Αναπαραγωγή Μου πέθαναν τα 3 από τα 5 καναρινάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NassiaGr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NassiaGr

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2014
Μηνύματα
139
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα και απο μενα! Θελω τα φωτα σας!

Εβαλα και εγω το ζευγαρι μου για φετος να κανουν τα αυγα τους! Η καναρα μου νεο μελος του σπιτιου καραντινα 55 μερες γιατι ελειπα εκτος αθηνων και δεν ηξεραν οι αλλοι τελος παντων τα ζευγαρωσα και μου εδωσαν 5 αυγα και τα 5 γονιμα γεννηθηκα το ΣαΒβατο που μας περασε σημερα το πρωι προσεξα οτι μου πεθαναν τα 3 απο τα 5 ... και τα αλλα 2 πανε δεν πανε καλα πολυ αδυναμα. Προσεξα δε οτι ο μπαμπας ηταν μεσα στη φωλια μαζι με την μαμα ειναι φυσιολογικο;
 
Λυπάμαι πολύ! Πολύ κρίμα... ☹ Δυστυχώς είναι αρκετά ευαάισθητα αλλά και 3 στα 5 είναι ένα μεγάλο ποσοστό που πρέπει να το ψάξεις.

προσεξα δε οτι ο μπαμπας ηταν μεσα στη φωλια μαζι με την μαμα ειναι φυσιολογικο;
Τους έχεις δει να τα ταίζουν ή καθόντουσαν απλά από πάνω τους και οι 2?

γεννηθηκα το ΣαΒβατο που μας περασε σημερα το πρωι προσεξα οτι μου πεθαναν τα 3 απο τα 5 ... και τα αλλα 2 πανε δεν πανε καλα πολυ αδυναμα
Χχμμ 4 ημερών και πέθαναν τα 3. Υποθέτω πως είτε δεν ταίζουν οι γονείς είτε είναι φορείς μιας ασθένειας και τα μικρά ως νεοσσοί με το χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα τους δεν κατάφεραν να την νικήσουν. Μπορείς να δεις αν έχουν μαύρη τελεία στην κοιλιά τους; Έχεις τσεκάρει για ψείρες στη φωλιά;

Διάβασε και αυτα θα σε βοηθήσουν:
Εγώ θα πήγαινα άμεσα τις κουτσουλιές των γονιών για ανάλυση...
 
ψειρες δεν εχουν τσεκαρα και εχω ψεκασει. Αν τα ταιζουν οι γονεις. Γενικα το κλουβι ειναι εξω και ψηλα οποτε λιγο δυσκολο να δω αλλα θα το δω αν και αργα φανταζομαι. Θα κοιταξω και την μαυρη τελεια στη κοιλια σε λιγη ωρα που θα ειμαι σπιτι και θα σου πω.
 
Επίσης Νάσια αν θες πες μας τι δίνεις τώρα που ανατρέφουν μικρά; Τι διάτροφή τους παρέχεις;
 
επειδη σχολαω γρηγορα λεω αυγο βραστο και σπορους. Δεν δινω κατι αλλο απο οτι θυμαμαι απο αλλες φορες σωστα; Πιο μετα παει το μηλο για να τσιμπουν!
 
Δεν δινω κατι αλλο απο οτι θυμαμαι απο αλλες φορες σωστα;
Πολύ σωστά απλά προσοχή με το αυγό μην το αφήνεις πολλές ώρες και χαλάσει. Υπάρχιε περίπτωση να ταισαν με χαλασμένο αυγό και να δηλητηριάστηκαν οι νεοσσοί;
 
το αυγο το βαζω το πρωι και το μαζευω το απογευμα... ετσι εκανα.. λες;

δεν εχουν σημαδι στη κοιλια! Και οι κουτσουλιες των γονιων ειναι φυσιολογικες! Εκανα μια προσεκτικη καθαριοτητα παλι και ψεκασα το πατωμα με σπρευ για ψειρες. εχω σκασει γιατι πριν 3 χρονια τα ειχα καυαφερει και ειχα πουλακια.. Φετος που ειπα να το τολμησω παλι δεν μου ξεκινησε καλα :-(
 
και οι κουτσουλιες των γονιων ειναι φυσιολογικες!
Οι κουτσουλιές των μικρών πως είναι; Τα μικρά πως είναι σήμερα;

φετος που ειπα να το τολμησω παλι δεν μου ξεκινησε καλα :-(
Μήπως να σκεφτείς την πιθανότητα να πας τις κουτσουλιές των γονιών για ανάλυση; ☹
 
οχι πετρες οχι grid ... ψαροκοκκαλο εχω και αμμο για υποστρωμα...
 
οχι πετρες οχι grid ... ψαροκοκκαλο εχω και αμμο για υποστρωμα...

Σουπιοκόκαλο εννοείς φαντάζομαι. Η άμμος ίσως να μην κάνει για τον λόγο που λέει ο Nontas? 😵
 
H άμμος "στουμπώνει" τα μωρά (όταν ταΐζεται) περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο.


δηλαδη επρεπε να τηνε χω αφαιρεση ε; και τη να εβαζα;

Σουπιοκόκαλο εννοείς φαντάζομαι. Η άμμος ίσως να μην κάνει για τον λόγο που λέει ο Nontas? 😵

ναι Σουπιοκοκκαλο εννοω σορρυ 🙂
 
Καλημέρα και από εμένα. Την άμμο πρέπει να την αποσύρεις όπως σου είπαν τα υπόλοιπα μέλη
εφόσον δεν έχεις σχάρα στον πάτο του κλούβιου. Εάν έχεις σχάρα δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος από την άμμο.
Το αυγό το αφήνω εγώ στα πούλια μου περίπου 2 ώρες και μετά το αποσύρω αφού το έχω βράσει πολύ καλά.
Φιλικά
 
Μήπως έχεις φωτογραφίες των νεοσσών που πέθαναν; Αν όντως η αιτία ήταν η άμμος τότε θα έπρεπε οι κοιλιές τους να είναι κάπως έτσι:
20160421_094234-jpg.40702
20160421_094307-jpg.40703
20160421_094324-jpg.40704


Ξαναρωτάω γιατί μπορεί να είναι άλλη η αιτία και όχι το grit τελικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
παιδια σορρυ.. ειμουν δουλεια! Γυρισα πριν λιγο σπιτι ολα νεκρα πλεον. Γμτ! φωτο δεν εβγαλα δε το σκεφτηκα καθολου.. Δεν ηταν Αλικη μου σαν την φωτο. Παω για καραντινα θα αφησω φωλια ομως στη καναρα; Πολυ απογοητευσει... Τελος παντων εγινε οποτε παω για καραντινα να δω αν ειναι αρρωστος ενας απο τους 2 .. σωστα; και να παρατηρησω τις κουτσουλιες; ...
 
παιδια σορρυ.. ειμουν δουλεια! Γυρισα πριν λιγο σπιτι ολα νεκρα πλεον. Γμτ! φωτο δεν εβγαλα δε το σκεφτηκα καθολου.. Δεν ηταν Αλικη μου σαν την φωτο. Παω για καραντινα θα αφησω φωλια ομως στη καναρα; Πολυ απογοητευσει... Τελος παντων εγινε οποτε παω για καραντινα να δω αν ειναι αρρωστος ενας απο τους 2 .. σωστα; και να παρατηρησω τις κουτσουλιες; ...
ή για εξετάσεις αν γίνεται... Θα μπορούσες μάλιστα να πας και τα μικρά ώστε να γίνει μια νεκροψία, μπας και σου πουν τι πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα.

Λυπάμαι.
 
Back
Top