Αναπαραγωγή Μπάτζι μάλλον θέλουν να ζευγαρώσουν

Συγνώμη, αλλά δεν είμαστε παιδάκια πέντε χρονών. Εγώ παραιτούμαι πλέον. Εννοείται πως οι νεοσσοι τότε χάθηκαν.
Εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα και στις τρεις προτάσεις.
 
Τι να κανω να βαλω φωλια η οχι.
Δεν εχεις ηδη φωλια στο κλουβι;
Οχι δεν ειχα.
Παιδια εβαλα φωλια γιατι οταν τα κυταξα ειχαν κοψει ολο το χαρτι απο κατο και το ειχαν βαλει σε μια γωνια και η θηλικια καθοταν απο πανω και πιθανοτατα εγκυος γιατι μεσα σε2 μερες πηρε7γραμμαρια.😵 Και επησις Ειρηνη εγραψα οτι ενα μηνα πριν τελιοσαν την πτεροροια τους.
Βγάλτε νόημα...
 
Συμφωνω με ο,τι προαναφερθηκε..
Ηλια μου αφου δεν εχεις σκοπο να ακολουθησεις τις συμβουλες μας, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ανοιγεις τα θεματα και ζητας βοηθεια..
Οι ανθρωποι που σου απαντανε και σε συμβουλευουν εχουν μεγαλυτερη πειρα πανω στο θεμα, αφιερωνουν χρονο για να σε βοηθησουν ενω παραλληλα αλλα μελη ανοιγουν αλλα τοσα θεματα ζητωντας βοηθεια και λαμβανοντας σοβαρα υποψην οσα τους λενε..
Δεν σε κατηγορει κανενας και καταλαβαινουμε οτι δεν εχεις κακη προθεση αλλα πραγματικα δεν μας βοηθας να σε βοηθησουμε και η εξελιξη θα ειναι δυσαρεστη για τα πτηνα σου.
Ειναι χασιμο χρονου πλεον, καλη επιτυχια σου ευχομαι και με αυτην την αναπαραγωγη.
 
Τάιζε τους νεοσσους με αποτέλεσμα η καναρα να τα παρατήσει. Ανοιξε θέμα και είπε κατάλαβα το λάθος μου και δεν θα το επαναλάβω. Και την επόμενη μέρα ξανανοίγει θέμα και λέει ταΐζω τους νεοσσους.
κανένας δεν θα βρεθεί να πάρει το "λάθος" μέρος σου όπως συνέβει στο παρελθόν...
Παναγιώτα μου, έψαξα πριν σου απαντήσω στο προφίλ του, δύο γέννες με παραδείσια υπάρχουν και δεν βρήκα το περιστατικό που περιγράφεις.
Κυρίως δεν βρήκα κάποιον να παίρνει το "λάθος" μέρος του που γράφει ο Μισαλούρης.

Το γεγονός πως ο Ηλίας χειρίζεται λάθος τα πουλιά του έχει επισημανθεί πολλές φορές από όλους μας. Αλλά ποιος και πότε στήριξε αυτούς τους λάθος χειρισμούς;
Αυτά πρέπει να επισημαίνονται άμεσα και στα ίσια και όχι αργότερα χωρίς αποδείξεις και με υπονοούμενα προς πάντες.
 
Λοιπον παιδια εβαλα φωλια γιαρπτι δεν θελω να μ τα γεννησει στον πατω και η μαρια εχει δικιο εγω δεν εχω γραψει κατι τετοιο. Και επηδι οντος καταλαβα ολα τα λαθη μ ακουω συμβουλες απο εδω κι περα.
 
Και επηδι οντος καταλαβα ολα τα λαθη μ ακουω συμβουλες απο εδω κι περα.
Πότε τα κατάλαβες Ηλία; Προ μισής ώρας;
Προ ολίγου σου είπαμε να μην βάλεις φωλιά. Ή την είχες βάλει και ρωτούσες έτσι... ή δεν την είχες βάλει και την έβαλες μετά, θεωρώντας ασήμαντες τις απόψεις μας... ή τρολάρεις συνεχώς το φόρουμ, γράφοντας παραδοξολογίες.
Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσεις σε γέννα, ασχέτως της κατάστασης των πουλιών, που πρόσφατα έχασες το ένα και το αντικατέστησες.
Και πιστεύω πως δεν πρέπει να προχωρήσεις, επειδή εσύ δεν μπορείς να στηρίξεις αυτό το εγχείρημα, σε μια λάθος εποχή.
Αν θέλεις να συνεχίσουμε την σχέση μας, βγάλε φωλιές, κάνε καταγραφή των πουλιών που έχεις στην κατοχή σου και των πιθανών προβλημάτων, θεμάτων, γνώσεων που σου λείπουν και προχωράμε.
Κανείς δεν θα σου επιβάλλει τι να κάνεις αλλά και δεν γίνεται να σε συμβουλεύουμε στον αέρα.
Είναι κρίμα, γιατί είμαστε εθελοντές και θέλουμε η βοήθειά μας να πιάνει τόπο ή όταν κάποιος δεν χρειάζεται την βοήθειά μας, να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε για να πάμε παρακάτω.
Πρέπει να δώσεις δείγματα σοβαρότητας 😎
 
