Γενικά Μου έφεραν δώρο ένα σκαρθί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni69
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ελένη, από τα ιθαγενή πουλιά που υπάρχουν στα κλουβιά στη χώρα μας, είναι ζήτημα εάν το ένα στα 100 είναι πουλί εκτροφής και αυτή είναι μια υπόθεση που έχει και το στοιχείο της ευχής μέσα. Δυστυχώς, το υπόλοιπο ποσοστό συμπεριλαμβανομένων και των ιθαγενών πουλιών που πωλούνται στα PetShop, είναι πιασμένα, αιχμαλωτισμένα, κλεμμένα από τη φύση.

Μην παρεξηγείς την επιμονή μας, αλλά είναι σχεδόν αδύνατον ένας εκτροφέας που εφτυσε αίμα για να καταφέρει να παράγει δύο τρία πουλάκια από τα δικά του πουλιά εκτροφής, να χαρίσει ως δώρο ένα από αυτά σε κάποιον που δεν έχει την παραμικρή ιδέα για τη φροντίδα του. Ακόμη και αν το κάνει όμως, δίνει μαζί με το δώρο του όλες τις οδηγίες που χρειάζεται και απαιτεί ακόμη και με την υποψία προβλήματος να υπάρξει επικοινωνία μαζί του για να προλάβουν τα χειρότερα.

Λυπάμαι, αλλά δεν θα μπορέσουμε να σου δώσουμε οδηγίες για να συντηρείς αυτό το πουλί. Πρέπει να επιστρέψει εκεί που ανήκει.
 
Να μας συμπαθάς...
Και ως άτομα αλλά κυρίως ως φιλοξενούμενοι και προσωρινοί διαχειριστές κάποιων θεμάτων ενός χώρου με κανόνες θα πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί τόσο με τα αιχμάλωτα ιθαγενή πουλιά όσο και μ' αυτά που υπάρχουν ενδείξεις για κάτι αντίστοιχο.
Εσύ δεν έχεις παρά αν παραθέσεις όλα όσα χρειαζόμαστε για να "ησυχάσουμε" με το συγκεκριμένο θέμα.
Είναι δύσκολο;
 
Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να απευθυνθω για το δούνε και να με πούνε οι ειδικοί σε αυτό.. και να το πάρουν για. Να μπορεσει να επανενταχθεί στη φύση;
 
Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να απευθυνθω για το δούνε και να με πούνε οι ειδικοί σε αυτό.. και να το πάρουν για. Να μπορεσει να επανενταχθεί στη φύση;
Αν θες διαβάζεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Παράνομο-Εμπόριο-Άγριων-πουλιών-Το-καθεστώς.22328/#post-239689 κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Επανένταξη-άγριων-πουλιών-στη-φύση.21965/
Έχει και τους τρόπους επικοινωνίας
 
Τώρα διάβασα το θέμα! Έχεις νεότερα Ελένη; Επικοινώνησες με τους φορείς;

Να ξέρεις έκανες την καλύτερη επιλογή! Ένα πουλάκι που γεννήθηκε ελεύθερο ανήκει στη φύση! Μπράβο σου!
 
Αν θες ενημέρωσε μας και μας.. όσο να ναι το νομιζόμαστε και εμείς αυτό το πουλάκι!
 
Back
Top