Φροντίδα Μπανιέρα καναρινιού και πτερόρροια

Για την απολύμανση ή ακόμη και το μπάνιο στα πουλιά μπορούμε να χρησιμοποιούμε σκευάσματα όπως το Vanadine V18 (ευχαριστώ τον @jk21 ) που όπως θα διαβάσουμε "οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς" στα πουλιά μας.
Αυτό Γιάννη είναι ακόμα πιο ισχυρό και επίφοβο (για χρήση στο μπάνιο των πτηνών) αφού εκτός από Ιώδιο περιέχει και άλλα παρασιτοκτόνα. Προορίζεται για απολύμανση χώρου με απουσία των πτηνών.
 
Προορίζεται για απολύμανση χώρου με απουσία των πτηνών.
Γιάννη... Διορθώνω την έκφραση για να μην υπάρχει παρεξήγηση με τα γραφόμενά μου.
Αν κάποιος θα χρησιμοποιήσει (έτσι η αλλιώς) ιώδιο στο μπάνιο των πουλιών του... ίσως είναι καλύτερα να βάλει από αυτό που όπως γράφει "Οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς."...
Αυτό και μόνο αυτό αυτό μια και υποθέτω πως μπορεί να βγει μια "ασφαλή" δοσολογία...
Υπάρχει μορφή υγρού ιωδίου κατάλληλο για το νερό που πιθανόν να πιουν τα πουλιά;
Αν κάποιος μπορεί μέσω των αναλογιών ή της όποιας εμπειρίας του μπορεί να κάνει ασφαλή χρήση του φαρμακευτικού ιωδίου... Δεν έχω αντίρρηση...
Προσωπικά δεν κάνω χρήση ιωδίου καμίας μορφής, εκτός κι αν εμπεριέχεται σε κάποιο απολυμαντικό που χρησιμοποιώ χωρίς να το ξέρω, γι αυτό και από την αρχή ρωτάω σχετικά.
αφού εκτός από Ιώδιο περιέχει και άλλα παρασιτοκτόνα.
Αυτό δεν το γνώριζα... αν ισχύει φυσικά απαγορεύεται κάθε μπάνιο ή υπόνοια κατάποσης από τα πουλιά μας.
Αυτά στο προϊόν δεν αναφέρονται... κι επειδή δε μιλάς εσύ στον αέρα έχεις κάτι σχετικό για ενημέρωση;
Επιπρόσθετα αν πρώτα συνδεθούμε στο τμήμα με τα πουλιά της ιστοσελίδας και μετά κάνουμε κλικ στο σύνδεσμο μπορούμε να δούμε το προϊόν..
Όπως και να χει μεταφέρω τμήμα από το συνοδευτικό κείμενο του φαρμάκου για τροφή στη συζήτηση

"Το Vanadine V18 είναι ενώσεις ιωδίου. V18 είναι ευρέως φάσματος απολυμαντικό το οποίο σκοτώνει βακτήρια, σπόρους βακτηρίων, ιούς ακόμη και μύκητες, οι οποίοι ευθύνονται για ασθένειες στα παραγωγικά και κατοικίδια ζώα. V18 καθαρίζει και απολυμαίνει με ένα βήμα. V18 Οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς. V18 Είναι ειδικά κατασκευασμένο να καθαρίζει και απολυμαίνει τις εγκαταστάσεις, τις ταΐστρες, τις ποτίστρες, τις φωλιές, τα ξυλάκια καθώς και άλλα εργαλεία της εκτροφής. V18 Απολυμαίνει το νερό. V18 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την απολύμανση του αέρα."
 
