Γενικά Μπορεί αυτό να είναι ο φονιάς της καρδερίνας μου;

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Καλημέρα!
Σήμερα ήρθε στο μπαλκόνι μου αυτό το πουλί. Έκατσε 1-2 λεπτά κοιτώντας γύρω γύρω και μετά έφυγε. Η αλήθεια είναι ότι αιφνιδιάστηκα και δεν πήρα το κινητό μου για να τραβήξω φωτογραφία, αλλά αναζητώντας στο internet για αρπακτικά της Αττικής βρήκα αυτή τη φωτογραφία.
Μπορεί αυτό το όμορφο πλάσμα να είναι ο φονιάς της καρδερίνας μου;
kissa.webp
Με τις καρακάξες να επιθεωρούν το μπαλκόνι καθημερινά, περιστέρια να περνούν τη βόλτα τους και τώρα αυτό το πουλάκι (που από ότι κατάλαβα είναι κίσσα) έχει νόημα να φτιάξω προστατευτικό κλουβί για το καναρίνι μου, ή αν βρεθεί μόνος του με αυτά γύρω του θα τρομάξει και θα σπάσει η καρδούλα του;
Μήπως έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να έχω πουλάκι στο μπαλκόνι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
είναι κίσσα
Οι κίσσες είναι αδηφάγα πουλιά που αν αν βρουν εύκολα θύματα γίνονται και κυνηγοί. Όμως αμφιβάλω αν θα μπουν στη διαδικασία να επιτεθούν σε πουλί που ζει στο κλουβί.
Υπάρχουν όμως τέτοιες επιθέσεις στη φύση.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το πιο πιθανό είναι να δέχτηκε επίθεση από κάποιο γεράκι..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μήπως έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να έχω πουλάκι στο μπαλκόνι;

Καλησπέρα. Και βέβαια μπορείς να έχεις. Όσα χρόνια έχω πουλιά στο μπαλκόνι μου με προστασία, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Στο μακρινό παρελθόν έχασα δύο πουλιά από επίθεση αρπακτικού λόγω άγνοιας και έλλειψης προστασίας. Υπό προυποθέσεις, είναι μακράν καλύτερο να τα έχεις στο μπαλκόνι παρά μέσα στο σπίτι.
 
Παιδιά λίγο ψυχραιμία και μην ενοχοποιούμε όλα τα αγριοπούλια.
Κατοικώ σε αστικό περιβάλλον και απενάντι μου έχω ένα αλσύλιο με διάφορα αγριοπούλια. Στα τρία χρόνια που είμαι εκεί, έχω κρέμασει στο μπαλκόνι μου καναρίνια, μούλο, καρδέρινα κι ένα παπαγάλο, και δεν έχει συμβεί το παραμικρό στα πουλάκια μου. Από την εμπειρία μου έχω να πω ότι:
Δεκαόχτουρες και περιστέρια δεν τρώνε πουλάκια. Τριγύρνανε γύρω από το κλουβί μπας και βρουν κανά σπόρο και τα πουλάκια απλά τρομάζουν.
Καρακάξες και κίσσες επίσης δεν τρώνε πουλάκια. Επειδή όμως έχουν αρκετή νοημοσύνη, είναι και πολύ περίεργα. Συνεπώς μπορεί να τα δείτε πάνω στο κλουβί να "κόβουν" βόλτες ή να αφήνουν ενθύμια που βρίσκουν. Θυμάμαι μια κίσσα, ένα πρωί πρόπερσι το καλοκαίρι, να έρχεται σιγά-σιγά στο κλουβί του παπαγάλου... μάλλον λόγω των έντονων χρωμάτων του αγαπόρνι. Αυτό που έχω άκουσει, και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, είναι ότι οι καρακάξες μπορεί να επιτεθούν σε νεοσσούς.
Γεράκια και ψευτογεράκια (κιρκινέζια) τρώνε πουλάκια και παπαγάλους. Με επιδεξιότητα μπορούν να εξαφανίσουν το θύμα, έτσι που να νομίζετε ότι το πουλάκι δραπέτευσε. Το πατρικό μου απέχει σχεδόν 1.000 μέτρα από το νοσοκομείο "Σωτηρία" (πρόποδες Υμηττού) και ένα συγκεκρίμενο μπασταρδάκι είχε πιάσει πελάτες όλους τους κατόχους ωδικών στη γειτονιά. Δυστυχώς τότε δε γνώριζα πολλά για τα πουλάκια και έτσι οι γονεις μου έχασαν δύο αρσενικά καναρίνια και, παρολίγο, την καρδερίνα ενός φίλου (για δευτερόλεπτα έσωσα το πουλί. το κιρκινέζι είχε "αγκαλιάσει" το κλουβί του. Θα μπορούσα να το χτυπήσω το ψευτογέρακο, αλλά δεν έφταιγε αυτό).

