Γενικά Μπορεί ένα υγιές καναρίνι να κοιμάται στον πάτο του κλουβιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Για ποιόν/ποίους λόγους ένα υγιές καναρίνι θα επέλεγε να κοιμάται στον πάτο του κλουβιού;
 
Το πουλάκι είναι από τα φετινά μου γιαβριά οπότε είναι πάνω κάτω 4-5 μηνών. Ζωηρότατο την ημέρα, το έχω πετύχει 2-3 βράδια να κοιμάται στο ίδιο ακριβώς σημείο του πάτου. Ελέγχω συχνά πυκνά την καρίνα τις κουτσουλιές κλπ και δε θεωρώ ότι του συμβαίνει κάτι. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι το εν λόγω τρώει διπλάσια ποσότητα από όσο τα υπόλοιπα καναρίνια μου. Μήπως πάχυνε πολύ και ζορίζεται να κουρνιάσει;
 
αν θελεις ανεβασε μερικες φωτογραφιες να δουμε το πουλακι
Τωρα το χειμωνα ολα τα πουλακια τρωνε περισσοτερο για να μην κρυωνουν
 
Με μια καλή φωτογραφία της κοιλιάς και το πάχος φαίνεται.
Τσέκαρες τα πόδια του μήπως έχει θέμα σε κάποιο;
το σκεφτηκα κ εγω Μαρια αυτο.. Ξερεις επειδη πετανε απο'δω κ απο κει μηπως επαθε τιποτα καποιο δαχτυλακι του
 
Φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να κοιμάται κάτω. Αν υπάρχει κάποιου είδους φωτισμός κοντά στο κλουβί ή σχετικά κοντά στο κλουβί, πιθανόν όταν σβήνει να αιφνιδιάζει το φίλο σου οπότε αυτός αναγκαστικά κοιμάται όπου βρει. Μιλάμε για οποιαδήποτε πηγή φωτός που αν σβήσει απότομα σίγουρα μπορεί να το φέρει σ΄αυτή τη θέση. Παρακολούθησε το χώρο του και κοίτα και λίγο πιο μακρυά.
 
Η κλούβα είναι μέσα σε μια αποθήκη, ο φωτισμός είναι φυσικός, εκτός από τις σκοτεινές μέρες που ανάβω φως. Σήμερα πάντως που ήταν στο πάτωμα δεν είχα τη λάμπα αναμμένη. Την ημέρα είναι πολύ δραστήριο και δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα με τα πόδια του. Θα το κοιτάξω αύριο το πρωί για λίπος στην κοιλιά. Το θέμα με την τροφή το αναφέρω γιατί τα ταΐζω ταυτόχρονα σε ταΐστρες ίδιου μεγέθους και η δικιά του αδειάζει σε 2 μέρες.
 
Υπάρχει περίπτωση να τα ενοχλεί κάτι το βράδυ;
Μήπως υπάρχει διαμάχη με τα άλλα πουλιά μέσα σ΄αυτή την κλούβα; Παρακολούθησε κάποιο απόγευμα όσο σκοτεινιάζει να δεις αν υπάρχουν "μάχες" για τη θέση κουρνιάσματος.
 
Όχι, η κλούβα είναι εξωτερικό κλουβί για προστασία και μέσα τα πουλιά είναι το καθένα στο δικό του κλουβάκι. Το δωμάτιο παίρνει φως από ένα παράθυρο ψηλά στην οροφή αλλά η αλήθεια είναι ότι σκοτεινιάζει πολύ απότομα. Στις 5 έχει φως στις 5:20 μαύρο σκοτάδι. Γενικά πιστεύω ότι το πουλί αν έχει την δυνατότητα κουρνιάζει ψηλά. Ίσως τις φορές που το πέτυχα να το βρήκε το σκοτάδι πάνω στην ταΐστρα και απλά να κούρνιασε δίπλα της.
 
Όχι, η κλούβα είναι εξωτερικό κλουβί για προστασία και μέσα τα πουλιά είναι το καθένα στο δικό του κλουβάκι. Το δωμάτιο παίρνει φως από ένα παράθυρο ψηλά στην οροφή αλλά η αλήθεια είναι ότι σκοτεινιάζει πολύ απότομα. Στις 5 έχει φως στις 5:20 μαύρο σκοτάδι. Γενικά πιστεύω ότι το πουλί αν έχει την δυνατότητα κουρνιάζει ψηλά. Ίσως τις φορές που το πέτυχα να το βρήκε το σκοτάδι πάνω στην ταΐστρα και απλά να κούρνιασε δίπλα της.

Κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Μάλλον συμπτωματικό και περιστασιακό ήταν. Καλόν είναι να αφήνεις ένα λαμπάκι νυχτός όλο το βράδυ αναμμένο. Το ρυθμίζεις με ένα χρονοδιακόπτη και κατα πάσα πιθανότητα το θέμα λύνεται
 
Είσαι σίγουρος ότι δεν το ενοχλεί κάποιο ζώο ποντίκι ή έντομα κ κουρνιαζει χαμηλά σε αποθήκη το έχεις ίσως κάποια νυχτερίδα έχε το νου σου για κάτι τέτοιο μου έχει τύχει
 
Η κλούβα είναι μέσα σε μια αποθήκη, ο φωτισμός είναι φυσικός, εκτός από τις σκοτεινές μέρες που ανάβω φως. Σήμερα πάντως που ήταν στο πάτωμα δεν είχα τη λάμπα αναμμένη. Την ημέρα είναι πολύ δραστήριο και δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα με τα πόδια του. Θα το κοιτάξω αύριο το πρωί για λίπος στην κοιλιά. Το θέμα με την τροφή το αναφέρω γιατί τα ταΐζω ταυτόχρονα σε ταΐστρες ίδιου μεγέθους και η δικιά του αδειάζει σε 2 μέρες.
Ειναι το ιδιο καναρινι που αναφερεις σε αυτο το αρθρο;
 
Back
Top