Γενικά Μου το έσκασε το ένα μικρό πουλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nantia10
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nantia10

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2016
Μηνύματα
132
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα παιδια εχθες το απογευμα μου το εσκασε το ενα μικρο βεβαια δεν εχει φυγει αλλα πεταει στα δεντρα και δεν φτανω να το πιασω... μηπως ξερετε τι θα μπορουσα να κανω μπας και δελεαστει και κατεβει προς τα κατω
 
Βγακε γρηγορα το κλουβι με τα λοβακια σου εξω για να τα ακουσει και να ερθει.
Επισης αν εχεις ενα εξτρα κλουβακι για να το εχεις μονιμα ανοιχτο με τροφη μηπως μπει μεσα..
Να μας ενημερωνεις.
 
Εξω τα εχω κελαηδανε αυτα κρλαηδαει και αυτο αλλα δεν κατεβαινει με τιποτα επικοινωνει με τα αλλα αλλα τιποτα εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω δεν θα αντεξει εξω μονο τ ειναι μονο δυο μηνων
 
Ελπιζω να καταφέρεις να το πιάσεις... Αν πεινάσει, ίσως κατέβει, για φαγητο και νεράκι...👎
 
Καμιά βιαστική κίνηση, καμία άμεση "απειλή" γιατί θα φύγει.
Με πολύ προσοχή θα πάρεις το λάστιχο του νερού και θα αρχίσεις από πολύ ψηλά να ρίχνεις νερό σε μορφή βροχής.
Το νερό να πέφτει πάνω του σε μικρές σταγόνες και από απόσταση ώστε να μην τρομάξει.
Μετά από λίγο θα αρχίσεις να κατεβαίνεις και θα σταματήσεις μόνο αφού ο τύπος θα είναι εντελώς μούσκεμα...
Στο επόμενο στάδιο μόλις θα θελήσει να πετάξει θα πέσει κάτω... ίσως λίγο περισσότερο άκομψα, αλλά θα κατέβει.
Τότε το πιάνεις...
Καλή επιστροφή.
 
Ελπιζω να τα καταφερω θα το προσπαθησω μολις ερθει στα δεντρα της αυλης γιατι πριν λιγο ηταν σε μια ταρατσα
 
Το θεμα ειναι οτι παει στην απεναντι πολυκατοικια στην ταρατσα, δεν κατεβαινει με τιποτα
 
Ειναι παρα πολυ φηλα δεν φτανει μεχρι εκει το νερο και δεν φευγει απο κει με τιποτα
 
Αν έχεις κάποιο ψεκαστήρα... Που να ψεκάζει δυο τρία μέτρα χρησιμοποίησέ το.
000097-01.webp
Αν όχι... Πάρε ένα κουβά με νερό, κι ένα κύπελλο.
Θα ρίχνεις το νερό ψηλά... Πολύ πιο πάνω από το πουλί και θα περιμένεις να τινάζεται...
Κάθε φορά κι ένα κύπελλο... ίσα να βραχεί κι όχι να τρομάξει.
Μόνο όταν θα είναι εντελώς βρεγμένο θα κάνεις πρσπάθεια να το πιάσεις.
Φρόντισε να υπάρχει εφεδρικό νερό.
 
Η πολυκατοικια που εχει κατσει ειναι 10 μετρα τουλαχιστον οποτε δεν μπορω να χρησιμοποιησω νερο για δεν φτανει
 
Εγω μενω σε μονοκατοικια... ηρθε στην αυλη το εβρεξα με το λαστιχο αλλα τιποτα... Ξανα πηγε εκει
 
Το βράδυ λογικά θα ερθει να κοιμηθεί 'κοντά' στα υπόλοιπα. Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι μεχρι τότε, παρακολουθησε που θα κουρνιάσει. Πρόσεχε ομως μην το τρομαξεις και φύγει...
 
Και εχθες το βραδυ δεν ηρθε στα αλλα... Αρχιζω και χανω τις ελπιδες μου

Το εβρεχα κανα δεκαλεπτο με το λαστιχο αλλα τιποτα καθεται ακομα εκει στο δεντρο και δεν φευγει εχει γινει μουσκεμα και τιποτα
 
Το εβρεχα κανα δεκαλεπτο με το λαστιχο αλλα τιποτα καθεται ακομα εκει στο δεντρο και δεν φευγει εχει γινει μουσκεμα και τιποτα
Αν είναι μούσκεμα... καλά βρεγμένο δηλαδή πάρε ένα μακρύ ξύλο για να τρομάξει και να θελήσει να φύγει...
Μόνο έτσι θα το πιάσεις... Προσοχή όμως... Να είναι βρεγμένο.
 
Εκει που ηταν και το εβρεξα ηταν 5 μετρα μακρυα τωρα στεγνωσε και εφυγε πηγε παλι στην αλλη ταρατσα
 
Τελος καλο ολα καλα... μολις το επιασα η μεθοδος τελικα ηταν αποτελεσματικη... Δευτερη φορα βρεξιμο και επεσε βεβαια ειναι πολυ τρομαγμενο αλλα ειναι ασφαλη πια... σας ευχαριστω παρα πολυ να ειστε ολοι καλα παιδια... Πραγματικα δεν εχω λογια
..
 
Back
Top