να διευκρινισω οτι η αναφορα μου στο συγκεκριμενο σκευασμα, εγινε σε προσωπικη μου συζητηση με το Γιαννη, σχολιαζοντας μια τελειως λαθος τακτικη των εκτροφεων, να χρησιμοποιουν απολυμαντικα (εδωσα σαν παραδειγμα αυτο ) για να απολυμανουν σπορους τους οποιους προοριζουν για φυτρα. Τα σκευασματα αυτα, προτεινουν στις χρησεις, συνηθως και δοσολογια για προσθηκη στο ποσιμο νερο των πουλιων. Οταν ομως ριξουμε δυο χουφτες σπορους σε 1 λιτρο νερο με ποσοτητα απολυμαντικου για 1 λιτρο, λογω αμεσης οργανικης αντιδρασης, ουσιες οπως το ιωδιο, το χλωριο κλπ τραβιουνται πληρως απο τους σπορους και βρισκονται μεσα τους σε πολυ μεγαλυτερες συγκεντρωσεις. Δεν εχω δει σε καμμια εταιρια παρασκευσης τετοιων σκευασματων να προτεινουν χρηση απολυμαντικη στα φυτρα, παρα μονο απολυμανση του νερου που ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα. Εδω ομως εδω και χρονια, τουλαχιστον μια εταιρια που τα εμπορευεται προτεινει χρηση σε φυτρα και δεν βλεπω να το εχει αλλαξει, ξερω επισης οτι γινεται ευρεια χρηση (με οτι μακροπροθεσμα σημαινει αυτο για τα πουλια) απο την πλειονοτητα των οργανωμενων που χρησιμοποιουν τετοια σκευασματα.Ισως για μενα να εχουν νοημα χρησης για απολυμανση εστω του νερου σε περιοχες με νερα επιφοβα και οχι απολυμασμενα απο το δικτυο υδρευσης. Δεν χρησιμοποιω ποτε και δεν το θεωρω σωστο να γινεται, γιατι μαζι με τα υποτιθεμενα μικροβια του νερου, σκοτωνεται και καθε υγειης πανιδα στο εσωτερικο των πουλιων, ακομα και παθογονα που ομως βρισκεται σε ισορροπια στον οργανισμο, πληρως απαραιτητη για να διεγειρει το ανοσοποιητικο του. Περι χρησης ιωδιου στο νερο και μαλιστα τακτικα δεν θελω καν να σχολιασω ... Οταν απο οποιον το προτεινει, δω σχετικη δοσολογια με συνδεσμο παραπομπης σε σοβαρα κτηνιατρικα εγχειριδια πχ avianmedicine , bsava ,merckvetmanual κλπ , μπορει να τον παρω στα σοβαρα και να το συζητησω ... Περι θυρεοειδους στην κρητη υπαρχει πραγματι προβλημα καπως αυξημενο με την υπολοιπη Ελλαδα απο οτι ειχα διαβασει παλιοτερα και αλλοι το αποδιδουν στα φυτοφαρμακα, αλλοι οτι μπορει να εχει σχεση με το τσερνομπιλ ( καποια συσχετιση με την ηλικια των πασχοντων... Δεν θυμαμαι ακριβως γιατι ). Το εψαχνα γιατι ειχα περιστατικο πουλιου φιλικου προσωπου, που ειχε εντονες διακυμανσεις στο βαρος και πολυδιψια ( συμπτωματικα πεθανε εντελως προσφατα οπως εμαθα, μαλλον απο δυστοκια με μαλακα αυγα που συχνα εκανε ) και εχει και δυο πουλακια που και κεινα εμφανιζουν πολυδιψια. Παλιοτερα εδινε νερο απο πηγη της περιοχης του. Νομιζω οχι πια

Ιωδιο εχει και η γαριδα και πολλα πολυβιταμινουχα σε ελεγχομενη ποσοτητα αλλα και η πολυ συχνα χρησιμοποιουμενη στον εκτροφικο χωρο σπιρουλινα. Ακομα και το αυγο (στον κροκο ).Χρειαζεται μεγαλη προσοχη στην υπερχορηγηση μεσω συμπληρωματων πολυ περισσοτερο μεσω χρησης απευθειας σταγονων στο νερο.Ακομα και το betadine στα ποδια εν μερει απορροφαται και εσωτερικα. Δεν πρεπει να παιζουμε τοσο με το ιωδιο, οσο και με το σεληνιο. Αλλοτε χρειαζονται, αλλοτε οχι αλλα σε συνθετικη μορφη μονο οι γιατροι το ξερουν...
 
