Γενικά Μουσικη και καναρινια

Παιδια ειμαι νεος και ερευνω τα topic, κανω ανασκαφες πιστευω ειναι καλο. Εγω παιζω ηλεκτρικη κιθαρα σπιτι. Το καναρινακι το χω μολις 2 μερες, ειναι το πρωτο μου και παρατηρω πως τρεφει μια συμπαθεια προς το metal..:D. Ειδικα σε metallica κανει τελειο background.. Πρωτη φορα καηλαηδησε εχθες οταν επαιζα το fade to black.. Ξεφυγε απο το στρες
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
παρολο που δεν πολυκελαηδα... Με αυτο αρχιζει εστω και χαμηλοφωνα!:D
 
ο Τίτης έχει περάσει από πολλά ακούσματα.. Έχει μια τάση να ξεσαλώνει,όταν ακούει mambo-salsa-bossa nova και Hector Lavoe.. Δουλεύω στο σπίτικαι είμαι μαζί του 24 ώρες την ημέρα. Έχω παρατηρήσει ότι δεν τον πολύ ενδιαφέρει η κατηγορία.. Θέλει φασαρία! Από την άλληκαι μόνο αν τον αφήσω στο δίπλα δωμάτιο, πάλι τραγουδάει ασταμάτητα.

Οποιαδήποτε μουσική και να ακούσει, είναι καλό, αρκεί να μην είναι σε υπερβολική ένταση!

Τον τελευταίο καιρό,έβγαινε στο δωμάτιο βόλτες και πήγαινε στο ηχείο να καθίσει όταν έβαζα κάτι mambo του 50 με ψηλές συχνότητες. Παρόλο που έχει μέσα στο δωμάτιο τα αγαπημένα του δέντρα, κορμούς και δενδρόσπιτα, πηγαίνει στο ηχείο. Το χαμηλώνω, φεύγει. Ναι ναικαι εγώ λέω ότι είναι τυχαίο.. Αλλά συμβαίνει. Ποτέ δεν θα μάθω, εκτός αν μια μέρα μου μιλήσει )

Είμαι της άποψης,ότι και αυτά έχουν την προσωπικότητα τους. Διαφορετικά γούστα το καθένα!

Να του βάζεις και Rene Audry..
 
Τα πουλιά δεν ακούνε μουσική και τέτοια, μην ανθρωποποιητε τα ζώα τους κάνετε κακό...

Αν κάποιος θέλει να βάλει κλασική μουσική στα πουλάκια του για να είναι ήρεμα
και να χαλαρώνουν τουλάχιστον επιλέξτε αρμονικά κομμάτια, με όσο το δυνατόν
λιγότερες διακυμάνσεις στην ένταση του ήχου. Αν και πιστεύω ποιο πολύ θα τους
χαλαρώσει να τους παρέχετε καλή διατροφή, να μην τα ενοχλείτε όλη την ώρα
προσφωνώντας τα " αγάπη μου κλπ...", σωστό κλουβί διαβίωσης, καθαρό νεράκι κλπ...

Τώρα αν κάποιος θέλει να τους βάζει μουσική η ήχους απο πουλιά για να πάρουν φωνές
πρέπει να έχει ένα καναρίνι φωνής," timbrado- malinois-harz roller", ειδάλλως τσάμπα το παιδεύει.
Να ενημερωθεί για την κάθε ράτσα ποιοα ειναι τα ακουστικά χαρακτηριστικα τους γνωρίσματα,
ΠΩΣ, ΠΟΤΕ, και με ΠΟΙΟΥΣ ήχους θα τα δασκαλευσει.
 
Θα διαφωνήσω μαζί σου αγαπητέ Πάνο στο εξής.. Τα (ανθρωποποιούμε) από την στιγμή που τα βάζουμε σε κλουβί και τα κάνουμε συντροφιάς!

Τα πουλιά δεν ανήκουν στα σπίτια μας. Αλλά αφού έχουμε φτάσει εδώ,θα ακούσουν και μουσική! )

Κανένα πουλί δεν χρειάζεται μουσική. Κανένα σκυλί δεν χρειάζεται παιχνίδια με φωτάκια και αρκουδάκια. Κανένας άνθρωπος δεν έχει ανάγκη από φρου φρου.

Φυσικά και δεν του αρέσει ούτε η κλασική ούτε τα mambo ούτε τα μέταλ! Τον αφήνω μόνο και κάνει αυτό που του έχει δώσει η φύση να κάνει, κελαηδά ακατάπαυστα και αδιακρίτως. Ο κάθε ιδιοκτήτης, ερμηνεύει διαφορετικά τις συμπεριφορές!

Υπάρχουν μέρες που ακούω χαμηλά μουσικήκαι πάει σε άλλο δωμάτιο να βρει την ησυχία του.Άλλες πάλι, πάει στο ηχείο δίπλα, παρόλο που είναι ελεύθερος να πάει σε όλο το σπίτι!

