Αναπαραγωγή Μη ομαλη γεννα θηλυκιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα μπορείς να το δοκιμάσεις. Απλά πιστεύω πως το έμβρυο έχει πεθάνει μέσα.. Η κανάρα με 2 μικρά δεν νομίζω να το κλωσούσε ή να το γυρνούσε το αυγό αυτό.. Πριν το βάλεις στην άλλη φωλιά κοίταξε το με έναν φακό. Αν είναι έτσι:
candledegg.jpg

τότε το έμβρυο δεν τα κατάφερε.. ☹


Θα το κοιταξω και θα σας πω!
 
Καλημερα!
Απ'οτι φαινεται, ο νεοσσος μεσα στο αυγο ειναι νεκρος.
Το ερωτημα μου ειναι, χρειαζεται να απομακρυνω το αυγο αυτο;
Φοβαμαι μην τυχον σπασει και λερωθει η φωλια, αλλα απ την αλλη ανησυχω μηπως θορυβηθει η καναρα αμα βαλω το χερι μου απο τη φωλια και παρω το αυγο.
 
Ειρήνη μου δεν νομίζω να σπάσει... Εγώ άφησα τα 2 αυγά μέσα εδώ και 5 μέρες και είναι στήριγμα για τα δύο μικρά. Αλλά νομίζω πως το καλύτερο είναι να τα βγάλεις και να βάλεις στη θέση τους 2 ψεύτικα. Αν πάλι φοβάσαι μην θορυβηθεί η κανάρα άστα εκεί, αλλά τσέκαρε μην σπάσουν και δημιουργηθούν άλλα θέματα. :)
 
Επισης τωρα που κοιταξα τα αλλα δυο, δεν ειναι ταισμενα. Δεν θυμαμαι ποσων ημερων ειναι ακριβως, παντως εχουν ανοιξει ματια.
Να τα παρω να τα ταισω ή θα τα ταισει η θηλυκια;
Τοσες μερες τα ταιζει κανονικα, αλλα και χθες το απογευματακι που τα κοιταξα παλι ηταν αταιστα.
 
Να τα παρω να τα ταισω ή θα τα ταισει η θηλυκια;
Πριν προβείς σε κάτι τέτοιο, κάτσε μακριά, κρύψου και παρακολούθα! 😛 Μπορεί να χρειαστεί να κάτσεις αρκετή ώρα. Σε προετοιμάζω!
Αλλα δεν πιστεύω ότι ξαφνικά μετά από 6-7 μέρες (τότε ανοίγουν περίπου ματάκια) που τα τάιζε κανονικά να τα παρατήσει. Έγινε καμία αλλαγή στο κλουβί, στη θέση του κλουβιού κάτι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Έγινε καμία αλλαγή στο κλουβί, στη θέση του κλουβιού κάτι;


Καμοια απολυτως αλλαγη, κι εμενα μου φαινεται περιεργο να τα αφησε ετσι ξαφνικά, αλλα δεν τα βλεπω ταισμενα, ενω τα κλωσσαει κανονικα.
 
Για αρχή παρακολούθησε την. Όταν την δεις να μπαίνει στη φωλιά σφύρα λίγο από μακριά, λογικά τα μικρά θα σηκωθούν να ζητήσουν φαγητό. Ε τότε λογικά θα ταίσει! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Καμοια απολυτως αλλαγη, κι εμενα μου φαινεται περιεργο να τα αφησε ετσι ξαφνικά, αλλα δεν τα βλεπω ταισμενα, ενω τα κλωσσαει κανονικα.

Ο αρσενικός υπάρχει στο ζευγάρι; Βάζεις βρασμένο Αυγό πρωί και μεσημέρι; Μήπως κάνεις τακτικούς ελέγχους στην φωλιά και φοβάται η θηλύκια και κάθεται συνεχώς πάνω τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
😀 μια χαρά Ειρήνη μου! 👍
Και μένα τα μικρά σήμερα 5 και 6 ημερών ή που θα είναι ατάιστα, ή που δε θα μπορέσουν να σηκώσουν κεφάλι απ το πολύ φαί! Με τόσο φαί που τους δίνει έχουν ήδη ανοίξει τα μάτια τους! Τι να πεις... 😛
 
Σημερα τα μικρα ειναι περιπου δεκαπεντε ημερων! 🙂
Η φωλια ηταν φουλ στην κουτσουλια, οποτε αποφασισα να την καθαρισω. Την εβγαλα απ το κλουβι, πεταξα ο,τι ειχε μεσα, εβαλα τσοχα, τα μικρα ξανα μεσα και πισω στην μαμα.
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα. Μαλιστα η συγκεκριμενη θηλυκια πριν στρωσει φωλια εκανε αμαν να απομακρυνει την τσοχα και τελικα το καταφερε, γι' αυτο και η φωλια μεσα δεν ειχε τσοχα. Ελπιζω να μην ενοχληθει παλι με την τσοχα και παρατησει τα μικρα.😱
 