Περι χρησης ιωδιου στο νερο και μαλιστα τακτικα δεν θελω καν να σχολιασω ... Οταν απο οποιον το προτεινει, δω σχετικη δοσολογια με συνδεσμο παραπομπης σε σοβαρα κτηνιατρικα εγχειριδια πχ avianmedicine , bsava ,merckvetmanual κλπ , μπορει να τον παρω στα σοβαρα και να το συζητησω ...
Χρειαζεται μεγαλη προσοχη στην υπερχορηγηση μεσω συμπληρωματων πολυ περισσοτερο μεσω χρησης απευθειας σταγονων στο νερο
Ευχαριστούμε Δημήτρη, δεν αφορά όμως η εν λόγω συζήτηση κάτι τέτοιο και δεν νομίζω κάποιος να ανέφερε ότι πρέπει να χορηγούμε ιώδιο στο πόσιμο νερό των πουλιών και μάλιστα συχνά.
Βεβαίως συμφωνώ, καλό είναι όποια επιχειρήματα προβάλλονται εκατέρωθεν, να είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα, τουλάχιστον με τα μέχρι τώρα γνωστά δεδομένα.
Αν ήταν στο πεδίο του παρόντος θέματος, πολύ θα ήθελα να μάθω την γνώμη σου για το πως θα μπορούσαμε τελικά να γνωρίζουμε αν ένα πουλάκι έχει έλλειψη ιωδίου. Αλλά δεν πειράζει θα μας δοθεί ευκαιρία άλλοτε στο μέλλον. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
παρακολουθουσα ενα βιντεο με ενα σεμηναριο που εκανε ενας εκτροφεας και ελεγε δυο φορες την μερα μπανιο και να βαζουμε και λιγες σταγονες ιοδιο οχι μπεταντι θα το εχουμε λιγο μεσα να κανουν οσα θελουν μπανιο και να το βγαζουμε

η απαντηση μου μαλλον ειναι εντος θεματος, απο τη στιγμη που η χρησιμη αναφορα του Δημητρη δεν ειδα πουθενα να θεωρηθει εκτος θεματος

εντελως εντος θεματος; δεν υπαρχει οτι καλυτερο απο το να κανουν οποτε θελουν μπανακι τα πουλακια, εκτος απο τις πρωτες μερες επωασης αυγων

και στην ερωτηση σου... Δεν μας ενδιαφερει ποτε εχει ελλειψη ιωδιου ή οχι το πουλι οταν δινουμε ποικιλια τροφων (ανεφερα και καποιες που το περιεχουν αλλα και καποια χορταρικα το περιεχουν επισης ) . Μας ενδιαφερει αν ειναι αιτια αυτη ή καποια αλλη, παθογονου συμπεριφορας καποιου πουλιου, που δειχνει συμπτωματα (διαγνωση γινεται μονο απο πτηνιατρο και μαλιστα οχι ευκολα) διαταραχης του θυρεοειδη.Αν και τα προβληματα του θυρεοειδη μην τα ψαχνουμε μονο σε ελλειψη ιωδιου, αλλα και σε τροφες που μπορουν να τα προκαλεσουν, οπως καποιες που εχουν goitrogenic ουσιες... Ειναι γνωστη η θεση μου για την υψηλη συσταση σε τετοιες ουσιες του μη τροποποιημενου αρχεγονου rape seed ή του συγγενικου του rubsen (για αυτο το λογο εγινε η αμφιλεγομενη οπως καθε μια αντιστοιχης τροφης, γενετικη τροποποιση του, για να λυθει αυτο το προβλημα). Οποιος θελει μπορει να κανει σχετικη αναζητηση του προβληματος (για μενα) . Δεν θα ηθελα να επεκταθω ...

να υπενθυμισω οτι οταν δινουμε μπανακι στα πουλια μας συχνα και το καλοκαιρι σιγουρα πολλες φορες την εβδομαδα αν οχι καθε μερα, τα πουλια εκτος απο το να κανουν μπανιο, πινουν και απο το νερο...
 
