Φροντίδα Μπανιέρα καναρινιού και πτερόρροια

dimitrisd

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2008
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν, λοιπόν.

Σήμερα το καναρίνι μας έκανε το πρώτο του μπάνιο. Δεν περίμενα με τίποτα να ξετρελαθεί τόσο με την μπανιέρα του. Τσαλαβουτάει όλη την ώρα και το απολαμβάνει.
Ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν υπάρχει θέμα που βρισκόμαστε και σε περίοδο πτερόροιας, αν δηλαδή θα πρέπει να τελειώσει η πτερόρροια για να αρχίσει το καναρίνι τα μπάνια του λαού!
13288893_10154277507010559_580977273_n.webp 13330257_10154277507005559_1929209034_n.webp
 
Πολυ καλο κανουν τα μπανακια αυτη την εποχη! Αμα θελεις μπορεις να προσθεσεις και λιγο μηλοξυδο!
Να του βαζεις καθημερινα μπανιερα, τωρα που πιανουν και οι ζεστες το χρειαζονται.
Και βεβαια να την αφαιρεις αμεσως μολις τελειωσει ο κυριος το μπανιο του:)
 
Οι Αγγλοι και Ιρλανδοι εκτροφεις γιορκσαιρ βαζουν τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα μπανιερα στα πουλια τους και μες στο καταχειμωνο και με καιρικες συνθηκες πολυ χειροτερες απο τις δικες μας.Απλα φροντιζουν το αργοτερο 10 η ωρα το πρωι να τις εχουν βγαλει για να προλαβουν να στεγνωσουν τα πουλια
 
Πόσο μ αρέσει που πίνεις τον καφέ σου και ο φίλο σου κάνει μπάνιο μπροστά σου! Όμορφες εικόνες! Να τον χαίρεσαι! Ελπίζω μόνο να μην μένει εκεί το πουλάκι μόνιμα εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες και τα αρπακτικά...
 
παρακολουθουσα ενα βιντεο με ενα σεμηναριο που εκανε ενας εκτροφεας και ελεγε δυο φορες την μερα μπανιο και να βαζουμε και λιγες σταγονες ιοδιο οχι μπεταντι θα το εχουμε λιγο μεσα να κανουν οσα θελουν μπανιο και να το βγαζουμε
 
ναι λεει πολλα γιαννη γιωργος τρυανταφυλου λεγεται ασχολειται με καρδερινες και καναρια αν θες να σου δωσω το λινγκ να το δεις στο γιουτουπ ελεγε οτι βγαζει 1000 πουλια το χρονο και οτι εχει 200 κλουβες και μαλιστα ελεγε πως διαφορες καρδερινες τις πουλα πανακριβα μιλαμε για τρελες τιμες
 
το αναφερει μαλιστα αλλα δεν εξηγη λεει πολλα ενδιαφεροντα ομωςσε ερωτηση ενας του ειπε επειδη εδω στην κρητη εχουμε προβλημα με το ιοδιο γιατι στο ντι ενε μας εχου ολοι σχεδον θυροειδη και εδωσε εναλακτικη μηλοξυδο
 
εδω στην κρητη εχουμε προβλημα με το ιοδιο γιατι στο ντι ενε μας εχου ολοι σχεδον θυροειδη και εδωσε εναλακτικη μηλοξυδο
:) Τι δουλειά έχει το DNA των κρητικών με των καναρινιών τους; :)
Τι έχετε δηλαδή Δημήτρη; Περίσσια ιωδίου ή έλλειψη;
 
Το ιώδιο στο νερό ων πουλιών είναι μια τακτική που πηγάζει από τους παλιούς εκτροφείς κυρίως περιστεριών με πολλές χρήσεις και στόχους. Με τα χρόνια φάνηκαν κάποια προβλήματα στο θυρεοειδή όπως έγραψες κι εσύ.
Δεν ισοπεδώνω κόπο και θυσίες ανθρώπων αλλά χωρίς να γνωρίζω τους λόγους της χρήσης (που και γιατί κάνουν καλό) δεν θα χρησιμοποιήσω τίποτε στα πουλιά μου.
Κι αφού όμως υπάρχει εναλλακτική με το μηλόξυδο που κανείς δεν έχει και ενστάσεις. Γιατί να πάμε στο ιώδιο;
 
