Αναπαραγωγή Μια γυναίκα, δύο άντρες, κομπολόι δίχως χάντρες

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα μας!

Φέτος θέλω να βάλω μια κανάρα με 2 αρσενικούς. Ο ένας είναι αυτός που είχαν ζευγαρώσει και πέρσι και είναι ένα πολύ ταιριαστό ζευγάρι (όχι χρωματικά). Συνεργάζονται πολύ καλά στο να μεγαλώσουν τους νεοσσούς, δεν τσακώνονται και γενικότερα είναι ζευγάρι - πρότυπο! Ο αρσενικός αυτός είναι ήδη πυρωμένος, όπως και η θηλυκιά και ήδη ανταλλάζουν φιλάκια από το χώρισμα. Ο δεύτερος αρσενικός (που ταιριάζουν χρωματικά) είναι πρωτάρης και απύρωτος ακόμα. Οπότε αναγκαστικά στην πρώτη γέννα θα είναι με τον πυρωμένο και στη δεύτερη με το τεκνό! 😛

Απλά φοβάμαι μην στη δεύτερη γέννα δε δεχτεί τον άλλο αρσενικό, που θέλω πιο πολύ να ζευγαρώσει γιατί ταιριάζουν χρωματικά... Παίζει σαν ενδεχόμενο; Τι μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω;
 
Κύριε Μάκη το ένα ζευγάρι είναι αυτό (το πρώτο που είχαν ζευγαρώσει και πέρσι, και έχουν ταιριάξει πολύ): Αναπαραγωγή Μαριλού - Στέλιος 2014

Και το άλλο ζευγάρι (το δεύτερο) είναι η ίδια κανάρα που θέλω να τη βάλω με ένα χρονιάρικο αρσενικό μωζαίκ.

Μη μου φωνάξετε, ξέρω πως χαλάω και το μωζαίκ και το κόκκινο καναρινάκι, αλλά το δεύτερο ζευγάρωμα θέλω πολύ να το δοκιμάσω! Να δω τι χρώματος πουλάκια θα βγουν. Για μένα και μόνο... Αφήστε που κόκκινο αρσενικό δε βρήκα... ☹

Η ερώτηση είναι για το είδος πτερώματος των πουλιών; Γι αυτό με ρωτάτε; :)
 
Θα έλεγα οτι αν θέλεις να κάνεις το δεύτερο ζευγάρωμα οπωσδήποτε, καλόν είναι να το επιχειρήσεις απο την αρχή και χωρίς να την ζευγαρώσεις πρώτα με ένα μελανινικό αρσενικό σαν τον Στέλιο σου.
... Και το άλλο ζευγάρι (το δεύτερο) είναι η ίδια κανάρα που θέλω να τη βάλω με ένα χρονιάρικο αρσενικό μωζαίκ. Μη μου φωνάξετε, ξέρω πως χαλάω και το μωζαίκ και το κόκκινο καναρινάκι, αλλά το δεύτερο ζευγάρωμα θέλω πολύ να το δοκιμάσω! Να δω τι χρώματος πουλάκια θα βγουν. Για μένα και μόνο...
Βρε θα σε μαλώσω, δεν την γλυτώνεις. :)
Είναι ανάγκη να το δοκιμάσεις για να μάθεις τί θα βγεί;
Τα έχω γραμμένα, εδώ και πολλά χρόνια.
Πτερώματα | M. Gerolymatos-P. Moschogiannakis


Αφού πρόκειται για το ζευγάρωμα Μωσαϊκό Χ Μη Εντονο.
(δυο λιποχρωμικά πουλιά της ίδιας χρωματικής βάσης, με απλά διαφορετικό πτέρωμα)

Το αποτέλεσμα είναι εδώ

cf32.webp

Η γενετική απόδοση δίνει 100% mos+ που σημαίνει, "μωσαϊκού ενδιάμεσα".
.Αυτά είναι μωσαϊκού πτερώματος πουλιά που έχουν ιδιαίτερα θαμπό(παγωμένο) λιπόχρωμα και απλωμένο σε μεγάλη επιφάνεια.
 
