Φροντίδα Μπογιά για να βάψω κλουβιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα κατ αρχήν 🙂
Έχετε να μου προτείνεται κάποια μπογιά που να μπορώ να βάψω κλουβιά(για καναρίνια και καρδερίνες) χωρίς να υπάρχει πρόβλημα (π.χ. τοξικά χρώματα ή αν τα πουλιά καμιά φορά δαγκώνουν τα κάγκελα)
 
Αν γίνει σωστά η βαφή και παραμένει το χρώμα στη θέση του, όποιο χρώμα και να βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν η προετοιμασία αλλά και το ίδιο το βάψιμο δεν γίνει σωστά με αποτέλεσμα να καταλήγει λίγο λίγο στο στομάχι του πουλιού.
 
άρα πρέπει να βρώ μια σταθερή μπογιά για σίδερο και να το βάψω σωστά... ευχαριστώ 👍
 
Νομίζω πως πρέπει για διευκόλυνση να κινηθείς προς μπογιά με μορφή spray ... Που καλύπτει περισσότερη επιφάνεια στο κλουβί... Με το πινέλο είναι πολύ δύσκολο να βαφούν σωστά.
 
Νομίζω πως πρέπει για διευκόλυνση να κινηθείς προς μπογιά με μορφή spray ... Που καλύπτει περισσότερη επιφάνεια στο κλουβί... Με το πινέλο είναι πολύ δύσκολο να βαφούν σωστά.
ναι λογικό... με το σπρέι η μπογιά απλώνεται πιο ομοιόμορφα και αν βαφτεί σωστά δεν στάζει (σε αντίθεση με το πινέλο)
 
Βασίλη δύσκολο αυτό... έχω γνωστό με πιστόλι που κάνει σπρέι την κανονική μπογιά

μπορώ να βρω σε μαγαζί με χρώματα;

Αν εχεις γνωστο τοτε εισαι μια χαρα.
Υπαρχουν στα καταστηματα χρωματων ηλεκτροστατικη βαφη αλλα δεν ξερω ποσο κοστιζει και σε τι ποσοτητα ειναι.
Παντως και με μπογια αυτοκινητου να τα βαψεις ειναι το ιδιο με τα ακρυλικα σπρει που πουλανε στα χρωματοπωλεια.. Αλλα δεν σου πρωτεινω σπρει.. Εχω βαψει 2 κλουβια ετσι κι εγω κ με το που βαλεις καποια πατηθρα ξεφλουδιζει το χρωμα..
Υπαρχει κ σπρει με βερνυκι αλλα αν δεν εχεις ξαναβαψει και εχεις αρκετα κλουβια υπολογισε 1 σπρει σε 2 κλουβια.
 
ευχαριστώ πολύ Βασίλη! Θα ρωτήσω στο μαγαζί να δω τι μου προτείνει και αυτος για το σύρμα
 
Το καλοκαιρι εβαψα με σπρευ για αυτοκινητο νομιζω ενα κλουβι και ειναι καλυτερο και απο τα καινουργια που αγορασα!

Πολλη προσοχη να στεγνωσει καλα.
 
Οι μπογιές αυτές που αναφέρετε παιδιά δεν μυρίζουν και πολύ έντονα μάλιστα;

Εγώ θα πρότεινα οικολογική βαφή αυτή που χρησιμοποιείται για επένδυση στις δεξαμενές νερού που προορίζεται για ανθρώπινη κατανάλωση.
 
Και φυσικά το πουλάκι θα το βάλεις μετά από πολλές μέρες μέσα! Μια φίλη μου έβαψαν το κλουβί και την επόμενη το έβαλαν μέσα και το πουλάκι πέθανε... Οπότε προσοχή!
 
Λοιπόν έτσι για να "κλείσει" να πω οτι έβαψα το κλουβί με μπογιά σε μορφή σπρέι τα κλασικά που πουλάνε στα μαγαζιά με χρώματα. Κόστος 3,5 € το άφησα να στεγνώσει και να ξεμυρίσει 2 μέρες και μετά έβαλα μέσα τον αρσενικό μου και όλα μια χαρά
 
Οικολογική; Για στείλε κανένα λινκ γιατί έχω πολλά κλουβιά για βάψιμο! 😛
Εγώ χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο που το βρήκα σε κατάστημα της γειτονιάς μου, την ίδια μάρκα έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλα πράγματα που έβαψα και είμαι πολύ ευχαριστημένος το καλύτερο που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Και απο ότι φαίνεται στη μια εβδομάδα που έχω βαμμένο το κλουβί τα πάει εξίσου καλά
http://tools4you.gr/Σπρέι Γενικής Χρήσεως
 
Εγώ χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο που το βρήκα σε κατάστημα της γειτονιάς μου, την ίδια μάρκα έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλα πράγματα που έβαψα και είμαι πολύ ευχαριστημένος το καλύτερο που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. Και απο ότι φαίνεται στη μια εβδομάδα που έχω βαμμένο το κλουβί τα πάει εξίσου καλά
http://tools4you.gr/Σπρέι Γενικής Χρήσεως


Μη οικολογική δηλαδή. Γιώργο η γνώμη μου είναι ότι είναι ακατάλληλη για κλουβιά. Ίσως να μην έχεις πρόβλημα επειδή τα καναρίνια δεν πιάνουν τα κάγκελα με το ράμφος τους αλλά το ρίσκο το παίρνεις.
 
