Γενικά Μου έφεραν δώρο ένα σκαρθί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleni69

PB New Member
Εγγραφή
25 Δεκ 2015
Μηνύματα
13
Πόλη
Αλεξάνδρεια Ημαθίας
Γεια σας, με έφεραν ενα σκαρθι δώρο σήμερα, στην αρχή ηταν λίγο νευρικό... Μετα ηρεμισε λίγο.. και τώρα ειναι πολυ νευρικό πετάει νευρικά εδώ και αρκετή ωρα.. Και φοβάμαι μην πάθουν του τα φτερά του.. Τι φταει;
 
Είναι άγριο πιασμένο. Πρέπει να ρωτήσεις αν ξέρουν λεπτομέρειες που το έπιασαν να το απελευθερώσεις ή μόνη σου ή να το δώσεις σε κάποια από τις οργανώσεις που ασχολούνται με άγρια ζώα να το απελευθερώσουν αυτοί. Διαφορετικά σε λίγες μέρες, έως μήνα θα σου πεθάνει. Κρίμα είναι.
Διάβασε για να ενημερωθείς:
https://community.petbirds.gr/threa...ατικά-παράνομης-σύλληψης-άγριων-πτηνών.23641/
https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/
 
Καλως ήρθες και Χρόνια Πολλά! Αν το πουλάκι δεν είναι εκτροφής αλλά πιασμένο απο τη φύση αυτό που του φταίει είναι το προφανές και η μόνη βοήθεια που μπορούμε να σου προσφέρουμε είναι σχετικά με την επιστροφή του εκεί που ανήκει. Επίσης σου υπενθυμίζω τους κανόνες του φόρουμ σχετικά με τα ιθαγενή πουλιά. https://community.petbirds.gr/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Το πουλί ειναι εκτροφής... αλλά δεν ξέρω Γτ φαίνεται έτσι;

Το πουλί το μεσημέρι ηταν ήρεμο και κελαηδησε λίγο αλλά απο την ωρα που γυρισα απο εξω δεν έχει σταματήσει να ειναι νευεικο
 
Τότε ίσως έχει στρες αλλαγής περιβάλλοντος. Μήπως κοιμόταν και το ξύπνησες όταν επέστρεψες;
 
Όχι δεν κοιμόταν..ή μητέρα μου με είπε οτι ηταν πολυ ήρεμο και υπηρχαν φωνές στο σπίτι και το πουλί άκουσε την μητέρα μου να γελάει και άρχησε να κελαηδαει, αλλά απο την ωρα που γυρισα το πουλί σκαρφαλώνει στα πανω κάγκελα και στα πλαϊνά
 
ελενη εαν θελεις βαλε μια φωτο αλλα προσωπικα χλωμο το βλεπω να ειναι εκτροφης! Τουλαχιστον εγω δεν ξερω ουτε εναν που να εκτρεφει σκαρθια! Μακαρι να ειναι...
 
Τωρα ειναι στο σαλόνι και έκλεισα τα φώτα μήπως το ενοχλούσε το φως... Και τώρα ειναι πολυ ήρεμο κανει κούνια και δεν είναι καθόλου νευρικο
 
ελενη εαν θελεις βαλε μια φωτο
Ελένη, μαζί με αυτή, βάλε και μια της εκτροφής από όπου προέρχεται το πουλί. Δεν υπάρχει εκροφέας, ειδικά ιθαγενών που δεν φωτογραφίζει τα πουλιά του την περίοδο της αναπαραγωγής. Ας σου τη στείλει με email και την ανεβάζεις μαζί με τη δική σου.
 
Το σκαρθι είναι δώρο... Το μονο που ρωτησα ειναι αν ειναι εκτροφής και με ειπαν ναι ειναι... Παραπανω δεν γνωρίζω... Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι πουλί τώρα που εκλεοσα τα φώτα δεν ειναι νευρικό... Ειναι στην κούνια του και ειναι πολυ ήρεμο... Πετάει πολυ ηρεμα
 
Το σκαρθι είναι δώρο... Το μονο που ρωτησα ειναι αν ειναι εκτροφής και με ειπαν ναι ειναι... Παραπανω δεν γνωρίζω... Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι πουλί τώρα που εκλεοσα τα φώτα δεν ειναι νευρικό... Ειναι στην κούνια του και ειναι πολυ ήρεμο... Πετάει πολυ ηρεμα