Θα έλεγα οτι αν θέλεις να κάνεις το δεύτερο ζευγάρωμα οπωσδήποτε, καλόν είναι να το επιχειρήσεις απο την αρχή και χωρίς να την ζευγαρώσεις πρώτα με ένα μελανινικό αρσενικό σαν τον Στέλιο σου.
Ααα δηλαδή αν την βάλω πρώτη γέννα με τον Στέλιο δε θα δεχτεί τον δεύτερο; Απλά ο δεύτερος ως αργοπωρημένο μικρό δεν έχει πυρώσει ακόμα και η κανάρα μου εδώ και 15 μέρες είναι έτοιμη, πυρωμένη και την λυπάμαι... Ο άλλος δε ξέρω καν πότε θα πυρώσει.. Αφήστε που προηγείται η μωζαίκ να ζευγαρώσει με τον μωζαίκ (εδώ πρέπει να με συγχαρείτε κύριε Μάκη! 😛 )... Μέχρι να είναι διαθέσιμος η κόκκινη τι θα κάνει; Θα πλέκει; 😛

ρε θα σε μαλώσω, δεν την γλυτώνεις. :)
Είναι ανάγκη να το δοκιμάσεις για να μάθεις τί θα βγεί;
Άστρα μη με μαλώνετε! 😛 Κάπου έχω διαβάσει εδώ (μη γελάσετε) ότι οι απόγονοι ενός τέτοιου ζευγαρώματος βγαίνουν ροζ πουλάκια και σαν κοριτσάκι θα ήθελα πολύ να βγάλω τέτοια πουλιά.. Απορώ γιατί δεν υπάρχουν! Αλήθεια... 🙄

Υπάρχει φόβος οι απόγονοι να βγουν με πρόβλημα στο φτέρωμα; Όπως ας πούμε με κύστες ή κάτι τέτοιο; Αν είναι έτσι δεν το διακινδυνεύω σε καμία περίπτωση!
 
Υπάρχουν κανάρες που όταν είναι πυρωμένες,ζευγαρώνουν και με... Παπαγάλο.
Αλλες πάλι, που δεν δέχονται ούτε ενόχληση απο άλλο αρσενικό.
Για να γίνει ένα πουλάκι -ροζουλί- πρέπει να φέρει την μετάλλαξη ΙΒΟΥΑΡ και να πάρει την σωστή δόση χρωστικών.
Επειδή η κανάρα σου είναι χιονέ, πιθανότατα είναι και μαλακόπτερη. Ενα ζευγάρωμα μ' ένα μωσαικό επίσης μαλακού πτερώματος, οπωσδήποτε δημιουργεί προϋποθέσεις για ΛΑΜΠΣ.
 
Άντε Αλίκη μάθε καλά να βγάζεις ροζ καναρινάκια, θα πάρω κι εγώ τότε :)
 
Nα και δυο Κοκκινα Ιβουάρ . Εντονο και χιονέ.
maxresdefault.jpg
 
Σιγά-σιγά αυτά κ. Μάκη, θα σας τα ματιάσουμε, φτου φτου φτου. Απίθανα κουκλιά!
Διατηρείται αυτός ο χρωματισμός; Θέλει συντήρηση;
 
Σιγά-σιγά αυτά κ. Μάκη, θα σας τα ματιάσουμε, φτου φτου φτου. Απίθανα κουκλιά!
Διατηρείται αυτός ο χρωματισμός; Θέλει συντήρηση;

Δεν ασχολούμαι με κόκκινα πλέον. 🙂Βέβαια, θέλει καταξανθίνη την περίοδο της αλλαγής πτερώματος.
 
Ενα ζευγάρωμα μ' ένα μωσαικό επίσης μαλακού πτερώματος, οπωσδήποτε δημιουργεί προϋποθέσεις για ΛΑΜΠΣ.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ορίστε ο γαμπρός που θα μου χαρίσει ο @Lovecarduelis και τον υπερευχαριστώ! Με την κόκκινη μου θα υπάρχει θέμα στους νεοσσούς; Να πω επίσης πως κάποτε ήταν κατακόκκινη, αλλά επειδή εγώ δεν της δίνω τίποτα έχει γίνει έτσι.. και πάλι χιονέ είναι; Αν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να βγουν οι απόγονοι με Λαμπς δεν ζευγαρώνουν και κύριε Μάκη σας ευχαριστώ εκ των προτέρων γι αυτό! Δεν παίζουμε με τέτοια!

