Αναπαραγωγή Μη ομαλη γεννα θηλυκιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Με μια απο τις θηλυκιες μου συνεβη το εξης περιεργο φετος:
Εφτιαξε φωλια κανονικα, εκανε το πρωτο αυγο, μετα για δυο μερες τιποτα, κι επειτα εκανε τα αλλα δυο.
(μου φαινεται πως τα εκανε κι αυτα με διαφορα δυο ημερων, αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη)
Τωρα εχει αυτα τα τρια και τα κλωσσαει κανονικα.
Εχει στη διαθεση της ασβεστειο και τα λοιπα.
Δεν ξερω αν ειναι κατι ανησυχιτικο ή τρομερα ασυνηθιστο, παντως εμενα πρωτη φορα μου συμβαινει.
Χρειαζεται να κανω κατι; Τι μπορει να φταιει;
Τα αυγα υπαρχει περιπτωση να ειναι ασπορα λογω αυτου;
 
Εμενα μια θυληκια στην πρωτη γεννα φετος γεννησε 2 αυγα μετα εκανε κενο μιας μερας και επειτα αλλα δυο αυγα.. Πιστευα πως ηταν ασπορα τα πρωτα αλλα περιμενα να δω... Τελικα εχω 4 υγιεστατους νεοσσους 22 ημερων! Τωρα που ξαναγεννησε δευτερη γεννα γεννησε εχθες 1 αυγο και σημερα τπτ!Λογικα πρπει να ειναι θεμα DNA δεν μπορεις να κανεις κατι εαν εχεις ακολουθησει την σωστη προετοιμασια ζευγαρωματος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Είναι κάτι που μπορεί να παρατηρηθεί κυρίως σε βιαστική γέννα, από πουλιά που δεν έχουν προετοιμαστεί απόλυτα σωστά. Συμβαίνει δηλαδή... μπορεί να τύχει σε όλους μας.
Όμως το αν θα έχουν ζωή μέσα τους τα αυγά σίγουρα δεν εξαρτάται από αυτό αλλά από "άλλους" πιο "ευαίσθητους" παράγοντες.
Πολλές φορές η ανετοιμότητα του θηλυκού, συνοδεύεται και από πλήρη ανετοιμότητα του αρσενικού... Οπότε πάει η πρώτη γέννα αυγών..
Άλλες φορές πάλι, μας διαψεύδουν ακόμη και όταν δεν "βλέπουμε" απολύτως καμία σχετική με το ζευγάρωμα κίνηση.
Κοντολογίς... αφήνεις την κανάρα να κλωσά.. και στην πορεία των ημερών... Θα μάθουμε για το τι γίνεται μέσα στ' αυγά.
 
Σημερα εκανα ωοσκοπιση στα αυγα της κυριας, και με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα πως ειναι και τα τρια ενσπορα! 🙂
Τέλεια...
Καλά αποτελέσματα.. Να μας ενημερώνεις.
 
Να σου ζήσουν Ειρήνη μου! Είναι πολύ γλυκα!

αυριο μεθαυριο περιμενουμε και το αδερφακι τους!:D
Μακάρι να βγει και το τελευταίο μικρό αλλά με τα μεγάλα δίπλα δε θα έχει ίσες πιθανότητες να επιβιώσει.. ίσως χρειαστεί να βοηθήσεις και εσύ λίγο με τάισμα του μικρότερου..
 
Να σου ζήσουν Ειρήνη μου! Είναι πολύ γλυκα!


Μακάρι να βγει και το τελευταίο μικρό αλλά με τα μεγάλα δίπλα δε θα έχει ίσες πιθανότητες να επιβιώσει.. ίσως χρειαστεί να βοηθήσεις και εσύ λίγο με τάισμα του μικρότερου..

Δεν νομιζω να καταφερω να το βοηθησω ταιζοντας το, λογω μεγεθους και μονο θα το κανουν "χαλακι" τα αδερφια του.
 
Αν δεν έχει βγει και σήμερα, δεν νομίζω να βγει τελικά Ειρήνη μου.. Και ίσως καλύτερα..
 
Αν δεν έχει βγει και σήμερα, δεν νομίζω να βγει τελικά Ειρήνη μου.. Και ίσως καλύτερα..

Οντως μεχρι και σημερα το τελευταιο αυγο, αν και ενσπορο, δεν εχει εκκολαφθει, παρολο που εχει περασει το φυσιολογικο χρονικο διαστημα..
Κι ευχομαι να ΜΗΝ, γιατι δεν θελω να ξεκολλαω το απογευμα τον πατημενο νεοσσο απ τα νηματα, μου ετυχε περισυ και ειναι πολυ ψυχοφθορο.
Και αυτο το πουλακι αμα γεννηθει ετσι θα καταληξει. Τα αδερφια του ηδη εχουν μεγαλωσει πολυ, εχουν σχεδον ανοιξει ματια.
 
Οντως μεχρι και σημερα το τελευταιο αυγο, αν και ενσπορο, δεν εχει εκκολαφθει, παρολο που εχει περασει το φυσιολογικο χρονικο διαστημα..
Και εγώ το ίδιο αντιμετώπισα σε φετινή γέννα. 4 αυγά, τα 3 ένσπορα αλλά το τελευταίο δεν κατάφερε να βγει. Αλλά τα 2 μικράκια μεγαλώνουν γρήγορα και φαίνονται υγιή οπότε όλα καλά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Και εγώ το ίδιο αντιμετώπισα σε φετινή γέννα. 4 αυγά, τα 3 ένσπορα αλλά το τελευταίο δεν κατάφερε να βγει. Αλλά τα 2 μικράκια μεγαλώνουν γρήγορα και φαίνονται υγιή οπότε όλα καλά!

Κι εγω αμα επιβιωσουν και τα δυο θα ειμαι υπερ-ευτυχισμενη! 😛

Μου ηρθε μια ιδεα τωρα, οπως εχω γραψει και σε αλλο θεμα, εχω μια θηλυκια η οποια εδω και δυο βδομαδες καθεται στη φωλια κανονικα,ζευγαρωνει συνεχως με τον αρσενικο, αλλα δεν εχω δει αυγο.Αμα μετακινησω το αυγο στη δικια της φωλια, αν τυχον εκκολαφθει,υπαρχει περιπτωση να υιοθετησει τον νεοσσο, ή δεν ειναι σωστη κινηση;
 
Αμα μετακινησω το αυγο στη δικια της φωλια, αν τυχον εκκολαφθει,υπαρχει περιπτωση να υιοθετησει τον νεοσσο, ή δεν ειναι σωστη κινηση;
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα μπορείς να το δοκιμάσεις. Απλά πιστεύω πως το έμβρυο έχει πεθάνει μέσα.. Η κανάρα με 2 μικρά δεν νομίζω να το κλωσούσε ή να το γυρνούσε το αυγό αυτό.. Πριν το βάλεις στην άλλη φωλιά κοίταξε το με έναν φακό. Αν είναι έτσι:
candledegg.jpg

τότε το έμβρυο δεν τα κατάφερε.. ☹
 
Back
Top