Όλα τα πουλιά στο σκοτάδι είναι ήρεμα εκτός απο τις νυχτερίδες. Φρόντισε να μάθεις παραπάνω. Ποιός στο έφερε δώρο, ένας άγνωστος που δεν τον ξέρεις και δεν μπορείς να τον ρωτήσεις 5 πράγματα τηλεφωνικά; Επίσης όποιος αναπαράγει ιθαγενή κι επειδή έχουν τόσο κόπο, δυσκολίες και τόση αξία τα δίνει μόνο σε πολύ δικά του πρόσωπα. Αν αυτός που στο έδωσε δεν είναι τέτοιο πρόσωπο τότε κι αυτό συνηγορεί στο ότι το πουλάκι είναι άγριο. Διαφορετικά τον ρωτάς να μάθεις αυτά που σε ρωτάμε και να σου στείλει 2-3 φώτο. Ας μην παίξουμε τις κουμπάρες. :)
 
Τελικά νομιζω πως βρήκαμε την άκρη.. Επειδή το φως του σαλονιού ειναι πολυ έντονο και χαμηλά προς τον πουλί το νευριαζε... Τώρα που το δως ειναι κλειστό και έχει μονο το φως του Ηλίου ειναι ήρεμο Και μας κελαηδαει απο το πρωι που έχουμε βάλει μουσική...

Όχι τον ξέρω πολυ καλά.. και ειναι έμπιστο άτομο...
 
Όχι τον ξέρω πολυ καλά.. και ειναι έμπιστο άτομο...

Άρα

... Βάλε και μια της εκτροφής από όπου προέρχεται το πουλί. Δεν υπάρχει εκροφέας, ειδικά ιθαγενών που δεν φωτογραφίζει τα πουλιά του την περίοδο της αναπαραγωγής. Ας σου τη στείλει με email και την ανεβάζεις μαζί με τη δική σου.
 
Μπορείτε να με πείτε τώρα μερικές πληροφορίες για τα κατοικίδια πουλιά;
Τώρα όχι, μετά βλέπουμε.
.. Βάλε και μια της εκτροφής από όπου προέρχεται το πουλί. Δεν υπάρχει εκροφέας, ειδικά ιθαγενών που δεν φωτογραφίζει τα πουλιά του την περίοδο της αναπαραγωγής. Ας σου τη στείλει με email και την ανεβάζεις μαζί με τη δική σου.

Να το ξαναπώ; "Ας μην παίξουμε τις κουμπάρες. :)"
 
Το πουλι για να ειναι εκτροφης θα φερει κλειστο δαχτυλιδι. Προσωπικα δεν εχω ακουσει για εκτροφεις τετοιου ειδους παρα μονο για παρανομους που τα αιχμαλωτιζουν.

Δυστυχως αν δεν παραθεσεις φωτογραφιες του πουλιου καθως και της εκτροφης του γνωστου σου δεν θα το πιστεψω ουτε θα δωσω περισσοτερες πληροφοριες για τη φροντιδα του.
 
Δεν μπορω να καταλάβω Γτ να παίξουμε τις κουμπαρες; Εαν το πουλί δω οτι ή συμπεριφορά του ειναι νευρική και δεν ηρεμισει καθόλου εννοειτε πως θα καλεσω τις αρμόδιες αρχές δεν μαρεσει να τυρανναω καθόλου τα ζώα και είμαι κατα σε αυτό
 
Καταρχας.. Πρεπει να καταλαβεις οτι οι κανονισμοι του φορουμ μας περιοριζουν και μας φερνουν στην ασχημη αυτη θεση να κανουμε "ανακριση".

Δευτερον.. εσυ ξεκινησες ενα θεμα για ενα σκαρθι που ειναι πολυ νευρικο.. Τι ακριβως να πω περισσοτερο;
 
Απλα νιώθω οτι γίνεται αυτή ή ανάκριση όπως είπες... και με κάνατε να φαινομαι οτι βασανιζω το πουλί και ειμαι θετική στην παράνομη εκτροφή τους, απλα θα ήθελα μερικές. Πληροφορίες Γτ πρωτη φορά έχω κατοικίδιο πουλί και δεν ξέρω καθόλου γύρω απο αυτά ουτε απο αυτά που ειπατε πιο πανω για τους εκτροφείς τα στοιχεια τους και όλα αυτά...
 
Προς θεου.. Δεν ηταν αυτος ο σκοπος κανενος και ειμαι σιγουρη. Ομως δες και τη δικη μας πλευρα, για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν συνηγορεις απο αγνοια σε ενα τετοιο καθεστως. Γι αυτο ζηταμε φωτογραφιες. Δεν ειπαμε οτι εσυ φταις για την κατασταση που επικρατει με τα ιθαγενη, ουτε οτι το κανεις σκοπιμως.
 
Back
Top