Φροντίδα Μου φεραν σήμερα τον παπαγάλο αλλά κάθε τόσο φωνάζει

.Βεβαια θα εκτιμουσα αν καποιος μου πει με σιγουρια οτι βαση των αριθμων που εγραψα ο παπαγαλος ειναι 3μιση ετων για να ξερω και σιγουρα πως εχουν τα πραγματα..
Βάση του άρθρου https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/, εφόσον το χρώμα του είναι πράσινο όπως μας ανέφερες είναι του 2014.
 
Ναι βρε δε πειραζει. Πηρα τηλεφωνο την αστυνομια κι ουτε η ιδιοι ξεραν τι πρεπει να κανουν ρωταγε ο ενας τον αλλο. Ελλαδα 2κ17.. Δε νομιζω να μου επιστραφουν τα χρηματα μου οποτε το σημαντικο ειναι να προστατευτουν μελλοντικοι αγοραστες,ισως να ηταν χρησιμο να γινει κι ενα thread/blacklist καποιων pet/εκτροφεων.
 
Ναι βρε δε πειραζει. Πηρα τηλεφωνο την αστυνομια κι ουτε η ιδιοι ξεραν τι πρεπει να κανουν ρωταγε ο ενας τον αλλο. Ελλαδα 2κ17.. Δε νομιζω να μου επιστραφουν τα χρηματα μου οποτε το σημαντικο ειναι να προστατευτουν μελλοντικοι αγοραστες,ισως να ηταν χρησιμο να γινει κι ενα thread/blacklist καποιων pet/εκτροφεων.
στην περίπτωσή σου φίλε δεν φταίει η ελλάδα του 2017... Κάτω από την αγγελία στην xe διάβασες τις συμβουλές ασφαλείας; Το λάθος και η ευθύνη είναι δική σου... Αντί να βγεις εκ των υστέρων και να μας κάνεις ανακοίνωση για τον κακό πωλητή ας έμπαινες να ρωτήσεις πρώτα..."αφού δεν ήξερες δεν ρώταγες;"
 
στην περίπτωσή σου φίλε δεν φταίει η ελλάδα του 2017... Κάτω από την αγγελία στην xe διάβασες τις συμβουλές ασφαλείας; Το λάθος και η ευθύνη είναι δική σου... Αντί να βγεις εκ των υστέρων και να μας κάνεις ανακοίνωση για τον κακό πωλητή ας έμπαινες να ρωτήσεις πρώτα..."αφού δεν ήξερες δεν ρώταγες;"
Τυχαινει να εισαι η Ελλαδα προσωποποημενη και παρεξηγηθηκες; Δεν ηξερα οτι αυτος που δεν αντιμετωπιζει τον καθενα καχυποπτα και ειναι ο καλος της υποθεσης αυτος που με ψεματα και λαμογιες προσπαθει να εκμεταλλεθτει οποιον μπορει. Γενικη εχει λογικη το επιχειρημα σου kappa
 
Τυχαινει να εισαι η Ελλαδα προσωποποημενη και παρεξηγηθηκες; Δεν ηξερα οτι αυτος που δεν αντιμετωπιζει τον καθενα καχυποπτα και ειναι ο καλος της υποθεσης αυτος που με ψεματα και λαμογιες προσπαθει να εκμεταλλεθτει οποιον μπορει. Γενικη εχει λογικη το επιχειρημα σου kappa
οκ φίλε.. Έτσι είναι συγγνώμη
 
οκ φίλε.. Έτσι είναι συγγνώμη
Επισης αν εκανες τον κοπο να διαβασεις ολα τα μηνηματα θα βλεπες οτι ειπα οτι εκανα κι εγω λαθος που στειλα τα χρηματα αλλα οχι να κανουμε και το ασπρο μαυρο, ουτε λογικη εχει ουτε ουσια, καλη συνεχεια
 
Δεν ηξερα οτι αυτος που δεν αντιμετωπιζει τον καθενα καχυποπτα και ειναι ο καλος
Δεν είναι θέμα καλού και κακού. Πρόκειται για αγορά από ένα κατάστημα (?) που δεν έχεις δει, έναν άνθρωπο που δεν έχεις δει, ένα πτηνό που δεν έχεις δει, μια απόδειξη για χρήματα που πλήρωσες που δεν έχεις δει (εκτός εάν κάνω λάθος) και πάει λέγοντας.

