Φροντίδα Μονκ και Budgie μαζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@φιλομαθης ένα μπάτζι μπορεί το πολύ λίγες μέρες να επιβιώσει έξω. Είναι ένα μικρό με έντονα χρώματα ευαίσθητο πουλάκι. Ευαίσθητο στον καιρό, στα αρπακτικά και στα γατιά. Πιθανόν να το έχει σκάσει εκείνη ή την προηγούμενη ημέρα. Και όχι δεν μπορεί να πάει πολύ μακριά κουράζεται εύκολα και θα χρειάζεται συστηματικές στάσεις. Δηλαδή καμία σχέση με ρινκνεκ.
[automerge]1665260335[/automerge]
@liaktas εγώ θα συμφωνήσω εννοείτε ότι στο ίδιο κλουβί δεν μπορούν να μπούνε. Στον ίδιο σπίτι θα μπορούσαν όμως να συμβιώσουν αν μπορείτε να έχετε δεύτερο κλουβί 🙂. Θα συμφωνήσω και με την @Ledagcc ότι καλό είναι να κάνει ένα γενικό τσεκ μετά απο λίγο καιρό καθώς είναι μεγάλες οι πιθανότητες να κόλλησε κάτι από έξω ειδικά αν λες ότι ήταν μαζί με περιστέρια τα οποία είναι πτηνά που φέρουν μεγάλο αριθμό ασθενειών, οπότε άσε να περάσει 1-2 βδομάδες να προλάβει να αναπτυχθεί κάτι αν έχει κολλήσει για να το εντοπίσει ο πτηνιατρος γιατί τώρα αν το πας για παράδειγμα πιθανόν να είναι καθαρό. Βγάλε μία αγγελία βρέθηκε μπάτζι χωρίς να δώσεις φωτογραφίες και πολλές πληροφορίες ρωτα και στα πετ σοπ την Δευτέρα μήπως έχασε κάποιος και αν δεν βρεθεί ο ιδιοκτήτης σκέψου σοβαρά τι θέλετε
 
Τελευταία επεξεργασία:
@meniam και εμένα η απόσταση Αγία Βάρβαρα-Νέο Φάληρο κάπως μου κάνει αλλά τεσπα αύριο θα ανεβάσω φωτό και πιστεύω ότι οποίος το έχασε το πιο πιθανό είναι να το αναζητήσει στην πλατεία ή με φωτό στην γειτονιά αν και πιστεύω οτι μπορεί να είναι και από τον γείτονα που μου χάρισε το κλουβί που έχω στο μπαλκόνι γιατί αυτός έχει πολλά παπαγαλάκια και πρέπει να κάνει και εκτροφή… Θα τον ρωτήσω το πρωί αν έχασε κανένα…
 
@liaktas μην βγάλεις φωτογραφία ☺️αφού δεν έχει δαχτυλίδι θα πρέπει κάπως τα ταυτοποιήσεις ότι όντως είναι οι πραγματικοί ιδιοκτήτες 😉ούτε τα δικά μου έχουν δαχτυλίδι αλλά μπορώ να σου πω την κάθε λεπτομέρεια τους σε δευτερόλεπτα
 
@meniam Μα αυτό είναι που με προβληματίζει γιατί όντως αν ανεβάσω μια φωτό όπως λένε οι πιο πολλοί μπορεί να έλθει καθένας και να πει ότι είναι δικό του, άσε δε ότι είναι πολύ φοβισμένο και αγριεμένο… Τεσπα θα δείξει η εξέλιξη της υπόθεσης πως θα πάει…
 
@liaktas βγάλε μία αγγελία και πες βρέθηκε στην τάδε περιοχή ένα παπαγαλάκι μπάτζι χρώματος κίτρινο πράσινο για παράδειγμα. Και όταν κάποιος ενδιαφερθεί ζήτα παραπάνω πληροφορίες, αν είναι δηλαδή κλασικό αν έχει κάποιο χαρακτηριστικό σημάδι τι χρώμα είναι τα πόδια και το χαλινο του και αν έχουν κάποια φωτογραφία να σου δείξουν
 
