Αναπαραγωγή Με τι χρώμα αρσενικό να ζευγαρώσω την θυληκιά μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους! Ακομα δεν ειναι ο καιρος αλλα σιγα σιγα προετοιμαζομαι για την αναπαραγωγικη περιοδο των καναρινιων μου! Προετοιμαζομαι πρωτα εγω και μετα προετοιμαζω και τα καναρινακια μου 🤣 εχω μια θυληκια και θα ηθελα να την ζευγαρωσω οταν θα ερθει ο καιρος! Εχει ξαναζευγαρωσει με κιτρινο καναρινι! Θα ηθελα την γνωμη σας να μου πειτε...με τι χρωμα αρσενικο να την ζευγαρωσω;ευχαριστω πολυ!IMG_20200517_124843.webp
 
Πες μας καταρχήν, τι ακριβώς σε ενδιαφέρει κατά την επιλογή αρσενικού; Σε ρωτώ γιατί το θηλυκό σου δεν είναι κάποιας ράτσας την οποία θα μπορούσες να βελτιώσεις ποιοτικά με βάση το πρότυπο της.
 
@Stavros Ναι ειναι ενα κοινο καναρινακι! Δεν ασχολουμαι με ρατσες,ενω θελω,λεω θα μπλεξω περισσοτερο 😉 δεν ξερω πολλα ωστε να διαλεξω με καποιο συγκεκριμενο κριτηριο αλλα παντα διαλεγω αρσενικα καναρινια με βαση παντα να ειναι σπαθατα,ζωηρα, να χοροπηδανε και να κελαϊδανε μακροσυρτα να φουσκωνει το λαιμουδακι ευχαριστα!
 
παντα διαλεγω αρσενικα καναρινια με βαση παντα να ειναι σπαθατα,ζωηρα, να χοροπηδανε και να κελαϊδανε μακροσυρτα να φουσκωνει το λαιμουδακι ευχαριστα!
Ναι, αυτοί είναι κανόνες που "δείχνουν" υγεία σε ένα πουλί, οπότε καλά κανείς.

Όσον αφορά στο χρώμα, από τη στιγμή που δεν έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις αναφορικά με τη ράτσα, θα σου πρότεινα να το ζευγαρώσεις με όποιο σου κάνει κλικ. Με όποιο σου αρέσει εσένα περισσότερο.
 
@Stavros Οταν πηγαινω να διαλεξω καναρινακι τα ματια μου ειναι σαν ακτινογραφια 🤣 ! Δηλαδη σαν αυτο που λενε ερωτας με την πρωτη ματια! Αυτη την θυληκια αμα βρω αρσενικο σκουφατο κανει να την ζευγαρωσω;
 
@ianos Μαλλον κοινο ειναι! Το τιμπραντο πηγε σε αλλο μελος της οικογενειας μας! Δυστυχως δεν το εχω τυχερο μαλλον να αποκτησω καποιο τιμπραντο καναρινακι 😞 δεν εχει ονοματακι ακομα! Ο τρικολορε καλο 🤣
[automerge]1599135606[/automerge]
@christina07 Σε ευχαριστω πολυ καμαρωτος - καμαρωτος! Σε λιγο θα καταληξει σαν τα japan hoso 🤣
 
Back
Top