Ασθένειες Μπάτζι έβγαλε αίμα από κάτω

Mariannatsak

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2021
Μηνύματα
247
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπέρα πριν 1,5 χρόνο ειχα πάει το μπατζι μου σε εξειδικευμένη πτηνιατρο επειδή έβγαζε από κάτω αίμα. Πήρε αγωγή και έγινε εντελώς καλά χωρίς κάποιο θέμα. Μετά από ένα χρόνο ξανά το ιδιο αίμα από κάτω παμε στην ίδια πτηνιατρο τα ίδια αγωγή ακτινογραφία και ξανά καλά. Μετά από 3 μήνες βλέπω αυτό από κάτω ενώ έχει κάνει αγωγή. Είναι 3 ετών αρσενικό μπατζι.
 

Συνημμένα

Καλησπέρα πριν 1,5 χρόνο ειχα πάει το μπατζι μου σε εξειδικευμένη πτηνιατρο επειδή έβγαζε από κάτω αίμα. Πήρε αγωγή και έγινε εντελώς καλά χωρίς κάποιο θέμα. Μετά από ένα χρόνο ξανά το ιδιο αίμα από κάτω παμε στην ίδια πτηνιατρο τα ίδια αγωγή ακτινογραφία και ξανά καλά. Μετά από 3 μήνες βλέπω αυτό από κάτω ενώ έχει κάνει αγωγή. Είναι 3 ετών αρσενικό μπατζι.
Καλησπερα @Mariannatsak Αν θυμαμαι καλα καποια στιγμη ειχες αναφερει οτι φροντιζες ενα κοκατιλ και 4 budgie
ειχες και εμπειρια απο ταισμα στο χερι και ειχες επισκεφθει και την πατρισια και την δουκακη και τον ακριβο. Εχεις εικονα και εμπειρια και φροντιδας και Πτηνιατρων. Σωστα θυμαμαι?
τις φορες που επισκεφθηκες για το συγκεκριμενο την γιατρο , τι διαγνωση σου ειχε αναφερει μετα την ακτινογραφια στο αρσενικο budgie της κουβεντας? προπτωση ? κατι αλλο?
και μια τελευταια ερωτηση.σε αυτο το βιντεο που ανεβασες δεν φαινεται (η δεν βλεπω εγω αν προτιμας) αιμορραγία. Ειχε την ιδια εικονα και τοτε που το πηγες?
αυτο το κιτρινου χρωματος εξογκωμα ειναι στην αμαρα ακριβως η σε πολυ κοντινο σημειο στην αμαρα?
Ευχαριστω
 
Το τάισε η κυρια Δουκάκη και έζησε ενώ ο αδελφός του πέθανε που το είχε μια γνωστη μου . Αιμορραγία πήρε αγωγή από την Κυρια γκρει η οποία δεν είχε δει κατι στην ακτινογραφία. Τώρα δεν έχει αιμορραγία σταμάτησε.
[automerge]1704418737[/automerge]
Αυτό είναι το θέμα ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν η γκρει του έκανε ακτινογραφία αλλά δεν είχε δείξει κατι πριν 3μηνες πήρε αγωγή απλά έτσι
 

Συνημμένα

  • IMG_9440.webp
    IMG_9440.webp
    31,2 KB · Προβολές: 12
Αυτό είναι το θέμα ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν η γκρει του έκανε ακτινογραφία αλλά δεν είχε δείξει κατι πριν 3μηνες πήρε αγωγή απλά έτσι
Με συγχωρείς που το αναφέρω, αλλά αν δεν είδε τίποτα για πλάκα έδωσε την θεραπεία; Η Gray έχει κάνει πολλές σπουδές και στο εξωτερικό και παρόλο που έχω διαβάσει ότι κάνει πολλά παραπτώματα δεν γίνεται να δώσει θεραπεία χωρίς λόγο. Αφού δεν εμπιστεύεσαι την Gray γιατί δεν πηγαίνεις μόνιμα στην Δουκάκη; Πιο πολλοί την προτείνουν από την Gray. Αλλά αν αλλάζεις συνεχώς γιατρό δεν θα βοηθηθείς. Ανέφερες στην Gray την θεραπεία της Δουκάκη; Αν ο ένας γιατρός δεν γνωρίζει τι δίνει ο άλλος μπορεί και να χάσεις το πουλάκι από υπερβολικές θεραπείες. Προτείνω να διαλέξεις έναν και να μείνεις εκεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Στην Δουκάκη δεν πήρε θεραπεία η Δουκάκη απλά το είχε ταΐσει όταν ήταν μηνών και το έσωσε. Μετά πηγαίναμε στην γκρει που έδινε τις αγωγές .
[automerge]1704453551[/automerge]
Με συγχωρείς που το αναφέρω, αλλά αν δεν είδε τίποτα για πλάκα έδωσε την θεραπεία; Η Gray έχει κάνει πολλές σπουδές και στο εξωτερικό και παρόλο που έχω διαβάσει ότι κάνει πολλά παραπτώματα δεν γίνεται να δώσει θεραπεία χωρίς λόγο. Αφού δεν εμπιστεύεσαι την Gray γιατί δεν πηγαίνεις μόνιμα στην Δουκάκη; Πιο πολλοί την προτείνουν από την Gray. Αλλά αν αλλάζεις συνεχώς γιατρό δεν θα βοηθηθείς. Ανέφερες στην Gray την θεραπεία της Δουκάκη; Αν ο ένας γιατρός δεν γνωρίζει τι δίνει ο άλλος μπορεί και να χάσεις το πουλάκι από υπερβολικές θεραπείες. Προτείνω να διαλέξεις έναν και να μείνεις εκεί.
Στην Δουκάκη δεν πήρε θεραπεία η Δουκάκη απλά το είχε ταΐσει όταν ήταν μηνών και το έσωσε. Μετά πηγαίναμε στην γκρει που έδινε τις αγωγές .
 