Να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μία σειρά:
Για την απολύμανση ή ακόμη και το μπάνιο στα πουλιά μπορούμε να χρησιμοποιούμε σκευάσματα όπως το Vanadine V18 (ευχαριστώ τον @jk21 ) που όπως θα διαβάσουμε "οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς" στα πουλιά μας.
να διευκρινισω οτι η αναφορα μου στο συγκεκριμενο σκευασμα, εγινε σε προσωπικη μου συζητηση με το Γιαννη, σχολιαζοντας μια τελειως λαθος τακτικη των εκτροφεων, να χρησιμοποιουν απολυμαντικα (εδωσα σαν παραδειγμα αυτο ) για να απολυμανουν σπορους τους οποιους προοριζουν για φυτρα.
Εσύ δηλαδή δεν είπες στον Μισαλούρη αυτό που έγραψε, κάπου έγινε παρανόηση μεταξύ σας και στην μεταφορά;
Περι χρησης ιωδιου στο νερο και μαλιστα τακτικα δεν θελω καν να σχολιασω ... Οταν απο οποιον το προτεινει, δω σχετικη δοσολογια με συνδεσμο παραπομπης σε σοβαρα κτηνιατρικα εγχειριδια πχ avianmedicine , bsava ,merckvetmanual κλπ , μπορει να τον παρω στα σοβαρα και να το συζητησω ...
... ειναι γνωστη η θεση μου για την υψηλη συσταση σε τετοιες ουσιες
Απαιτείς από τους συνομιλητές σου τεκμηρίωση βάσει επιστημονικών αναφορών, επιλέγοντας ο ίδιος ακόμα και τις σελίδες που κάνεις αποδεκτές αλλά όταν μιλάς εσύ, πάλι απαιτείς οι συνομιλητές σου να έχουν διαβάσει τα άπαντά σου, να τα έχουν αποστηθίσει και φυσικά να τα θεωρούν θέσφατα; Πολύ αυταρχικό το βρίσκω, δεν προάγει τον διάλογο.
Δημήτρη λυπάμαι, από το 2009 που πολλοί από εμάς μαζί κι εσύ, μαθαίναμε τα φύτρα και την στελάρια, πως εσύ κατέληξες να νομίζεις πως έγινες ο Lord of birds κι εμείς μείναμε μετεξεταστέοι στο νηπιαγωγείο κατά την γνώμη σου;
Εντάξει μπορεί να μην ασχολούμαστε όλη μέρα με τα πουλιά αλλά όλο και κάτι μάθαμε κι εμείς, λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε και γενικώς δηλαδή.
Σε ποιους είναι γνωστή η θέση σου και γιατί θα έπρεπε να είναι δηλαδή; Ξέρεις είναι διαφορετικό να αναζητάς και διαφορετικό να αναζητάς έχοντας σκοπό να αποδείξεις κάτι προαποφασισμένο και στοχευμένο.
Εδώ τώρα που συζητάμε τι έχουμε να πούμε.
  • Κανείς επαναλαμβάνω δεν είπε να βάζουμε ιώδιο στο πόσιμο νερό. Αν το βρεις, παράθεσε το.
  • Το εψαχνα γιατι ειχα περιστατικο πουλιου φιλικου προσωπου, που ειχε εντονες διακυμανσεις στο βαρος και πολυδιψια
