Γενικά Μου έφυγε ο Πίπης από το κλουβί

Έλεν

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2019
Μηνύματα
179
Πόλη
Αθήνα
Μου έφυγε ο Πιπης από το κλουβί την ώρα που τον άλλαζα πέταξε στο σαλόνι σηκώθηκα να κλείσω την μπαλκονοπορτα να τον πιάσω και έφυγε είμαι απαράδεκτη στενοχωρηθηκα βγήκα έξω έβαλα τροφή και στα μπαλκόνια και κάτω στον δρόμο έχω βγάλει το κλουβί έξω... Ουφ θα σκάσω πραγματικα
 
Κρίμα Ελεν. Άφησε ανοικτό το κλουβί βάλε φωνές καναρινιών στο μπαλκόνι και βγες στην γειτονιά μήπως και το εντοπίσεις.
Εάν το εντοπίσεις στο δρόμο ή σε δέντρα πρέπει να το βρέξεις με νερό για να τον πιάσεις.
Λυπάμαι πολύ.
 
Κρίμα.. Πολύ κρίμα.. Μακάρι ο Πίπης να επιστρέψει..

Σκέψου τι πήγε λάθος (ανοιχτή μπαλκονόπορτα το ένα από αυτά) και μάθε από το λάθος αυτό.. Τουλάχιστον μέσα από την απώλεια να σου μείνει η γνώση..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κρίμα... Ήταν ένα πουλάκι που πραγματικά το αγαπούσες και μας το έδειχνες μέσα από την περιποίηση που του παρείχες. Εύχομαι να βρεθεί ή τουλάχιστον να το βρει κάποιος άλλος.
 
ή ευτυχία που ελευθερώθηκε;

Για τα καναρίνια είναι σχεδόν.. Καταδίκη εάν δεν γυρισει ή δεν βρει κάπου αλλού κάποιο φιλόξενο σπίτι..Ζήτημα ωρών..
 
Κρίμα.. Πολύ κρίμα.. Μακάρι ο Πίπης να επιστρέψει..

Σκέψου τι πήγε λάθος (ανοιχτή μπαλκονόπορτα το ένα από αυτά) και μάθε από το λάθος αυτό.. Τουλάχιστον μέσα από την απώλεια να σου μείνει η γνώση..
Και το είχα διαβάσει εκατό φορές και είχα πει να προσέχω.. Ναι αλήθεια είναι αυτό ας μείνει κάτι από όλο αυτό... η γνώση 😔
[automerge]1561405076[/automerge]
Για τα καναρίνια είναι σχεδόν.. Καταδίκη εάν δεν γυρισει ή δεν βρει κάπου αλλού κάποιο φιλόξενο σπίτι..Ζήτημα ωρών..
Αυτό είναι το μόνο που με πληγώνει.. Κρίμα
[automerge]1561406162[/automerge]
Κρίμα... Ήταν ένα πουλάκι που πραγματικά το αγαπούσες και μας το έδειχνες μέσα από την περιποίηση που του παρείχες. Εύχομαι να βρεθεί ή τουλάχιστον να το βρει κάποιος άλλος.
Τον είχα δει τυχαία σε ένα μαγαζί της κακιάς ώρας... Μαζί με άλλα πουλιά αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον γιατί ήταν ζωηρό και κελαηδουσε λες και ζούσε ευτυχισμένος. Στενοχωρηθηκα και σέχω μια παρεα ελεγα την ιστορια με την τυχαια συναντηση χωρις ομως να θελω να τον αποκτήσω ... Την άλλη μέρα στην γιορτή μου μια φίλη που είχε καναρίνια μου τον αγορασε δώρο- εκπληξη και η αλήθεια είναι πως ξαφνιάστηκα.. Όχι απαραίτητα ευχάριστα.. Δεν ήθελα πότε καναρινι λόγω της ευαισθησίας τους αλλά και της δικιάς μου... Λόγω ότι τα πουλιά τα θαυμάζω περισσότερο ελεύθερα.. Λόγω ότι εδώ και αρκετό καιρό μετά από απώλειες ζώων αποφάσισα να μείνω έτσι.. Μόνο με το αδεσποτακι μου την Τζιντζερ που τον τελευταίο καιρό εκτός από την τύφλωση έχει και καλαζαρ... Πικραμενη ιστορία και μια προηγούμενη σχέση μου με πουλιά! Οταν όμως σκέφτηκα που ζούσε και πως θα ζει τώρα ο Πιπης άλλαξε τελείως η σκέψη μου και κάπως έτσι έχει η ιστορία.. Σήμερα έφυγε το έσκασε και είδα το πέταγμα του με ένα αίσθημα χαρας και λύπης, λυπη για το μετά.. Τις συνέπειες. Έψαξα αφού άφησα το κλουβί με φαΐ μεσα και εξω, μια πατηθρα και εξωτερικά, πήγα στην γειτονιά ειδοποίησα όσους έβλεπα και τέλος πήγα σε ένα pet shop της γειτονιάς μήπως τον πάει κανείς εκεί.. Πήρα το κλουβί του και έβαλα μέσα το καναρινι της μητέρας μου στο πατρικο μου σπίτι που τον είχε σε κλουβί για παπαγαλάκια.. χάρηκε πολύ ο παππούς! Και έτσι έμεινα στο μπαλκόνι με ένα μικρό κλουβί άδειο, γεμάτο παντού με τροφή μπας και φανεί.. Και ανοιχτό το φως στο μπαλκόνι.. Σας ευχαριστώ όλους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε τι έπρεπε να προσέξεις πριν το καθάρισμα, αλλά έχει νόημα; Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να βρεθεί, έστω από κάποιον που ξέρει να το φροντίζει. Με παρόμοιο τρόπο, βρήκα και εγώ το δικό μου και το μάζεψα από το δρόμο και αισθάνομαι ότι μου το ξεπληρώνει με την αγάπη του καθημερινά. Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα και στο λέω με πολύ αγάπη συμμερίζοντας τον πόνο σου.
 
