Φροντίδα Μπανιέρα με τρεχούμενο νεράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
επιδη ειναι για καναρινια πρεπει να την βαλω σε θεμα για καναρινια;
 
επιδη ειναι για καναρινια πρεπει να την βαλω σε θεμα για καναρινια;
Μια χαρά είναι εδώ...
Κοινό είναι η μπανιέρα και ο τρόπος που θα κάνουν το μπάνιο τους και όχι το είδος του πουλιού που το απολαμβάνει!
 
την εβαλα στα καναρινια πιστευω να εκανα καλα θα την βαλω και εδω
 

Συνημμένα

  • κατάλογος.webp
    κατάλογος.webp
    10,3 KB · Προβολές: 75
Το πρώτο βιντεάκι δεν παίζει, θα ψάξω να το ξαναβρώ γιατί είναι πολύ όμορφη ιδέα, κάτι αντίστοιχο είναι αυτό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και το πιο απλό και εφικτό για όλους και ιδανικό για μικρά πουλάκια
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το σκεπτικό είναι πως ο ήχος του τρεχούμενου νερού, δημιουργεί μια ευχάριστη υπερδιέγερση σε όλα τα πτηνά.
 
Δεν μπορώ να βρω το πρώτο, αν θέλει ο admin ας το αντικαταστήσει με αυτό, είναι παρόμοιο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εύκολο είναι, ένα ωραίο δοχείο, κάποια βότσαλα, πετρούλες και το μόνο που θ' αγοράσεις ένα μικρό κυκλοφορητή για ενυδρεία από πετ σοπ, κόστος κάτω από 8 -10 ευρώ, για να περνάει το νερό. Μετά ανάλογα με το σχέδιο που θέλεις, μπορείς να το κάνεις να τρέχει ως τρεχούμενο - πηγούλα ή βροχούλα (υπάρχει μια προέκταση με τρυπούλες που συνήθως περιλαμβάνεται στον κυκλοφορητή. Αν είναι μικρό φιλτράκι, μπορείς εκεί που καθαρίζει το νερό να βάλεις λίγο ζεόλιθο για να είναι πάντα καθαρό το νερό του άρχοντα.
upload_2018-2-13_17-8-17.webp

Εννοείται μπορείς να το βάλεις και ξαπλωτό αυτό.
 
Η ιδέα μπήκε μπροστά, περιμένω να μου φέρει φίλος έναν κυκλοφορητή που δεν χρειάζεται πια, και ψάχνουμε για κατάλληλο δοχείο για την πισίνα/τζακουζι 😛
Μόλις βάλουμε μπροστά το "μεγαλόπνοο έργο" θα ρίξουμε και φωτογραφίες.
 
Καλή επιτυχία!
Λίγο βάθος το νεράκι ε;
Αν ο κυκλοφορητής δεν δουλεύει στο βάθος του νερού (που θα είναι ανακυκλούμενο, όπως σ' ένα συντριβάνι ας πούμε), μπορείς να το βάλεις σ' ένα πίσω βαθύτερο πλαστικό δοχείο και να τραβήξεις το σωληνάκι μόνο στο λεκανάκι που θα στήσεις το σκηνικό σου.
 
Καλή επιτυχία!
Λίγο βάθος το νεράκι ε;
Αν ο κυκλοφορητής δεν δουλεύει στο βάθος του νερού (που θα είναι ανακυκλούμενο, όπως σ' ένα συντριβάνι ας πούμε), μπορείς να το βάλεις σ' ένα πίσω βαθύτερο πλαστικό δοχείο και να τραβήξεις το σωληνάκι μόνο στο λεκανάκι που θα στήσεις το σκηνικό σου.
Ως άσχετος απο ενυδρεία θα χρειαστώ λίγη σκέψη και ίσως λίγη βοήθεια. Θα ανοίξω θεματάκι την κατάλληλη στιγμή και θα το πάμε παρέα να δουμε τι θα φτιάξουμε. Για την ώρα θέλω να βρω ένα ωραίο, ευρύχωρο και μη φοβιστικό δοχείο για πισίνα :)
 
Εννοείται Διονύση μου, ό,τι ξέρουμε θα τα μαρτυρήσουμε όλα :D
Αν το δοχείο σου είναι αρκετά μεγάλο, σκέψου και αυτό, να βάλεις σε μια άκρη λίγο πολυτρίχι, φτάνει να είναι μακριά από καλολιφέρ και να πέφτει καμιά πιτσιλιά και στο φυτό. Χώμα δεν πολυθέλει, με τον καιρό θα τρέφεται από την γλίτσα των βότσαλων. https://community.petbirds.gr/media...-maiden’s-hair-fern-–-adiantum-capillus.1991/. Υπάρχουν κι άλλα υδροχαρή που μπορείς να βρεις. Αν θα έχεις χώρο θα τα πούμε.
 
Να σου πω, δοχείο μπορεί να είναι και ένα ωραίο πιάτο γλάστρας, υπάρχουν μέχρι και τεραστίων διαστάσεων. Αλλά και όποιο σου βρίσκεται, το πλένεις καλά με καυτό νερό, ξιδόνερο και οκ.
 
Να σου πω, δοχείο μπορεί να είναι και ένα ωραίο πιάτο γλάστρας, υπάρχουν μέχρι και τεραστίων διαστάσεων. Αλλά και όποιο σου βρίσκεται, το πλένεις καλά με καυτό νερό, ξιδόνερο και οκ.
Αυτό σκεφτόμουνα, έχω μερικά στην ντουλάπα της βεράντας, αχρησιμοποίητα. Θα δούμε ποιό και αν θα μας ταιριάξει :)
Καλό πλύσιμο και δοκιμή
Με το φυτάκι με "έφτιαξες". Θα το ψάξω και θα σε ρωτήσω κιόλας :D
 
upload_2018-2-14_12-17-16.webp
upload_2018-2-14_12-17-39.webp
upload_2018-2-14_12-18-11.webp
upload_2018-2-14_12-18-28.webp
Στην ουσία θα κάνεις μια μικρογραφία μιας λίμνης κήπου.
Σε μία γωνία θα κάνεις με πέτρες ένα ύψωμα όπου θα είναι η πηγή σου και πίσω τους θα κρυφτεί ο κυκλοφορητής. Τι και αν κάνεις διακόσμηση, εξαρτάται από τα γούστα σου και τον χώρο που θα διαλέξεις. Αν προσέξεις κάποιος έκανε λίμνη κήπου αξιοποιώντας ένα λάστιχο φορτηγού. (φωτό 2)
 
Έχω ξετρελαθεί! Θα περιμένω από τους πιο τολμηρούς και έμπειρους νεότερα και μετά θα επιχειρήσω και εγώ σίγουρα! Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι αν χρειάζεται και ένα δοχείο με νερό ή αν ανακυκλώνει το ήδη υπάρχον. Δηλαδή βάζουμε στην πισίνα 2 δάχτυλα νερό και αυτό είναι όλο;
 
Ναι ανακυκλώνει το ίδιο νερό, δεν χρειάζεται παροχή από βρύση. Απλά επειδή χάνεται κάποιο ποσοστό από την εξάτμιση, παρακολουθείς και συμπληρώνεις κάθε τρεις τέσσερις μέρες, περισσότερες ή λιγότερες ανάλογα την εποχή.
 
Back
Top