Πάντως για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, διαθέστε λίγο χρόνο να ντύσετε τα κλουβία σας με γαλβανιζέ κοτετσόσυρμα και να τα στηρίξετε γερά σε τοίχους, κάγκελα κλπ.
 
Καρακάξες και κίσσες επίσης δεν τρώνε πουλάκια.
Δε θα ζήσουν παραπάνω από 2-3 λεπτά αν μείνουν οι καρακάξες κοντά στα πουλιά μας.
Όχι μόνο τρώνε πουλιά.. Την εποχή της άνοιξης κυνηγάνε τους νεοσσούς που βγαίνουν από τη φωλιά και δεν πετάνε καλά.. Τα σκοτώνουν και τα τρώνε
 
Καρακάξες και κίσσες επίσης δεν τρώνε πουλάκια.

Κάνεις λάθος σχετικά με τις καρακάξες. Σκοτώνουν πολύ μεγαλύτερα πτηνά από τα καναρίνια μας. Έχω δει επίθεση καρακάξας σε περιστέρι (που μάλλον ήταν άρρωστο). Για πουλιά σε κλουβιά δεν το συζητώ... είναι σερβιρισμένος μεζές.

Όσο για τις Κίσσες ανήκουν και αυτές στις Κορακίδες, συνεπώς εν δυνάμει είναι θηρευτές
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεί αυτό το όμορφο πλάσμα να είναι ο φονιάς της καρδερίνας μου;
Η καρδερίνα είναι μεζεδάκι και αυτή την εποχή τα πτηνά ψάχνουν για πρωτεΐνες΄οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι πολύ πιθανό.
Με τις καρακάξες να επιθεωρούν το μπαλκόνι καθημερινά, περιστέρια να περνούν τη βόλτα τους και τώρα αυτό το πουλάκι (που από ότι κατάλαβα είναι κίσσα) έχει νόημα να φτιάξω προστατευτικό κλουβί για το καναρίνι μου, ή αν βρεθεί μόνος του με αυτά γύρω του θα τρομάξει και θα σπάσει η καρδούλα του;
Μήπως έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να έχω πουλάκι στο μπαλκόνι;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Επιβάλλεται να φτιάξεις προστατευτικό, διαφορετικά μην το βγάλεις έξω καθόλου. Αν το προστατευτικό έχει μια λογική απόσταση από το κλουβί και είναι καλυμμένο από πάνω ώστε να μην υπάρχει οπτική επαφή δεν θα έχει κανένα πρόβλημα το καναρίνι σου.
 
Κάνεις λάθος σχετικά με τις καρακάξες. Σκοτώνουν πολύ μεγαλύτερα πτηνά από τα καναρίνια μας. Έχω δει επίθεση καρακάξας σε περιστέρι (που μάλλον ήταν άρρωστο). Για πουλιά σε κλουβιά δεν το συζητώ... είναι σερβιρισμένος μεζές.

Όσο για τις Κίσσες ανήκουν και αυτές στις Κορακίδες, συνεπώς εν δυνάμει είναι θηρευτές

Μίλησα από την εμπειρία μου.
Εάν εσύ έχεις βιβλιογραφία που να αποδεικνύει ότι οι κορακίδες είναι θηρευτές ενήλικων ωδικών πουλιών, "ανεβασέ" την, αλλιώς μην γενικευούμε και ενοχοποιούμε τις καρακάξες κ. Α.
 
Συνήθως οι καρακάξες την πέφτουν σε κλουβιά όταν έχουν μικρά στην φωλιά τους και χρειάζεται να τα ταΐσουν και δεν βρίσκουν εύκολα τροφη, οι περισσότερες επιθέσεις ειναι απο σαΐνια - ξεφτέρια, εγω το είδα πάνω στο κλουβί μου ένα μικρο είδος γερακιού και ευτυχώς το πρόλαβα, έτσι έφτιαξα πλαίσιο με κουνελοσυρμα και είμαι σίγουρος, θα ανεβάσω φωτο να δειτε ποσο ευκολο ειναι να γινει απο ολους μας!
 
