Γενικά Μουσικη και καναρινια

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
θα ηθελα να πειτε την γνωμη σας ολοι πανω στο θεμα της μουσικης σε σχεση με τα πουλια. Εγω πιστευω πως βοηθαει σε ολες τις φασεις της ζωης τους απο την γεννηση και την ωοτοκια μεχρι το ποσο ηρεμα θα ειναι και εννοω την κλασσικη μουσικη και οχι ροκοτσιφτετελια {αν και ειμαι φαν των ροκοτσιφτετελιων}
 
Και εγώ αυτό πιστεύω, η κλασική τα βοηθά και ειδικά όταν ακούνε τις 4 εποχές. 🙂
 
Εγω παντως οσες φορες τους εβαλα κλασικη μουσικη ''ξενερωσαν''και δε κελαιδουσαν. Μετα το εψαξα πιο προσεκτικα. Τα καναρινια ακουνε λαικα ( Μελλα,Καρρα,Τερζη κ. Α.) οι καρδερινες ροκ(Led Zepellin,Doors,Jethro Tull κ. Α.) ενω το λουγαρο ειναι παραδοσιακο ακουει (Πετρο Λουκα Χαλκια, Πυργακη κ. Α.).
 
sophia pj.7060 είπε:
Εγω παντως οσες φορες τους εβαλα κλασικη μουσικη ''ξενερωσαν''και δε κελαιδουσαν. Μετα το εψαξα πιο προσεκτικα. Τα καναρινια ακουνε λαικα ( Μελλα,Καρρα,Τερζη κ. Α.) οι καρδερινες ροκ(Led Zepellin,Doors,Jethro Tull κ. Α.) ενω το λουγαρο ειναι παραδοσιακο ακουει (Πετρο Λουκα Χαλκια, Πυργακη κ. Α.).

Ετσι μπραβο συνονοματη! Μολις ακουσει κατι ζωηρο το καναρινι μου, τρελλαινεται στο κελαηδημα!
 
Οντως οι καρδερινες ειναι πιο rock προσωπικοτητες. 🙂

th_Movie.jpg
 
Οντως οι καρδερινες ειναι πιο rock προσωπικοτητες. 🙂
Τι ροκ ρε Σταύρο, κλούβα είναι αυτό που έφτιαξες ή το Κολοσσαίο; Τα λιοντάρια τι ώρα βγαίνουν; 😛
 
Eγω θα ήθελα να μάθω αν τους αρέσει το φλάουτο, μήπως ξέρει κανείς; 😕
:) Αλεξία
 
Το ειχα δοκιμασει και αυτο το καλοκαιρακι, τους ειχα βαλει ινδιαινικη μουσκη με φλαουτο αλλα δεν τα εθδα να τον κανανε κεφι.
Δε ειναι του ethnik τα δικα μου :)
 
απάντηση: μουσικη και καναρινια

δοκιμαστε να βαλετε με το καλο του χρονου με τα πρωτα ζευγαρωματα τσαϊκοφσκι μπετοβεν μπαχ στραους θα ειναι καλυτερα τωρα παιδια εχω μουσικη για εμβρυα{γεννησε προσφατα η συζυγος} και ειναι πολυ καλη τους αρεσει αν καποιος την θελει ας μου στειλει πμ να του την στειλω παντως και τα πουλια εχουν γουστα{αποδειχτηκε με την συζητηση}
 
Τα δικά μου πάλι έχουν που έχουν πληθώρα μουσικών ακουσμάτων δεν δείχνουν καποια ιδιάιτερη προτίμηση σε συγκεκριμενη μουσική. Εχουν ευρεία μουσική παιδεία!:D

Εχω όμως παρατηρήσει οτι όταν ακούνε μουσική με ηχους βιολιού με ηψηλές συχνότητες, ενεργοποιούνται και αρχιζουν το κελαηδημα! Επισης εκτός απο μουσική αρχίζουν το κελάηδημα όταν ακουνε ήχους απο συσκευές οπως η ηλεκτρική φραπεδιέρα, το καμπανακι απο τον φούρνο μικροκυμάτων, το μίξερ, και αλλα τέτοια.🙄

Αλεξία δεν 'εχω παρατηρήσει αντιδράσεις από ήχους φλάουτου, αλλά αν σε ενδιαφέρουν αντιδράσεις απο ηχους φλογέρας, να το μελετήσω και θα σου απαντήσω εν καιρό. 😉
 
τζωρτζινα πριν χρονια οταν δεν υπηρχε το κασετοφωνο για την εκπαιδευση των καναρινιων του χαρτζ χρησιμοποιουσαν βιολια επαιζαν δηλαδη βιολι μπροστα στο καναρινι με ενα συγκεκριμενο ρυθμο και συγκεκριμενη συνθεση και μαθαινε το πουλι να κελαϊδαει απο το βιολι
 
μαθαινε ραπ :cool15:αλλα επειδη δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα του εβαλαν χερι και εκατσε να μαθει να κελαϊδαει με βαση τις νοτες του βιολιου{χαμηλες ή ψηλες}
 
Εχω όμως παρατηρήσει οτι όταν ακούνε μουσική με ηχους βιολιού με ηψηλές συχνότητες
Το ίδιο συμβαίνει μάλλον με όλα τα ζώα. Έχω παρατηρήσει ότι τα σκυλιά και οι γάτες φωνάζουν με έναν ιδιαίτερο τρόπο στο άκουσμα ήχων με υψηλές συχνότητες (π.χ βιολί). Μάλιστα, φωνάζουν με τέτοιο τρόπο που δίνει σε πολλούς την αίσθηση ενός ιδιόμορφου τραγουδιού. Εμένα πάντως μου φαίνονται περισσότερο με κραυγές ενόχλησης.
 
Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει οτι τα παραδεισάκια μου-όπως κ το καναρινάκι που είχα παλιότερα- άκουγαν με αρκετά μεγάλη ευχαρίστηση λαικάκαι έντεχνα πχ μαρινέλλα, καλογιάννη, και αρκετά τραγούδια τα οποία περιλαμβάνουν μπουζούκι, φλογέρα κ γενικά περίεργους ήχους που ίσως τους τραβάνε τη προσοχή.
 
Back
Top