Μη οικολογική δηλαδή. Γιώργο η γνώμη μου είναι ότι είναι ακατάλληλη για κλουβιά. Ίσως να μην έχεις πρόβλημα επειδή τα καναρίνια δεν πιάνουν τα κάγκελα με το ράμφος τους αλλά το ρίσκο το παίρνεις.
ίσος να μην είναι κατάλληλο για παπαγάλους αλλά για τα καναρίνια που είναι το πρόβλημα; Επειδή έψαξα λίγο και εκτός φόρουμ είδα με τα μάτια μου πουλιά που ζουν χρόνια σε κλουβιά βαμμένα με τέτοιες μπογιές.
Σίγουρα δεν θέλω να ρισκάρω την ζωή των πουλιών μου αλλά δεν βλέπω το πρόβλημα εφόσον δεν το πειράζει και απλός πατάει πάνω... με αυτήν την λογική και εγώ δεν θα έπρεπε να ακουμπάω το ποδήλατο που έβαψα με την ίδια μπογιά για παράδειγμα
 
Γιώργο υπάρχουν και πουλιά που ζουν σε άθλιες συνθήκες αλλά ζουν και μάλιστα πολλά χρόνια. Τι να λέει όμως αυτό? Με αυτό θέλω απλά να σου πω, πως ότι βλέπουμε στο διαδίκτυο θέλει φιλτράρισμα και μάλιστα καλό. Και ποιο μέρος είναι καλύτερο απο τέτοια φόρουμ ερασιτεχνών που αγαπουν απλά το χόμπι τους, όπως αυτό εδώ;

... Με αυτήν την λογική και εγώ δεν θα έπρεπε να ακουμπάω το ποδήλατο που έβαψα με την ίδια μπογιά για παράδειγμα

Η λογική αυτή δεν έχει λογική. :D Ότι είναι τοξικό για έναν οργανισμό δεν είναι απαραίτητα και για κάποιον άλλο και μάλιστα στην ίδια συγκέντρωση. Επίσης τα σωματικά σας μεγέθη δεν έχουν μέτρο σύγκρισης, είναι σαν να συγκρίνεις τον εαυτό σου με έναν ελέφαντα. Και τέλος δεν ακουμπάς τη μπογιά με τη γλώσσα και τα δόντια σου πολλές φορές σε καθημερινή βάση. Μάλιστα πιστεύω πως αν κοιτάξεις καλά το μπουκάλι, κάπου πάνω του θα υπάρχει το τηλ. Για κέντρο δηλητηριάσεων.
 
Γιώργο υπάρχουν και πουλιά που ζουν σε άθλιες συνθήκες αλλά ζουν και μάλιστα πολλά χρόνια. Τι να λέει όμως αυτό? Με αυτό θέλω απλά να σου πω, πως ότι βλέπουμε στο διαδίκτυο θέλει φιλτράρισμα και μάλιστα καλό. Και ποιο μέρος είναι καλύτερο απο τέτοια φόρουμ ερασιτεχνών που αγαπουν απλά το χόμπι τους, όπως αυτό εδώ;



Η λογική αυτή δεν έχει λογική. :D Ότι είναι τοξικό για έναν οργανισμό δεν είναι απαραίτητα και για κάποιον άλλο και μάλιστα στην ίδια συγκέντρωση. Επίσης τα σωματικά σας μεγέθη δεν έχουν μέτρο σύγκρισης, είναι σαν να συγκρίνεις τον εαυτό σου με έναν ελέφαντα. Και τέλος δεν ακουμπάς τη μπογιά με τη γλώσσα και τα δόντια σου πολλές φορές σε καθημερινή βάση. Μάλιστα πιστεύω πως αν κοιτάξεις καλά το μπουκάλι, κάπου πάνω του θα υπάρχει το τηλ. Για κέντρο δηλητηριάσεων.
Δηλαδή ποιος είναι ο κίνδυνος που μπορεί να διατρέχει ένα πουλί σε αυτό το κλουβί; κάτι σαν δηλητηρίαση;
 
Back
Top