Γενικά Μου έφυγε ο Πίπης από το κλουβί

Εσενα ποια ειναι η αποψη σου;
Το θεωρεις ελευθερία ή καταδικη;
Αναλογιζόμενος την εξής στροφή από τον Θούριο του Ρήγα θα σου απαντήσω ότι δεν είμαι σίγουρος για το ότι είναι καταδίκη.

"Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια, σκλαβιά και φυλακή"

Ιδιαίτερα για αυτά τα πλάσματα που είναι φτιαγμένα για να πετάνε στον ουρανό.
 
"Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια, σκλαβιά και φυλακή"

Αναλογιζόμενη το γεγονός ότι όλα τα καναρίνια στην Ελλάδα είναι εκτροφής, θα απαντούσα ότι τα πουλάκια αυτά ή θα καταλήξουν σε κάποιο σπίτι (και δεν θα ζήσουν όλη τη ζωή τους στο εκτροφείο) ή θα αφεθούν ελεύθερα και θα πεθάνουν, ακριβώς επειδή είναι εκτροφής και δεν έχουν ούτε την ικανότητα, ούτε τα ένστικτα, ούτε και τα ερεθίσματα από τους γονείς τους για να πετούν, να αντιδρούν και να επιβιώνουν στη φύση...

Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει στις περιπτώσεις πουλιών που έχουν αιχμαλωτιστεί απευθείας από τη φύση, όπως μερικές φορές κάποιες καρδερίνες κλπ...

Και αυτή η θέση αποδεικνύεται εύκολα... Αρκεί να πάρετε ένα πουλάκι που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο κλουβί και το αφήσετε ελεύθερο στο δωμάτιο... Θα δείτε ότι δεν θα μπορέσει να διανύσει εύκολα αποστάσεις, οι προσγειώσεις του θα είναι άχαρες, θα χτυπά διαρκώς σε επιφάνειες και οτι η διαδικασία αυτή θα είναι στρεσογόνα... Επομένως, εύκολα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η καταδίκη των συγκεκριμένων πτηνών είναι η απελευθέρωση τους... (Είναι παράδοξο όντως...)

Το ότι όλα τα πουλιά θα έπρεπε να ζουν ελεύθερα είναι κατι το οποίο είναι προφανές.. Ωστόσο η ανθρώπινη καφριλα όσον αφορά συγκεκριμένα τα καναρίνια (γιατί ο Πίπης είναι καναρίνι) έγινε αιώνες πριν και είναι κάτι που δεν μπορεί πλέον να αλλαξει... :)

Αυτά φυσικά είναι προσωπικές απόψεις και είναι όλες σεβαστές. :)

Με εκτίμηση,
Αναστασία :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
"Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια, σκλαβιά και φυλακή"


Φοβερος πατριωτικος υμνος αλλα δεν βρισκει εφαρμογη στο θεμα που συζηταμε εδω φιλε μου...
 
Συμφωνώ με όλους... Δεν εχω αντίθετη άποψη με κανέναν. Η θλίψη μου για τον Πίπη οφείλεται μονο στο γεγονός οτι σίγουρα δεν μπορει να επιβιώσει. Τα "καλύτερα" πούλια ειναι τα ελευθέρα, δεν διαφωνώ φίλε μου jimakosk,τα ομορφοτερα ζώα ειναι τα ελεύθερα! Ειμαι εντελως κατά με το εμπόριο και τα petshops διαιωνίζουν μια κατάσταση που τα πούλια γεννιούνται και πεθαινουν στα κλουβιά με αυτες τις συνθηκεςπου ολοι γνωρίζουμε, και κυρίως ειναι άγνωστο σε τι χερια πάνε τα ζωάκια και τι κατάληξη θα έχουν... Μακάρι να γινότανε μια καρακαξοεπιδρομή πουλερικών να χαθούν όλα και να μην ξανα υπάρξουν πουλιά στα κλουβιά ώστε να σταματήσει αυτο το πράγμα... Αλλα έτσι εχει το πράγμα στους αιώνες των αιώνων απο τότε που υπάρχουμε οι άνθρωποι, όμως γι'αυτό υπάρχουν και αυτοί που κάνουνε τα αδύνατα δυνατά που παρέχουν την καλύτερη δυνατή ζωή...
 
Back
Top