Σημερα τα μικρα ειναι περιπου δεκαπεντε ημερων! 🙂
Ήθελε να το ξεκινήσεις μια - δυο μέρες νωρίτερα.
Στις 15 μέρες υπάρχει κίνδυνος τα μικρά να εγκαταλείψουν τη φωλιά με κίνδυνο (ίσως) και της ζωής τους.
Ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα. Μαλιστα η συγκεκριμενη θηλυκια πριν στρωσει φωλια εκανε αμαν να απομακρυνει την τσοχα και τελικα το καταφερε, γι' αυτο και η φωλια μεσα δεν ειχε τσοχα. Ελπιζω να μην ενοχληθει παλι με την τσοχα και παρατησει τα μικρα.😱
Δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Και την τσόχα την πάλευε πιθανόν γιατί δεν την ήξερε.
Σε παρόμοιες περιπτώσεις την αφήνεις να αρχίζει τη φωλιά χωρίς τσόχα, μόλις βάλει την βάση βάζεις άλλη φωλιά με τσόχα...
 
Καλημερα! Τα μικρακια σημερα ειναι τριων εβδομαδων!Βγηκα το πρωι να αλλαξω νερα κλπ, βλεπω στη φωλια μονο το ενα!Ψαχνω ψαχνω και τελικα εντοπιζω και τον αλλον κατω στο κλουβι!Βγηκε να κανει την βολτα του!(η πρωτη του:D).
Φοβηθηκα μηπως δε μπορεσει να πεταξει πισω στη φωλια κι ετσι τον επιασα και τον εβαλα ξανα μεσα.Βεβαια δε δεχτηκε να κατσει μεσα, βγηκε παλι και καθισε στο κλαδι παραδιπλα.
Μπορει σε τετοια ηλικια να ξαναανεβει στη φωλια, αμα κατεβει, ή πρεπει να του κανω το ασανσερ; Οταν πηγα να τον πιασω για να τον γυρισω στη φωλια πεταξε κατα μηκος του κλουβιουκαι φανηκε να χουν δυναμωσει αρκετα τα φτερακια του, αλλα δεν ξερω αν μπορει να πεταξει ακομα σε τετοιο υψος🙄
 
Μπορει σε τετοια ηλικια να ξαναανεβει στη φωλια, αμα κατεβει, ή πρεπει να του κανω το ασανσερ; Οταν πηγα να τον πιασω για να τον γυρισω στη φωλια πεταξε κατα μηκος του κλουβιουκαι φανηκε να χουν δυναμωσει αρκετα τα φτερακια του, αλλα δεν ξερω αν μπορει να πεταξει ακομα σε τετοιο υψος🙄
Καλημέρα Ειρήνη σε αυτή την ηλικία εξερευνούν το χώρο. Δε χρειάζεται να τα πιανεις να τα βάλεις στη φωλιά. Θα μπουν και θα βγουν αρκετές φορές. Αλλά άμα κάνουν την αρχή δύσκολα ξανακαθονται μέσα. Μην ανησυχείς καθόλου. Να τα χαίρεσαι!
 
Μπορει σε τετοια ηλικια να ξαναανεβει στη φωλια, αμα κατεβει, ή πρεπει να του κανω το ασανσερ;
Στις τρεις βδομάδες κάνουν χαλαρά τέτοιες πτήσεις.
Για την ακρίβεια δεν μπορείς να φανταστείς που μπουν να φτάσουν.
Ειδικά αν προσπαθείς να φυλάξεις τη νέα φωλιά από τις "βρομιές" τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Βγαλε μας καμια φωτο απο τα μικρα σου αν μπορεις

Βεβαια θα σας τα βγαλω,το εχω στο μυαλο μου αλλα οποτε πηγαινω να τα καθαρισω κλπ καθομαι τα καμαρωνω μονη μου και το ξεχνω! 😛
Επισης προ λιγου βρηκα και τον δευτερο μικρουλη εξω απο τη φωλια, βεβαια γρηγορα ξαναμπηκε μεσα.
Ο πρωτος ειναι απο το πρωι εξω, στο κλαρι παρακαλω, διπλα στους γονεις. Δε συμμαζευεται! 😛
 
Τα εβγαλα μερικες φωτογραφιες σημερα, θα προσπαθησω να ανεβασω αυριο!
Επισης σημερα τα μικρα κοιμουνται εκτος φωλιας, πρωτο βραδυ!:D
 
Στην πρωτη ο μπαμπας, στη δευτερη τα δυο μικρα με τη μαμα. Δεν καθισαν να τους βγαλω ολους μαζι
 

Συνημμένα

  • rsz_1rsz_img_20160513_234404_784-1.webp
    rsz_1rsz_img_20160513_234404_784-1.webp
    51,7 KB · Προβολές: 31
  • rsz_1rsz_img_20160512_152707-1.webp
    rsz_1rsz_img_20160512_152707-1.webp
    28,5 KB · Προβολές: 34
Back
Top