θελεις να μπεις σε διαδικασια αναπαραγωγης ειναι καλο να ξερεις με τι πτηνα προχωρας την αναπαραγωγη σου για να εχεις και την αντίστοιχη διαχειριση.

Σε τι τιμη το πηρες;
Πολύ σωστά όλα αυτά! Εάν ήμουν κάπου αλλού σίγουρα θα έβρισκα με δαχτυλίδι! Εδώ όμως έχει 3-4 μαγαζιά και το κάθε μαγαζί έχει 2-3 καναρίνια ΧΩΡΙΣ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ! Οπότε υπάρχει μία δυσκολία στο να βρούμε αυτό που θέλουμε. Είχα πάρα πολύ καιρό που έψαχνα.
[automerge]1575528623[/automerge]
Πολύ σωστά όλα αυτά! Εάν ήμουν κάπου αλλού σίγουρα θα έβρισκα με δαχτυλίδι! Εδώ όμως έχει 3-4 μαγαζιά και το κάθε μαγαζί έχει 2-3 καναρίνια ΧΩΡΙΣ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ! Οπότε υπάρχει μία δυσκολία στο να βρούμε αυτό που θέλουμε. Είχα πάρα πολύ καιρό που έψαχνα.
Το πήρα 30 ευρώ!
 
Πολύ σωστά όλα αυτά! Εάν ήμουν κάπου αλλού σίγουρα θα έβρισκα με δαχτυλίδι! Εδώ όμως έχει 3-4 μαγαζιά και το κάθε μαγαζί έχει 2-3 καναρίνια ΧΩΡΙΣ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ! Οπότε υπάρχει μία δυσκολία στο να βρούμε αυτό που θέλουμε. Είχα πάρα πολύ καιρό που έψαχνα.

Επικοινωνησες και με το συλλογο ή προτιμησες καποιο pet απ'ευθειας;
 
Αχάτη δείχνει το πουλάκι με πολύ παράξενο πτέρωμα.Ίσως να είναι Εντόνου μαλακόπτερο.
Δεν κατανοώ βέβαια την επιθυμία σου να βρεις κάτι που αγνοείς και μάλιστα από pet-shop.
Με αυτά σαν δεδομένα οι τωρινές ή οι επερχόμενες αποκλίσεις σύμφωνα με τα πρότυπα της ράτσας είναι αναμενόμενες.
Αχάτη δείχνει το πουλάκι με πολύ παράξενο πτέρωμα.Ίσως να είναι Εντόνου μαλακόπτερο.
Δεν κατανοώ βέβαια την επιθυμία σου να βρεις κάτι που αγνοείς και μάλιστα από pet-shop.
Με αυτά σαν δεδομένα οι τωρινές ή οι επερχόμενες αποκλίσεις σύμφωνα με τα πρότυπα της ράτσας είναι αναμενόμενες.
Αγαπητέ μου, δεν πήγα ποτέ να ζητήσω πουλάκι και να πω θέλω αχάτη... Όταν πήγα και πήρα το αρσενικό, το είδα μου άρεσε και μου είπε από μόνη της (προφανώς για να το πουλήσει) πως είναι Αχάτης κόκκινο μωσαϊκό... Δεν ήταν, δεν πειράζει, εγώ το λατρεύω!
Όσο για το θηλυκό αφού μου πήραν αυτό που είχα δει το πρωί... έμεναν δύο επιλογές. Το ένα ήταν αυτό που πήρα και το άλλο ήταν με μαδημένη ουρά. Ρώτησα τι είναι και μου είπε Αχάτης.
Εγώ απλά ρώτησα και εσάς γιατί να πω την αλήθεια σας εμπιστεύομαι περισσότερο από τους πετσοπάδες...
Πάντως δεν πήγα ποτέ να ζητήσω Αχάτη.
Φιλικά!
[automerge]1575529753[/automerge]
Επικοινωνησες και με το συλλογο ή προτιμησες καποιο pet απ'ευθειας;
Ναι βέβαια! Έπαιρνα στο τηλέφωνο που έχει στη σελίδα και δεν απαντήσανε, έστειλα και μήνυμα στη σελίδα στο fb και δεν το ανέβασαν καν. Μετά βρήκα κάποιον κύριο από εκεί που ήταν Χίο και δεν είχε θηλυκά... και ένα δύο άτομα που βρήκα εδώ που είχαν καναρίνια, μόνο ένας είχε αλλά δεν ήξερε πόσο χρονών είναι το καθένα... και επίσης δεν είχε βάλει για αναπαραγωγή πέρισυ. Οπότε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αφου την εκανες την προσπαθεια σου τοτε ολα καλα.

Απο κει και περα το θηλυκο σου ειναι και αυτο ομορφο πουλακι και ειμαι σιγουρος οτι αν ακολουθησεις τα αρθρα αναπαραγωγης του PB θα τα πας περιφημα.
Εννοειται οτι απορια προκυψει την εκφραζεις!

Καλη αναπαραγωγη!
 
Μαρία πολύ όμορφη η νέα σου φίλη να την χαίρεσαι! Άποψη μου είναι ότι εφόσον θέλεις να την ζευγαρωσεις με το κοινό καναρινακι σου δεν παίζει ρόλο το εάν είναι αχάτης ή όχι. Και στην μία περίπτωση και στην άλλη κοινά καναρίνια θα πάρεις οπότε δεν τρέχει ζήτημα θεωρώ. Να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια!
 
Back
Top