Ασθένειες Μπορεί η πτερόρροια να εξαντλήσει τόσο πολύ ένα καναρίνι;

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Καλησπέρα!
- Θα ήθελα τη γνώμη σας
... κάτι δεν πάει πολύ καλά με τον μικρούλη μου...
Ενώ την Κυριακή το πρωί μας ξύπνησε (κατά τις 8) με κελαηδίσματα και δε σταμάτησε όλη μέρα, μέχρι τις 7 το απόγευμα...
τη Δευτέρα το πρωί έμεινε σαν κοιμισμένος στο κλαδί του μέχρι τις 9:30 το πρωί και μετά τσιμπολόγησε το φαγητό του και μέχρι να φύγω για δουλειά (κατά τις 11) ήταν σαν να νυστάζει... Το απόγευμα γύρισα κατά τις 7 και ήταν ας πούμε κανονικά όλα. Έφαγε, ήπιε και τον έβαλα για ύπνο στις 8 το βράδυ
(τον έχω σε ξεχωριστό δωμάτιο και κοιμάται)

την Τρίτη τον ξύπνησα εγώ πια κατά τις 10 το πρωί για να καθαρίσω το κλουβάκι του και να του βάλω φρέσκο φαγητό. Τον είδα που έκατσε φουσκωμένος στο κλαδί του μετά από λίγα τσιμπολογήματα, αλλά έπρεπε να φύγω για δουλειά. Γύρισα κατά τις 7 το απόγευμα και μου φάνηκε σαν να είχε λίγο διάρροια... και σαν να νυστάζει... και τον έβαλα για ύπνο πάλι στις 8 το βράδυ.

Σήμερα το πρωί τον ξύπνησα πάλι εγώ στις 10 το πρωί. Είχε κάνει 2 νερουλές κουτσουλιές το βράδυ (φαντάζομαι πως ξύπνησε λίγο για να φάει και ξανακοιμήθηκε?) Πάντως εγώ στις 10 τον βρήκα ακόμα μπαλίτσα και να κοιμάται... Τον άλλαξα (νερό, φαγητό, σταφύλι, αυγοτροφή, καθαριότητα) του έβαλα μπάνιο, αλλά δεν έκανε ...
και πάλι τα ίδια... στάθηκε μπαλίτσα, κλείνουν τα μάτια του, χαζοκοιμάται, ξυπνάει λίγο, τρώει και ξανακοιμάται...
Από κελάηδημα: τίποτα. 2-3 τσίου κι αυτό είναι όλο.

Είναι 4 ετών. Είμαστε σε πτερόροια (αρκετά έντονη). Είχε ακάρεα φτερώματος τον Ιούλιο, κάναμε θεραπεία και τώρα, μας έχει μείνει το γυμνό λαιμάκι που περιμένουμε να γεμίσει μετά την πτερόροια.

Μπορεί η πτερόροια να τον "ρίξει" τόσο πολύ ή να πάμε σε γιατρό?
 
... σκεφτόμουν επίσης: μήπως φταίει η αυγοτροφή; την έχω 10 μήνες περίπου...
τέλος πάντων την πέταξα τελικά και σήμερα πήρα άλλη... θα φανεί αύριο αν αυτό θα παίξει κάποιο ρόλο ...
και του εβαλα και βλαστημένους σπόρους μήπως αυτό βοηθάει...
άμμο και κάρβουνο έχει πάντα στο κλουβάκι του...
Σας δείχνω και μια φωτογραφία του, πριν από λίγα λεπτά (χαζεύει το ηλιοβασίλεμα, λίγο πριν τον πάω για ύπνο)
 

Συνημμένα

  • ασπρουλης-16-9-2020.webp
    ασπρουλης-16-9-2020.webp
    178,5 KB · Προβολές: 52
Μπορεί η πτερόροια να τον "ρίξει" τόσο πολύ ή να πάμε σε γιατρό?
Όχι δεν μπορεί να τον φέρει σε αυτό το σημείο, ειδικά όταν υπάρχει και διάρροια. Αντίθετα, η πτερόρροια μπορεί να φέρει στην επιφάνεια ασθένειες που σε άλλες περιόδους θα κατέστειλε το ανοσοποιητικό του. Νομίζω πως πρέπει να τον δει γιατρός.
 