σχεδον ετσι εχω ακουσει και εγω οτι να απογευγουμε το ιοδιο γιατι εχουμε τον θυροειδη μας διπλα μας και οντως εδω ο θυροειδης εχει παρα πολυ κοσμος τωρα ποσο στεκει δεν το γνωριζω ειναι στο DNA

και εγω γιαννη μηλοξυδο βαζω εβαζα στην αρχη ιοδιο αλλα σταματησα δεν το ρισκαρω
 
Ο θυρεοειδής λειτουργεί με ιώδιο, άρα είναι ένα στοιχείο απαραίτητο για την καλή λειτουργία του οργανισμού, αφού ο θυρεοειδής είναι ο στρατηγός αδένας.
Οι σπόροι που δίνουμε στα πουλιά μας, λόγω της επεξεργασίας που υφίστανται, δεν τους προσφέρουν καθόλου ιώδιο, ακόμα και αυτοί που θεωρητικά το έχουν σαν συστατικό τους.
Το ιώδιο καθώς και το ασβέστιο, αποβάλλονται αν υπάρξει υπερεπάρκεια.
Γενικά η εποχή μας χαρακτηρίζεται από την έλλειψη ιωδίου στην διατροφή.
Ναι, υπάρχουν περιπτώσεις ασθενειών που το ιώδιο μπορεί να απορυθμίσει την λειτουργία του θυρεοειδούς.
Πόσο ιώδιο θα βάλουμε στο μπάνιο; Είναι σίγουρο ότι κάθε πουλάκι θα πιει από αυτό το νερό; Τι προσδοκούμε από αυτή την προσθήκη; αντισηψία των ποδιών;
Αυτά πρέπει να συνυπολογιστούν και χωρίς να μας δημιουργείται η εντύπωση του "τζιζ προς Θεού",😱 να αποφασίσουμε αν θα το χρησιμοποιήσουμε ή όχι.
Κλείνω προ θετικά αλλά δεν είμαι και σίγουρη.
Εσείς οι κρητικοί Δημήτρη με τον υπερθυρεοειδισμό σας, γι' αυτό ζείτε σαν τα ψηλά βουνά; :)
Ένα λινκ για ανθρώπινη χρήση https://fytro.wordpress.com/2013/10/07/θυρεοειδής-ιώδιο-και-ορμόνες/
 
σχεδον ετσι εχω ακουσει και εγω οτι να απογευγουμε το ιοδιο γιατι εχουμε τον θυροειδη μας διπλα μας και οντως εδω ο θυροειδης εχει παρα πολυ κοσμος τωρα ποσο στεκει δεν το γνωριζω ειναι στο DNA
Δημήτρη το ιώδιο με τη μορφή που το έχουμε στο φαρμακείο ως απολυμαντικό πρώτης ανάγκης έχω ενστάσεις.
Έχω μάλιστα δει να υπερ-χορηγείται σε περιστέρια για να καλυφθούν " δια πάσα νόσον"
Αυτό σαν προϊόν προτείνω να αποφεύγεται μια και δεν γνωρίζουμε το κρίσιμο σημείο της αναλογίας... εκεί δηλαδή που πάμε προς το κακό.
Αν υπάρχουν ανάγκες ιωδίου στα πουλιά μας που δεν καλύπτονται από τη γενική διατροφή τους τότε επιβάλλεται να χρησιμοποιήσουμε σκευάσματα που θα μας προτείνει κάποιος ειδικός. Να μη λησμονούμε πως εξαιρετική πηγή ιωδίου είναι το κόκαλο σουπιάς που δεν έχει όμως υποστεί κάποια επεξεργασία.
Για την απολύμανση ή ακόμη και το μπάνιο στα πουλιά μπορούμε να χρησιμοποιούμε σκευάσματα όπως το Vanadine V18 (ευχαριστώ τον @jk21 ) που όπως θα διαβάσουμε "οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς" στα πουλιά μας.
 
Θα ήθελα να διαβάσω την άποψη του @jk21 κατευθείαν, γιατί στο παρελθόν σ' εμένα προσωπικά για υποθετική έλλειψη ιωδίου, έχει προτείνει την παροχή γαρίδας, πράγμα που έκανα με θετικά αποτελέσματα.
Όσο για το Vanadine V18, το link δεν οδηγεί πουθενά, ενώ υπάρχουν δύο δικά μας θέματα https://community.petbirds.gr/threads/Καθαριοτητα-στις-απλες-ποτιστρες.1342/
και https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A5%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C.15594/[/URL, γιατί θεωρείται εναλλακτικό του ιωδίου;
 
Back
Top