@liaktas


Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

τα ενστικτα τους δεν χανονται επειδη ζουν σε κλουβια τα πουλια. Την φυσικη τους κατασταση χανουν .. Στο dna τους ξερουν τι να κανουν. Ναι κινδυνοι υπαρχουν ναι ευαισθητα στο κρυο ειναι αλλα τα δυνατα θα επιβιωσουν.ετσι λειτουργει η φυση. Και για να κλεισω την συμμετοχη μου στην κουβεντα αυτη ..απλα προτεινα αν θελεις να επικοινωνησεις με δυο μελη εδω που εχουν χασει badgie αθηνα. Το ενα μαλιστα ειχε βαλει και φωτο. Aν ηταν ολα τα πουλια (καναρινια-badgie) τοσο αδυναμα για πτηση θα τα βρισκανε οσοι τα εχουν χασει στις απεναντι πολυκατοικιες ή στον δρομο κατω απο το σπιτι τους ..
Καλο βραδυ και καλη συνεχεια.
 
@φιλομαθης δεν ξέρω για budgie αλλά για καναρίνια δεν θα τα βρίσκανε αλλά όχι γιατί θα πετάγανε μακριά. Απλά θα κατέληγαν γεύμα σε κάποιον από τους θηρευτές τους.
 
Είναι αστείο να συγκρίνουμε τα άγρια μπατζι που ζούνε στο φυσικό τους περιβάλλον στην Αυστραλία σε τεράστια σμήνη με ένα πουλάκι που έχει προέλθει από χρόνια εκτροφές σε μια πόλη μόνο του που πιθανόν δεν είχε πετάξει ποτέ στην ζωή του ή αν το είχε κάνει θα ήταν στα πλαίσια ενός σπιτιού χωρίς ρεύματα αέρα. Και άμα θέλετε και βιντεάκια ορίστε
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1665262828[/automerge]
@φιλομαθης δεν ξέρω για budgie αλλά για καναρίνια δεν θα τα βρίσκανε αλλά όχι γιατί θα πετάγανε μακριά. Απλά θα κατέληγαν γεύμα σε κάποιον από τους θηρευτές τους.
Σίγουρα, θα ήταν ένα πουλάκι κίτρινο μόνο του ανάμεσα στα άλλα. Στόχος
 
Καλημέρα.
Πιθανολογώ ότι το πουλάκι έχει δραπετεύσει πρόσφατα από κοντινή περιοχή.
Δυνητικά όμως θα μπορούσε να προέρχεται και από πιο μακριά, να είναι ελεύθερο περισσότερο καιρό και φυσικά να είναι τυχερό.
Μια έρευνα στα social media π.χ. FB, ίσως θα μπορούσε να δώσει τη λύση. Εννοείται, ταυτόχρονα και μια ερώτηση στον γείτονα που εκτρέφει το είδος, στον γείτονα για το ποιος άλλος στην περιοχή (αν ξέρει) έχει, στην πλατεία για αφίσα και στα κοντινά πετσοπ.
Π.χ. https://www.facebook.com/groups/1590454087903240/ 2 ημέρες πριν ....1665287905025.webp
 
Ανεβάζω φωτό γιατί τελικά το μυστήριο λύθηκε, ήταν του γείτονα του έφυγε πήγε στην πλατεία και μετά άκουγε τα υπόλοιπα από το κλουβί και δεν μπορούσε να γυρίσει και ήλθε στο μπαλκόνι μου… Του το έδωσα το πρωί και καλύτερα γιατί δεν μπορώ να πω ότι ήταν και ιδιαίτερα φιλικό, με το που τον είδε πήγε αμέσως στο χέρι του… Τέλος καλά λοιπόν όλα καλά.. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες την ομάδα…
 

Συνημμένα

  • D804FEDC-5125-4EFD-8FE0-7375C541A774.webp
    D804FEDC-5125-4EFD-8FE0-7375C541A774.webp
    56,4 KB · Προβολές: 12
Back
Top