Αναπαραγωγή Μου είπαν να σπάσω το αυγό μέσα της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toni
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
η αλλη τα κλωσσάει κανονικά, εχει και αυτην αυγα. Για το θεμα εαν ειναι να τα χωρίσω, διαβασες ολο το θεμα;
οχι μεσα στην κοζανη εσυ μεσα πτολεμαιδα;
 
Δώσε στην κανάρα και λίγο ασβέστι φίλε μου, γιατί θα αντιμετωπίσεις σε μελλοντική γέννα της κανάρας το ίδιο πρόβλημα
 
το εχω κανει ηδη, ευχαριστω. εσεις τι ειδος ασβεστιο δινετε;
 
Κυρίως σουπιοκόκκαλο και αυγό με το τσόφλι του
 
  • Like
Αντιδράσεις: toni
Για καλυτερα αποτελεσματα δωσε καποιο σκευασμα ασβεστιου γιατι το σουπιοκοκαλο και το τσοφλι του αυγου ειναι ποιο πολυ για την διατηρηση του ασβεστιου που εχει το καναρινι. Παντως το σουπιοκοκαλο πρεπει να υπαρχει παντα μεσα στα κλουβια μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: toni
ηθελα να σας ενημερωσω για την καναρα μου, εχει συνέρθει πληρες και σημερα το πρωι εχει αρχίσει την δευτερη γέννα της. σημερα εκανε το πρωτο της αυγο και μου φαίνεται καλα. 'δοξα τον θεο' εύχομαι να πανε ολα καλα αυτήν την φορα

τονι
 
Μπραβο χαιρομαι πολυ. Καλη συνεχεια με τα υπολοιπα αυγα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: toni
ευχαριστω, χτες εκανε το δευτερο σημερα το πρωι δεν ειχε αλο. Για να δουμε τι θα κανει...

τονι
 
☹ δυστυχώς δεν τα πηγε καλα η καναρα μου. εκανε χθες και το τεταρτο αυγο και μετα το απογευμα μας αφησε.☹
τωρα εχω 4 αυγα και δεν ξερω τι να τα κανω. μια καναρα ειναι με 3 αυγα που ειναι να σκασουν στις 25 του μηνος. τα εβαλα τωρα εκει και τα κλώσει. εχω μια αλλη καναρα που δεν κανει αυγα. την εβαλα τωρα με τον αρσενικο και εύχομαι να παει να πλαγιασει στην φωλια και μετα λεω να της βαλω τα αυγα. Για να δουμε τι τυχερο θα εχουμε.

τονι
 
Τονι, καλα τα σκεφτηκες τ απραγματα, μακαρι να γεννηθουντ α πουλακια, λυπαμια πολυ για την καναρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: toni
αμα ξερει κανεις κανενα αλο κολπο ας μου πει. τα αλλα ζευγαρια εχουν ολα πουλακια που εχουν σκασει στις 11-15 / 04.

ευχαριστω
τονι
 
☹ δυστυχώς δεν τα πηγε καλα η καναρα μου. εκανε χθες και το τεταρτο αυγο και μετα το απογευμα μας αφησε.☹

Μήπως τώρα, εκ των υστέρων, βλέπεις ότι το πουλάκι αυτό δεν έπρεπε να μπει στην αναπαραγωγική διαδικασία; Την πρώτη φορά τη γλύτωσε (σπάζοντας το αυγό), τη δεύτερη όμως όχι. Είναι λοιπόν κατανοητό ότι εδώ υπήρχε έλλειψη σε κάποια συστατικά, η οποία λόγω της επίπονης για τον οργανισμό διαδικασίας της αναπαραγωγής, οδήγησε στο θάνατο του πουλιού.



Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να υπάρχει το thumbs up σε ένα μήνυμα που μιλάει για το θάνατο ενός πουλιού.
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι το γεγονός ότι πριν πεθάνει άφησε πίσω μερικά (4) αυγά, τα οποία αν βγουν θα έχουμε 4 - 1 = 3 πουλιά, άρα είμαστε κερδισμένοι.
Δε θέλω να φανώ επικριτικός, όμως εμένα το μήνυμα μου προκάλεσε λύπη για το θάνατο του πουλιού και είναι θεμιτό να υπάρχει αγωνία για το αν θα ζήσουν οι νεοσσοί που τώρα είναι στα αυγά, όμως η λύπη και κυρίως η αναζήτηση των αιτίων που προκάλεσαν το θάνατο του πουλιού υπερπηδούν το αίσθημα χαράς που προκαλεί η θέα αυγών μέσα στη φωλιά.

Ελπίζω στο μέλλον να πάνε όλα καλά.
 
το μπηκε απο συνηθεια και οχι απο χαρα. αμα προσεξεις το μηνύματα μου ολα εχουν 'τονι ' και σ'αυτο μπηκε απο γρηγοραδα.
και βεβαια στεναχωρηθηκα παρα πολυ οταν την ηδα ξαπλωμενη. εγινε αυτο τωρα και δεν υπαρχει επιστροφη, τωρα δηλαδη δεν πρεπει να βρω τροπο να σώσω τουλαχιστον τα αυγα;

"Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι το γεγονός ότι πριν πεθάνει άφησε πίσω μερικά (4) αυγά, τα οποία αν βγουν θα έχουμε 4 - 1 = 3 πουλιά, άρα είμαστε κερδισμένοι" αυτο δεν το καταλαβαινω πως το εννοεις;


τονι
 
Back
Top