@Mariannatsak , δεν ξέρω και νομίζω ότι θα ήταν παράτολμο να προσπαθήσουμε να υποθέσουμε περί τίνος πρόκειται. Το χρώμα του παραπέμπει σε λίπος, αλλά το γεγονός ότι έχει αιμορραγήσει, μπερδεύει πολύ την κατάσταση.
Στη θέση σου θα το πήγαινα στη Δουκάκη.
 

αυτο το κιτρινου χρωματος εξογκωμα ειναι στην αμαρα ακριβως η σε πολυ κοντινο σημειο στην αμαρα?

Το χρώμα του παραπέμπει σε λίπος
Κύστη έδειχνε εξαρχής εξού και οι νύξεις μας.
Η προπτωση έχει αλλά συνοδά κλινικά ευρήματα όπως φαίνονται σε φωτογραφίες στο αρχικό λινκ που παρατέθηκε για προπτωση που δεν γίνεται να τα μπερδέψει κάποιος οπτικά με την κυστη φτερών που φαινοταν στο βίντεο

Ενημερωτικά θα ξαναπροκυψει η κύστη ή και κύστες. Είναι ένα ιδιαίτερο θέμα.
Καλό θα ήταν σε τέτοια θέματα καθαρές κοντινές και σε πολύ καλό φωτισμό φωτογραφίες για να μην μπερδεύεται οποίος προσπαθεί να βοηθήσει.
[automerge]1704748994[/automerge]
Ενημέρωνε μας αν θες πως πάει μετά που θα κάνει την επέμβαση.
 
Κύστη έδειχνε εξαρχής εξού και οι νύξεις μας.
Η προπτωση έχει αλλά συνοδά κλινικά ευρήματα όπως φαίνονται σε φωτογραφίες στο αρχικό λινκ που παρατέθηκε για προπτωση που δεν γίνεται να τα μπερδέψει κάποιος οπτικά με την κυστη φτερών που φαινοταν στο βίντεο

Ενημερωτικά θα ξαναπροκυψει η κύστη ή και κύστες. Είναι ένα ιδιαίτερο θέμα.
Καλό θα ήταν σε τέτοια θέματα καθαρές κοντινές και σε πολύ καλό φωτισμό φωτογραφίες για να μην μπερδεύεται οποίος προσπαθεί να βοηθήσει.
[automerge]1704748994[/automerge]
Ενημέρωνε μας αν θες πως πάει μετά που θα κάνει την επέμβαση.
Προσπάθησα να ανεβάσω ένα καθαρό βίντεο αλλά ήταν πολύ μεγάλο μ έλεγε εδω.
 
Αλλάζεις στις ρυθμίσεις του κινητού ανάλυση ποιότητα κλπ πριν βγάλεις το βίντεο
Η μπορείς να εκμεταλλευτείς το YouTube πχ . Να το ανεβάσεις εκεί και μετά εδώ βάζεις το link για εκει
Αλλά γιατί βίντεο αναγκαστικα?οπως σου είπα καλύτερα φωτό με αντίστοιχες ρυθμίσεις εκ των προτέρων ώστε να κρατηθεί μικρό το μεγεθος. Δεν χρειαζόταν να δούμε πχ κάποια κίνηση που έκανε. Κάτι που εσύ το έβλεπες σαν πληγή άλλος σαν προπτωση άλλος σαν κύστη κλπ. Φωτό αρκούσε.Σε κάθε περίπτωση να αφαιρεθεί και να ακολουθήσεις τυχόν οδηγίες μετεπεμβατικα.περαστικα του.αν αντέχεις και θέλεις ας είσαι μαζί να δεις τι είναι οι κύστες στην πράξη. Ώστε να τις αναγνωρίζεις και στα πρώτα στάδια πριν φτάσουν να γίνουν μεγαλες
[automerge]1704753005[/automerge]
Post in thread 'Η εκτροφέας με κορόιδεψε' https://community.petbirds.gr/threads/Η-εκτροφέας-με-κορόιδεψε.48067/post-2536274
 
Back
Top