Αναπαραγωγή Μπάτζι μάλλον θέλουν να ζευγαρώσουν

Εγγραφή
28 Μαρ 2016
Μηνύματα
624
Πόλη
Αθήνα
Παιδια και εγω το ιδιο πρόβλημα με τον Διονύση εχω οποτε τα βγαζω εξω παωε σε οπιο και αν είναι αυτό σκοτεινο μερος και η θηλικια καθετε λες και κλωσσαει και ο αρσενικος την ταιζει, καθετε λιγο πιο εξω από το θηλικο σαν φυλακας και όταν πας κοντα σου κραζει παρα πολύ. Τι να κανω;

ΥΣ Πριν τα ειδα να βατεβονται και εχθες το ιδιο αλλα2 φορες.
 
Γράψε ηλικίες των πουλιών, πόσον καιρό τα έχεις τι τρώνε, που τα έχεις.
Ποια είναι αυτά που θέλεις να χαρίσεις; δεν είπες πως έχεις αλλεργία;
Πάντως γέννες μέσα στο καλοκαίρι δεν κάνουμε.
 
Το ξερω ότι δεν κανουμε γεννες το καλοκαιρι αλλα από ότι ειπα μαλλον θα γεννησει. Λοιπον ναι είναι αυτά που ηθελα να ανταλαξω αλλα εκανα τεστ και τελικα δεν εχω αλεργια. Ο αρσενικος εινα 2χρονων και η θηλικια 12 μηνων. Τα εχω εδώ και 1χρονο δεν τα ειχα μαζι οποτε δεν ζευγαρωσαν (Να αναφερω ότι ο αρσενικος εχει ζευγαρωσει 2 φορες με επιτιχιμενες γεννες.) Τα εχωστο μπαλκονει που εχει καμποση δροσια γιατι εκει δεν βαραει ο ηλιος και μολις κανουν μπανιο φιλιουνται και 1 φορα ζευγαρωσαν μετα το μπανιο. Τρωνε συσκευασμενη παπαγαληνη έχουν σουπιοκοκαλο, βιταμηνες στο νερο για υην πτερορια αλλα δεν εχουν γιατι πριν από 1περιπου μηνα την τελιοσαν και φρουτα και λαχανικα και αυγοτροφη και αυγο ανα 2-3 μερες. Και εχω την καταλιλη φωλια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Τελικα τι να κανω;
Τι θες να κάνεις Ηλία; Τα πουλάκια τα προοριζες για ανταλλαγή γιατί θεωρούσες πως είχες αλλεργία, τελικά μέσα σε δύο μέρες έκανες τεστ και δεν έχεις αλλεργία και τώρα θέλεις να τα βάλεις για αναπαραγωγή τέτοια εποχή. Τι φωνάζουμε όλοι τόσο καιρό εδώ μέσα; Ακόμα και συ ο ίδιος γράφεις σε μέλη να μην κάνουν αναπαραγωγή τέτοια εποχή και τώρα έρχεσαι και μας ρωτάς.
 
Οχι δεν ειχα.

Τοτε μην βαλεις.
Ειναι αργα.
Αν ηταν να κανουν γεννα θα την ειχαν κανει ηδη.
Τωρα διατροφικη προετοιμασια καλη για πτεροροια και του χρονου με το καλο ξαναπροσπαθεις!
 
Έξω η ζέστη την εποχή αυτή είναι περισσότερη απ' ότι μέσα στα σπίτια. Εγώ λέω να μην βάλεις φωλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Παιδια εβαλα φωλια γιατι οταν τα κυταξα ειχαν κοψει ολο το χαρτι απο κατο και το ειχαν βαλει σε μια γωνια και η θηλικια καθοταν απο πανω και πιθανοτατα εγκυος γιατι μεσα σε2 μερες πηρε7γραμμαρια.😵 Και επησις Ειρηνη εγραψα οτι ενα μηνα πριν τελιοσαν την πτεροροια τους.
 
εγραψα οτι ενα μηνα πριν τελιοσαν την πτεροροια τους.

Πως γινεται αυτο;
Ενα μηνα πριν δεν ηταν περιοδος πτεροροιας.
Οπως και να χει θα αντιμετωπισεις πολλα προβληματα με αυτο σου το εγχειρημα, η θερμοκρασια ειναι ηδη αρκετα υψηλη και ο κινδυνος παρασιτων μεγαλος.
Δεν μπορουμε να σε υποχρεωσουμε.
Σε συμβουλεψαμε οπως μπορουσαμε, τωρα επιλογη δικια σου ειναι.
Παντως να ξερεις η εποχη δεν βοηθαει καθολου.
Ολους μας συναρπαζει η περιοδος της αναπαραγωγης των πουλιων μας, ολοι μας ανυπομονουμε να δουμε αυγα και νεοσσους, αλλα προεχει η υγεια των πουλιων.
 
Το ξερω αλλα και τα2 το ιδιο ειχαν (επεσαν πρωτα λιγα φτερα πτησης, μετα πουπουλα και τελος ειδα καρφακια στο κεφαλακι τους και μετα ανοιξαν και εγιναν φτερα.)
 
Παιδια εβαλα φωλια
Κακώς ρωτάς τις απόψεις μας τότε...
Στην πραγματικότητα εσύ δεν θέλεις να σταματήσεις τα πουλιά αλλά να τα οδηγήσεις σε λάθος αναπαραγωγή.
Κι αυτό το λάθος ενδεχομένως να έχει και θανάτους...
πιθανοτατα εγκυος
Τα πουλιά δεν εγκυμονούν...
Και επησις Ειρηνη εγραψα οτι ενα μηνα πριν τελιοσαν την πτεροροια τους.
Κακώς ψάχνεις να βρεις εδώ συμπαραστάτες...
Κανείς δεν θα σε προτρέψει να συνεχίσεις το λάθος.
Μπορείς να το κάνεις μόνος σου... αλλά χωρίς εμάς
Αυτή τη φορά πιστεύω πως κανένας δεν θα βρεθεί να πάρει το "λάθος" μέρος σου όπως συνέβει στο παρελθόν...
Συνεχίζεις λοιπόν;
 
Αυτή τη φορά πιστεύω πως κανένας δεν θα βρεθεί να πάρει το "λάθος" μέρος σου όπως συνέβει στο παρελθόν...
Παρακαλώ να γίνεις σαφής, για το τι συνέβη στο παρελθόν. Αρκετά με τα υπονοούμενα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Παρακαλώ να γίνεις σαφής, για το τι συνέβη στο παρελθόν. Αρκετά με τα υπονοούμενα.
Τάιζε τους νεοσσους με αποτέλεσμα η καναρα να τα παρατήσει. Ανοιξε θέμα και είπε κατάλαβα το λάθος μου και δεν θα το επαναλάβω. Και την επόμενη μέρα ξανανοίγει θέμα και λέει ταΐζω τους νεοσσους. Συγνώμη, αλλά δεν είμαστε παιδάκια πέντε χρονών. Εγώ παραιτούμαι πλέον. Εννοείται πως οι νεοσσοι τότε χάθηκαν.
 
Back
Top