Μίλησα από την εμπειρία μου.
Εάν εσύ έχεις *βιβλιογραφία που να αποδεικνύει ότι οι κορακίδες είναι θηρευτές ενήλικων **ωδικών πουλιών, "ανεβασέ" την, αλλιώς μην γενικευούμε και ενοχοποιούμε τις καρακάξες κ. Α.
*Από προσωπική εμπειρία...
**Ωδικών και όχι μόνο
Κίνδυνος επίθεσης καρακάξας και εντός σπιτιού
 
*Από προσωπική εμπειρία...
**Ωδικών και όχι μόνο

Συγγνώμη, αλλά αυτό που η προσωπική εμπειρία που παρέθεσες δεν έχει επίθεση σε πουλί, ουτέ καν εισβολή στο σπίτι σου.

Προσπάθησα να είμαι σαφής στο πρώτο μου μήνυμα και στην τελική δεν αποκλείω να υπάρχουν εξαιρέσεις και οι καρακάξες να έχουν σκοτώσει και φάει ενήλικο πουλάκι. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ το πόρισμα ότι καρακάξες και κίσσες τρώνε μέσα από τα κλουβιά, επειδή κάποιος άκουσε ή του είπαν στο καφενείο ή σε fora.
 
Και στο κέντρο των Αθηνών πάντως, ακούγοντας τα πουλιά στα κλουβιά, 4 καρακάξες περιτριγύριζαν συνεχώς την βεράντα μου. Ο δε ''άσχετος'' Μάριος τις έβλεπε και τους μιλούσε...
Αλίμονο αν είχα εμπειρία επίθεσης...η διάθεση τους όμως αυτή ήταν!
Αν δεν έπαιρνα μέτρα, τώρα θα είχα και εμπειρία επίθεσης αλλά και εισβολή στο σπίτι...
 
Και στο κέντρο των Αθηνών πάντως, ακούγοντας τα πουλιά στα κλουβιά, 4 καρακάξες περιτριγύριζαν συνεχώς την βεράντα μου. Ο δε ''άσχετος'' Μάριος τις έβλεπε και τους μιλούσε...

Ρε Sissy χωρίς παρεξήγηση, τη βεράντα τη σκουπίζεις από σπόρια και τροφές; Αφήνεις μήπως τα σκουπίδια έξω;
Κι εγώ έχω ένα ζευγάρι απεναντί μου (φωλιά), όμως πέρα από μερικές επισκέψεις τον πρώτο καιρό που μετακόμισα, δεν τις ξαναείδα.
 
Ρε Sissy χωρίς παρεξήγηση, τη βεράντα τη σκουπίζεις από σπόρια και τροφές; Αφήνεις μήπως τα σκουπίδια έξω;
Κι εγώ έχω ένα ζευγάρι απεναντί μου (φωλιά), όμως πέρα από μερικές επισκέψεις τον πρώτο καιρό που μετακόμισα, δεν τις ξαναείδα.
😛Ναι βρε Matsabloko, όλα καθαρά είναι! Και όλα αυτά συμβαίνουν και στο κέντρο των Αθηνών αλλά και στη Βουλιαγμένη ( =κέντρο αλλά και όχι πυκνοκατοικημένη περιοχή) 😉
 
Οι καρακάξες είναι εξίσου επικίνδυνες, προσωπικά γνωρίζω περιστατικό που προκάλεσαν απώλειες σε κλουβί, επίσης στην γειτονιά μας που είχαν κάνει φωλιά κοτσύφια σε ένα μεγάλο πεύκο έγιναν ομηρικές μάχες όταν οικογένεια από καρακάξες προσπάθησε να επιτεθεί στην φωλιά με τα μικρά τους, για την ιστορία τα κοτσύφια κατάφεραν να τις απομακρύνουν.
 
Συνήθως οι καρακάξες την πέφτουν σε κλουβιά όταν έχουν μικρά στην φωλιά
Έχεις δικιο αλλά όχι απαραίτητα. Και χωρίς μικρά οι καρακάξες τα χτυπάνε τα πουλιά στο κλουβί. Απο τα γεράκια κινδυνεύουμε περισσότερο τον χειμώνα αλλά την άνοιξη οι καρακάξες αν βρουν ευκαιρία θα την κάνουν την ζημιά τους!
 
Εάν εσύ έχεις βιβλιογραφία που να αποδεικνύει ότι οι κορακίδες είναι θηρευτές ενήλικων ωδικών πουλιών, "ανεβασέ" την, αλλιώς μην γενικευούμε και ενοχοποιούμε τις καρακάξες κ. Α.
Ρίξε μια ματιά. Η βιβλιογραφία παρατίθεται στο τέλος του άρθρου. Κορακίδες (Corvidae)
 
Back
Top