Φροντίδα Μου φεραν σήμερα τον παπαγάλο αλλά κάθε τόσο φωνάζει

vlaxokratia

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2017
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα, μου φεραν σημερα τον παπαγαλο τον εβαλα στο κλουβι του, αλλα καθε τοσο φωναζει λιγο και μετα σταματαει και δαγκωνει τα καγκελα και μετα σταματαει, ειναι φυσιολογικο αυτο;
 
Πρόκειται για μικρό σε ηλικία;
Ξέρεις, υπάρχουν πλέον και ελεύθεροι monk στην Αθήνα, οι οποίοι αναπαράγονται επίσης ελεύθερα. Αυτό με τα κάγκελα δεν λέει πολλά, αλλά λες να υπάρχει περίπτωση το πουλί να αιχμαλωτίστηκε;
Αν υπάρχει τέτοια υποψία, πώς θα βρεθούν ενδείξεις που να την υποστηρίζουν ή (ελπίζω) να την ανατρέπουν;
Φοράει κλειστό μεταλλικό δαχτυλίδι στο οποίο να αναγράφονται στοιχεία; Αν ναι, πρέπει να μας τα γράψεις οπωσδήποτε, μήπως και βρεθεί ο εκτροφέας.
 
ειναι φυσιολογικο αυτο;
Το ότι είναι δραστήριος δείχνει ότι δεν τον ενόχλησε η αλλαγή περιβάλλοντος. Σε άλλους τις πρώτες μέρες παρατηρείται υποτονικότητα μέχρι να συνηθίσουν το νέο τους χώρο. Γνωρίζεις την ηλικία του; Το φύλο του; Σου παραθέτω το άρθρο για τους μονκ εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μονκ-ή-Κουάκερ-monk-quaker-parakeets-myiopsitta-monachus.5879/ ,ώστε να ενημερωθείς αναλυτικά. Του έχεις βάλει παιχνίδια στο κλουβί του να ασχολείται; Βάλε μας μια φωτογραφία του, καθώς και του κλουβιού του για να τον καμαρώσουμε!
Καλώς τον δέχτηκες!
 
το οτι φωνάζει και είναι ενεργός δείχνει κατά την γνώμη μου οτι άπλα προσπαθεί να συνηθίσει το καινούργιο του σπίτι, εαν ήταν από έξω θεωρω θα ήταν σε μια γωνιά ζαρωμένος και εγω οταν πήρα το κοκατιλ μου ετσι έκανε της πρώτες μέρες, ολο φώναζε... Τι ονομα του/της έδωσες;
 
το οτι φωνάζει και είναι ενεργός δείχνει κατά την γνώμη μου οτι άπλα προσπαθεί να συνηθίσει το καινούργιο του σπίτι, εαν ήταν από έξω θεωρω θα ήταν σε μια γωνιά ζαρωμένος και εγω οταν πήρα το κοκατιλ μου ετσι έκανε της πρώτες μέρες, ολο φώναζε... Τι ονομα του/της έδωσες;
Ονομα δεν του εχω δωσει ακομη.φοραει δαχτυλιδι αλλα το ενα του δαχτυλακι φαινεται λιγο τραυματισμενο.
Αυτος που μου το πουλησε μου ειπε οτι ειναι καπου 3μιση μηνων και ταισμενο στο χερι αλλα δε ξερω κατα ποσο ισχυει. Οποτε θ ανεβασω τωρα φςτογραφια ωστε αν μπορει καποιος να με βοηθισει.
Επισης να προσθεσω οτι ο παπαγαλος κλεινει λιγο τα ματια του και σα να κανει μια πολθ μικρη κινηση μπρος πισω, δε ξερω αν νυσταζει αν ειναι φυσιολογικο η οχι. Επισης να πω οτι ενω ο πωλητης μου χε ζητησει να του βαλω +20 ευρω απο καρδιτσα (εγω του τα βαλα)μου ρθε απο αθηνα και η μεταφορικη μου ζητησε 5 ευρω και προφανως το ζητημα δεν ειναι αυτα τα ελαχιστα λεφτα αλλα η κοροιδια... φωτο σε λιγο
 
Εδω ειναι καποιες φωτογραφιες, στη τελευταια φαινεται το δαχτυλιδι καθως και το δαχτυλακι του που ειναι τραυματισμενο..
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    32,7 KB · Προβολές: 75
  • 2.webp
    2.webp
    32,8 KB · Προβολές: 74
  • 3.webp
    3.webp
    39,2 KB · Προβολές: 69
  • 4.webp
    4.webp
    41,3 KB · Προβολές: 69
είναι πολύ όμορφος,..όσο για το δαχτυλάκι του που λες οτι είναι τραυματισμενο, εγω νομίζω οτι ειναι πιθανός απο κακή μεταφορά, η ίσως και κακομεταχειριση στο παλιο του σπιτι, οτι και εαν ειναι εσυ προσπάθησε να του δειξεις την καλη πλευρά της ανθρωπότητας, και δωσε του οση αγαπη εχεις! Εαν μπορείς ανέβασε καμια φωτο που να δείχνει το χτυπημένο του δαχτυλάκι!
 
Το δαχτυλίδι είναι κλειστού τύπου; Δεν διακρίνεται καθαρά στις φωτογραφίες. Όσο αφορά το δάχτυλό του, αν βλέπω καλά λείπει το νύχι στο πίσω δάχτυλο; Ίσως μια κοντινή φωτογραφία να βοηθούσε περισσότερο.
Το κλουβί είναι ιδιαίτερα μικρό για μονκ. Θα πρέπει να προβείς σε αναζήτηση νέου για να είναι το φιλαράκι σου ευτυχισμένο.
 