Εμείς έχουμε τη διάθεση να βοηθήσουμε συμβουλεύοντας τον αγοραστή πριν από την αγορά. Τα έχουμε γράψει, τα έχουμε συζητήσει στο φόρουμ πολλές φορές και ακόμη και μετά από τόσα χρόνια διαπιστώνουμε μερικές φορές ότι οι συμβουλές μας έχουν κενά και προσπαθούμε να τα διορθώσουμε για τους επόμενους αναγνώστες.

Αγορά νέων πουλιών
Αγορά καναρινιού χωρίς προβλήματα ή άγχος
Αγορά καρδερίνας, ζευγαριών ή μεμονωμένων πουλιών

Αυτή είναι η μόνη βοήθεια που μπορούμε να προσφέρουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.

Εχουμε δικαιωμα επιστροφης χρηματων εντος 14 ημερων οπως με ολα τα προιοντα και με τους παπαγαλους;
Αυτό δεν είναι δικαίωμα, είναι παροχή καταστήματος η οποία πρέπει να αναγράφεται σε εμφανές σημείο στο κατάστημα ή στην ιστοσελίδα του ή πάνω στο προϊόν.
 
Εντάξει "την πάτησες", "πιάστηκες κορόϊδο" κτλ, κτλ.
Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος, σίγουρα όλοι μας, σε κάποια συναλλαγή βρεθήκαμε "μπόσικοι" και μας "έριξαν".
Κατά τη γνώμη μου, η διαδικασία της αναζήτησης του δίκιου σου, θα είναι τόσο ψυχοφθόρα που δεν αξίζει το κόπο. Σίγουρα, δεν έχεις ούτε μία έγγραφη απόδειξη όσων λες (και φυσικά όλοι σε πιστεύουμε) ότι ήταν η συμφωνία σας.
Άρα; Δεν βγαίνει άκρη.
Σου προτείνω να δεις τις θετικές πλευρές του ζητήματος.
Ένα πουλί 3 ετών, είναι πολύ πιο δυνατό βιολογικά και ανθεκτικό σε ιώσεις και ασθένειες από ένα νεοσσό 3 μηνών.
Από την άλλη δεν είναι μεγάλο.
Δεν ξέρουμε βέβαια το παρελθόν του, τι εμπειρίες κουβαλάει και τις συνήθειές του, αλλά με ψυχραιμία, παρατηρητικότητα και μελέτη, θα πλησιάσεις το πουλί που σημειωτέον είναι πανέξυπνο και θα βρείτε την άκρη στη σχέση σας.
Αν επιστρέψεις το πουλί αυτό, τρέχα γύρευε αν θα πάρεις άλλο και τι θα είναι και εκείνο.
Μην κινείσαι από τα δικαιολογημένα συναισθήματα οργής, θυμού και απογοήτευσης γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις τη διάθεσή σου και να χάσεις τη δυνατότητα επαφής με το πουλάκι αυτό.
Βέβαια θα μου πεις, θα αφήσω ατιμώρητο το άτομο αυτό; Σκέψου, οργανώσου και μελέτησε κάποιο τρόπο που πιστεύεις θα είναι αποτελεσματικός, με όσα στοιχεία έχεις στα χέρια σου. Το δικαίωμα αυτό έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να το διεκδικήσεις, δεν είναι επείγον. Οργανώσου.
Τώρα αν όπως σου προτείνω αποφασίσεις να κρατήσεις το πουλί, άνοιξε άλλο θέμα, και πάμε να το γνωρίσουμε και να δούμε πως θα το φιλοξενήσεις το σωστότερο δυνατόν.
 
Γραφτηκε το μαγαζι αγορας; Για τον Καρδιτσα αν ειναι αυτος, ειχα κανει θεμα με αφορμη καταγγελιες για τα αγρια πουλια που επιανε... Μεσω συνεργατων του! Αν ειναι αυτος, φαινεται θα εχει πανελλαδική συνεργασια👎
 
Back
Top