Ασθένειες Cockatiel κοιμάται στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τελικα απογοητευση μεγαλη το πουλακι μου κοιμαται κατω σημερα και δεν ξερω γιατι τα κανει τωρα αυτα..
 
Θάνο το πουλάκι δυστυχώς είναι άρρωστο. Οπως σου είπα χθες, σε αυτό το σημείο χρειάζεται γιατρό.
 
τελικα σημερα το πρωι το αφησα εκτος κλουβιου και μετα απο 5 λεπτα αρχισε να φωναζει και να πεταει στο δωματιο κατι το οποιο δεν εκανε πριν αλλα γενικως πιστευω πως βαριεται και για αυτο ειναι ετσι. επισης σημερα πηγα και του αγορασα κεχρι αλλα το πουλακι μου δεν το τρωει και οταν του το βαζω στο στομα το περνει και μετα οπως παει να το φαει του πεφτει. Μηπως δεν του αρεσει και το κανει αυτο;
 
δεν νομιζω να μην του αρεσει το κεχρι, δεν εχω συναντησει πουλακι που να μην του αρεσει. το πουλακι δεν εχει ορεξη και θα ελεγα πρεπει να το δει αμμεσα γιατρο, μια που καθεται στον πατο, μια που δεν τρωει κατι συμβαινει και ο χρονος περναει...
 
δεν νομιζω να μην του αρεσει το κεχρι, δεν εχω συναντησει πουλακι που να μην του αρεσει. το πουλακι δεν εχει ορεξη και θα ελεγα πρεπει να το δει αμμεσα γιατρο, μια που καθεται στον πατο, μια που δεν τρωει κατι συμβαινει και ο χρονος περναει...
καλησπερα βασιλη το πουλι κανονικα τρωει και αρκετα θα ελεγα αλλα δεν τρωει το κεχρι (η μαλλον δεν το ξερει) και κοιμαται στον πατο αν και προχτες ειχε κοιμιθει κανονικα. Μηπως ξερεις κανενα τροπο να το μαθω να το τρωει;
 
αλλα θα δοκιμασω ακορδονερο για 2-3 μερες για να δω αν θα ειναι καλητερα και μετα θα το παω στον γιατρο για να δω τι παιζει επειδη μεχρι την παρασκευη δεν προλαβαινω καθολου☹..
 
μην καθυστερείς το νέο κλουβί, υπάρχει πρόβλημα με το κλουβί που το έχεις, τις πατήθρες, γενικά με την διαμονή του. εφόσον το έχεις λίγο καιρό, παρακολούθησέ το σχολαστικά, δώσε σκορδόνερο, κράτα λίγες μέρες απόσταση και δώσε μετά βιολογικό μηλόξυδο στο νερό και καλή διατροφή
 
στο νεο του κλουβι θα το βαλω στις 20 του μηνος επειδη το εχω στο χωριο και οταν θα παω το βαλω μεσα. Οσο για το σκορδονερο του εχω δωσει και εχω δει διαφορα αλλα το κακκο ειναι οτι αρχισε να με φοβαται ουτε να το χαιδεψω δεν με αφηνει και δεν ξερω τι κανω.
 
αλλα το κακκο ειναι οτι αρχισε να με φοβαται ουτε να το χαιδεψω δεν με αφηνει και δεν ξερω τι κανω.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Η εντύπωση που σχημάτισα από την ως τώρα περιγραφή, είναι ότι σε δεχόταν επειδή δεν μπορούσε να αντιδράσει. Μακάρι να μην κάνω λάθος.
 
ναι σταυρο ετσι ηταν αλλα μου εκανε εντυπωση η τοση στροφη στην συμπεριφορα του και ειδικα απο χτες που το επιασα για να του ριξω σπρει και οσο αναφορα οτι κοιμοταν κατω απο οτι παρατηρησα μπορει να κανω και λαθος οτι τα εκανε οταν το ζαλιζα.
 
σπρει που ειναι για ψειρες και κατι αλλα προερετικα του το εριξα να ειμαι σιγουρος.
 
το σπρέϋ το ρίχνουμε από απόσταση, όταν λες το έπιασες, ελπίζω να μην το έριξες πολύ κοντά στο δέρμα του και επίσης προσέχουμε το πρόσωπό του.
Το κλουβί που έχεις στο χωριό, πρέπει να το καθαρίσεις σχολαστικά πριν και να το περάσεις με ξύδι. Επίσης να παρατηρήσεις μήπως έχει σκουριές.
το πουλάκι θέλει λίγη υπομονή μην το πιέζεις, γιατί η πίεση θα φέρει αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό :)
 
τελικα 3η μερα που χορηγητε σκορδονερο και το πουλι εχει γινει ενα τελειως διαφορετικο απο πριν εκει που καθοταν συνεχεια σημερα σκαρφαλωνει σηνεχως και κελαηδαει..
 
καλημέρα! Πολύ ευχάριστα νέα. Σίγουρα το σκορδόνερο είναι πολύτιμο στην πρόληψη ασθενειών κυρίως σκουλικιών των εντέρων. Αφού του έδωσες 3συνεχόμενες ημέρες, σταμάτησέ το και επανέλαβε μετά από 15 μέρες. Μπορείς να ακολουθήσεις μία ρουτίνα 2μέρες ανά 15μέρες. Φυσικά για την καλύτερη συμπεριφορά του παίζει ρόλο και η προσαρμογή του στο νέο περιβάλλον. Αν έχεις φρέσκια ρίγανη, μπορείς να του βάζεις κλαδάκια να τρώει, διαφορετικά, μέσα στους σπόρους βάζε ρίγανη και βασιλικό αποξηραμένα αυτά που βάζουμε στο φαγητό μας και σιγά σιγά φρόντισε την ποικιλία στην διατροφή του, προσθέτοντας σταδιακά νέες γεύσεις στο διαιτολόγιο.
 
καλημερα μαρια. Ναι εχω μεινει εκπληκτος με την νεα του διαθεση αλλα το θεμα ειναι οτι θα μου παρει καιρο μεχρι να προσαρμοστει και να εξημερωθει. Αυτην την στιγμη του εχω σπορους και κεχρι μεσα στο κλουβι του δοκιμασα μηλο αλλα δεν το τρωει αλλα το θεμα ειναι πανω απο ολα η υπομονη θα δοκιμασω οτιδηποτε αλλο μπας και τα φαει..
 
παντως θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους που με βοηθησατε με το πουλακι μου και μου δωσατε καποιες συμβουλες. 🙂
 
εσύ θα τα βάζεις και σιγά σιγά θ' αρχίσει να δοκιμάζει. Δοκίμασε κι εσύ διάφορους τρόπους προσφοράς, τα δικά μου δοκιμάζουν πιο εύκολα όσα είναι κρεμασμένα στα κάγκελα και όχι όσα βάζω στα δοχεία. Ξεκίνα με χόρτα και λαχανικά, αυθόρμητα δοκιμάζουν πιο εύκολα και σιγά σιγά στα φρούτα. τώρα βρίσκεις σπανάκι, καθάρισέ το καλά από το βράδυ, άστο να στεγνώσει και δώσε το πρωί. σιγά σιγά θα σε συνηθίσει δεν είναι τόσο απλό :)
 
Back
Top