Και θα συμφωνήσω μαζί σουκαι με το παραπάνωκαι αν το είχες και σε μεγάλα κόκκινα γράμματα, θα μου άρεσε περισσότερο το εξής που έγραψες...
και πιστεύω ποιο πολύ θα τους
χαλαρώσει να τους παρέχετε καλή διατροφή, να μην τα ενοχλείτε όλη την ώρα
 
Εγώ όταν τα καθαρίζω τα δικά μου ή τους αλλάζω τροφή και γενικότερα όταν ασχολούμαι μαζί τους σχεδόν πάντα τους τραγουδάω και αυτά με συνοδεύουν με τα δικά τους τραγούδια! Τα αρσενικά κελαιδανε και τα θηλυκά τιτιβιζουν! Φαίνεται να τους αρέσει πάντως... 😛
 
Αυτό που τους αρέσει, Αλίκη,όπως και σε εμάς, είναι η ενέργεια που εκπέμπει ένας άνθρωπος με την αγάπη του. Και πίστεψε με,το καταλαβαίνουν!


Να συνεχίσεις!
 
ουτε εμασ να τα προσεχουμε ειχαν στη φυση απο την αλλη...
το δικο μου δεν κελαηδα ετσι χωρις ερεθισμα και με αυτο κυριως το κομματι αρχιζει... Οχι τσιυ τσιου, αλλα σαν μελωδικα...
απο το τιποτα κατι ειναι...
και συγγνωμη αν το αγαπαω και του μιλαω μερικες φορες γλυκα, αλλιως θα πρεπε να το αφησω στα χωραφια να μιλαει με τις καρακαξες!😵
 
Παιδιά δεν είπα να μην τα αγαπάμε η να μην τους μιλάμε γλυκά...
αυτο που ήθελα να τονίσω είναι οτι μερικοί ήχοι που μπορεί να θεωρούμε
εμείς οτι αρέσει στο πουλί τελικά να τα βλάψει.
Το παιχνίδι για το σκύλο πχ που ανέφερες φίλε Βαγγέλη, όντως έχει
αποδειχθεί οτι τα εκτονώνει και γυμνάζονται μέσα απο αυτό για τα
κανάρια το αντίστοιχο ειναι μια μεγάλη κλούβα πτήσης να πετάνε...
Επεισης δεν μπορούμε απο ενα καναρίνι χρώματος η τύπου να έχουμε
απαιτήσεις στην φωνή, ούτε απο ενα φωνής στο χρώμα και τον τύπο...

Τέλος και εγω οταν παω και τους αλλάζω νερα κλπ τους λέω γλυκόλογα
και τους σφυρίσω (το τραγούδι το αποφεύγω γιατί είμαι φάλτσος) γιατι οπως πολύ
σωστά είπε και ο Βαγγέλης είναι θέμα ενέργειας που μεταδίδεται σε αυτά! 😉
 
εμενα δεν με νοιαζει να κελαηδαει καλα.. Το χω αναλυσει διεξοδικα στα 832984080248 προηγουμενα ποστ μου😛... Θελω να το κανω να κελαηδα για να καταλαβω οτι ειναι τουλαχιστον υγιες...
του εβαλα καναρινια να κελαηδανε λιποχρωμικα, του εβαλα μοτσαρτ... Ουτε τσιου...
ειλικρινα μονο με αυτο παιρνει μπρος... Και δεν ειναι επι8ετικη μουσικη.. Ειναι αυτη που ακουν τα πουλακια στην αφρικη! 😛
 
εγω πιστευω πως ειναι και θεμα περιεργειας και προσπαθειας για μιμηση ηχων. Ο μικρος μου εμαθε να κελαηδαει πολυ γρηγορα με ενα βιντεακι απο timbrado στο youtube και πλεον κανει σχεδον τους ιδους ηχους. επισης ακουει τα μπατζι και κανει αυτα τα "χαριτωμενα" κρα κρα και τωρα τελευταια εκανε κατι πραγματικα σουπερ! Καθαριζα το δωματιο και ειχα βαλει σε επαναλληψη το wiggle. Δεν ηταν η πρωτη φορα που το ακουγε μπορω να πω πως το ειχε φαει με το κουταλι! αλλα εκεινη την μερα αφου το ακουσα καμια δεκαρια φορες εφυγα απο το δωματιο και το αφησα να παιζει... Οταν το εκλεισα ο Τιτο εκανε αυτο το σφυριγμα απο το τραγουδι! Μιλαμε τρελαθηκα! Δυστυχως δεν το ξανάκανε, δεν ειναι καναρινι, διασταυρωση με παπαγαλο ειναι!
 
Back
Top