Αναπαραγωγή Μπορεί αρσενικό καναρίνι να κυνηγάει αρσενικό για ζευγάρωμα;

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλημέρα.
Εχω ένα πουλάκι που το αγόρασα ως περσινή μάνα για να το ζευγαρώσω με τον αρσενικό μου.
Το πουλί αύτο έχει ξεπατωθεί στο κελαήδημα.
Η περιοχή κάτω από τα φτερά υποδεικνύει αρσενικό επίσης.
Παρόλα αυτά, όταν στην αρχή τα είχα βάλει μαζί (θεωρώντας πως σίγουρα είναι θυληκό, αφού για τέτοιο το αγόρασα...) ο αρσενικός μου με χαμηλωμένα φτερά και ενώ κελαηδούσε κηνυγούσε το άλλο πουλί σε όλο το κλουβί για να. Ξέρετε τι.
Υπάρχει περίπτωση αρσενικό να κηνυγάει αρσενικό;
Εχω μπερδευτεί ως εκεί που δε πάει.
Όταν το είδα αυτό θεώρησα ότι το νέο πουλάκι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ θυληκό μια και ο αρσενικός δε θα το κυνηγούσε για να. Ξέρετε...
Μετά που τα χώρισα όμως το "θυληκό" άρχισε να κελαηδάει σαν τρελό. Περισσότερο και από τον αρσενικό.
Δε ξέρω...
 
Οχι οχι οχι!
Εχω δει αρσενικα να μαλωνουν. Εχω δει και αρσενικα να κηνυγανε θυληκα για να τα κουτουπωσουν.
Εδω σου λεω ΚΕΛΑΗΔΟΥΣΕ με κατεβασμενα φτερα και το κυνηγουσε το αλλο μεσα στο κλουβι πανω κατω αριστερα δεξια.
Αληθεια σου λεω :)
 
Αυτο που περιγραφεις, κπο την στιγμη που και τα 2 ειναι αρσενικα, ειναι οτι το ενα αρσενικο δεν γουσταρει 2ο αρσενικο στο κλουβι. Αυτο ειναι κατι πολυ συνηθισμένο, για αυτο δεν βαζουμε 2 αρσενικα σε ενα κλουβι.
 
Μα όταν τα αρσενικά μαλώνουν ανοίγουν τα φτερά (δε τα κατεβάζουν) ανοίγουν το ραμφος και κράζουν σαν καρακάξες το ένα στο άλλο (δε κελαηδάνε).
Τουλάχιστον τα δικά μου αρσενικά στο παρελθόν έτσι μαλώνανε 🙂
Γι αυτό μπερδεύτηκα και έγραψα το ποστ
Ευχαριστώ.
 
Ακόμα και αν είναι αρσενικό με θηλυκό δεν πρέπει να τα ενώσεις αν δεν έχεις διαπιστώσει οτι ταιριάζουν.
Αν δεν δείς ταίσματα του αρσενικού στο θηλυκό μέσα απο το διαχωριστικό και δεν δείς το θηλυκό να ζητάει τροφή όπως κάνουν οι νεοσσοί σε ηλικία 15-20 ημερών δεν πρέπει να τα ενώσεις.
Η καλύτερη στιγμή για την ένωση είναι όταν έχεις δεί ταίσματα και όταν έχεις βάλει φωλιά και η θηλυκιά έχει αρχίσει να φτιάχνει την φωλιά.
Τα θηλυκά κελαηδάνε και αυτά όταν είναι πυρωμένα (όχι το ίδιο με τα αρσενικά)
Μια φωτογραφία της γενετήσιας περιοχής του/της ''ύποπτης'' θα βοηθούσε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
 
Και εδώ βλέπουμε το, θυληκό που αγόρασα... (το κάτω... Το κιτρινόμαυρο... Με το σπασμένο πόδι...)
View attachment 20190217_162129.mp4

View attachment 20190217_163645.mp4

Να και η κοιλιά του :)

Εγώ χωρίς να ξέρω πολλά βλέπω μια τσουτσου ΝΑ με το συμπάθειο...Αλλά μπορεί να κάνω λάθος καθότι δεν έχω την εμπειρία που απαιτείται για να είμαι σίγουρος...

View attachment VID-20190217-WA0000.mp4
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
απο την στιγμη που και τα 2 ειναι αρσενικα
Τάσο, ο Αποστόλης δεν γνωρίζει αν είναι και τα δύο αρσενικά ή όχι. Αυτός είναι ο λόγος που άνοιξε το θέμα.
 
Παιδιά, το βιντεάκι με το φύσημα δε βοηθάει; Να το ξανατραβήξω; Μιλάμε ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ να φυσάω για να βγάλω το βίντεο! 😁
 
Παιδιά, το βιντεάκι με το φύσημα δε βοηθάει; Να το ξανατραβήξω; Μιλάμε ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ να φυσάω για να βγάλω το βίντεο! 😁
Αν το ξαναφυσήξεις έτσι, θα πάει απο βρογχικά :D . Αρσενικό είναι, δεν σε γελούν τα μάτια σου.
 
Τάσο, ο Αποστόλης δεν γνωρίζει αν είναι και τα δύο αρσενικά ή όχι. Αυτός είναι ο λόγος που άνοιξε το θέμα.
Κυριε Σταυρο, νομιζω οτι το αγορασε για θηλυκο, αλλα του βγηκε αρσενικο, διοτι γραφει οτι το πουλι αυτο εχει ξεπατωθει στο κελαηδημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ το αγόρασα για θυληκό.
Το παράξενο είναι ότι αυτός που μου το πούλησε ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να ισχυρίζεται πως αυτό το πουλάκι πέρσι γέννησε...
 
Back
Top