Λοιπον παιδια εβαλα φωλια γιαρπτι δεν θελω να μ τα γεννησει στον πατω και η μαρια εχει δικιο εγω δεν εχω γραψει κατι τετοιο. Και επηδι οντος καταλαβα ολα τα λαθη μ ακουω συμβουλες απο εδω κι περα.
Και παρόλο που "κατάλαβε τα λάθη του" και πάλι δεν ακούει...
*τα budgie μπορεί όντως να πέρασαν πτερόροια γιατί δεν είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και νομίζω πως η εποχή για τους παπαγάλους δεν είναι στάνταρ όπως στα καναρίνια

Ηλία παλικάρι μου επειδή μας έχεις κουράσει γενικώς... αν είναι να μας κοροηδεύεις καλύτερα μην γράφεις τίποτα!
Αν αν θες όντος βοήθεια και είσαι διατεθειμένος να συγκεντρωθείς και να μας τα γράφεις όλα όπως είναι και μόνο τότε συνεχίζεις και θα χαρούμε να βοηθήσουμε!

Επίσης πες μας λίγο ειλικρινά την ηλικία σου please... Να ξέρουμε πως να το χειριστούμε βρε παιδί μου
Ελπίζω να καταλαβαίνεις...
 
Λοιπον παιδια εβαλα φωλια γιαρπτι δεν θελω να μ τα γεννησει στον πατω .

Ηλια μου και στη φωλια να τα γεννησει δε θα χουν καλυτερη μοιρα τα αυγα..
Ειναι ακαταλληλη εποχη για τετοιες ενεργειες..
Θα ταλαιπωρησεις πολυ την θηλυκια σου με το να κλωσσαει με τετοια ζεστη, και ουτε νεοσσους πιστευω θα δεις.
Ανησυχω μηπως στο τελος οχι μονο δεν αποκτησεις μικρα πουλακια, αλλα χασεις και το θηλυκο σου.
 
οντος καταλαβα ολα τα λαθη μ

Σωστότερο:'Eχω καταλάβει τα βασικά μου λάθη και θα προσπαθήσω να μην τα επαναλάβω.
Και οι ποιο έμπειροι απ όλους εμάς αν πίστευαν οτι είχαν καταλάβει όλα τους τα λάθη τότε δεν θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε αυτό που κάνουν.Λάθη κάνουμε και θα συνεχίζουμε να κάνουμε αρκει να μαθαίνουμε απο αυτά με υπευθυνότητα και ωριμότητα ανεξαρτήτως ηλικίας.

Στο θέμα τώρα, αφου έβαλες τη φωλιά λοιπόν και λογικά δεν σκοπεύεις να τη βγάλεις άστη να κάνει τα αυγά της δώσε τα συμπληρώματα (ασβέστιο) και μη (σουπιοκοκαλλο-τριμμενο τσόφλι), αφου κάνει το τελευταίο αυγό αφαίρεσε τα και άλλαξε τα με πλαστικά.Άστη να κλωσήσει καμιά βδομάδα ακόμη η και μέχρι τέλους (χρονικού) αφαίρεσε φωλιά και τέλος.
Πάντως αν τα αφήσεις να κάνουν αναπαραγωγή μην το κρύψεις ώστε να μπορέσει η κοινότητα να σε βοηθήσει γιατι το καλοκαίρι ειναι μια πάρα πολύ επίπονη για τα πουλιά περίοδος για ζευγάρωμα!
 
Για να σε παρει καποιος στα σοβαρα Ηλια πρεπει να παρεις και εσυ το φορουμ και τα μελη της στα σοβαρα. Λες πραγματα που δεν στεκουν και δειχνεις πως θεωρεις τα ατομα του φορουμ χαζα. Δεν ξερω τι στεκει απο αυτα λες και τι οχι για να τραβηξεις την προσοχη μας.

Σε παρακαλω αν θες πραγματικα βοηθεια, γνωμη κτλ να μιλας με σοβαροτητα και ειλικρινια, να εισαι σε θεση να ακους αποψεις, να επιλεγεις αυτες που θα σου φανουν χρησιμες και να εφαρμοσεις αυτες που θεωρεις ΕΣΥ σωστες. Εσυ εχεις τα πουλια, εσυ εχεις εικονα αρα ξερεις καλυτερα. Ομως πανω απο ολα τα πουλια και μετα εσυ (σε οτι αφορα τα πουλια ε).
 