    Υπάρχουν τουλάχιστον είκοσι αιτίες με τέτοια συμπτώματα. Δεν είναι του παρόντος.
  • η απαντηση μου μαλλον ειναι εντος θεματος, κπο τη στιγμη που η χρησιμη αναφορα του Δημητρη δεν ειδα πουθενα να θεωρηθει εκτος θεματος
    Η αναφορά του Δημήτρη, αφορούσε το μπάνιο που είναι εντός θέματος με ερώτηση αν μπορεί να προσθέσει σταγόνες ιωδίου σ' αυτό. Άρα εντός.
  • και στην ερωτηση σου... Δεν μας ενδιαφερει ποτε εχει ελλειψη ιωδιου ή οχι το πουλι οταν δινουμε ποικιλια τροφων (ανεφερα και καποιες που το περιεχουν αλλα και καποια χορταρικα το περιεχουν επισης ). Μας ενδιαφερει αν ειναι αιτια αυτη ή καποια αλλη, παθογονου συμπεριφορας καποιου πουλιου, που δειχνει συμπτωματα (διαγνωση γινεται μονο απο πτηνιατρο και μαλιστα οχι ευκολα) διαταραχης του θυρεοειδη.
    Πως δεν μας ενδιαφέρει; Εδώ στον άνθρωπο, (τουλάχιστον 50 κιλά) όταν υπάρχει αυξημένο ιώδιο, ακολουθείται ειδική δίαιτα και στα 20 γρ. των πουλιών, βάζουμε σπιρουλίνες και διάφορα στις αυγοτροφές;
  • να υπενθυμισω οτι οταν δινουμε μπανακι στα πουλια μας συχνα και το καλοκαιρι σιγουρα πολλες φορες την εβδομαδα αν οχι καθε μερα, τα πουλια εκτος απο το να κανουν μπανιο, πινουν και απο το νερο...
    Σύμφωνοι, έτσι γίνεται. Ε και; Τι θα γίνει αν πιει το πουλάκι από αυτό το νερό; Δεν λέμε καθημερινά, μια φορά στις 15-20 μέρες, ας πούμε. Ξέρεις; Δεν πειράζει αν δεν ξέρεις κι εγώ δεν ξέρω γι' αυτό σε ρωτάω.
Αν αξίζει μία απάντηση μετά από όλα αυτά τα κατεβατά, να μάθουμε και κάτι δηλαδή είναι, τι βλάβη μπορεί να πάθει ένα πουλάκι αν πιει μια σταγόνα νερού από διάλυμα 1-2σταγόνες ιωδίου/100ml νερού, σε συχνότητα μια φορά στις 15-20 μέρες.
Υπάρχει σαφής και αιτιολογημένη απάντηση επ' αυτού;
Ερώτηση προς οιονδήποτε φυσικά.
Τώρα το θέμα σου με τις τροφές, σεβαστό και αξιοπρόσεκτο και μόνιμη επωδός όλων των θεμάτων σου αλλά επιμένω να συζητηθεί αλλού.
Όσο για του κτηνιάτρους χαίρομαι για την αναφορά σου, δεν είμαι εγώ που τους κατηγορώ αλλά από τους λίγους που τους υπερασπίζονται ως μόνους κατάλληλους να χειρίζονται τα προβλήματα υγείας των πτηνών μας. Οι δικές μας γνώσεις και παρατηρήσεις, απλά βοηθούν την δική τους δουλειά δεν την υποκαθιστούν.
 