Για να φανει καλα το δαχτυλιδι και το δαχτυλακι του θα πρεπει να τον πιασω και πιστευω οτι θα σηκωσει τη γειτονια στο ποδι. Να τον πιασω με πετσετα η θα μου το κρατησει μανιατικο xD
 
Ένα λεπτό... Πρόκειται για μεταλλικό δαχτυλίδι κλειστού τύπου με γράμματα - σύμβολα πάνω του; Μπορεί κανείς να δει ή εσύ να μας πεις;
Παιδιά, είναι πολλές οι ανακολουθίες:... Θα έρθει τότε, θα έρθει μετά, από Καρδίτσα, από Αθήνα, στο γιατρό κλπ... Και ήρθε από Αθήνα που έχει πολλά τέτοια άγρια.
Είναι νεαρό το πουλί;
@vlaxokratia πρέπει να μας πεις για το δαχτυλίδι. Ναι, αν είναι μεταλλικό και κλειστού τύπου με γράμματα, πρέπει να διαβάσεις τα γράμματα και να μας τα πεις. Όχι βέβαια ότι θα κάνει και μεγάλη διαφορά αν το πουλί είναι πολύ νεαρό, διότι ακόμα και άγριο να ήταν, ίσως να μην μπορεί να επιβιώσει μόνο του έξω, οπότε δεν μιλάμε για απελευθέρωση, αλλά τότε συζητάμε για μια μπίζνα πολύ καλά στημένη και παράνομη φυσικά.
Όπως και νά 'χει το ζήτημα, το πουλί χρειάζεται σαφέστατα μεγαλύτερο κλουβί. Τρώει; Πίνει νερό;
 
Δε γνωριζω απο δαχτυλιδια δυστυχως, εχει ενα μεταλικο πρασινο και πρεπει αν γραφει και τον αριθμο 14 καπου(2014?δε ξερω), δε θελω να τον πιασω και να στρεσαριστει πρωτη μερα αλλα σιγουρα καποια στιγμη πρεπει να γινει γιατι μου πε οτι ειναι καπου 3μιση μηνων αλλα το πουλι ηρθε απο αθηνα και νομιζω πως μου ειπε ψεματα. Νερο δε το ειδα να πινει, εφαγε ομως εβγαλε και τισ κραυγες του κι εχει ηρεμισει τωρα..
 
Σημειωσα καποιους αριθμους απ το δαχτυλιδι χωρις να πιασω τον παπαγαλο οποτε κραταω μια επιφυλαξη για το ποσο σωστοι ειναι :14
-014
006(ή 009)
H31
Ξερει κανεις τι σημαινουν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Απ ο,τι καταλαβαινω ο παπαγαλος ειναι του 2014 και ειναι 3μιση ετων. Το Η31 δε ξερω ποια χωρα δηλωνει παντως σιγουρα δε νομιζω να ναι Ελλαδα. Ο ''κυριος'' στο pet shop μου ειπε οτι ειναι ιδιωτης, ο παπαγαλος θα ναι 3,5 μηνων και ειναι ταισμενος στο χερι.. Ποια η θεση μου;
 
Διαβαζα πριν σε μια ομαδα στο FB οτι και μια αλλη κυρια εξαπατηθηκε... ζητησε αλλη ρατσα και της εστειλε αλλη! Και επιμενει πως ειναι η σωστη!
Ο ίδιος από την Καρδίτσα Βάσια;
 
Εχουμε δικαιωμα επιστροφης χρηματων εντος 14 ημερων οπως με ολα τα προιοντα και με τους παπαγαλους;
 
Εχουμε δικαιωμα επιστροφης χρηματων εντος 14 ημερων οπως με ολα τα προιοντα και με τους παπαγαλους;
Αν θεωρείς ότι εξαπατήθηκες θα πρέπει να τηλεφωνήσεις στον άνθρωπο που μίλησες από την Καρδίτσα και να του εκφράσεις τα παράπονά σου. Να του πεις για τα μεταφορικά που πλήρωσες έξτρα, για την ηλικία του παπαγάλου, για το ότι θα ερχόταν από Καρδίτσα και τελικά ήρθε από Αθήνα, για το τραυματισμένο πόδι, για ότι φαίνεται ότι δεν είναι ταϊσμένος στο χέρι, ενώ σου είπε ότι θα ήταν και ότι άλλο σε απασχολεί. Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις δύσκολα βγάζεις άκρη και εδώ στο φόρουμ τουλάχιστον λέμε να μη δίνουμε προκαταβολή πριν δούμε το πτηνό. Εσύ το έχεις εξοφλήσει κιόλας.
Θα πρέπει να συνεννοηθείς μαζί του για τα περαιτέρω. Αν θες μας ενημερώνεις για την απάντησή του.
Βέβαια μετά την αναφορά της Βάσια
Διαβαζα πριν σε μια ομαδα στο FB οτι και μια αλλη κυρια εξαπατηθηκε... ζητησε αλλη ρατσα και της εστειλε αλλη! Και επιμενει πως ειναι η σωστη!
δεν είμαι καθόλου αισιόδοξη.
 
Καταλαβα, θα δς τι μπορω να κανω και θα σας ενημερωσω.Βεβαια θα εκτιμουσα αν καποιος μου πει με σιγουρια οτι βαση των αριθμων που εγραψα ο παπαγαλος ειναι 3μιση ετων για να ξερω και σιγουρα πως εχουν τα πραγματα..
 
Back
Top