Παναγιώτα μου, έψαξα πριν σου απαντήσω στο προφίλ του, δύο γέννες με παραδείσια υπάρχουν και δεν βρήκα το περιστατικό που περιγράφεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία. Όντως το περιστατικό που ανέφερα ήταν άλλου μέλους και ανακαλώ το συγκεκριμένο.
Τάιζε τους νεοσσους με αποτέλεσμα η καναρα να τα παρατήσει. Ανοιξε θέμα και είπε κατάλαβα το λάθος μου και δεν θα το επαναλάβω.
Κυρίως δεν βρήκα κάποιον να παίρνει το "λάθος" μέρος του που γράφει ο Μισαλούρης.

Το γεγονός πως ο Ηλίας χειρίζεται λάθος τα πουλιά του έχει επισημανθεί πολλές φορές από όλους μας. Αλλά ποιος και πότε στήριξε αυτούς τους λάθος χειρισμούς;
Αυτά πρέπει να επισημαίνονται άμεσα και στα ίσια και όχι αργότερα χωρίς αποδείξεις και με υπονοούμενα προς πάντες.
Θεωρω πως ο κύριος Γιαννης εννοεί ότι κάποια μέλη τον δικαιολόγησαν για ορισμένες λάθος κινήσεις, λόγω της απειρίας του και λόγω της ομολογίας του ότι ήταν διατεθειμένος να μάθει. Δεν νομίζω να στήριξαν τα μέλη τις λάθος κινήσεις, αλλά στήριξαν τον ίδιο ώστε να νιώθει ότι είμαστε εδώ για να τον βοηθήσουμε και όχι για να τον κράξουμε. Πλέον όμως μετά από τόσο καιρό εγώ δε βλέπω καμία βελτίωση. Εννοείται πως ο κύριος Γιαννης μπορεί αν θέλει να διευκρινίσει ο ίδιος τι ακριβώς εννοεί.
 
Αυτή τη φορά πιστεύω πως κανένας δεν θα βρεθεί να πάρει το "λάθος" μέρος σου όπως συνέβει στο παρελθόν...
Θεωρω πως ο κύριος Γιαννης εννοεί ότι κάποια μέλη τον δικαιολόγησαν για ορισμένες λάθος κινήσεις, λόγω της απειρίας του και λόγω της ομολογίας του ότι ήταν διατεθειμένος να μάθει. Δεν νομίζω να στήριξαν τα μέλη τις λάθος κινήσεις, αλλά στήριξαν τον ίδιο ώστε να νιώθει ότι είμαστε εδώ για να τον βοηθήσουμε και όχι για να τον κράξουμε. Πλέον όμως μετά από τόσο καιρό εγώ δε βλέπω καμία βελτίωση. Εννοείται πως ο κύριος Γιαννης μπορεί αν θέλει να διευκρινίσει ο ίδιος τι ακριβώς εννοεί.
Ναι, Παναγιώτα μου, πρέπει ο ίδιος να διευκρινίσει το άτομο και την συζήτηση που πάρθηκε το λάθος μέρος του Ηλία, ελπίζοντας και πως επί του θέματος επισημάνθηκε αυτό και δεν το συζητάμε κατόπιν εορτής.
Μπορεί να είμαι εγώ, εσύ, ο Μήτσος, ο Πέτρος ο Παύλος.
Πρέπει να μιλάμε ευθέως για την γνώμη μας την κατάλληλη στιγμή, γιατί στόχος είναι να μην γίνονται λάθη, όχι να χωριστούμε σε "σωστούς" και "λάθος". Καθένας μας μπορεί κάποια στιγμή να πει κάτι λάθος. Εννοείται πρέπει να ειπωθεί επί τόπου, όχι κατόπιν να περιμένουμε την όποια υποθετική επιβεβαίωση για να τον καταγγείλουμε χωρίς να τον κατονομάζουμε κιόλας, ώστε να μην μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του.
Το τι εννοεί είναι σαφές δεν χρειάζεται εξήγηση, ποιος και που, χρειάζονται διευκρίνιση.
 
Και οι ποιο έμπειροι απ όλους εμάς αν πίστευαν οτι είχαν καταλάβει όλα τους τα λάθη τότε δεν θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε αυτό που κάνουν.Λάθη κάνουμε και θα συνεχίζουμε να κάνουμε αρκει να μαθαίνουμε απο αυτά με υπευθυνότητα και ωριμότητα ανεξαρτήτως ηλικίας.

Για να σε παρει καποιος στα σοβαρα Ηλια πρεπει να παρεις και εσυ το φορουμ και τα μελη της στα σοβαρα.

Θεωρω πως ο κύριος Γιαννης εννοεί ότι κάποια μέλη τον δικαιολόγησαν για ορισμένες λάθος κινήσεις, λόγω της απειρίας του και λόγω της ομολογίας του ότι ήταν διατεθειμένος να μάθει.
Απόλυτα σωστές και όμορφες οι προσεγγίσεις σας παιδιά.
Αισθάνομαι πως θα είναι άχρηστο να γράψω κάτι παραπάνω.
Άλλωστε ο χώρος είναι για βοήθεια προς τα πουλιά όταν τη χρειάζονται.
 
Back
Top