Mαρια δεν καταλαβαινω την επιθεση σου επι προσωπικου ( κατι lord of birds κλπ απλα με εκπλησσουν να ακουγονται σαν χαρακτηρισμοι απο σενα στα ξαφνικά αλλα δεν μπορω να σου απαγορεψω να εχεις τη γνωμη σου ) αλλα δεν θελω να συνεχισω τη συζητηση επ αυτου σε ενα χωρο που εκτιμω και σαν διαδικτυακη σελιδα, αλλα και σαν προσωπα που απαρτιζουν την ομαδα διαχειρισης


Δεν μπορω να ξερω την επιδραση ιωδιου και της ποσοτητας που λες, για αραιη χρηση, σιγουρα ομως σε πουλια με προδιαθεση, ακομα και η αραιη χρηση εχει συνεπειες οπως και στον ανθρωπο. Ομως οταν μιλαμε για μπανιο και μαλιστα καλοκαιριατικα δεν μιλαμε για αραιη χρηση.

Ο Γιαννης εδωσε το σκευασμα σαν καποιο που συζητηθηκε ως παραδειγμα σκευασματος του εμποριου για τετοια χρηση, σε προσωπικη μας επικοινωνια. Σαν σκευασμα που προτεινεται ως καταλληλο για απολυμανση στην αγορα. Δεν καταλαβα να λεει οτι προτεινω την χρηση τετοιων σκευασματων. Να πω επισης οτι τουλαχιστον στον ανθρωπο, νομιζω η ευρωπαικη ενωση εχει απαγορεψει τη χρηση ιωδιου ως απολυμαντικο στο ποσιμο νερο ( το εχω διαβασει καπου σε εμπορικη σελιδα για το συγκεκριμενο σκευασμα ως σχολιο αλλα δεν εχω βρει την οδηγια της ευρωπαικης ενωσης που προσδιοριζεται στο 2012 )

Περι rubsen ή ρουπσεν οπως κακως το λεμε στην ελλαδα, αφου εισαι παλια στην παρεα, θα επρεπε να βρεις σχετικο παλιο δημοσιευμα μου που μιλουσε για επηρεασμο του θυρεοειδη.Απο κει και περα το φορουμ ειχε μεινει ανενεργο καποια χρονια και στο διαστημα αυτο, δημιουργηθηκε καποιος αλλος διαδικτυακος χωρος, στον οποιο εχω γραψει αναλυτικα στοιχεια, τα οποια ξερεις, γιατι πολλες φορες εχω κοινοποιησει το θεμα και στο fb που βλεπω οτι παρακολουθεις θεματα μου. Αν κριθει σκοπιμο βαζω το συνδεσμο και εδω αλλα δεν το εκανα ως οχι και τοσο unfair κινηση.
 
Mαρια δεν καταλαβαινω την επιθεση σου επι προσωπικου ( κατι lord of birds κλπ απλα με εκπλησσουν να ακουγονται σαν χαρακτηρισμοι απο σενα στα ξαφνικά αλλα δεν μπορω να σου απαγορεψω να εχεις τη γνωμη σου ) αλλα δεν θελω να συνεχισω τη συζητηση επ αυτου σε ενα χωρο που εκτιμω και σαν διαδικτυακη σελιδα, αλλα και σαν προσωπα που απαρτιζουν την ομαδα διαχειρισης
Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις, σου παρέθεσα τα γραφόμενά σου για να καταλάβεις.
Και δεν είναι καμία επίθεση, μια αξιοπρεπής άμυνα είναι, που επίσης δεν θέλω να συνεχίσω αλλά και δεν ξεκίνησα.
Απλά όταν επιθυμείς να μας γράφεις, θα ήταν προτιμότερο να το κάνεις κατευθείαν, δεν σου φαίνεται αυτό πιο fair; :)
Δεν μπορω να ξερω την επιδραση ιωδιου και της ποσοτητας που λες
Ευχαριστώ!
. Ομως οταν μιλαμε για μπανιο και μαλιστα καλοκαιριατικα δεν μιλαμε για αραιη χρηση.
:) Ασχολίαστο :)
 
ακομα και η αραιη χρηση εχει συνεπειες οπως και στον ανθρωπο. Ομως οταν μιλαμε για μπανιο και μαλιστα καλοκαιριατικα δεν μιλαμε για αραιη χρηση.
Κάπως έτσι τα ήξερα και τα αντιλαμβανόμουν κι εγώ.
Ακόμη εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι περισσότερο επικίνδυνο από ωφέλιμο το "ιώδιο" στα πουλιά... ειδικά αν δεν υπάρχει η υποδομή και η γνώση των οργανικών "αναγκών και ιδιαιτεροτήτων" του οργανισμού που θα "εφαρμοστεί".
Ο Γιαννης εδωσε το σκευασμα σαν καποιο που συζητηθηκε ως παραδειγμα σκευασματος του εμποριου για τετοια χρηση, σε προσωπικη μας επικοινωνια. Σαν σκευασμα που προτεινεται ως καταλληλο για απολυμανση στην αγορα. Δεν καταλαβα να λεει οτι προτεινω την χρηση τετοιων σκευασματων
Σωστά. Αυτό ακριβώς και τίποτε περισσότερο Δημήτρη.
Να πω επισης οτι τουλαχιστον στον ανθρωπο, νομιζω η ευρωπαικη ενωση εχει απαγορεψει τη χρηση ιωδιου ως απολυμαντικο στο ποσιμο νερο ( το εχω διαβασει καπου σε εμπορικη σελιδα για το συγκεκριμενο σκευασμα ως σχολιο αλλα δεν εχω βρει την οδηγια της ευρωπαικης ενωσης που προσδιοριζεται στο 2012 ).
Ίσως το έχω εγώ.
Επιφυλάσσομαι να ψάξω όταν μπορέσω κι αν τα καταφέρω θα βάλω σύνδεσμο.
 