Από το πρωί χθες μου έχουν μπει υποψίες για την αυγοτροφή που του δίνω. Είναι συσκευασμένη και την είχα ανοίξει πριν από 8-10 μήνες. Επειδή τρώει συχνά και φρέσκο αυγό ... δεν μας έχει τελειώσει η έτοιμη...
τέλος πάντων, την πέταξα και του πήρα καινούρια.
Χθες λοιπόν, από το μεσημέρι και μετά, του έβαλα από την καινούρια...
Σήμερα το πρωί ξύπνησε μόνος του, κατά τις 7:30 (κανονικά!)
αφού κάναμε τις πρωινές καθαριότητες, του έβαλα σε ένα μπολάκι, φρέσκια αυγοτροφή, λίγη άμμο, καρβουνάκι και... λίγους σπόρους καναβούρι
Με παρακολουθούσε καθ΄όλη τη διάρκεια προετοιμασίας του γεύματος και πηγαινοερχόταν στο κλαδί ανυπόμονα.
όταν έβαλα το μπολάκι μέσα, έπεσε με τα μούτρα
🙂
και... έβαλα και λίγο δάχτυλο να τον πειράξω και με αντιμετώπισε κανονικά!
- Σιγά μη μοιραστούμε και το φαΐ του!

Δεν ξέρω πως να μικρύνω το βίντεο για να το κάνω επισύναψη, οπότε το σήκωσα στο youtube και σας στέλνω το link
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

εεε , μετά βάλαμε φρέσκο φαγάκι και στην ταϊστρα μας, και πέρασε και μια επίσκεψη εκεί.
Gentleman: τρώει και σπόρους, και σαλάτα, και ότι βρεθεί μέσα στο κλουβί
🙂

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

αφού είδα όλα αυτά, είπα να δοκιμάσουμε και σήμερα την μπανιέρα...
ΟΚ - δεν μπήκε κανονικά - αλλά τα μουτράκια μας τα πλύναμε
🙂

... έχουμε χάσει κι ένα σωρό φτερά και πούπουλα (λόγω πτερόροιας) , κι έχουμε μια μικρή αστάθεια, αλλά γενικώς νομίζω πως είναι αρκετά καλύτερα από χθες...
Τώρα θα βάλουμε και λίγη πράσινη πιπερίτσα - έτσι για την γκουρμεδιά

Θα επανέλθω αύριο με νεότερα, κι ελπίζω το πρόβλημα μας να ήταν η αυγοτροφή ...
 
@xristianc Ειναι μια γλυκα 😍 ! Μπορει να ηταν η αυγοτροφη εφοσον λες οτι την ειχες ανοιξει πριν 8-10 μηνες ειναι αρκετος καιρος που ηταν ανοιχτη! Και ειδικα με τις ζεστες αν δεν ειχε μπει στο ψυγειο θα ειχε γινει σαν χωμα σιγουρα θα ειχε φυγει δηλαδη η υγρασια που εχει η αυγοτροφη που ειναι μαλακη στην αρχη οταν ανοιγεις την συσκευασια!απο κουτσουλιες πως παει;ενημερωσε μας για την κατασταση του και αυριο!

Στο πρωτο βιντεο ειναι ολοιδιος ο Φωτης @ΜΑΡΙΑαα εννοω στην συμπεριφορα οταν μπαινει το χερι μεσα στο κλουβι 🤣😘
 
Πιστεύω ότι το πουλάκι δεν είναι σε φυσιολογική πτερόρροια καθώς του λείπουν πάρα πολλά πούπουλα από τον λαιμό - κεφάλι. @xristianc υπάρχει περίπτωση να επισκεφτείτε κάποιον αξιόπιστο πτηνίατρο;
 
Η εικόνα του δεν είναι καλή και φωνάζει απο μακρυά ΣΤΡΕΣ ! Το πιθανότερο είναι αυτό που εν τέλη κατάλαβες κι' εσύ. Διατροφικό στρες. Πέραν απο την αυγοτροφή χρειάζεται και μεγάλη προσοχή στο μείγμα σπόρων.Οχι καναβούρι, μείγμα σπόρων. Πρέπει να βλέπεις οτι καταναλώνεται με λαιμαργία. Άφησε κατα μέρος τις γκουρμεδιές και πάρε το muta-vit . Δεν θα επανέλθει εύκολα, αλλά η βοήθεια με μια πολυβιταμίνη είναι απαραίτητη τώρα. Οχι άμμο στο κλουβί. Μόνον Γκρίτ με μικρό ποσοστό κάρβουνο (2-3 %) . Αν δώσεις Πολυβιταμίνη στο νερό, όχι μπάνιο.
 
