Γενικά Μου εδωσαν ενα καναρινακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikoskrt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikoskrt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2015
Μηνύματα
327
Πόλη
Λαμία
Γεια σας παιδια! Σημερα ενας γνωστος μου που εχει πολλα καναρινακια, ηρθε επισκεψη και μου εφερε ενα καναρινι! Εμεινα εκπληκτος και τον ευχαριστησα αλλα μολις εφυγε καταλαβα οτι δεν ξερω τιποτα για το πουλι, μονο οτι ειναι αρσενικο και ειναι 1 ετους. Εχει δαχτυλιδι αλλα δεν ξερω τι λεει. Εχει σκουφακι και μοιαζει με σπουργιτι σε χρωμα. Δεν ξερω σχεδον τιποτα για τα καναρινια για αυτο θα ηθελα καποιες συμβουλες για να κανω το καλυτερο για τον μικρο. Φωτογραφια δεν ξερω πως να βαλω αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα προσπαθησω να ανεβασω...
 
Οπότε αρχίζεις το διάβασμα
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Αγορά-νέων-πουλιών.17646/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  3. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
Γεια σας παιδια! Δεν ξερω τιποτα για το πουλι, μονο οτι ειναι αρσενικο και ειναι 1 ετους. Εχει δαχτυλιδι αλλα δεν ξερω τι λεει. Εχει σκουφακι και μοιαζει με σπουργιτι σε χρωμα. Δεν ξερω σχεδον τιποτα για τα καναρινια για αυτο θα ηθελα καποιες συμβουλες για να κανω το καλυτερο για τον μικρο. Φωτογραφια δεν ξερω πως να βαλω αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα προσπαθησω να ανεβασω...
Δυστυχώς χωρίς φωτογραφία είναι αδύνατο να βρεις βοήθεια ως προς το είδος του.
Για το δακτυλίδι του διαβάζεις εδώ... https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Μήπως είναι γκλόστερ καναρίνι;... Του μοιάζει;
PC035108_02.jpg
gloster19.jpg
 
Επιτελους βρηκα πως ανεβενουν! Δεν φαινεται πολυ καλα γιατι συνεχεια κουνιεται και δεν μπορω να βγαλω καλυτερη...
 

Συνημμένα

  • rsz_cam00602.webp
    rsz_cam00602.webp
    9,7 KB · Προβολές: 140
Εχω την εντυπωση οτι το δαχτυλιδι δεν ειναι κλειστου τυπου οποτε δε θα σου δωσει καποιο στοιχειο..
 
Προσπαθω εδω και 10 λεπτα να βγαλω μια κανονικη αλλα δεν ξερω ποση ενεργεια εχει πια! Μηπως ειναι υπερκινητικο;
 
Προσπαθω εδω και 10 λεπτα να βγαλω μια κανονικη αλλα δεν ξερω ποση ενεργεια εχει πια! Μηπως ειναι υπερκινητικο;
Οχι, απλα φοβαται οταν πας κοντα στο κλουβακι του! Λογικο ειναι!
 
Ευχαριστω πολυ! Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερη φωτογραφια :)
 
καλησπέρα, φίλε Νίκο! Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους.. Μάλλον πρόκειτε για gloster.Αν έχει σκουφάκι, είναι corona, αν όχι είναι consort. Πάντως, αν θέλεις ρώτα τον φίλο σου αν όντως πρόκειτε για gloster.. Και επειδή και γω άρχισα εκτροφή αυτής της ιδιαίτερης ράτσας,θα σε βοηθήσω όσο μπορώ και όσα γνωρίζω θα στα μεταφέρω!
Για αρχή, η συγκεκριμένη ράτσα έχει και δική της σειρά τροφής της KING,τόσο για την περίοδο συντήρησης που διανύουμε όσο και για μετά.. Κατά την αναπαραγωγή. τρελαίνονται επίσης για την ξηρή αυγοτροφή της CEDE, στην οποία μάλιστα εγώ πρόσθεσα και αποξηραμένη ρίγανη, δυόσμο, γλυκάνισο και βασιλικό(ένα κουταλάκι της σούπας από το καθένα σε ένα κιλό αυγοτροφής)και γίνεται μάχη! Αν τα προιόντα αυτά δεν μπορείς να τα βρεις στην περιοχή σου.. Μπες στο birdmarket.gr και θα στα στείλουν στην πόρτα σου! Πρέπει όμως να σιγουρευτείς πως πρόκειτε για την συγκεκριμένη ράτσα..
στην διάθεσή σου..
 
Σας ευχαριστω πολυ ολους! Θα το αφησω 2-3 μερες να ησυχασει... μια ερωτηση : το δαχτυλιδι του ειναι πορτοκαλι, μηπως ειναι ανοιχτου τυπου; Ποια η διαφορα;
 
Νίκο να τον χαίρεσαι τον όμορφο! Τα καναρινάκια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί, αλλά αν τους παρέχεις μια σωστή κ ισορροπημένη διατροφή, καθαριότητα 1 φορά την εβδομάδα (γενική), παρατηρείς την συμπεριφορά του και επεμβαίνεις άμεσα όταν δεις πως έχει αλλάξει η συμπεριφορά του, τότε θα σου κρατάει παρέα για πολλά χρόνια ακόμα! Πραγματικά στο εύχομαι! :D
 
Σας ευχαριστω ολους! Τραβηξα μια ακομα φωτογραφια αλλα δεν φαινεται και πολυ καλα (παλι)
 

Συνημμένα

  • rsz_cam00610.webp
    rsz_cam00610.webp
    11,7 KB · Προβολές: 95
Σας ευχαριστω ολους! Τραβηξα μια ακομα φωτογραφια αλλα δεν φαινεται και πολυ καλα (παλι)
Εγω αν και δεν ξερω πολλα για τα τυπου, βλεπω ενα ομορφο σκουφατο καναρινι κοινο βεβαια μπορει και να ειμαι λαθος
 
Back
Top