χωρις να θελω να επεκταθω αλλο (αν και off topic η επεκταση ) επειδη μου ζητηθηκε ως fair κινηση, οποιος θελει να μαθει περισσοτερα για την ελαιοκραμβη και τον γογγυλοσπορο (brassica napus και brassica rapa ή campestris αντιστοιχα) και τα προβληματα που εχουν οι μη γενετικα τροποποιημενες ποικιλιες δηλαδη οι αρχεγονες (ευρωπαικες και μη... Οι αντιστοιχες τροποποιημενες του Καναδα δεν εχουν και για αυτο τροποποιηθηκαν για να αφαιρεθουν ερουκικο και goitrogen επηρεαζοντες το θυρεοειδη δηλαδη ουσιες. Δεν ξερω βεβαια τι προβληματα μπορει να εχει η γενετικη τροποποιηση. Δεν υπαρχει ερευνα για αυτο )

παραθετω σχετικα links


http://www.allaboutfeed.net/Nutriti.../11/Rapeseed-meal-in-animal-diets-AAF011525W/

http://poisonousplants.ansci.cornell.edu/toxicagents/glucosin.html

http://caiquesite.com/Foods/dangerous_human_foods.htm (εκει που λεει rape )

Yπαρχουν πολλα αλλα στο διεθνες διαδικτυο, ερευνες και μη, δημοσιων οργανισμων και μη

Δεν μπορω να ξερω την πηγη σπορων καθε εταιριας αλλα αν μιλαμε για τον εντελως αρχεγονο σπορο που δεν εχει τροποποιηθει ειναι γνωστο οτι εχει θεμα αν χορηγειται σε σημαντικες ποσοτητες (δεν μιλω για 1 ή 5 % ) και φυσικα και σε μικροτερες αν ηδη ενα πουλι εχει θεμα θυρεοειδη, οπου εκει ακομα και το μπροκολο που εχει σε πολυ μικροτερη ποσοτητα καποιες απο αυτες τις ουσιες (εχει ομως πολλα αλλα καλα) θελει προσοχη
 
Γιάννη... Διορθώνω την έκφραση για να μην υπάρχει παρεξήγηση με τα γραφόμενά μου.
Αν κάποιος θα χρησιμοποιήσει (έτσι η αλλιώς) ιώδιο στο μπάνιο των πουλιών του... ίσως είναι καλύτερα να βάλει από αυτό που όπως γράφει "Οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς."...
Αυτό και μόνο αυτό αυτό μια και υποθέτω πως μπορεί να βγει μια "ασφαλή" δοσολογία...
Υπάρχει μορφή υγρού ιωδίου κατάλληλο για το νερό που πιθανόν να πιουν τα πουλιά;
Αν κάποιος μπορεί μέσω των αναλογιών ή της όποιας εμπειρίας του μπορεί να κάνει ασφαλή χρήση του φαρμακευτικού ιωδίου... Δεν έχω αντίρρηση...
Προσωπικά δεν κάνω χρήση ιωδίου καμίας μορφής, εκτός κι αν εμπεριέχεται σε κάποιο απολυμαντικό που χρησιμοποιώ χωρίς να το ξέρω, γι αυτό και από την αρχή ρωτάω σχετικά.