Άντε Αλίκη μάθε καλά να βγάζεις ροζ καναρινάκια, θα πάρω κι εγώ τότε :)

Nα και δυο Κοκκινα Ιβουάρ . Εντονο και χιονέ.
maxresdefault.jpg
Ααα βρήκα τι θα γίνω! Θα ασχοληθώ με την εκτροφή ροζ καναρινιών σαν και αυτά! Κύριε Μάκη τα φώτα σας! Ερωτεύτηκα! :D
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ορίστε ο γαμπρός που θα μου χαρίσει ο @Lovecarduelis και τον υπερευχαριστώ! Με την κόκκινη μου θα υπάρχει θέμα στους νεοσσούς; Να πω επίσης πως κάποτε ήταν κατακόκκινη, αλλά επειδή εγώ δεν της δίνω τίποτα έχει γίνει έτσι.. και πάλι χιονέ είναι; Αν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να βγουν οι απόγονοι με Λαμπς δεν ζευγαρώνουν και κύριε Μάκη σας ευχαριστώ εκ των προτέρων γι αυτό! Δεν παίζουμε με τέτοια!
Πανέμορφο πουλί...
Αλίκη μήπως είναι καιρός να αφήσεις τις "ροζ-διασταυρώσεις" και να ακολουθήσεις την "ορθή" πορεία των καναρινιών εμφάνισης; Μήπως πρέπει να του βρεις μια αντίστοιχα "όμορφη" κοπελιά για να πάρεις εξίσου όμορφα καναρινάκια;
 
είναι καιρός να αφήσεις τις "ροζ-διασταυρώσεις"
Καλημέρα, γιατί να τις αφήσει Γιάννη; Εγώ αντίθετα το βρίσκω πολύ ωραία ιδέα. Φυσικά δεν αμφιβάλλω ότι θα το δουλέψει σωστά. Είναι πανέμορφα τα ροζουλί και θα γίνουν ανάρπαστα. Και σοβαρολογώ.

Δούλεψέ το Αλίκη και θα με θυμηθείς.
Κάτι ανάμεσα σε barbie & twitty :)
 
Καλημέρα, γιατί να τις αφήσει Γιάννη; Εγώ αντίθετα το βρίσκω πολύ ωραία ιδέα. Φυσικά δεν αμφιβάλλω ότι θα το δουλέψει σωστά. Είναι πανέμορφα τα ροζουλί και θα γίνουν ανάρπαστα. Και σοβαρολογώ.

Δούλεψέ το Αλίκη και θα με θυμηθείς.
Κάτι ανάμεσα σε barbie & twitty :)
Τη γνώμη μου είπα... Περι "ρόζ" καλή συνέχεια!
Τι άλλο να πω;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ορίστε ο γαμπρός που θα μου χαρίσει ο @Lovecarduelis και τον υπερευχαριστώ! Αν υπάρχει έστω και μια περίπτωση να βγουν οι απόγονοι με Λαμπς δεν ζευγαρώνουν και κύριε Μάκη σας ευχαριστώ εκ των προτέρων γι αυτό! Δεν παίζουμε με τέτοια!

Ααα βρήκα τι θα γίνω! Θα ασχοληθώ με την εκτροφή ροζ καναρινιών σαν και αυτά! Κύριε Μάκη τα φώτα σας! Ερωτεύτηκα! :D

Το μωσαϊκό αυτό που έχεις είναι σκληρόπτερο, άρα δεν υπάρχει θέμα κύστεων με το θηλυκό που έχεις. Ομως είναι αμαρτία να πάει τέτοιο πουλάκι χαμένο. Οπου και να κοιτάξεις θα βρείς θηλυκά μωσαικά, πάρε ένα και άσε την κόκκινη με τον περισινό της άνδρα.

Δεν έχω να πώ κάτι για τα ΡΟΖΟΥΛΙΑ ! Ψάχνεις να βρείς ένα ζευγαράκι σαν αυτό της φωτογραφίας.
 
Back
Top