Φροντίδα Μπογιά για να βάψω κλουβιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δηλαδή ποιος είναι ο κίνδυνος που μπορεί να διατρέχει ένα πουλί σε αυτό το κλουβί; κάτι σαν δηλητηρίαση;

Σαφώς. Τώρα τι περιέχει η κάθε μπογιά που μπορεί αν είναι δηλητηριώδες για ένα πουλί 20-30 γραμμαρίων δεν μπορώ να το απαντήσω.
 
Σαφώς. Τώρα τι περιέχει η κάθε μπογιά που μπορεί αν είναι δηλητηριώδες για ένα πουλί 20-30 γραμμαρίων δεν μπορώ να το απαντήσω.
και αυτό μπορεί να συμβεί και μόνο με την επαφή;
 
Οι δηλητηριάσεις δεν είναι μόνο καλπάζουσες, υπάρχουν και αργές σταδιακές που επιβαρύνουν τον οργανισμό συν τω χρόνω από την συνεχή έκθεση στα δηλητηριώδη στοιχεία.
 
Οι δηλητηριάσεις δεν είναι μόνο καλπάζουσες, υπάρχουν και αργές σταδιακές που επιβαρύνουν τον οργανισμό συν τω χρόνω από την συνεχή έκθεση στα δηλητηριώδη στοιχεία.
Μάλιστα αυτό ακούγεται πειστικότερο :D άρα αυτό το άσπρο χρώμα μπορεί να αποτελέσει κάλλιστα ένα πρώτο χέρι και να καλυφθεί με οικολογική μπογιά 😉
 
άρα αυτό το άσπρο χρώμα μπορεί να αποτελέσει κάλλιστα ένα πρώτο χέρι και να καλυφθεί με οικολογική μπογιά 😉
Εγώ θα το έτριβα με γυαλόχαρτο και θα περνούσα κατευθείαν μόνο την οικολογική.
 
Οι δηλητηριάσεις δεν είναι μόνο καλπάζουσες, υπάρχουν και αργές σταδιακές που επιβαρύνουν τον οργανισμό συν τω χρόνω από την συνεχή έκθεση στα δηλητηριώδη στοιχεία.

Πολύ σωστά. Συχνές είναι και οι δηλητηριάσεις μολύβδου στα πουλιά απο τα "χρυσά" κλουβιά. Αυτά δηλαδή με χρυσό χρώμα χωρίς επικάλυψη ασφαλούς μπογιάς.
 
Ολοι μεγάλα παιδιά😛 είμαστε και ξέρουμε πιο είναι το καλύτερο φυσικά.
Αλλά μη μου πεί κανένας οτι ξέρουμε εάν οι κινέζικες ζευγαρώστρες, που έχουν πουληθεί στην χώρα μας κατά χιλιάδες, και που τις συστήνουμε όλοι εδω στο φόρουμ απ' ότι εχω δεί, είναι βαμμένες με τον σωστό τρόπο;
Το καλό και σωστό κλουβί, είναι το πολύ ακριβό ΑΝΟΞΥΔΩΤΟ ή το κλειστό πλαστικό με τις ανοξύδωτες προσόψεις.
 
Συγγνώμη παιδιά, αλλά έχω και εγώ μια απορία σχετική με το θέμα του φίλου, Γιώργου. Υπάρχει οικολογική μπογιά που να βγαίνει σε σπρέυ; Και αν ναι, μπορώ να την προμηθευτώ σε μαγαζί με σιδηρικά-μπογιές κτλ.;
 
Back
Top