Φροντίδα Μου εφυγαν τα μικρα καναρινάκια, θα ξαναγυρισουν;

Ελπίζω να το βρεις ή να το βρήκε κάποιος και να σου τηλεφωνήσει.
Δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις κάτι, δεν θα πρόλαβαν να έρθουν σ' επαφή με άλλα πουλιά.
Ένα ψέκασμα το πολύ πολύ
 
Μπράβο σου! Είσαι πάρα πολύ τυχερή να ξέρεις! :D
Να σε ρωτήσω βρε Εύα μου πως ακριβώς τα έπιασες όταν τα είδες; Είχες μαζί και κλουβί ή κάθισαν να τα πιάσεις;
 
Τυχερη.. Εμενα οτι εφευγε δεν επεστρεφε.. Φυσικα τα ακουγα αλλα δεν μπορουσα να τα παρω... Μακαρι να το βρεις συντομα και το αλλο.
 
Ειχα μαζι πετσετα κ νερο κ ενα μικρο κλουβι και αναλογα, την μανα την εβρεξα να μην πεταξει την εβαλα στο κλουβι την ανεβασα πανω. Το πρωτο μικρο το πεταξα πετσετα το σκεπασα κδεν πεταξε. Το δευτερο μωρο ηταν πολυ κουρασμενο αλλα το εβρεξα πριν το πλησιασω. Το τριτο ομως δε βγαινει απο το μυαλο μου.
 
Εύα μου σε καταλαβαίνω! Δεν είσαι καθόλου άπληστη απλά τα έχεις σαν παιδιά σου! Και νιώθεις και υπεύθυνη... Εγώ πιστεύω το έχουν πιάσει για να μην το βρίσκεις... Μην χάνεις τις ελπίδες σου!

Έχω χάσει τρία πουλάκια έτσι, από καθαρό ατύχημα (έσπασε η κλούβα και έγινε ένα άνοιγμα) και την επόμενη μέρα άκουγα το ένα από τα τρία να τραγουδάει στο απέναντι μπαλκόνι! Το κατάλαβα από τη φωνή! Πήγα το πήρα και στους ανθρώπους, που πραγματικά τον είχαν τον αλήτη στα πούπουλα, τους πήρα ένα καινούργιο αρσενικό που τραγουδάει συνέχεια και το βλέπω κιόλας! 😉 Τα άλλα δύο δεν τα βρήκα πουθενά, παρόλο που έψαξα... ☹ Ακόμα τα σκέφτομαι και στεναχωριέμαι.. ☹
 
Ας το βρηκαν και χαλαλι τους αλικη! Να ξερω μονο πως δεν υποφερει ή πως δεν υπεφερε στα νυχια καμιας γατας...ηταν κ το αγαπημενο μου αυτο,το ειχα ταισει κ στα χερια...
 
Άσε την μάνα σε κλουβί έξω, αν είναι κοντά το μικρό υπάρχει περίπτωση να την ακούσει και να επιστρέψει.
Βαλε σπόρια και νερό πάνω στο κλουβί της και αν έχεις και ένα κλουβάκι άστο δίπλα με ανοιχτές πόρτες με τροφή/νερό μέσα
 
εν τω μεταξυ μου την δινει η απαθεια της αδερφης μου... Εμ εκανε την μ@λ@κι@ και φυγαν εμ γυρισε και μου ειπε "ειδες που τα βρηκες τελικα; Ε το ενα δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως θα μας εδινες ενα δεν θα μας εδινες;" τι να απαντησεις τωρα...η επιστημη σηκωνει χερια και ποδια ψηλα... Το μυαλο μου εξω ειναι παντως...

ΑΠΟΚΛΗΡΩΣΗ
 
Eγώ, πριν να απαντήσεις με τα χαρμόσυνα νέα, ετοιμαζόμουν να σου γράψω να τα ξεχάσεις... Η επιμονή σου όμως σε δικαίωσε! Εύχομαι να βρεθεί και το 3ο απολεσθέν, αν και όταν πεινάσει θα πάει να προσκολλήσει σε όποιο κλουβί με πουλί βρεθεί κοντά του.
*Κάποιος που δεν έχει την ίδια τρέλλα με μας, δεν μπορεί να νοιώσει η να καταλάβει... Μην παρεξηγείς την αδερφή σου.
 
Eγώ, πριν να απαντήσεις με τα χαρμόσυνα νέα, ετοιμαζόμουν να σου γράψω να τα ξεχάσεις... Η επιμονή σου όμως σε δικαίωσε! Εύχομαι να βρεθεί και το 3ο απολεσθέν, αν και όταν πεινάσει θα πάει να προσκολλήσει σε όποιο κλουβί με πουλί βρεθεί κοντά του.
*Κάποιος που δεν έχει την ίδια τρέλλα με μας, δεν μπορεί να νοιώσει η να καταλάβει... Μην παρεξηγείς την αδερφή σου.