Κρίμα... Ήταν ένα πουλάκι που πραγματικά το αγαπούσες και μας το έδειχνες μέσα από την περιποίηση που του παρείχες. Εύχομαι να βρεθεί ή τουλάχιστον να το βρει κάποιος άλλος.
Τον είχα δει τυχαία σε ένα μαγαζί της κακιάς ώρας... Μαζί με άλλα πουλιά αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον γιατί ήταν ζωηρό και κελαηδουσε λες και ζούσε ευτυχισμένος. Στενοχωρηθηκα και σε μια παρεα έλεγα την ιστορία με την τυχαία μου συνάντηση χωρίς όμως να θέλω να τον αποκτήσω ... Την άλλη μέρα στην γιορτή μου μια φίλη που είχε καναρίνια μου τον αγορασε δώρο- εκπληξη και η αλήθεια είναι πως ξαφνιάστηκα.. Όχι απαραίτητα ευχάριστα.. Δεν ήθελα πότε καναρινι λόγω της ευαισθησίας τους αλλά και της δικιάς μου... Λόγω ότι τα πουλιά τα θαυμάζω περισσότερο ελεύθερα.. Λόγω ότι εδώ και αρκετό καιρό μετά από απώλειες ζώων αποφάσισα να μείνω έτσι.. Μόνο με το αδεσποτακι μου την Τζιντζερ που τον τελευταίο καιρό εκτός από την τύφλωση έχει και καλαζαρ... Πικραμενη ιστορία και μια προηγούμενη σχέση μου με πουλιά! Οταν όμως σκέφτηκα που ζούσε και πως θα ζει τώρα ο Πιπης άλλαξε τελείως η σκέψη μου και κάπως έτσι έχει η ιστορία.. Σήμερα έφυγε το έσκασε και είδα το πέταγμα του με ένα αίσθημα χαρας και λύπης, λυπη για το μετά.. Τις συνέπειες. Έψαξα αφού άφησα το κλουβί με φαΐ μεσα και εξω, μια πατηθρα και εξωτερικά, πήγα στην γειτονιά ειδοποίησα όσους έβλεπα και τέλος πήγα σε ένα pet shop της γειτονιάς μήπως τον πάει κανείς εκεί.. Πήρα το κλουβί του και έβαλα μέσα το καναρινι της μητέρας μου στο πατρικο μου σπίτι που τον είχε σε κλουβί για παπαγαλάκια.. χάρηκε πολύ ο παππούς! Και έτσι έμεινα στο μπαλκόνι με ένα μικρό κλουβί άδειο, γεμάτο παντού με τροφή μπας και φανεί.. Και ανοιχτό το φως στο μπαλκόνι.. Σας ευχαριστώ όλους
Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε τι έπρεπε να προσέξεις πριν το καθάρισμα, αλλά έχει νόημα; Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να βρεθεί, έστω από κάποιον που ξέρει να το φροντίζει. Με παρόμοιο τρόπο, βρήκα και εγώ το δικό μου και το μάζεψα από το δρόμο και αισθάνομαι ότι μου το ξεπληρώνει με την αγάπη του καθημερινά. Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα και στο λέω με πολύ αγάπη συμμερίζοντας τον πόνο σου.
💛💛💛 Τα νιώθω όσα λες...
 
Σκέφτεσαι να αποκτησεις καποιο αλλο;
Όχι.. Προς το παρών!😦 θα θαυμάζω τα δικά σας και πάντα θα συνεχίζω να ενδιαφερομαι να σας διαβάζω και να έχω ενδιαφέρον αλλά και απορίες...
 
Αν το αποφασίσεις να μας πεις!
Εγώ προσωπικά,όπως και άλλοι φίλοι από εδώ, είμαι έτοιμος να σου δώσω.. Ξέρω ότι θα είναι σε καλά χέρια!
Αλήθεια με συγκίνησε... Όλοι σας.. Μόνο που το είπες είναι και σαν να το έκανες! Όσο αναφορά το καλά χέρια που μου γραφεις αυτη την στιγμη νιώθω πως ισχύει το εντελώς το αντίθετο.. 😟😶
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όσο αναφορά το καλά χέρια που μου γραφεις αυτη την στιγμη νιώθω πως ισχύει το εντελώς το αντίθετο..

Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι δεν ισχύει αυτό!
Πάρε τον χρόνο σου, ηρέμησε, κι εμείς εδώ είμαστε:)
 
Αλήθεια με συγκίνησε... Όλοι σας.. Μόνο που το είπες είναι και σαν να το έκανες! Όσο αναφορά το καλά χέρια που μου γραφεις αυτη την στιγμη νιώθω πως ισχύει το εντελώς το αντίθετο.. 😟😶

Σε ολους μας εχει συμβει, δεν εισαι η πρωτη ουτε η τελευταια...
Εμενα την τελευταια φορα εκανε βολτα στον κηπο και γυρισε στο κλουβι του αλλα καποιες φορες απο τον φοβο τους κανουν πιο μακρινη πτηση και χανονται.

Οταν ειναι για πουλακι μας λες :)
 
Back
Top