Γενικά Μια απο τις χειροτερες μερες μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αρκεί να φτιάξεις ένα ενισχυμένο διάλυμα με το συμπλήρωμα ασβεστίου που χρησιμοποιείς και νερό και να χορηγήσεις στο πουλί μερικές σταγόνες στο στόμα. Στη συνέχεια χρειάζεται να τοποθετηθεί σε χώρο με αυξημένη θερμοκρασία (γύρω στους 30 βαθμούς) και αναμονή.

Το ασβέστιο (για τη σύσπαση των μυών) και η θερμότητα (για τη χαλάρωση της αμάρας και του υπόλοιπου σώματος) είναι απαραίτητα για να καταφέρει να γεννήσει το αβγό. Κάτι που κάνουμε συνήθως και ίσως να είναι λάθος, είναι να βρέχουμε τα πούπουλα της κοιλιάς είτε με λάδι είτε με ζεστό νερό (κομπρέσες), με αποτέλεσμα να χάνεται η θερμομονωτική τους ιδιότητα και άρα ένα από τα όπλα (ζέστη) που χρειαζόμαστε περισσότερο.


Ολα αυτά είναι καλά και βοηθούν πολύ όταν το αυγό είναι χαμηλά στον αυλό.
Οταν κολήσει ψυλά στις ωοθήκες χαμένος κόπος.
Η σωστή διατροφή για την αναπαραγωγική περίοδο είναι και σ'αυτήν την περίπτωση η λύση. Αντιμετώπιση της αβιταμίνωσης Α στα πουλιά
Η βλενώδης μεμβράνη είναι αυτή που θα αποτρέψει το κόλλημα του αυγού.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αρη κριμα λυπαμαι πολυ ας ελπισουμε να μην ξανατυχει σε κανενα.Αλλα ολα στη ζωη ειναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Φίλε Άρη λυπάμαι κι εγώ για την μικρή σου κι εύχομαι να μην έχεις άλλο παρόμοιο περιστατικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Αρη λυπαμαι για το χαμο του καναρινιου σου.Απο εδω και περα σου ευχομαι μονο ευχαριστα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Αρη λυπάμαι πολύ... Να θυμάσαι πως οτι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιό δυνατό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Λυπάμαι για την απώλεια φίλε, πριν μερικούς μήνες έχασα ένα θηλυκό λουγαράκι και έμεινα με το αρσενικό, ακόμη το θυμάμαι, (όσο βλέπω το αρσενικό να είναι μόνο του, χαλάει η καρδιά μου).
Αυτά συμβαίνουν και θα συμβαίνουν, αρκεί να μην οφείλονται σε δικό μας φταίξιμο ή απροσεξία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
λυπάμαι πολύ Άρη! αλλά τι να κάνουμε πάντα έρχεται η στιγμή να αποχαιρετήσουμε αυτούς που αγαπάμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Σε καταλαβαίνω, συμπάσχω μαζί σου, αλλά του έδεινες μέχρι τώρα την αγάπη σου, και αυτό μέτραγε για εκείνο.
 
Back
Top