ναι οντως εχω ενα θεμα με την επιμονή! Ειμαι ανυποφορα επίμονη! 🙂
και καπου εδω θα πω ετσι για να πω οτι αμα επιμενω και στο θεμα του παιδιου θα τον ψησω να μου κανει και 4ο ε; Εεεε;:D
εχω βαλει cd εξω και παιζει, εχω βρει ολους τους πουλαδες της γειτονιας(δεν ηξερα οτι εχει 4 χομπιστες τριγυρω μου), εχω ρωτησει σε 3 σχολεια, βγηκα παλι παγανια αλλα μπα... Θα συνεχισω μετα το μεσημερι γιατι εχω κ το παιδι με ανεμοβλογια ποσο να το τραβολογαω κι αυτο εξω, δεν κανει...
 
Μακάρι να το βρεις και περαστικά στο μικρό σου! Να μην ξύνεται το ξέρεις φυσικά :)
 
ναι οντως εχω ενα θεμα με την επιμονή! Ειμαι ανυποφορα επίμονη! 🙂
και καπου εδω θα πω ετσι για να πω οτι αμα επιμενω και στο θεμα του παιδιου θα τον ψησω να μου κανει και 4ο ε; Εεεε;:D
εχω βαλει cd εξω και παιζει, εχω βρει ολους τους πουλαδες της γειτονιας(δεν ηξερα οτι εχει 4 χομπιστες τριγυρω μου), εχω ρωτησει σε 3 σχολεια, βγηκα παλι παγανια αλλα μπα... Θα συνεχισω μετα το μεσημερι γιατι εχω κ το παιδι με ανεμοβλογια ποσο να το τραβολογαω κι αυτο εξω, δεν κανει...

ευα μου εισαι αξια συγχαρητηριων για την πραξη σου και την προσπαθεια σου
νομιζω οτι εχεις κανει αρκετα ας ελπισουμε οτι θα ερθει στιο κλουβακι της μανας του η εχει παει ειδη σε αλλο κλουβακι και ειναι σωο και αβλαβες
τωρα πρεπει να φροντισεις τα μικρα σου και του σπιτιου και του κλουβιου :) 😉
 
ναι οντως εχω ενα θεμα με την επιμονή! Ειμαι ανυποφορα επίμονη! 🙂
και καπου εδω θα πω ετσι για να πω οτι αμα επιμενω και στο θεμα του παιδιου θα τον ψησω να μου κανει και 4ο ε; Εεεε;:D
εχω βαλει cd εξω και παιζει, εχω βρει ολους τους πουλαδες της γειτονιας(δεν ηξερα οτι εχει 4 χομπιστες τριγυρω μου), εχω ρωτησει σε 3 σχολεια, βγηκα παλι παγανια αλλα μπα... Θα συνεχισω μετα το μεσημερι γιατι εχω κ το παιδι με ανεμοβλογια ποσο να το τραβολογαω κι αυτο εξω, δεν κανει...
Oύτε η Κωνσταντοπούλου έτσι, α παπα..ήρωας είναι...ήρωας!
 
Μπραβο σου... Αν δεν βρεθει μπορει να το πηρε καποιος που αγαπα τα καναρινια.. Να εισαι αισιοδοξη :)
 
πηρα τηλεφωνο τον αδερφο μου και του λεω ρωτα στο σχολειο σου (λυκειο) και στις παρεες σου μπας και το βρηκε καποιος να ξερουμε οτι ειναι καλα και μου λεει ο γιος μου "παρε και τον θειο χ. Να του πεις να εχει τον νου του!" ο θειος χ σπουδαζει στα γιαννενα! Ετσι και φτασει το καναρινι στα γιαννενα και το βρει ο αδερφος μου θα σας κερασω για την μεγαλη επιστροφη!:D

Oύτε η Κωνσταντοπούλου έτσι, α παπα..ήρωας είναι...ήρωας!
Δεν το'πιασα αυτο🙄
 
Και ναι λοιπον βρεθηκε! Το βρηκε ενα παιδακι! Γυρνωντας απο το μπασκετ του παιδιου ειπαμε να χαζολογισουμε κ μπερδευτηκαμε στα στενα της γειτονιας! Σε μια αυλιτσα ειδαμε μια κλουβαρα κατσε καλα κ λεει ο γιος μου"κοιτα μαμα σαν τα δικα μας ειναι το πουλακι αυτο" το κοιταμε καλα καλα και ηταν ο γιωργης μας! Ρωτησαμε την κυρια στην αυλη και μας ειπε οτι οντως τον βρηκαν την ρωτησα τον αριθμο δαχτυλιδιου κ ηταν οντως ο δικος μας! Στεναχωρεθηκε η γυναικα την καταλαβα γιατι τα παιδακια της θα λυπουνταν και τους τον χαρισαμε! Ποσο χαρηκα δεν λεγεται!
 
Απίστευτο!
Μπράβο σας και μπράβο στον τυχερούλη Γιώργη σας.
Τέλος καλό όλα καλά φφφφφφ
 
Back
Top