Αυτό δεν το γνώριζα... αν ισχύει φυσικά απαγορεύεται κάθε μπάνιο ή υπόνοια κατάποσης από τα πουλιά μας.
Αυτά στο προϊόν δεν αναφέρονται... κι επειδή δε μιλάς εσύ στον αέρα έχεις κάτι σχετικό για ενημέρωση;
Επιπρόσθετα αν πρώτα συνδεθούμε στο τμήμα με τα πουλιά της ιστοσελίδας και μετά κάνουμε κλικ στο σύνδεσμο μπορούμε να δούμε το προϊόν..
Όπως και να χει μεταφέρω τμήμα από το συνοδευτικό κείμενο του φαρμάκου για τροφή στη συζήτηση

"Το Vanadine V18 είναι ενώσεις ιωδίου. V18 είναι ευρέως φάσματος απολυμαντικό το οποίο σκοτώνει βακτήρια, σπόρους βακτηρίων, ιούς ακόμη και μύκητες, οι οποίοι ευθύνονται για ασθένειες στα παραγωγικά και κατοικίδια ζώα. V18 καθαρίζει και απολυμαίνει με ένα βήμα. V18 Οι προτεινόμενες δοσολογίες είναι μη τοξικές και δεν προκαλούν ερεθισμούς. V18 Είναι ειδικά κατασκευασμένο να καθαρίζει και απολυμαίνει τις εγκαταστάσεις, τις ταΐστρες, τις ποτίστρες, τις φωλιές, τα ξυλάκια καθώς και άλλα εργαλεία της εκτροφής. V18 Απολυμαίνει το νερό. V18 Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την απολύμανση του αέρα."

Γιάννη κατανοητό, δεν διαφωνούμε, και εγώ προβληματίζομαι και το ψάχνω. Για να το πουλάνε το σκεύασμα έχει δοκιμαστεί και εφόσον τηρούνται οι αναλογίες δεν βλέπω πρόβλημα. Επειδή όμως το ιώδιο είναι γενικά αμφιλεγόμενο ίσως είναι προτιμότερο να γίνεται αραιή χρήση, και όχι σταθερή. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ χρήση ιωδίου.
Κάπου διάβασα ότι το V18 στην Αμερική δεν ανανέωσε την άδεια και εκεί κυκλοφόρησε άλλο προϊόν (Iodine Sanitizer) με λιγότερο ιώδιο (ίσως αυτό να σημαίνει κάτι...)

Σχετικά με τα πρόσθετα στο V18, που έγραψα παραπάνω, δεν το επιβεβαιώνω αφού δεν μπορώ να βρω σχετικό πίνακα που έδειχνε εκτός από το ιώδιο και κάποια άλλα χημικά. Συνεπώς κάτι τέτοιο δεν μπορεί να στηριχτεί εφόσον δεν αναφέρονται στα επίσημα στοιχεία του κατασκευαστή. Ίσως βέβαια υπήρχαν στην αρχή. Λυπάμαι αν δημιούργησα σύγχυση.

Στην διατροφή: Επειδή εκτρέφω γκούλντιανς, τα οποία χρειάζονται περισσότερο ιώδιο και το έψαξα λίγο, υπάρχει υγρό ιώδιο, σαν πρόσθετο στο νερό. Όχι για απολύμανση αλλά για διατροφική ενίσχυση. Εναλλακτικά υπάρχουν και φύκια της θάλασσας, τα λεγόμενα Κελπ, τα οποία είναι πολύ πλούσια σε ιώδιο και ιχνοστοιχεία.

Υγρό ιώδιο δεν τους έχω προσφέρει ποτέ αλλά χρησιμοποιώ Κελπ σε μικρές ποσότητες (είναι ακριβό) και φυσικά σουπιοκόκαλα τα οποία πλέον δεν τα επεξεργάζομαι παρά μόνο τα πλένω με κρύο νερό και αφαιρώ ξένα σώματα. Δεν ξέρω αν αυτά βοηθάνε αλλά δεν αντιμετωπίζω προβλήματα έλλειψης ιωδίου όπως κακό φτέρωμα και μειωμένη γονιμότητα.
 
Back
Top