@ianos είχε πρόβλημα με ακάρεα φτερώματος τον Δεκέμβριο και ξανά τον Ιούλιο, έκανε θεραπεία και με pinex και dermine gel
Περιμένω αποκατάσταση του προβλήματος τώρα... μετά την πτερόροια...
[automerge]1600342978[/automerge]
@mgerom Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Καναβούρι, του βάζω 5-6 σπόρους extra από το μείγμα σπόρων.
Η μεγάλη του ταίστρα έχει manitoba μείγμα σπόρων . προτείνετε κάτι διαφορετικό? ή να σταματήσω τελείως το extra καναβούρι?
Σχετικά με τις βιταμίνες: του βάζω pterophene σκόνη 1-2 φορές την εβδομάδα στο νερό ... αλλά από ότι κατάλαβα δεν αρκεί ...
θα ψάξω στα γύρω pet shop για το muta-vit .

Σας ευχαριστώ και πάλι!
 

Συνημμένα

  • malitoba.webp
    malitoba.webp
    37,8 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
Η μεγάλη του ταίστρα έχει manitoba μείγμα σπόρων . προτείνετε κάτι διαφορετικό? ή να σταματήσω τελείως το extra καναβούρι?
Η Μανιτόμπα δεν είναι άσχημη "φίρμα", αλλά δεν έχω γνώμη για το συγκεκριμένο μείγμα.Προσωπικά αποφεύγω όλα αυτά που περιέχουν "διάφορα" πέραν των σπορικών. Μπορείς να πάρεις ΑΥΤΟ που είναι δοκιμασμένο και για συμπλήρωμα αντι για σκέτο καναβούρι, ΑΥΤΟ . Πριν ξεκινήσεις μια οποιαδήποτε αλλαγή , πιάσε το πουλάκι στο χέρι σου,ώστε να έχεις μια άμεση γνώση για την γενική του κατάσταση και ιδιαίτερα για το πάχος του
 
@mgerom Σας ευχαριστώ και πάλι!
Έβαλα μια παραγγελία όλα μαζί (μου φάνηκε προτιμότερο να τα παραγγείλω και να έρθουν σε 2-3 μέρες παρά να ψάχνω γύρω-γύρω εδώ και αν καταφέρω να τα βρω ...)
Τον έπιασα σήμερα, και τον κοίταξα λίγο από κάτω (να δω μήπως συμβαίνει τίποτα στην κοιλίτσα του ή καρίνα ή ότι άλλο), αλλά φαίνονται όλα ΟΚ.
Όσον αφορά το βάρος του: περίπου ίδιος μου φαίνεται με ότι ήταν ... είναι μια σταλιά έτσι κι αλλιώς... αλλά όχι δεν μου φάνηκε πιο αδύνατος...
 
Καλημέρα!
Είμαστε πολύ καλύτερα πια... προφανώς το πρόβλημα ήταν στην πολυκαιρισμένη αυγοτροφή ...
Χθες παραλάβαμε και την πολυβιταμίνη multa-vit , οπότε ξεκινάμε από σήμερα!
Η πτερόροια είναι πολύ έντονη πια, αλλά ο Ασπρούλης είναι μια χαρά από διάθεση και όρεξη 😊
Από ότι κατάλαβα, θα πρέπει να την πάρουμε για 5 μέρες (θεωρώντας πως το πρόβλημα στο λαιμάκι του, κάνει την περίπτωση του σοβαρή). Κύριε Μάκη @mgerom καλά κατάλαβα;
και... αυτές τις 5 μέρες δεν θα πρέπει να κάνει μπάνιο καθόλου το πουλάκι;
μπερδεύτηκα...
Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας!
 
Καλόν είναι να δώσεις στην αρχή για μια εβδομάδα, καθημερινά. Αργότερα μέρα παρα μέρα. Μετά απο ένα μήνα να επανέλθεις με περιγραφή της κατάστασεις. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη πηγή νερού στο κλουβί καθ' όλη την διάρκεια.
Υ.Γ Διάλυμα κάθε πρωί, φρέσκο . Για λόγους οικονομίας πάντα την μισή ποτίστρα (50άρα ή 100αρα) με την ανάλογη δόση
 
@mgerom Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και την αμεσότητα της απάντησης σας!
πήραμε και τις τροφές που μας συστήσατε.
Θα προχωρήσουμε ακολουθώντας τις συμβουλές σας, και θα σας κοινοποιήσουμε την εξέλιξη μας!
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 
@ΜΑΡΙΑαα
Σήμερα που του έβαλα τα καινούρια, ξεκίνησε να τρώει κανονικά.
Γενικώς είναι εύκολο πουλάκι στο φαγητό = δοκιμάζει ότι καινούριο βάλω στο κλουβάκι του.
Θα το δω και αύριο και θα σας πω
 

Συνημμένα

  • vadigran-siskin-goldfinch.webp
    vadigran-siskin-goldfinch.webp
    19,9 KB · Προβολές: 3
  • vadigran-canaries.webp
    vadigran-canaries.webp
    13,3 KB · Προβολές: 3
Αφού πέρασε το πρώτο πενθήμερο λαμβάνοντας την πολυβιταμίνη multa-vit , θεώρησα ότι η διάθεση του Ασπρούλη μου παρουσιάζει διακυμάνσεις (2 μέρες έμοιαζε καλά, μετά μια μέρα σαν να ήταν πεσμένος, ακολούθησε μια μέρα χαρωπή και μετά πάλι μια υποτονική) την Πέμπτη το πρωί λοιπόν, αποφάσισα να τηλεφωνήσω στο Μικροβιολογικό εργαστήριο στην Κομοτηνή .
Εκεί οι άνθρωποι μου έδωσαν οδηγίες για τη συλλογή κουτσουλιάς (σε αλουμινόχαρτο και μετά σε ουροσυλλέκτη) και έστειλα το δείγμα με κούριερ, οπότε έφτασε την επόμενη ημέρα = Παρασκευή
Χθες (Δευτέρα) το απόγευμα είδα το μήνυμα τους και... πέρασα ένα σοκ ... Σίγουρα κάτι περίμενα, αλλά αυτό μου φάνηκε βαρύ (!)
Έχουμε λοιπόν:
  • trichomonas gallinarum
  • αυγά ascaridia galli και
  • κολοβακτηριοειδή: escherichia coli.
Έτσι λοιπόν, μας συστήνουν θεραπεία:
  • 5 ημέρες για τις τριχομονάδες με το TRICHOMONEX της TAFARM 1gr στα 500ml νερό για
  • 3 ημέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά στο νερό του (LIVIFERM της CHEVITA : 1/4 του φακέλου σε 500 ml νερό).
  • 5 ημέρες Θεραπεία για e. coli βάσει αντιβιογράμματος με baytril 0,5%: 1ml στα 100ml νερού
  • 3 ημέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά στο νερό του (LIVIFERM της CHEVITA : 1/4 του φακέλου σε 500 ml νερό).
  • 1 μέρα για ενδοπαράσιτα με το TENIAZINE της TAFARM 4 σταγόνες στα 100ml νερό
  • 3 ημέρες πολυβιταμίνες και προβιοτικά στο νερό του (LIVIFERM της CHEVITA : 1/4 του φακέλου σε 500 ml νερό).
...
Περιττό να σας πω ότι περιμένω να περάσει η ώρα, να ανοίξουν τα μαγαζιά για να πάω να πάρω τα φάρμακα...

και είναι και σε πτερόρροια το δύστυχο το πουλάκι μου

Μέχρις ώρας έχω μείνει έκπληκτη από την ευγένεια και την αμεσότητα της απάντησης των ανθρώπων στο Διαγνωστικό Κέντρο Κομοτηνής. Είναι πραγματικά εξαιρετικοί!
Εδώ στην Αθήνα, όταν τον είχα πάει για έλεγχο, πέραν του ότι έδωσα 45 ευρώ για την επίσκεψη (!) δεν είχε γίνει κανενός είδους εξέταση, πλην της οπτικής... η οποία μας οδήγησε μόνον στη λήψη φαρμάκου και βιταμινών για ακάρεα πτερώματος...

Σε 2 ώρες ανοίγουν τα μαγαζιά : περιμένω για να αρχίσουμε και θα σας κρατώ ενήμερους
 
Back
Top